Gerilim tipi baş ağrıları

Konusu 'Nöroloji - Beyin ve Sinir Hastalıkları' forumundadır ve EU3 tarafından 6 Ekim 2009 başlatılmıştır.

  6 Ekim 2009
  Konu Sahibi : EU3
 1. EU3

  EU3 Guest

  Gerilim Tipi Baş Ağrısı, Gerilim Başağrısı

  Gerilim baş ağrısı baş ağrıları içinde en sık görülen tiptir. Çevresel faktörlerin değişmesi, aşırı sorumluluk yüklenme, düş kırıklıkları, ailesel ve ekonomik sorunlar gibi insan yaşamındaki önemli değişiklikler sonucu yüz, baş ve boyun kaslarının sürekli gerilmesi ile ortaya çıkan şiddetli baş ağrısıdır. Baştaki veya boyundaki kasların kasılması stres veya huzursuzluk, uzun süre aynı pozisyonda oturma, trafik kazası gibi bir darbeye veya depresyona bağlı olabilir.

  Çoğu kez hasta kendi kendisine migren tanısı koyar. Oysa hem mekanizma hem de tedavi yönünden gerilim baş ağrısı migrenden çok farklı bir biçimde ele alınmaktadır. Migrenli hastalar kuytu sessiz bir yer ararken gerilim baş ağrısından yakınan hastalar tam tersi gezmek dolaşmak isterler. Gerilim baş ağrısı migrenin aksine tek bir bölgeyi tutmaz. Daha yaygın bir seyir gösterir. Gün ilerledikçe şiddetlenir. Saatler boyunca sürer gider. Migrende ağrı öncesinde görülebilen görme bozukluğu ve diğer belirtiler gerilim baş ağrısında yoktur. Gerilim baş ağrısında baş, boyun ve omuz bölgesi kaslarında basınç uygulamakla yansıyan ağrının ortaya çıkmasına neden olan tetikleyici noktaların (trigger points) ortaya çıkması önemli bir bulgudur. Gerilim baş ağrısının en önemli özelliği genellikle boyun bölvirüsgesinden başlayarak tepeye doğru yükselmesi ve sıkıştırıcı bir ağrı şeklinde seyretmesidir. Hastalar çoğu kez bu durumu başın cendereye alınmış gibi sıkıştırılması şeklinde nitevirüslendirirler. Baş ağrısı; gereğinden az ya da fazla uyuma, gereğinden az ya da fazla yeme, fazla alkol tüketme, aşırı gürültüye maruz kalma, aşırı çalışma ve diğer sağlık sorunları ile tetiklenebilir.

  Baş ağrısının yanı sıra bir çok hastada başta yanma hissi, keçeleşme, dokunma ile hassasiyet gibi bulgular ortaya çıkar. Ayrıca konvirüssantrasyon güçlüğü, uykusuzluk gibi yakınmalar ağrıya eşlik edebilir. Bulantı ya da kusma görülebilir. Ancak çoğu kez migrende olduğu kadar şiddetli değildir. Bir başka önemli nokta migrenin ve gerilim tipi baş ağrısının bazen birlikte görülebilmesidir. Hatta migren ağrılarından yakınan bir hastada zaman içerisinde gerilim tipi baş ağrısı da oluşabilir ve gerilim tipi baş ağrısının belirtivirüsleri daha ön plana geçebilir. Bu durumda hastalar baş ağrılarının şeklinin, süresinin ve sıklığının değiştiğini ifade ederler.

  Gerilim Tipi Baş Ağrısı tedavisi

  Tedavide son yıllarda önemli adımlar atılmıştır. Ağrı kesiciler ve kas gevşetici ilaçların yanı sıra depresyona karşı kullanılan ilaçlar son derece etkili olmakvirüstadır.

  İlaçların yanı sıra çeşitli ilaç dışı yöntemler de baş ağrılarının kontrolünde sıkvirüslıkla kullanılmaya başlanmıştır. Bu yöntemlerin başında gevşeme eğitimi gibi psikolojik girişimler gelmektedir. Hastalara nasıl gevşeyecekleri öğretilmektedir. Bu yöntem özellikle kas kasılması baş ağrılarının tedavisinde son derece etkivirüslidir.
  İlaç tedavisine ve gevşeme eğitimine dirençli ağrılarda baş, boyun ve omuz bölvirüsgesinde tespit edilen tetikleyici noktalara çeşitli enjeksiyonlar yapılarak kasların gevşetilmesi ve böylece ağrının kontrol altına alınması yoluna gidilir.

