Glisemik İndeks Nedir?

Konusu 'Sağlıklı Beslenme' forumundadır ve seaBahAR tarafından 14 Haziran 2007 başlatılmıştır.

  14 Haziran 2007
  Konu Sahibi : seaBahAR
 1. seaBahAR

  seaBahAR de profundis Editor

  Katılım:
  13 Nisan 2007
  Mesajlar:
  10.950
  Beğenildi:
  8.196
  Ödül Puanları:
  238
  Glisemik indeks kavramı

  Beslenmenizde kompleks karbonhidratlara daha fazla yer verin (total kalori miktarının %50 ya da daha fazlası)
  Son zamanlarda karbonhidratlardan çok fazla söz edildiği için bu konuya açıklık getirelim. Karbonhidrat adı içeriğindeki; karbon (C), oksijen (O2) ve hidrojen (H) molekülleri zincirden gelir. Yapısını değiştirdikçe daha farklı karbonhidratlar elde ederiz. Örneğin beyaz şeker gibi basit karbonhidratlar veya patates gibi sindirilebilen ya da kepek gibi sindirilemeyen kompleks karbonhidratlar...

  Kompleks karbonhidratlar rafine edilmediği (doğal hali ile) zaman değirmende öğütülmüş buğday ve diğer kepekli tahıl unları şeklinde; rafine edilip kepeği ayrıldığında beyaz un şeklindedir. Karbonhidratların yararı yapısındaki doğal liflerden ileri gelir. Ayrıca bu karbonhidratlar; vitamin, mineral ve hastalıklarla savaşan antioksidanlardan da zengin olduğu için rafine edilmemiş kepekli tahıllardan elde edilen kompleks karbonhidratlardan zengin kaynakların tüketilmesini önerilir.

  Karbonhidratlar; beyin, merkezi sinir sistemi ve kaslar için en sağlıklı enerji kaynağı olup günlük beslenmemizde farklı karbonhidrat kaynakları tüketmek kan şekeri düzeyinde de farklı etkilere neden olmaktadır.Bu fark günümüzde GLıSEMıK ıNDEKS kavramını ön plana çıkarmıştır. Glisemik ındeks (Gı) yenilen herhangi bir besinin kan şekerini yükseltme yeteneği olarak tarif edilir. Gı düşük besinler, bireylerin daha uzun süre tok kalmalarını sağlarlar.Ancak besinin Gı değerini etkileyen birçok etken bulunmaktadır. Bunlar besinin içerisindeki nişasta miktarı, posa türü, pişirme ve hazırlama şekli, protein ve yağ miktarı gibi.

  Glisemik indeksi düşük ve yüksek yiyecek örnekleri

  Glisemik ındeksi Yüksek (Rafine Edilmiş)
  Beyaz Un
  Beyaz Şeker
  Beyaz Pirinç
  Reçel
  Paket halinde Patates
  Cips
  Makarna
  Spagetti
  Kek, ekmek gibi hamurların ana maddesi

  Glisemik ındeksi Düşük (Rafine Edilmemiş) / (Daha Sağlıklı) Kepekli Un
  ışlenmemiş şeker kamışı (kara şeker)
  Kepekli Pirinç (esmer)
  Meyve
  Bütün halinde Patates
  Kuru fasulye ve diğer baklagiller
  Kepekli makarna
  Kepekli Spagetti


