Göbek Eritmeyle İlgili Bir Derleme

Konusu 'Güncel Diyet Haberleri' forumundadır ve dids tarafından 8 Ocak 2008 başlatılmıştır.

  8 Ocak 2008
  Konu Sahibi : dids
 1. dids

  dids f & d Üye

  Katılım:
  26 Eylül 2007
  Mesajlar:
  6.543
  Beğenildi:
  14
  Ödül Puanları:
  148
  Koşu bandında göbek eritilmez

  Göbeğinizden kurtulmak için en ideal sporlar pilates ve yüzme. Dr. Hürriyet Yılmaz'a göre futbola bu konuda güvenmeyin göbeğiniz üzerine olumlu hiçbir etkisi olmuyor!..
  Formed Fizik Tedavi Rehabilitasyon Uzmanı Doç. Dr. Hürriyet Yılmaz egzersiz ve sporla göbek eritmek için neler yapılacağına dair soruları yanıtladı:

  * Göbek eritmek kolay mı?

  Göbekten kurtulmak çok zordur. Çünkü göbek bir anda ortaya çıkmaz, göbeğiniz çıktıysa aslında bunun pek çok nedeni vardır. Genetik yapınız uygun olabilir, zayıf karın kasları ve de egzersiz yapmadan geçen hareketsiz bir hayat ya da sürekli oturmak göbeğinizin nedeni olabilir. Masa başında bir hayat geçirmek karın bölgesinde yağlanma yapar, karın kasları zayıflar. Göbek ofis insanlarının çoğunun ortak sorunudur.

  ofis göbek yapar

  * Ofis hayatı mutlaka göbek mi yaratır?

  Bu daha çok nasıl yaşadığınıza bağlı. Eğer hayatınızın büyük bir bölümü masa başında geçiyorsa ve geri kalan bölümünde de çok fazla hareket etmiyorsanız göbek sizin kaderinizdir. Masa başında oturan insanlar yalnızca göbek sahibi olmazlar, boyun ve sırt bölgesinde sağlık sorunlarıyla da karşı karşıya kalırlar. Masa başında oturanların ciddi şekide egzersiz yapmaları gerekir. Egzersiz dediğimizde algılanan şey yürüme bandının üzerine çıkmak oluyor ama bu egzersiz şekli sizi göbeğinizden kurtarmaz! Koşu bandında göbek eritemezsiniz. Kardiyo egzersizlerinde göbek genelde ihmal edilir. Ne kadar kardiyo yaparsa yapsın göbeğinden kurtulamayabilirsiniz. Kardiyo sırasında vücudun duruşu bile vücut yapısını etkiler. Karın kaslarınız için mutlaka özel egzersizler yapmanız gerekir.

  * Sadece spor yaparak göbekten kurtulmak mümkün mü?


  Karın kaslarını hedefleyen egzersizler düzenli yapıldığında, kilo kontrolüne de dikkat edildiğinde göbekten kurtulmak mümkündür. Sanıldığı kadar zor ve zaman alan egzersizler değildir karın egzersizleri, günlük hayatta da bazı basit uygulamalarla karın kasları çalıştırabilir. Ancak şunu da itiraf etmek gerekir, karın egzersizleri sıkıcıdır, yatarak yapılır ve günde 20 dakikanızı ayırmanız gerekir.

  futbol işe yaramaz

  * Sizce en iyi hangi spor göbekten kurtulmayı sağlar?


  En iyisi; spesifik karın kaslarını hedeflediği için pilatestir. Binicilik, yüzme ve kürek çekmek en idealleridir. 'Haftada iki gün futbol oynuyorum' demeyin, çünkü futbolun göbek eritme gibi bir özelliği yoktur. Ne kadar futbol oynarsanız oynayın göbeğiniz sabit durabilir. Yağ yaktığınız için her türlü egzersiz yağ birikimini azaltır ama kuvvetli karın kasları için yeterli değildir. Pilates özellikle duruşu; sırt ve bel kaslarını, karın kaslarını hedefleyen yoğun egzersiz içeren bir programdır. O nedenle çok etkilidir ve daha ritmik olduğu için sevilerek yapılabilir. Genellikle insanlar karın egzersizlerini sıkıcı bulurlar. Yürümek daha kolaydır ama karın kasları için yatay pozisyonda egzersizler vardır. Daha kolay ihmal edilir ama önemi anlaşılsa kişiler daha dik durur, daha pik olur, bel bölgesindeki biçimsel özelliklere kavuşabilirler.

  * Kadınların mı, erkeklerin mi egzersizle göbeklerini eritmeleri daha kolay?

  Erkeklerin biraz daha kolaydır çünkü kadınlarda zamanla, yaşa bağlı olarak ortaya çıkan hormonal değişiklikler yani menopoz süreci kasların daha güçsüz olmasına neden oluyor. Kadınlardaki gebelikle bunun sonrası iyi egzersizlerle karın kasının güçlendirmemesi ve günümüzde çok sık sezaryen yapılması kadınların göbeklerini artırıyor.

  idrar kaçıranlar dikkat

  * Herkes standart hareketlerle kendi kendine göbek eritme egzersizi yaparak karnından kurtulabilir mi?

  Herkes kendi kendine bu egzersizleri yapamaz ya da yapmamalı. Bazı kişilerin mutlaka hekim gözetiminde karın kaslarının değerlendirilip fizyoterapist tarafından yoğunlaştırılarak egzersizleri sürdürmesi gerekir. Bel ağrısı yaşayanlar, karın bölgesinde fıtığı bulunanlar, gebeler, yeni doğum yapanlar, uzun süreli hareketsiz kalanlar, bir operasyon ya da sağlık sorunu geçirmiş olanlar ve idrar kaçırma problemi olanlar mutlaka bir hekim tarafından görülmeli. Bu kişilerin egzersiz programları kendi kas kuvvetlerine göre başlatılarak giderek yoğunlaşan egzersizlere doğru artırılmalı.

