Gerçek Hayatta FARMVİLLE sezonunu açtık :)))

Konusu 'Bahçe Bakımı ve Çiçekler' forumundadır ve carbonxxx tarafından 13 Nisan 2010 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
    13 Nisan 2010
    Konu Sahibi : carbonxxx
  1. carbonxxx

carbonxxx SatanistKesenPsikopatCat Üye

Beğenildi:
    16
    Ödül Puanları:
    148
    Sevgili bacılarım geldi bahar ayları opuyorumnanaktan

İlk defa deniyeceğim bir hobi olucak bu düşündümki şöyle kocaman bir arka balkonum var bol güneş alan boshayallersmile Birsürü koca koca yoğurt kutularım su damacanalarım var boshayallersmile dedimki bu yaz çiçek yerine domates ,salatalık, maydonoz, veee biber ekiyim :dance:

Tohumları sipariş ettim hepsiburada.com dan gelicek inş. kızlar.. Domatesler organik tohum diğerlerini bilmiyorum ayy çok heveslendim inş. olur alkisalkisalkis

Kızlar aldığım tohumlar;http://www.hepsiburada.com/ProductDetails.aspx?categoryid=34000449&productid=hrfidelandseto0102
    http://www.hepsiburada.com/ProductDetails.aspx?categoryid=34000449&productid=hrfidelandseto0025
    http://www.hepsiburada.com/ProductDetails.aspx?categoryid=34000449&productid=hrfidelandseto0031
    http://www.hepsiburada.com/ProductDetails.aspx?categoryid=34000449&productid=hrfidelandseto0036

kargo ücreti dahil tohumlar 15 tl tuttuzemuszemus Şu an kuryede geldikleri zaman hemen ekip resimlerini eklicem kızlar size olumunekankayizsmile Varmı başka farmville oynamak isteyen lülülülülülü :teytey:

2. 13 Nisan 2010
  3. CeYLo

CeYLo Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    bende heveslendim bak şimdi dur hele annemle konuşayım bizim balkonda olurmuymuş
    ayy süper olcak organik organik
    ama bizim balkondan kuşlar eksik olmuyo:KK43:

4. 13 Nisan 2010
  5. carbonxxx

Beğenildi:
    16
    Ödül Puanları:
    148
    Koş koş sor bakalım :dance: Ayyy bende feci hevesliyim yaa bakalım şansımızı denicez ben akşam iice araştırayım nasıl ekileceğini felan yada toprak olarak ne kullanacağımızı ona göre yazarım buraya yerimseniben

6. 13 Nisan 2010
  7. carbonxxx

Beğenildi:
    16
    Ödül Puanları:
    148
    kızzz kuşlar içinde korkuluk yaparız kaydirigubbakcemile3

8. 13 Nisan 2010
  9. HuzunApla

HuzunApla Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    86
    kızlar nane de ekin. çok arsız ertesi sene de aynı yerden çıkar. bizim yazlıkta annem yıllar önce bir köşeye ekmiş. başka yere taşımaya çalışıyor ama kurtulamıyoruz o dereceyerimseniben

bir de börülce seviyorsanız kuru börülceleri de ekebilirsiniz.(tohum değil yemek pişirdiğimiz taneler). biraz uzayınca üzerine sarabileceği bir çubuk dikersiniz saksıya. birkaç kök börülceniz oldu mu haftada bir pişirirsiniz. bıkkınlık gelir konu komşuya bile verirsinizkafamçokkarıştı

kuşları kovalamak için poşet gibi bi şeyleri şerit şeklinde kesip ipe bağlayıp(uçurtma kuyruğu gibi) küçük ve saftirik kuşları kaçırabilirsiniz. kargaları da kendiniz kovalıycaksınız artık:lepi:

10. 13 Nisan 2010
  11. carbonxxx

Beğenildi:
    16
    Ödül Puanları:
    148
    Canımmm sağol ya nane ve börülceyide eklicem listeme :1hug: Ya sen bizliyormusun domates nasıl ekilir?.. bilmiyorumkismile

12. 14 Nisan 2010
  13. carbonxxx

Beğenildi:
    16
    Ödül Puanları:
    148
    Kızlar domates ekimi hakkında çok güzel bir yazı buldum;olumunekankayizsmile

DOMATES YETİŞTİRMEK

1- Tohumdan domates yetiştirmek istiyorsanız 3 inç genişliğinde ( 7 cm çapında ) saksılara ihtiyacını var. Uygun koşulları oluşturduğunuzda her bir sakısya 2-3 domates tohumu koyunuz . çok fazla sulamayınız . toprağın üst kısmı hafif nemli ise tohumların ihtiyacı kadar su mevcuttur demek. Toprak sıcaklığı 22.2-26.6 derece arasında olmalı.