  Glisemik ındeksi düşük, kana yavaş karışan, kuru baklagiller, kepekli makarna, spagetti, kepekli ekmek, lifli meyveler ve sebzeler yerseniz, dolaşım sisteminize glikoz daha ağır ve küçük dozlarda gireceğinden, pankreasınız bunlarla başa çıkabilmek için azar azar insülin üretecektir. Hem pankreasınız fazla yorulmayacak, hem de kan şekeriniz ani çıkış ve düşüş etkilerinden kurtulmuş olacaksınız. Yıllar geçtikçe birdenbire yükselen ve düşen kan şekerini düzenlemek için çabalayan pankreasınız yorulacaktır. Pankreasın yorulması da genetik açıdan yatkın olan kişilerde yetişkin diyabetin ortaya çıkmasına yol açacaktır. Üstelik Glisemik ındeksi düşük yiyecekler kan şekeri miktarını uzun süre aynı düzeyde tutacağından çok sık acıktığınızı hissetmeyeceksiniz. Sık sık küçük porsiyonlar biçiminde yemek yemek de aynı etkiyi yaratacak ve şişmanlamadan atıştırmanıza izin verecektir.

  Konunun özü nedir?

  Sağlıklı karbonhidratlar gibi sağlıklı olmayan karbonhidratlarda vardır. ıkinci grup kana çabuk karışan, glisemik indeksi yüksek basit şekerler, rafine edilip liflerinden arındırılmış tahıllar ve beyaz un ya da beyaz şekerle yapılmış yiyeceklerdir. Herhangi bir yiyecek beyaz ise, büyük olasılıkla rafine edilmiştir. ıyi karbonhidratlar ise kana yavaş karışan, glisemik indeksi düşük besinlerdir, yani meyveler, sebzeler, lif oranı yüksek olduğundan doyurucu ve organizmaya enerji sağlayan rafine edilmemiş kepekli tahıllardır.

  Önemli olan tükettiğiniz her besinin glisemik indeks değerine takılıp kalmak değil, glisemik indeksi düşük ve yüksek besinler arasında tam bir denge kurmaktır. Glisemik indeksi yüksek besinler sağlığa zararlı olur ama çok az miktarda yenen basit karbonhidratlar pek zararlı sayılmaz. Örneğin bir öğünde fındık veya kuru baklagil gibi glisemik indeksi düşük yiyecekler tüketiyorsanız bunun yanı sıra beyaz undan yapılmış ince bir ekmek yiyebilirsiniz. Glisemik indeksi yüksek ve düşük yiyeceklerin karıştırılmasına glisemik indeksi orta düzey olan bir öğün oluşturulur. Ancak kepekli buğdaydan yapılmış ekmek yerseniz zaten işe düşük glisemik indeksli bir besinle başlamış olursunuz. Önemli olan yediklerinizi doğru bir şekilde dengelemeniz; ağırlığınızın denetimini sağlayarak, kanser, kalp hastalıkları, diyabet riskinizi düşünüp yaşam boyu sağlıklı besleme alışkanlığını kazanmanızdır.


  Glisemik indeksi düşük haftada 1 kg verdiren bir günlük sağlıklı beslenme reçetesi

  Kahvaltı
  2 karper büyüklüğünde orta yağlı beyaz peynir yada
  3 karper büyüklüğünde mozzerella peyniri
  8–10 adet siyah zeytin
  2 dilim kepekli ekmek
  Yarım greyfurt veya 1 portakal

  Ara Öğün:
  3-4 Adet yulaflı bisküvi

  Öğle yemeği:
  1 porsiyon mercimek çorba ( doğal hali ile)
  Mevsim Salatası :
  Mevsim sebzeleri (1 top yeşil salata, roka, tere, bol maydanoz,1/2 havuç rende, 1/2 beyaz turp rende)
  1 haşlanmış yumurta (dilimlenecek)
  1 ufak haşlanmış patates (küp şeklinde doğranacak)
  1 orta boy doğranmış tatlı kırmızıbiber
  1/4 çay kaşığı tuz
  1/2çaykaşığı kuru nane
  2 tatlı kaşığı balzamik sirke
  1 tatlı kaşığı sızma zeytinyağı bu salataya ilave edilecek
  1 dilim çavdar ekmeği

  Ara Öğün:
  30 gram (15 adet) fındık ve 1 elma (yeşil)