  * Doğru bir egzersiz programı ile ne kadar sürede kaç santim bel incelir?

  Herhangi bir sağlık sorunu olmayan bir insanda belirlenmiş olan 8-10 karın egzersizi ile 8-10 tekrardan başlayıp 20-25 tekrara ulaşılırsa üç ay içinde belirgin olarak artmış karın kasları olabilir. Karın çevresindeki yağ ve birikimlerin oranı ile ilgilidir. Bu; karın egzersizi ile diyet ve kilo önemli ama göbek çevresinde hafif yağlanması olan bir insan için üç ayda üç santim bir incelme olabilir. Tercih olarak aslında her gün ya da en büyük ihmalle gün aşırı yapılmalı. Aslında gün içinde 15 ile 20 dakikanızı alır. Son zamanlarda ciddi ölçüde bel ağrısı problemi yaşayan 30-40 yaş arası ofis insanı bulunuyor. Test ettiğimizde karın kaslarının çok zayıf olduğu ortaya çıkıyor. İkinci sırada bel desteğini sağlayan sırt kasları geliyor.

  Evde göbek eritin

  Göbeğinizden bir an önce kurtulmak istiyorsanız egzersiz konusunda bilinçlenmelisiniz... Dört tane ana karın kası grubu vardır. Bunlar üst karın ve alt karın kaslarımız ve çapraz karın kaslarıdır. Kısa mekikler yapmak üst karnı aktif olarak çalıştırır yani yattığımız yerden doğrulmaya çalışmak... Her iki bacağımızı yerden 15-20 santim kaldırıp indirmeye çalışmak, havada bisiklet pedalı çevirir gibi hareketler yapmak ise alt karnı çalıştırır. Yattığımız yerden çapraz doğrulmaya çalışmak da çapraz karın kaslarını çalıştırır. Karın kasları kuvvetlendiğinde duruş düzelir, bel ağrıları azalır. Görünüm olarak çok daha genç bir duruş sağlanır. Çalışan kasın üzerinde yağ birikimi oluşmaz, kuvvetli karın kası olanların ileri yaşta karın bölgesinden fıtık oluşumu engellenir. Birkaç dakikalık hareket size sağlık olarak geri döner.

  İş yerinde bel inceltme


  Oturduğunuz yerden her iki bacağınızı yerden keserek yirmi santim yukarı kaldırın, on saniye bekleyip bacaklarınızı bırakın. Nefes burada çok önemlidir. Karın kasının üzerinde diyafram vardır. Derin bir nefes alıp bacakları yerden 20 santim çekip on saniye kalın. Yaklaşık olarak gün içinde 15-20 tekrar yapın. Bunları yaparken aynı zamanda nefesinizi kontrol etmeyi de unutmayın. Nefes kontrolü karın kasları için egzersiz anlamına gelir.

  Otomobil kullanırken

  Herkes otururken, otomobil kullanırken karın kaslarını sıkılı tutup bırakabilir... Sıkmak, beklemek ve gevşemek önemlidir. Oturduğunuz yerden çapraz karın kaslarını çalıştırmak adına çapraz yönde sağ elinizi sol dizinizi geçecek yönde çevirerek ve sonra aksi yönde tekrarlayarak kasları sıkıp bırakarak çalıştırabilirsiniz. Üst karın kaslarını otururken çalıştırmak zordur, otururken en fazla yapabileceğiniz boynunuzu iyice öne doğru eğip çenenizi göğsünüze yaslayıp bir miktar çalıştırmaktır. Karın kasları gerçekten çok önemlidir; insanın duruşunu, bel sağlığını ve bütün olarak da omurga sağlığını etkiler. O nedenle mutlaka gerekli özen gösterilmelidir. Oturduğunuz yerde bu egzersizleri yapmayı bir alışkanlık haline getirin. Böylece 'spora zamanım yok' diye bahaneniz de kalmaz.

  Yürürken göbek eritin

  Örneğin otururken karın kasınızı kasılı tutun, on saniye içinizde havayı tutun sonra bırakın. İzometrik dediğimiz kasılmalar karın kasımızı korur. Ayrıca yürürken insanlar karın kaslarını kasılı olarak yürüdüklerinde aktif olarak karın kaslarını çalıştırmış olurlar. Bunlar alışkanlık haline de getirilebilir. Bu alışkanlık aynı zamanda size çok daha dik bir duruş kazandıracaktır. Karın kaslarınızı çalıştırırken bir yandan da yanlış duruş pozisyonlarınızı da düzeltmeniz mümkün olabilir.


  -- sabah --
   
 2. 8 Ocak 2008
  Konu Sahibi : dids
 3. Siyah_24

  Siyah_24 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  11 Kasım 2007
  Mesajlar:
  1.205
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  106
  ben küçüklükden beri huy edinmşim mutlaka gönegimi içeri çekerim hatta yatınca bile çekiyormuşum eşim diyo nasıl nefes alıyon konuşuyon şaşıyorumm. ama lat gönegimden bende şikayetciyim igrenç bir görüntüsü var. ve oturunca midem kat kat oluyor.. buna care bulamıyorum.. göbek hareketlerini yapamıyorum ben.. yaptıgımda belimde mütiş bir yanma oluyoe.. kesik kesik 15 anca yapabiliyorum.:çok üzgünüm:
   
 4. 10 Ocak 2008
  Konu Sahibi : dids
 5. dids

  dids f & d Üye

  Katılım:
  26 Eylül 2007
  Mesajlar:
  6.543
  Beğenildi:
  14
  Ödül Puanları:
  148
  GÖBEK DÜŞMANI 10 EGZERSİZ

  Hem zayıflayıp hem formda kalmak için yalnızca diyet yetmez. Karın bölgesinde biriken inatçı yağlar ise özel egzersiz gerektirir. Bu ay kaslı ve düz bir karın için ideal 10 hareketi.