Daha geniş saksıya daha sık aralıkla tohum ekebilirsiniz ( ben bu şekilde yapiyorum ) göz ve el alışkanlığı olduğu için bir alana ne kadar tohum olmalı rahatlıkla karar verilebilmeli. Yeni başlayanlar belirttiğim saksı ebatlarında belirtilen tohum kadar başlarlarsa ne demek istediğimi anlayabilirler. Tohumlar cok sık ekilmişse seyreltme işlemi yapılmalı. Seyreltme işlemi fidelerin daha sağlıklı büyümesini sağlar. göve ne kadar kalınlaşırsa fide meyvesi o kadar sağlıklı olur.

2- Domates tohumlarını kuvvetli direk güneş ışığına veya 14-18 saat florasan / bitki ışık kaynağına bir kaç inç ( 7-10 cm mesafe uzaklığında ) yerleştiriniz.

3- Domates fidelerinin daha güçlü bir gövdeye sahip olması için hafif rüzgarda günde iki sefer 5-10 dakika bırakınız **** fan ile bulunduğu ortamda esinti yaratınız.

4- Domates sıcağı sever. Domates fideleriniz toprakla buluşmadan önce ekim yapilacak alanı siyah veya kırmızı naylon örtü ile 1-2 hafta öncesinden kapatınız. Topraktaki bu ekstra sıcaklık farkı daha erken ürün almanıza yardımcı olacaktır.

5- Domates fidelerini toprağa dikme işlemine sıra geldi.

Gövdenin üst kısmında bir kaç yaprak kalacak şekilde toprağa dikiniz. Yani ne kadar derine dikilirse o kadar iyi. Domates fidesi gövde kısmındanda kök salar. Derin bir çukur açıp y çukurun altına yanmış hayvan gübresi koyup fidenizi yerşetirin ve gövde boyunca fidenin etrafını toprakla doldurun. Gövdeyi kırmamaya dikkat edin.

6- Domates etrafına saman koyup , fidenizin ihtiyacı olan toprak nemini korumanıza , topraktaki hastalıkların bitkinize sıçramasını engellemiş olacaktır. Samanları Çok erken koyarsanız Toprak gölgede kalacaktır ve soğuyacaktır buda fideniz için dezavantaj.

7- Bitkiniz 3 inç ( 7- 8 cm ) boyunda olduğunda gövdenin alt kısmındaki yaprakları kopartınız. Bu yapraklar en az güneş gören ve toprakla temas etmiş ilk yapraklardır.

8- Gövdede dallar arasından çıkmış yaprakları kopratın Meyve üretmeyecekleri gibi bitkinin enerjisini ve besininide alacaktır. Ama diğer yaprak ve dalara dokunmayın . Fotosentez yapan ve domatese lezzet veren kısımlar yapraklardır.

9- Düzenli ve kök kısmına yeterli su gidecek kadar sulama yapmalısınız. Düzensiz sulama ( bir hafta sulamama gibi..) çiçeklenme döneminde çiçeğin çürümesine yol açar. Meyve olgunlaşmaya başladığında su vermeyi azaltırsanız meyve daha lezzetli olur. fazla su meyvelerin veya çiçeklerin çürümesine yol açtığı gibi bitkiyi stresede sokar. yeterli miktarda sulama sağlılı meyveler için çok önemlidir. E iyi sulama güneş doğmadan ve ya battıktan sonra yapılan sulamadır. su ile bitkinin govdesinden meyvelere kalsiyum taşınır. sulama düzenli yapılmazsa oluşan meyveye yeterli kalsiyum gitmeyecektir. küflenmiş- çürümüş domates meyvesini dalında tutmanın bir anlamı yoktur. biran önce meyveyi kopartmak lazım.

Kızlar 8. maddede anlatmak istediği domates te koltuk alma işlemi;
    $koltukalma1.jpg

14. 14 Nisan 2010
  15. HuzunApla

HuzunApla Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    86
    babam hep fide alır eker. hem tohumlarla kazıklanabilirsin. gerçi domates fidelerinin de çeşitleri var. güzelleştikçe pahalanıyor. ama ben domatesten nefret ediyorum. yok güneşte yandı yok domates toprağa değdi yok kedi dalını kırdı. bir de çirkin bir bitki biber öyle değil mesela ya ben deli miyim ne.:kedi:

16. 14 Nisan 2010
  17. you_know

you_know Ne bu neşe ? Pro Üye

Beğenildi:
    89
    Ödül Puanları:
    203
    korkuluk fv ile satılıyor yaaaa bilmiyorumkismilekaydirigubbakcemile3 coıns olsa kolayda kaydirigubbakcemile3

18. 15 Nisan 2010
  19. carbonxxx

Beğenildi:
    16
    Ödül Puanları:
    148
    Kız Allah iyiliğini versin emi kaydirigubbakcemile3

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.