  Akşam yemeği:
  Izgara et (tavuk veya hindi) (150 gr)
  1/2 kase yoğurt (125 gr)
  Mevsim salatası :
  Mevsim sebzeleri (1 top yeşil salata, roka, tere, bol maydanoz ,1/2 havuç rende, 10 adet kurutulmuş domates, 1/2 beyaz turp rende)
  1 orta boy doğranmış tatlı kırmızı biber(içine 3 yemek kaşığı haşlanmış beyaz fasulye, soya veya meksika fasulyesi)
  2 yemek kaşığı balzamik sirkesi ve 1 tatlı kaşığı sızma zeytinyağı salataya ilave edilecek.
  2 dilim çavdar ekmeği

  Gece (Yatmadan):
  1 ufak elma (yeşil)
  1 su bardağı yarım yağlı süt


   
  Son düzenleyen: Moderatör: 27 Mayıs 2009
 2. 20 Haziran 2007
  Konu Sahibi : seaBahAR
 3. seaBahAR

  seaBahAR de profundis Editor

  Katılım:
  13 Nisan 2007
  Mesajlar:
  10.950
  Beğenildi:
  8.196
  Ödül Puanları:
  238
  Arkadaşlar, glisemik indeksle ilgili yeni bilgiler buldum. Onları da ekliyorum.

  BAZI BESİNLERİN GLİSEMİK İNDEKSLERİ  Armut 40

  Bakla 80

  Bal 87

  Beyaz ekmek 72

  Bulgur 45

  Ceviz 24

  Çavdar ekmeği 60

  Elma 40

  Fındık 20

  Fırında patates 85

  Gofret 80

  Haşlanmış patates 55

  Havuç 97

  Kayısı taze 10

  Kepekli ekmek 53

  Kızarmış patates 75

  Kuru kayısı 32

  Kuru üzüm 56

  Kuru fasulye 33

  Kuskus 65

  Makarna 45

  Patates cipsi 50

  Patates püresi 85

  Portakal 45

  Portakal suyu 53

  Soya fasulyesi 15

  Spagetti 40

  Süt 35

  Toz şeker 100

  Üzüm 45

  Yoğurt 35

  Yulaflı bisküvi 57

  Not: Glisemik indeksi 55’in altında olan besinler düşük, 55-70 arasında olanlar orta, 70’in üstünde olanlar ise yüksek glisemik indeksli yiyeceklerdir.
   
 4. 20 Haziran 2007
  Konu Sahibi : seaBahAR
 5. seaBahAR

  seaBahAR de profundis Editor

  Katılım:
  13 Nisan 2007
  Mesajlar:
  10.950
  Beğenildi:
  8.196
  Ödül Puanları:
  238
  Bir bilgi daha ekliyorum canlarım: (uzun yazı okumaktan hoşlanmayanlar için önemli yerlerin altını çiziyorum-hizmette sınır yok) :eek:)

  GLİSEMİK GÜCE DİKKAT

  Karbonhidrat grubu besinlerin başlıcaları tahıllar, bakliyat, sebze ve meyvelerdir. Bu grup besinlerin seçiminde en önemli noktalardan biri, o besinin "glisemik güç" ile ilgili özelliğidir. Yanlış, kötü, sorunlu karbonhidratların ortak özellikleri, glisemik indekslerinin (GI) yüksek oluşudur. Her karbonhidratın yaklaşık olarak belirlenmiş bir glisemik indeksi vardır. Glisemik indeks, en başa saf şeker (glikoz) konularak 0 ile 100 arasında ölçülür. Gİ değeri 70 ve fazlası olan yiyecekler, yüksek Gİ olan kötü karbonhidratlardır. Bunların kan şekerini yükseltme potansiyelleri hızlı ve yüksektir.