  HEDEF ÖN KARIN KASLARI

  Sırtüstü uzanın. Bel çukurunuzun altında üzüm olduğunu hayal edip bu çukuru korumaya çalışın. Bacaklarınızı table tab denilen fotoğraftaki konuma getirin. Ellerinizle başınızı destekleyin ve önce göğüs kafesinizi havayla doldurup bu havayı nefesinizle boşaltırken, yalnızca karnınıza odaklanarak bacaklarınıza doğru kalkın. Bunu 15 kez tekrarlayın.


  [​IMG]


  SPASTİK BACAK

  Yine bel çukurunu koruyarak sırtüstü yatın. Ayak tabanlarınızı birleştirip fotoğraftaki spastik pozisyonu alın. Derin nefes alın, nefesinizi verirken ellerinizle ayaklarınıza doğru uzanmaya çalışın. Bu hareketi 15 kez tekrarlayın.


  [​IMG]


  UZAN YAKALA

  Pozisyonunuzu bozmadan bacaklarınızı vücudunuza dik konumda havaya kaldırın. Bel çukuruna dikkat! Ellerinizle, yalnızca karın kaslarınızdan güç alarak ayak bileklerinizi tutmaya çalışın. Karın kaslarınızın gerildiğini hissedin. Bu hareketi 15 kez tekrarlayın.


  [​IMG]


  KARIN STEBİ

  Yine bel çukurunu muhafaza ederek sırtüstü uzanın. Ellerinizle poponuza güç verin. İki bacağınızı birlikte yere paralel olacak biçimde kaldırın. Önce derin bir nefes alın ve bu sırada bir bacağınızı göğsünüze yaklaştırın, nefes verirken bu bacağınızla havayı tekmeleyip diğer bacağınızı göğsünüze çekin. Yürüyormuş gibi hareketi 15 kez tekrarlayın.


  [​IMG]


  ÇİFT BACAK HAREKETİ

  Pozisyonunuzu bozmadan bacaklarınızı vücudunuza dik olacak biçimde kaldırın. Derin nefes alın, verirken bacaklarınızı gergin biçimde yavaş yavaş yere doğru indirin. Ancak yere değdirmeden nefes alın ve verirken yine kaldırın. Bu hareketi yaparken tüm gücünüzle karın kaslarına odaklanın. Bu hareketi de 15 kez tekrarlayın.


  [​IMG]


  YERDE DANS
  Yan karın kaslarını çalıştıran bu harekette, fotoğraftaki pozisyonu alın. Üstteki bacağın ters tarafındaki dirseğinizi yukarıdaki bacağın diz kapağına değdirmeye çalışın. Bu hareketi iki tarafınızla 15 kez tekrarlayın. Belinizi incitmemeniz için mutlaka bel çukurunuzu bozmamaya ve karın kaslarına odaklanmaya çalışın.


  [​IMG]


  KARIN BALESİ

  Yan olarak yatıp yere bakan kolunuzla fotoğraftaki gibi destek alıp vücudunuzun üst tarafını kaldırın. Dışta kalan bacağınızı gergin bir biçimde yukarıya kaldırırken aynı taraftaki elinizle bileğinizi tutmaya çalışın. Karın yan kaslarınızın gerildiğini hissedin. Bu harekette karnınızın içe çekili ve gergin olmasına özen gösterin. Aynı hareketi bu kez diğer tarafınıza uzanarak yapın. Her bir tarafınızla 15 kez tekrarlayın.


  [​IMG]


  SARKAÇ

  Ellerinizle arkadan destek alıp vücudunuzun üst kısmını fotoğraftaki pozisyona getirin. Bacaklarınızı dizlerinizden bükülü olarak kaldırın. Birbirine bitişik halde, önce sağa sonra sola doğru sarkaç hareketi yapın. Bu sırada yan karın kaslarınızın gerildiğini hissedin. Hareketi 15 kez tekrarlayın.


  [​IMG]


  YUKARI ŞINAV

  Uzanın. Bacaklarınızı fotoğraftaki pozisyona getirin. Karnınızdan güç alarak bedeninizi yükseltin. Kollarınızı gergin biçimde uzatıp ellerinizle bacak bileklerinizi tutmaya çalışın. Bu hareketi de 15 kez tekrarlayın.


  [​IMG]


  GERİNME

  Yan yatın. Üstteki bacağınızı belinizin üstü hareket etmeden ileriye doğru gerin. Vücudunuzun üst kısmını ise ters tarafa döndürmeye çalışın. Bu sırada ellerinizle başınızı destekleyip kollarınızı fotoğraftaki pozisyona getirin. Aynı hareketi farklı iki tarafınıza yatarak 10 kez tekrarlayın.


  [​IMG]


  --hürriyet--
   
 6. 16 Ocak 2008
  Konu Sahibi : dids
 7. dids

  dids f & d Üye

  Katılım:
  26 Eylül 2007
  Mesajlar:
  6.543
  Beğenildi:
  14
  Ödül Puanları:
  148
  Kilo vermede en çok zorlanılan şey bölgesel yağlardan kurtulmaktır. Peki size bunun biraz çabayla mümkün olduğunu söylersek...

  Hepimizin bildiği gibi basen, bel gibi bölgelerde biriken yağlanmalardan kurtulmak hiç de kolay değildir. Üstelik böyle bi amaca ulaşmak içn sadece diyete de güvenemeyiz. Eğer orantılı bir vücut istiyorsanız, diyetinizi mutlaka egzersizle desteklemelisiniz.

  İlk olarak diyetimize bir göz atalım. Aşağıdaki diyeti, besin değerleriyle oynamadan yiyecekleri değiştirerek uygulayabilirsiniz.

  Haftanın tek günleri bunları yiyin
  Kalkar kalkmaz: 1 bardak ılık ballı limonlu su. İçine yarım tatlı kaşığı bal, 10 damla limon koyarak için.