  Gerilim tipi baş ağrısından korunma

  Stresi artıran durumları belirlemek ve onlardan uzak durmak çok önemlidir.
  Bunun için gerekirse psikolojik danışmanlık hizmeti de alınarak gevşeme
  teknikleri öğrenilmelidir.
  Düzenli egzersiz yapmak ve yeterli ve düzenli uyumak şikayetlerin gerilemesini sağlayacaktır. Bir başka önemli nokta da öğünleri düzenli yemektir.
  Mizah duygusunu koruyan ve hayata pozitif bakan kişilerde gerilim tipi baş
  ağrısı daha az görülür.

  Alıntıdırakannehir
   
 2. 6 Ekim 2009
  Konu Sahibi : EU3
 3. EU3

  EU3 Guest

  1 HAFTADIR BU ağrıyı çekıyorum hiçbirşey banamısın demiyorakannehir
   
 4. 6 Ekim 2009
  Konu Sahibi : EU3
 5. Gunicen

  Gunicen Ve aşk,eş anlamlı adınla! Pro Üye

  Katılım:
  27 Haziran 2007
  Mesajlar:
  7.422
  Beğenildi:
  1.118
  Ödül Puanları:
  188
  Geçmiş Olsun Cnm..:Saruboceq: Migren Var Bende Çok İyi Anlıyorum Seni :1no2:
   
 6. 9 Ekim 2009
  Konu Sahibi : EU3
 7. EU3

  EU3 Guest

  akannehirakannehir
   
 8. 9 Ekim 2009
  Konu Sahibi : EU3
 9. netertua

  netertua Popüler Üye Üye

  Katılım:
  31 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  2.111
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  106
  çok geçmiş olsun balsurat.Allah şifa versin.
  benim komşumun kızınnın(15 yaşında daha) başı çok ağrıyordu.doktora gitti.mr,tomografi falan birşey çıkmadı.doktor gerilim tipi başağrısı demiş.birde depresyon hastalarının kullandığı bir ilaç vermiş
  .
   
 10. 5 Aralık 2009
  Konu Sahibi : EU3
 11. hazal46

  hazal46 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  9 Mart 2008
  Mesajlar:
  145
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  benim şikayetlerim bu bulguya benziyor.arabaya bindiğimde ve de özellikle akşam üstü başlayan uyuşma tarzı bir ağrı.uyumazsamda artıyor.dr.a da gittim ama tam teşhis konamadı.ne yapacağımı bilmiyorum
   
 12. 22 Aralık 2009
  Konu Sahibi : EU3
 13. reses

  reses Aktif Üye Üye

  Katılım:
  11 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  290
  Beğenildi:
  5
  Ödül Puanları:
  86
  bende de var gerilim tipi başağrısı, bayramdan beri çekiyorum, doktor stres, uykusuzluk vs neden olur dedi. Ama sonra panik ataklarım tetiklendi nedense ve ataklarla uğraşmaktan ağrıyı unuttum galiba. Mecburen antidepresana başladım çok kötü olmuştum, bir de hamileyim.. şimdi ilaç kullandığım 8 gün oldu ve baş ağrılarım geri geldi.. bi yandan panik ataklar, bi yandan baş ağrısı, bi yandan midem bulanıyor adam gibi birşey yiyemiyorum, zorlasam çıkarıyorum.. kafam sıkışıyor resmen, patlayacakmış gibi.. işteyim çalışma isteği gitti, tahammülüm kalmadı.. oooff...offff! :KK43:(
   
 14. 26 Temmuz 2012
  Konu Sahibi : EU3
 15. Tevrat

  Tevrat Aktif Üye Üye

  Katılım:
  18 Temmuz 2012
  Mesajlar:
  196
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  26
  Bende de var tam bir baş belası,akşamları artıyor benmki,bir de bilgsayar basında cok oturunca beynm sıkışıyor burnum bile sızlıyor bazen.. günlerce sürüyor sanki kafamda bir bez sarılı dolaşıyorum o derece kötü bir his.. antidepresan kullanıyorum,ama hc faydası yok... uzun süre anksiyeteyle uğraştım ondan miras kaldı bu ağrılar. bir düşünceye ne zaman takılsam beynm sıkışıyor yorumldum vala......................:26:
   
 16. 29 Ekim 2014
  Konu Sahibi : EU3
 17. kurklu_maria

  kurklu_maria Aktif Üye Üye

  Katılım:
  10 Eylül 2014
  Mesajlar:
  687
  Beğenildi:
  84
  Ödül Puanları:
  38
  kızlar, rahatlatıcı çaylar içmek lazım, tam geçirmiyor ama, sıklığı azalıyor. melisa papatya çayı filan