  HIZLA YÜKSELEN ŞEKER

  Kan şekerinin hızla ve fazla miktarda yükselmesi, sağlık için istenmeyen bir durumdur. Hızla ve fazlaca yükselen kan şekeri, pankreasta aşırı insülin yanıtı doğurur. Aşırı insülin yanıtı, pankreasın kana aşırı miktarda ve hızla insülin pompalaması demektir. Bu durumun uzun süre tekrarlaması pankreası yormakta, hücrelerin insülin alıcılarını kaybetmesine ve insülinin kanda birikmesine yol açmaktadır. Bu kötü bir metabolik süreçtir ve "insülin direnci sendromu" denilen tehlikeli bir yolun başlangıç noktasıdır. İnsülin direnci sendromu, bir dizi metabolik sorunun yaşandığı bir maçın başlangıç vuruşudur: Karın çevresinde biriken yağlar, hipertansiyon, kan şekerinde yükselme eğilimi, orta yaş diyabeti, kanın pıhtılaşması eğiliminde artma, erken yaşlarda ortaya çıkan kalp krizleri, felçler ve daha pek çok kötü şey bu sonucu belli maçın sonuçlarıdır.

  GLİSEMİK YÜK KAVRAMI

  Gİ değeri 55-70 arasında olan karbonhidratlar orta, 55'in altındakiler düşük olarak kabul edilmektedir. Glisemik indeks yerine "glisemik yük" (GL) kavramını kullananlar çoğunluktadır. Glisemik yük, bir yiyeceğin bir porsiyondaki gerçek karbonhidrat miktarını ölçer ve daha doğru sonuçlar verir. Havuç, pancar gibi glisemik indeksi yüksek, ama bol su ve posa içermeleri sonucu orta derecede bir karbonhidrat yükü oluşturmaları nedeni ile glisemik yükü orta düzeyde olan besinlere yapılan haksız yaklaşımlar, Gİ yerine GL kavramının kullanımı ile çözümlenmiştir. Havuç ve pancar, Gİ değeri dikkate alındığında sorunlu-yavaş karbonhidratlar sanılırken glisemik yük kavramı dikkate alındığında düşükle orta arasında bir yerlere yerleşirler. Glisemik yükün 20'den fazlası yüksektir. 11-19 arası orta, 11'in altı düşük glisemik yük olarak kabul edilir.


  Kaynak: Prof. Dr. Osman Müftüoğlu - elbette :eek:)
   
 6. 7 Nisan 2008
  Konu Sahibi : seaBahAR
 7. seaBahAR

  seaBahAR de profundis Editor

  Katılım:
  13 Nisan 2007
  Mesajlar:
  10.950
  Beğenildi:
  8.196
  Ödül Puanları:
  238
  Makarnayı Rahatlıkla Yiyebilirsiniz :eek:)

  Bir yiyeceğin kan şekerini yükseltme değeri o yiyeceğin “glisemik indeksi”ni gösterir. Yani içindeki karbonhidratın sindirim sisteminde ne kadar hızlı emilip kana karıştığını gösterir. Eğer emilen şekeri hemen kullanmıyorsak, bu enerjiyi harcamıyorsak vücutta yağ olarak depolanıyor. Niye şişmanlıyoruz? Ana neden bu işte. Kilo verme veya korumada en önemli olan kan şekeri dengenizdir.

  Hastalarımın çoğunun şikayeti aşırı yeme isteği, açlık duygularını bastıramamak Bunun da nedeni kan şekeri dengesini sağlayacak, sebze, meyve, makarna, kepekli ekmek, tahıllar gibi yiyecekleri tercih etmemeleri. Şeker, bal, şuruplar, tatlılar basit karbonhidratlar grubuna girer. Bunlar sindirim sisteminde hızla emilip kan şekerimizi hızla yükseltirler.

  O zaman hemen büyük kumandan beyin devreye girer. Pankreasa der ki:
  - Hemen kan şekerini düşür!