  Sabah sporu: 35 - 40 dakika tempolu yürüyüş yapın. Bol ter atmaya gayret edin. Ardından 15-20 dakika spor yapın.

  Duş: Ham ipek kese veya kabak lif yardımıyla 5 dakika boyunca fırçalar gibi göbek, basen, popo, bel bölgesini sertçe ovun. 5 dakika kadar susam yağı, kekik yağı, biberiye yağı, melisa yağı ile aynı bölgeye masaj yapın.

  Kahvaltı: 1 adet kabuklu yeşil elma, 1 adet sert şeftali

  Ara öğün: 2 parmak taze dil peyniri yiyebilirsiniz.

  Öğle yemeği: 1 porsiyon ızgara tavuk (derisiz), bol rokalı yeşil salata (taze soğanlı).

  Saat 15.00: 3-4 yulaflı bisküvi.

  Saat 17.30: 1 adet yeşil elma.

  Akşam yemeği: 4-5 kaşık zeytinyağlı fasulye (az yağlı), 1 dilim tam ekmek, mevsim salatası.

  Gece: 1 bardak şekersiz tarçınlı ılık light süt. 3-4 fincan rezene çayı, yeşil çay, mısır püskülü, kiraz, avakado yaprağı karışım çayı içebilirsiniz.

  Bunları yaparken diyetinizin başarılı olmasını istiyorsanız, aşağıdaki yiyeceklerden mutlaka uzak durmalısınız:
  • Kolalı, şekerli içecekler
  • Kızartma
  • Hayvansal katı yağlar (tereyağı, kaymak, yağlı şarküteriler, yumurtanın sarısı, yağlı süt ürünleri, yağlı etler, tavuk - balık derisi, tam yağlı süt)
  • Alkol (özellikle bira)
  • Beyaz un
  • Beyaz şeker
  • Doğum kontrol hapları
  • Aşırı gündüz uykusu
  • Çikolata
  • Yağlı çerezler
  • Cips

  Daha önce de söylediğimiz gibi bölgesel yağlarınızdan kurtulmaya karar verdiyseniz, diyetinizi mutlaka spor ile desteklemelisiniz. Bel ve karın bölgesinden incelmek için aşağıdaki hareketleri uygulayabilirsiniz.

  • Mekik hareketi
  Dizlerimiz bitişik ve ayaklarımız birbirine paralel şekilde tabanları yeri gösterirken iki elimizi enseye koyup hızlı hızlı, sık sık ve kesik kesik hareketlerle karnımız acıyana kadar sabah ve akşam ellişer kez bu hareketi yapıyoruz. Bu hareket özellikle karın bölgesindeki kasları kuvvetlendirir, yağ dokusunu harekete geçirir ve yağların yanmasına yardımcı olur.

  • Sopalı hareket
  Bu harekette de bir sopayı ense kökümüze alıp iki elimizi geçiriyoruz. Ayaklarımızı yere sağlam basıp süratli bir şekilde sağa ve sola doğru daha çok kalçadan yukarısını hızlı bir şekilde döndürerek birkaç dakikada bu hareketleri yapıyoruz. Bu haraket karnın yan tarafındaki kasların şekillenmesi ve göbeğin erimesini sağlar.

  • Bel kasları için mekik
  Bir taraftaki kolumuzu, bükülmüş olan diğer taraftaki dizimize doğru hafifçe, sık sık ve seri hareketlerle yakınlaştırmaya çalışıyoruz. Bu hareketi de birkaç dakika dayanabildiğimiz kadar yapmaya gayret ediyoruz. Daha sonra diğer taraftaki ayağımızı ve kolumuzu değiştiriyoruz. Bu hareket karnın yan tarafına doğru olan kasları çalıştırmak için yararlıdır.


  (alıntıdır)
   
  kedi83 bunu beğendi.
 8. 20 Ocak 2008
  Konu Sahibi : dids
 9. dids

  dids f & d Üye

  Katılım:
  26 Eylül 2007
  Mesajlar:
  6.543
  Beğenildi:
  14
  Ödül Puanları:
  148
  İncecik bir bel için acılı besinler yiyin
  Kıvrımlı hatlara sahip olmak istiyorsanız, hareketlerinizin dışında yedikleriniz de büyük önem taşır. Bunun için bol bol sebze tüketmeniz ve tatlılardan uzak durmanız gerekir....
  Uzmanlara göre; kadının erkek gibi vücut hatlarına sahip olmasının ilk nedeni doğal gıdalardan uzaklaşmak. İçerisine kimyasal maddeler karıştırılmış gıdalar sadece sağlığa zarar vermekle kalmıyor aynı zamanda kişinin vücut tipini de olumsuz yönde etkiliyor. İşte tüm uzmanlara göre kadınların kıvrımlı vücut hatlarına sahip olmasını sağlayan beslenme alışkanlıkları:

  SÜTTEN VAZGEÇMEYİN

  * Acılı besinler yemek, ince bel için mükemmel bir yöntemdir.

  * Masa düzeni yerine ayaküstü atıştırmayı alışkanlık haline getirmek, yemekteki doymamış yağların baldır ile kalça bölgesinde toplanmasına neden olur.

  * Çok tatlı ve şekerli besinler yemek, göbek bölgesinde kilolanmaya neden olur. Bu nedenle göbeğinizin olmamasını istiyorsanız çay ve kahve gibi içecekleri şekersiz içmeye ve aşırı tatlıdan uzak durmaya çalışın.

  * Bitki çayları tüketerek beldeki yağlardan kurtulabilirsiniz.

  * Şok diyetlerden uzak durmalısınız. Çünkü kısa sürede aşırı kilo kaybı, kadınların vücut hatlarının düzleşmesine yol açar.