  Pankreas başlar gereğinden fazla çalışıp,yorulmaya ve bol bol insülin adlı hormonu salgılar.Bu aşırı insülin salgısı tepe noktasındaki kan şekerimizi birden bire düşürür, dibe vurdurur. Bu kez kan şekerimiz aşırı düştüğü için kendimizi yine aç, halsiz hissederiz. Ve yine yemeye yöneliriz. Peki şeker nereye gidiyor? Yağ olarak vücudumuzda depolanıyor.

  Sonuç= Fazla kilolar.

  Makarna ise kompleks (yararlı) karbonhidrat olduğu için kan şekerini birdenbire yükseltip düşürmez. İçindeki şeker yavaş yavaş kana karışır. Pankreasın aşırı çalışıp yorulmasına gerek kalmaz, insülini yavaş yavaş salar. Kan şekeriniz de sabit kalır. Böylece hemen acıkmazsınız, enerjiniz çabucacık azalmaz. Bu tip karbonhidratlardan gelen enerji kaslarda depolanır ve gerektiğinde kana salınır. Kan şekerimizin ve enerjimizin sabit kalmasını sağlar. Örneğin; sporcular vücutlarında enerji depolayabilmek ,müsabakalarda enerjilerini daha uzun süre koruyabilmek için kompleks karbonhidratlardan zengin beslenirler. Makarna da tercih ettikleri yiyeceklerin başında gelir.


  Kilo vermek veya korumak isteyenlerin genelde glisemik indeksi 50 veya 50’nin altındaki yiyecekleri tercih etmesi gerekiyor.

  Makarna (beyaz) 41
  Makarna (kepekli) 37


  Makarnanın glisemik indeksi çok düşük. Makarna gibi düşük glisemik indeksli yiyecekler kan şekeri ve insülin seviyenizi yavaş yavaş yükseltir. Yüksek glisemik indeksli yiyecekleri yiyenlerin çok daha fazla kilolu oldukları , şeker hastalığına yakalanma oranlarının katlanarak arttığı bilimsel olarak kanıtlanmış durumda. Kısacası kilo vermek veya korumak,sağlıklı beslenmek istiyorsanız makarna ideal yiyecek.


  Dr. Yasemin BRADLEY
   
 8. 2 Ağustos 2008
  Konu Sahibi : seaBahAR
 9. xoxzgrkz

  xoxzgrkz CaDı Üye

  Katılım:
  7 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  250
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  106
  Havuç, mısır, bezelye ve patates gibi glisemik indeks değerleri yüksek besinler sürekli açlık hissi yaratır. Bu nedenle faydalarına rağmen dikkatli tüketilmelidir.

  Besinlerin, kan şekerini yükseltme hızlarına "glisemik indeks" adı verilir. Her besinin, yemek sonrası kan şekerini yükseltme hızı farklıdır. Glisemik indeksi yüksek olan yiyecekler devamlı açlık hissi yaratırlar. Havuç, mısır, bezelye ve patatesin glisemik indeks değerleri yüksektir. Faydalarına rağmen bu besinler dikkatli alınmalıdır.

  PATATES:

  Patates önemli bir C vitamini kaynağıdır. B6 vitamini, bakır, potasyum, manganez, triptofan ve diyet posası içerir. Patates yapısında bulunan bileşikler kan basıncını düşürücü etki gösterir. DNA sentezinden, kan hücrelerinin yapımına, hücreler arası iletişimi sağlayan fosfolipidlerin sentezlenmesine, kalp sağlığını korumaya, beyin ve sinir sisteminin aktivitesine, fiziksel performansın artırılmasına kadar pek çok işlevde görev alır. Ayrıca patates, özellikle kabuğuna yakın kısımlardaki yüksek posa içeriği ile kolesterolün düşürülmesine, kolon kanserinin önlenmesine yardımcıdır.

  HAVUÇ:

  Havuç önemli bir antioksidan kaynağıdır. A vitamini öncüsü beta karotenin çok önemli bir kaynağıdır. K ve C vitamini, diyet posası, potasyum, B6 vitamini, manganez, molibden, B1 ve B3 vitamini, fosfor, magnezyum ve folat içerir. Karotenoidler kalp hastalıkları riskini azaltan, özellikle gece görüşünü sağlayan, maküler dejenerasyona ve katarakt gelişimine karşı koruyucu etki gösteren önemli bileşenlerdir. Ayrıca karotenoid tüketimi pek çok kanser riskini azaltmakta, kan şekeri dengesini sağlamakta, insülin direncini ve yüksek kan şekeri düzeylerini olumlu etkilemektedir. Havuç kolon kanserine karşı da koruma sağlar.

  BEZELYE:

  Bezelye besin öğeleri yönünden zengindir. 8 vitamin(K, C, B1, B2, B3, B6, A, folat), 7 mineral (manganez, fosfor, magnezyum, bakır, demir, çinko, potasyum), diyet posası ve protein kaynağıdır. Zengin içeriği sağlığı olumlu etkiler. Kemik sağlığını koruyan önemli besin öğelerini içerir. Bezelye aynı zamanda folik asidin ve B6 vitaminin de önemli bir kaynağıdır. Yapısındaki K vitamini ile de kanın akışkanlığını sağlayarak kalp sağlığını korumaya destek sağlar. Bezelye içeriğindeki C vitamini ile de kanserlere karşı koruyucu etki gösterir.

  MISIR:

  Mısır tiamin (B1 vitamini), folat, diyet posası, C vitamini, fosfor, manganez ve pantotenik asit (B5) içerir. ıçeriğindeki zengin folat ve posa nedeniyle kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar. Mısır, akciğer kanseri gelişim riskini önemli düzeyde azaltan beta-kriptoksantin yönünden zengindir. Tiamin için çok iyi bir kaynak olan mısır, hafızanın güçlenmesine yardımcıdır. Ayrıca strese karşı vücudun savunmasını sağlar.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 27 Mayıs 2009
 10. 2 Ağustos 2008
  Konu Sahibi : seaBahAR
 11. secretworld

  secretworld Popüler Üye Üye

  Katılım:
  21 Nisan 2008
  Mesajlar:
  212
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  106
  Bu konuyla ilgili Erdoğan ÇINAR ın bir kitabı var.Kaynak olarak bulundurulabilir.Ortalama derecede yardımcı olacak bir kitap.Bana faydası olmuştu.Dikkat edilemesi gereken bir nokta da bu değerlere dikkat ederek beslenmek biz olası diyabet risklerinden korur.
   
 12. 9 Mayıs 2009
  Konu Sahibi : seaBahAR
 13. aeben

  aeben Her daim üye :)) Pro Üye

  Katılım:
  16 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  34.510
  Beğenildi:
  29.041
  Ödül Puanları:
  463
  püskütüm merhaba...
  yeni konu açmadım çünkü başlık aynı olurdu fakat benım okudugum bir kitaptaki kan şekeri tablosunu ekliyorum ..arkadaşların yaptıgı bir diyet için gerekli . senin bilgilerle beraber olsun ...sevgiler ....