  * Salatalarınıza zeytinyağı ve sirke dışında başka bir şey koymayın. Limon yerine sirkeyi tercih ederek yağlarınızın yakılmasına, tuzu azaltarak da daha hızlı toksinlerin atılmasına yani bel ile karın bölgenizdeki şişkinliğin azalmasını kolaylaştırırsınız.

  * Aşırı C vitamininden uzak durun. Çünkü portakal, mandalina gibi meyvelerde bulunan aşırı C vitamini bel ile karın bölgenizde şişkinliğe yol açar.

  * Kahvaltıda mutlaka bal yiyin. Balı yerken sulandırın. Bu sayede baldaki şekerin kalçanızda toplanmasını önlersiniz.

  * Bel ile karnınızın şiş görünmemesi için aşırı sıcak ve soğuk içeceklerden uzak durun.

  * Göğüslerinizin sarkık olmamasını istiyorsanız, bol yeşil sebze yiyin. İçndeki maddeler diri göğüslerin olmasına yardımcı olur.


  (alıntı)
   
 10. 20 Ocak 2008
  Konu Sahibi : dids
 11. dids

  dids f & d Üye

  Katılım:
  26 Eylül 2007
  Mesajlar:
  6.543
  Beğenildi:
  14
  Ödül Puanları:
  148
  GÖBEĞİNİZİ ERİTİN

  Mükemmel karın, düz, gergin ayrıca seksi bel formuna sahip olmalı... Nasıl mı? Aşağıda size önereceğimiz birkaç ipucuyla bugüne dek hiç olmadığı kadar mükemmel bir karın sahibi olabilirsiniz.


  Vücudunuzun her santimetrekaresinde zinde bir görüntü için tüm proporsiyonların çalışması şart. Bu programla bir-iki hafta içinde vücudunuzda meydana gelen mucizevi değişikliklere siz de inanamayacaksınız.  Bel formunu belirginleştirin

  Egzersizden asla vazgeçmeyin... Karın kasları düzenli egzersizle çabucak oluşur, egzersiz yapılmadığında da bir o kadar çabuk kaybolur. Şimdi eğer her gün egzersiz yapmaya gönüllüyseniz bu yazıyı okumaya devam edin.

  Biz kadınlar için en kolayı yürüyüş. Ancak bu sırada yapacağınız nefes alışverişleriyle karın kaslarınızı da çalıştırmanız mümkün. Aynı zamanda ünlü top modellerin de kaslı karınlarının sırrı olan bu nefes metodu oldukça basit. Yürüyüş sırasında attığınız üç adımda nefes alın ve karnınızı gerginleştirin.  Daha sonraki diğer üç adımda nefes verin ve kaslarınızı serbest bırakın. Aynı hareketi sonraki adımlarınızda da tekrarlayın. Başlangıçta kendinizi buna konsantre etmeniz gerekse de bir süre sonra otomatik olarak yapabileceğinizi fark edeceksiniz. Bu arada haftanın en az üç günü 15-20 dakika yürümeyi ihmal etmeyin.


  Evde pilates... Evet, mümkün!


  Eğer yürüyecek zaman bulamamaktan şikayet ediyorsanız o zaman size son dönemin gözdesi pilatesten bahsetmekte yarar var. O da tıpkı yürüyüş gibi derindeki kasları hedef alan, formda ve sıkı karın kasları yaratan efektif bir egzersiz şekli sunuyor.

  Bir sandalyenin ucuna oturun. Kollarınızı rahat bir şekilde vücudunuzun iki yanına bırakın. Bu sırada göğüs kafesinizin açılması için burnunuzdan nefes alın. Şimdi kalça kaslarınızı gerginleştirin bu sırada göbek deliğinizi omurganıza yapıştıracakmış gibi içinize çekin. Gerginliğinizi bozmayın ve belinizi yukarıya doğru esnetin. Aynı zamanda uzun ve derin nefes vermeyi ihmal etmeyin. Nefes alıp verme sırasında 10'a kadar yavaşça sayın. Aynı hareketi 10 kez tekrarlayın. Bu egzersizin en güzel yanı işyerinde ya da tatilde kolaylıkla uygulanabilir olması.

  Ve bir ekstra ipucu daha; Başınız yukarıda. Mükemmel bir duruşla saniyeler içinde gergin bir karın... Omurganızı gerdiğinizde vücudunuzun orta kısmı anında birkaç santimetre daralır. Boynunuzu uzatın, omuzlarınızı geri atın ve sırtınızı düzleştirin. Mükemmel. Otururken de tüm bunları düşünmeye gayret edin.  Karın şişkinliğine stres de neden olur​  Sabahları uyandığınızda karnınız düzken öğle yemeğinin hemen ardından şişkinleşmeye başladığını görebilirsiniz. Bunun birden fazla nedeni olabilir. Soğan, çiğ meyve ve marul buna neden olabileceği gibi süt ürünleri ve sebze de çoğunlukla bu şişkinliğin sebebi olabilir.  Ancak az bilinen gerçeklerden biri de şekersiz sakızların da dahil olduğu yapay tatlandırıcıların yanı sıra normal şeker de bağırsaktaki maya mantarlarını besliyor ve şişkinliğe yol açıyor. Bilim adamlarına göre stres de karında hava oluşumuna neden olabiliyor. Bunun sebebini stres hormonu kortizolün, yağ metabolizmasını karıştırması olarak açıklıyorlar.