  KAN ŞEKERı GÖSTERGESı TABLOSU

  50 VE ALTINDAKıLER .....

  Esmer pirinç ........................................50
  konserve bezelye.................................50
  tatlı patates..........................................50
  tam makarnalar (tambugday unu)........50
  spagetti................................................45
  taze bezelye.........................................40
  şekersiz tan tahıllar..............................40
  yulaf ezmesi.........................................40
  kırmızı havuç........................................40
  şekersiz taze meyve suyu.....................40
  tam çavdar ekmegi...............................40
  tam bugday ekmegi..(entegre)..............40
  kırmızı kuru fasulye ..............................40
  tam undan yapılmış makarna ...............40
  kuru incir kuru kayısı ............................35
  çig havuç...............................................30
  marul.....................................................30
  kuru fasulye ..........................................30
  sarı mercimek .......................................30
  nohut.....................................................30
  diger taze meyveler...............................30
  taze fasulye ...........................................30
  şekersiz marmelat..................................22
  soya filizi................................................22
  yeşil mercimek ......................................22
  siyah çukulata (%70kaka).......................22
  furuktoz ................................................20
  soya .yer fıstıgı ......................................15
  taze kayısı .............................................15
  yeşil sebzeler ........................................15
  domates ................................................15
  patlıcan ................................................15
  kabak ...................................................15
  sogan, sarımsak ....................................15
  KAN ŞEKERı 50 DEN YÜKSEK OLANLAR ....  glukoz............................................100
  fırında patates................................95
  kızarmış patates.............................95
  pirinç unu ......................................95
  degişmiz nişasta ............................95
  patates puresi.................................90
  cips.................................................90
  bal..................................................85
  beyaz hamburger ekmegi..............85
  pişmiş havuç..................................85
  kabartılmış pirinç...........................85
  pişen pirinç....................................85
  mısır gevregi .pop korn ................85
  pişmiş bakla .................................85
  bal kabagı.....................................75
  karpuz...........................................75
  şeker (sokoroz...............................70
  beyaz baget ekmegi......................70
  rafine edilmiş şekerli tahıllar.........70
  çikolota..........................................70
  haşlanmış patates .(soyulmuş).......70
  kola ve sodalar..............................70
  bisküi.............................................70
  mısır...............................................70
  erişte .............................................70
  kuru üzüm .....................................65
  esmer ekmek ................................65
  kabuguyla fişirilmiş patates...........65
  pancar ..........................................65
  şekerli reçeller...............................65
  rafine irmik.....................................60
  uzun taneli pirinç...........................60
  muz ...............................................60
  kavun ............................................60
  çok pişmiş beyaz spagetti...............55
  kraker,bisküvi..................................55  yedikçe zayıfla ince kal kitabından alıntıdır .......
   
  Son düzenleme: 9 Mayıs 2009
 14. 10 Mayıs 2009
  Konu Sahibi : seaBahAR
 15. seaBahAR

  seaBahAR de profundis Editor

  Katılım:
  13 Nisan 2007
  Mesajlar:
  10.950
  Beğenildi:
  8.196
  Ödül Puanları:
  238
  Ellerine sağlık aebencim.. şöyle bir baktım da önce gözüme havuç takıldı.. Bendeki kaynakla sendeki kaynak farklı.. Demek ki pişmiş havucun glisemik endeksi yükseliyormuş.. diye düşünelim.

  Senin kuru fasulyen benimkinden daha şekerliymiş.. Neyse tek tek bakmaya gerek yok.. yerimseniben
   
 16. 10 Mayıs 2009
  Konu Sahibi : seaBahAR
 17. aeben

  aeben Her daim üye :)) Pro Üye

  Katılım:
  16 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  34.510
  Beğenildi:
  29.041
  Ödül Puanları:
  463
  kaydirigubbakcemile33 puancın lafımı olur püskütüm .....

  havuç konusu evet çig ile pişmişi arasında çokkk fark var o yüzden bu diyette pişmişi yasak çıg yeniyor .....

  nette dedigin gibi çok farklı listeler var .... arkadaşlar montıgnaç diyeti yapıyolar o yüzden birebir kitabındaki olsun istedim ....:1hug:a.s.  ayrıca nostarji resmin çok güzel olmuş ..
   
 18. 10 Mayıs 2009
  Konu Sahibi : seaBahAR
 19. seaBahAR

  seaBahAR de profundis Editor

  Katılım:
  13 Nisan 2007
  Mesajlar:
  10.950
  Beğenildi:
  8.196
  Ödül Puanları:
  238
  Fotoğraf annemin aebencim..