  Kremler düzenli kullanılınca etkili


  Bikininin üzerinde küçük bir karın belki seksi görünebilir ama kesinlikle feminen değil. Bazen zayıf kadınlarda bile bu görüntüye rastlıyoruz. Çünkü genlerimiz vücudumuzdaki yağ oranını erkeklerden çok daha fazla olarak programlamıştır. Alfa olarak adlandırılan bu yağ hücreleri özellikle karın bölgesinde diğer bölgelere oranla daha fazla depolanmıştır. İyi haber ise kozmetik markalarının, bu küçük fazlalıkları ortadan kaldırma ve yenilerinin de oluşumunu önlemek üzere geliştirdiği özel kremlerin ve bantların etkili olmaları.  İçerdikleri kafein, kakao ya da yorgun kasları alarma geçiren şeker blokajlarıyla, depolanmış lipidler serbest kalıyor ve dokulardaki fazla suyun atılması sağlanıyor. Bazı kremler de "ısı" etkileriyle yağın erimesini sağlıyor. Önemli olan bu tarz kremleri günde iki kez düzenli olarak uygulamak. Hücrelerdeki yağ oluşumunu engellemenin gizli bir sırrı da kan dolaşımını harekete geçirmek. Bunun için her gün duş sırasında bir sünger ya da banyo masaj aletiyle cildinizi hafif kızarana dek dairesel hareketlerle ovabilirsiniz.


  (alıntıdır)
   
 12. 20 Ocak 2008
  Konu Sahibi : dids
 13. dids

  dids f & d Üye

  Katılım:
  26 Eylül 2007
  Mesajlar:
  6.543
  Beğenildi:
  14
  Ödül Puanları:
  148
  Göbek eritmenin sırrı​


  Göbeğiniz oturduğunuzda akordeon misali kat kat katlanıyorsa ve bu durum sizi rahatsız ediyorsa, ondan kurtulmak için diyet ya da egzersiz tek başlarına yeterli olmayacaktır. İşte göbek eritmenin sırları... İnce bir vücuda sahip olduğu halde göbeğinden yakınanlara veya ne kadar uğraşırlarsa uğraşsınlar göbeklerini bir türlü eritemeyenlere sıkça rastlarsınız. Hatta bazıları, televizyonlarda reklamı yapılan ilginç görünümlü karın çalıştıran aletlerden satın bile almıştır, ama tabii bunların istenilen randımanı veremediklerini anlamaları da uzun sürmez. Aslında 'göbek problemi', kulaktan dolma diyet ve egzersiz yöntemleriyle çözümlenemeyecek kadar önemli bir sorun. Bu konuda uzman önerileri doğrultusunda hareket etmek ve sabır göstermek, 'sıkı ve düz bir karna sahip olmanın' anahtarı. İstenilen ölçülerde, düzgün ve orantılı bir vücuda sahip olmak ve göbeğinizden kurtulmak için şunlara dikkat etmeniz gerekiyor: Beslenme Düz bir karın istiyorsanız, dikkat etmeniz gereken en önemli nokta 'beslenme' konusudur. Yağlardan kurtulmak için öncelikle kan şekeri seviyesini kontrol altına almanız gerekiyor. Bu da en iyi günde 4-6 öğünle sağlanır. Tabii 6 öğün deyince aklınıza, masalar dolusu yemek gelmesin. Bir öğün, sebzeli bir omlet de olabilir, meyve doğradığınız bir mısır gevreği de, ya da yarım fincan pilavla bir parça tavuk ve bolca salata veya bir elma. Temel olarak üç ana ve üç ara öğün tüketebilirsiniz. Burada amaç, az ama sık yemektir. Böylece ihtiyacınız kadar protein ve karbonhidrat ve az miktarda da yağ tüketmiş olursunuz.


  Oranlar

  Alınan kalorilerin yüzde 80'inin karbonhidratlardan gelmesi halinde, sıkı ve düz bir karna sahip olmak pek mümkün olmuyor. Oranlar değişebilir, ama kalorilerin yüzde 55'inden fazlasının karbonhidrattan alınması, vücuttaki yağdan kurtulmada pek yardımcı olmaz. Vücut tolere edebiliyorsa, az miktarda karbonhidrat alarak diyet yapılabilir. Önemli olan, yüzde 55 sınırını aşmamaktır.


  Zamanlama

  Bünyeye giren yağ miktarı azaldıkça, vücut bir tür alarma geçerek, alınan yağı depolamaya çalışır. Bu nedenle gün içinde her 2-3 saatte bir, bir şeyler yenilmesi öneriliyor. Bu, vücuttaki yağı yakmaya yardımcı olur.


  Kalori

  Yukarıda belirtilenlerin hepsini uyguladığı halde, yine de düz bir karna sahip olamayanlar, kilolarını sabit tutmak için günde kaç kalori alacaklarını öğrenmeleri gerekiyor. Bunu da biraz uğraşıp deneme yoluyla öğrenebilirsiniz. Ayrıca, tükettiğiniz toplam kaloriyi, kaç gram protein, karbonhidrat ve yağı tükettiğinizi de belirleyip yazmalısınız.


  Kalori azaltma


  Kiloyu sabit tutmak için alınması gereken günlük kalori miktarı bulunduktan sonra, alınan kalori miktarının 200 kalori kadar azaltılması gerekiyor. Hedef, yiyebildiğiniz kadar yiyip, yine de yağ yakmaya devam etmek ama bu arada da kas kaybına uğramamaktır. Olabildiğince az yemeyi hedeflerseniz, elde edeceğiniz tek şey metabolizmanızı yavaşlatmak ve kas dokusundan kaybetmek olacaktır. İlk hafta sonra verdiğiniz, kilodan çok, vücutta birikmiş su olacaktır. Esas ondan sonra kilo vermeye başlarsınız.


  Tutarlılık


  Haftanın 6 günü bu program uygulanıp, haftada bir gün istenilen bir besinden bir porsiyon tüketilebilir. Ancak burada önemli olan şey abartmamaktır. Çünkü abartmanız halinde kan şekeri seviyesi tekrar yükselebilir ki, bu da yağ yakmanızı durdurur.


  Ağırlık çalışması

  Haftada 2-3 kez yapılacak 35 dakikalık (bir saate de çıkılabilir) ağırlık çalışması, hem vücuttaki kas kütlesini, hem de metabolizma hızını arttırır; çünkü kas, yağdan daha çok kalori yakar. Bu şekilde günde fazladan 30 ila 50 kalori yakabilirsiniz. Ağırlık çalışmasına karın egzersizlerini de dahil etmelisiniz. Böylece bir yandan vücudunuzdaki yağ miktarını azaltırken, diğer yandan da karnınızı sıkılaştırmış olursunuz.


  Kardiyovasküler egzersizler

  Haftada 3 ila 5 gün, 30-40 dakikalık orta yoğunlukta kardiyo egzersizleri (yürüyüş, koşu, yüzme, bisiklet vs) yapılması da önerilenler arasında. Başlangıç seviyesindekiler, egzersizin yoğunluğunu kademeli olarak arttırmalılar. Eğer zaten belli bir seviyedeyseniz, haftanın iki günü daha yoğun program uygulayabilirsiniz. Bunu düzenli uygular, yediklerinize dikkat eder ve bu rutini her 3-4 haftada bir değiştirirseniz, düz bir karna sahip olabilirsiniz.


  (alıntıdır)
   
 14. 20 Ocak 2008
  Konu Sahibi : dids
 15. dids

  dids f & d Üye

  Katılım:
  26 Eylül 2007
  Mesajlar:
  6.543
  Beğenildi:
  14
  Ödül Puanları:
  148
  Göbek eritmek için soya sütü

  Göbek bölgesindeki yağlardan kurtulmak isteyenlere müjde. Amerikalı bilim adamları her gün düzenli olarak soya sütü içeren içeçekler tüketmenin, göbek bölgesindeki yağlanmayı ortadan kaldırdığını ortaya çıkardı. Alabama Üniversitesi tarafından yapılan araştırmaya göre, soya sütü fazla şekerin yağa dönüşmesini engelleyerek günlük olarak alındığında karın bölgesindeki yağların erimesini sağlıyor. Araştırmayı yürüten uzmanlardan Dr. Daniel Christie, soya sütlü içeceklerin karın bölgesindeki yağları engellemesine bağlı olarak kadınların kalp ve diyabet gibi rahatsızlıklara yakalanma riskini de azalttığını belirtti.

  :1shok:


  (alıntıdır)
   
 16. 24 Ocak 2008
  Konu Sahibi : dids
 17. dids

  dids f & d Üye

  Katılım:
  26 Eylül 2007
  Mesajlar:
  6.543
  Beğenildi:
  14
  Ödül Puanları:
  148
  Kalın bel ve göbek 4 hastalığın habercisi


  "Ben şişman değilim ki yalnızca göbeğim var" diye boş yere kendinizi teselli etmeyin. Prof. Dr. Mocan'a göre siz artık karın obezisiniz ve kalp hastalığı, şeker, yüksek tansiyon ve hatta hatta iktidarsızlık size çok yakın... Göbekten kurtulmak için bugün harekete geçin!..

  Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları Bölüm Şefi Endokronoloji Uzmanı Prof. Dr. Ziya Mocan göbek yapan beslenme yöntemleri ve bel bölgesindeki yağlanmadan kurtulma yollarına dair sorularımızı yanıtladı:

  * Neden insanlar çok kiloları olmadığı halde bir anda göbek sahibi olurlar?

  Bunun adı 'karın obezitesidir'. Elinize bir mezura alın ve ölçün. Bel ölçüleri 102 santimin üzerindeki erkekler ile 88 santimin üzerindeki kadınlar karın obezidir. Hem beslenme yetersizliğinde hem de fazlalığında karın obezi olabilirsiniz. Karaciğeriniz her iki durumda da yağlanır. Dalak, bağırsak, pankreas yağlanmaz ama karaciğer yağlanır. Böylece göbek olur. Göbeğiniz varsa şeker hastalığına yakalanma riskiniz artar. Bununla birlikte hipertansiyon oluşur ve kalp hastalıkları riskiniz çoğalır. Artık kalp hastalığı için de adaysınızdır... Bununla birlikte karın şişliği olan erkekleri iktidarsızlık bekler.

  GÖBEĞİ OLANLAR OBEZDİR

  * Çok şişman olmayan ama göbeği olanlar obez midir?


  Evet, sadece karındaki obezite bile komplikasyonlara neden olabilir. Yani sadece göbeği olanlara da obez diyebiliriz. Çok fazla kilosu yok, bakıyorsunuz normal, ama karnı şiş. Bu hastalarda kolesterol miktarları, LDL kötü kolesterolü yüksektir, iyi kolesterolleri ise daha düşüktür. Ve Trigiliserit de yüksektir. Bunlarda gece uyku apneleri gelişebilir. Çünkü karın şişken yatay pozisyona geçildiğinde akciğerler solunum kapasitesini azaltır ve geceleri solunum durmaları oluşabilir.

  * Kadınlarda mı, erkeklerde mi göbek daha zararlı?

  Zarar olarak ikisi arasında fark yoktur ama erkeklerde karın obezitesi daha fazladır. Biz komplikasyonları daha fazla erkeklerde gözlüyoruz. İnsülin fazlalığı sonucu damarlarda da kasılma oluyor. Hipertansiyona da yol açıyor. Bunların sempatik aktivitasyonları, adrenalin hormonları fazladır. Heyecan ve korku ile artan hormonlar yüksektir. Bunun anlamı; sinirli ve çarpıntılı olurlar. Göbeği olan kişiler öfkelerini aniden dışa vurmaya daha yatkındırlar. En ufak bir şeye birden sinirlenebilirler. Ani reaksiyon verirler, ufak şeylerden hemen alınırlar. Hassas bünyeli insanlardır. Genel olarak şişman olanlarda bu tepkilere çok rastlamayız ancak göbek şişmanlığı bu psikolojiye yol açar. Bu kişiler çok çabuk hareket ederler, kof değillerdir. Tuza karşı çok hassas olurlar. Tuzlu yedikleri zaman ayakları, bilekleri şişer. Tansiyonları yükselir, hipertansiyona açık yaşarlar.

  ÜÇ HAREKET VAR

  * Göbek eritmek için en doğrusu diyet yapmak yoksa egzersiz mi?


  Diyet yapmanız şart, yalnızca egzersizle geçici bir iyilik sağlarsınız. Ancak yalnızca diyet de yeterli olmayabilir. Karın eritmek için temel egzersiz vardır: Birincisi, üst karın için mekik gereklidir. İkincisi, alt karın için yatay pozisyonda bacak hareketleri yapılmalı. Üçüncüsü ise, bel ve yan taraflar için twist denilen sağa sola dönerek yapılan hareketlerdir


  Göbek 2 yılda ancak erir

  Piknik bir tipseniz göbek yağlarınızı eritmeniz uzun ve külfetli olacaktır. Hızla kilo verebilirsiniz yüzünüz zayıflayabilir, vücudunuz incelebilir ama göbeğiniz kalır, çünkü en son kilo verilen yer göbektir. Ancak iki yıl düzenli beslenerek de göbekten kurtulabilirsiniz. Çünkü iki yıldan önce karındaki yağ hücreleriniz yok olmaz. Belki göbeğiniz yok oluyor gibi görünebilir ama kilo alır almaz önce göbeğiniz çıkar. Göbeğinizden kurtulmak için diyet yapıyorsanız bu bölgede yavaş yavaş oluşan yağlardan tamamen kurtulmak için iki yıla ihtiyacınız var


  Erkekler göbeklerini kadınlara göre daha kolay eritebilirler. Çünkü erkekler kültür fiziğe daha çok uyuyor. Erkeklerin kas gücü daha fazla olduğu için mekik ve karın hareketlerini etkin yapabiliyorlar. Türk kadınlarının leğen kemiği yani kalçaları, Avrupalı kadınlara ya da Türk erkeğine göre de çok daha geniştir. O yüzden Türk kadınları göbekli ve kalçalı olmaya daha yatkındır. Belli bir yaştan sonra göbek kişilerde doğal bir durum gibi algılanıyor ama bu yanlış. Bakıyoruz, hasta orta yaşın üzerinde, göbeği var ama bundan rahatsız olmayı tamamen bırakmış, bize tansiyon şikayeti ile geliyor. Hiç tansiyon ilacı vermeyip, insülin tedavisiyle tansiyonu düşürüyoruz. Göbeğini eritmesini sağlıyoruz, iyileşebiliyor. Bu çok önemli olduğu için tekrar ediyorum, göbek yaşa endeksli bir durum değildir. Çocuk obezitesi de yani göbekli çocuk sayısı da giderek artıyor. Çocukların ergonomileri ona göre gelişiyor ve büyüdüklerinde çok daha büyük bir problemlerle karşılaşıyorlar.


  Yağlı yerseniz, bilin ki göbeğinizi büyütmüş olursunuz. Biz Türkler zaten piknik tip yapısına sahibiz. Karın ve göbek oluşumumuz fazla. Genetik olarak göbeğimiz büyümeye müsait. Gece geç saatte yenen yemekler göbek büyümesini hızlandırır. Gaz yapıcı diyetlerden kaçınmak gerekli. Lahana, turp gibi yiyeceklerden uzak durun. Kabız kalmamak çok önemli. Kabızlık için de belirli şeyler var, kuru kayısı, erik gibi yiyecekleri özellikle akşamları yatmadan önce tüketmelsiniz. Posalı yiyecekler önemlidir. B vitamininden yüksek olan gıdalar göbek yapar. Biraların içinde de B vitamini vardır. Bu nedenle göbek sorununuz varsa ve içki içmek istiyorsanız birayı tavsiye etmem çünkü 'bira göbeği' denen şey doğrudur. Şarap ikinci sırada tehlike yaratır. Rakı genel şişmanlık yarattığı için belki sorunlu olabilir. B vitamini, karın yağlanması yapan önemli faktörlerden biridir. B vitami yüksek dozda ve gereksiz yere ve uzun süre kullanılmamalı.


  Hassas bağırsak sendromu ile karın büyüklüğünü iyice ayırt etmek gerekir. Hasas bağırsak sendromu kişinin sıkıntılarını bir anlamda içine atmasıyla bağırsaklarına hassasiyetin vurması şeklinde kendini gösterir. Kimi sinirlenince başı ağrır, bu şahıslar sinirlenince bağırsaklarında aşırı gaz ortaya çıkar. Çünkü bağırsak fonksiyonlarında ani azalma ve artma olur ve karın aniden büyür. Mesela 15 gün büyük karınla gezer, bir hafta normale döner. Karın obezitesini hassas bağırsak sendromu ile birbirine karıştırmamak gerekir.  (alıntıdır)

   
 18. 24 Ocak 2008
  Konu Sahibi : dids
 19. dids

  dids f & d Üye

  Katılım:
  26 Eylül 2007
  Mesajlar:
  6.543
  Beğenildi:
  14
  Ödül Puanları:
  148
  GÖBEĞİ ERİTMENİN YOLLARI

  Eyvah, göbeğim var bikini bile giyemiyorum diyorsanız aşağıdaki önerilere kulak verin!

  Siz hâlâ göbeğinizi eritemediğinizi düşünüp, bikini giymeye cesaret edemiyorsunuz. Halbuki şimdi başlayıp uygulayacağınız basit önerilerle, birkaç gün içinde sonuç vermeye başlayacak ve tatil günlerinizde kendinize daha çok güven duyacaksınız.

  İşe az yemekten başlayın. Akşam yemeklerini bol mineral alabileceğiniz sebze ağırlıklı mönülerle oluşturun. Böylelikle vücudunuz depoladığınız yağları yakmaya başlar. Sık sık küçük öğünler yiyin. Şekeri mümkün olduğunca kesin. Vücudunuzun şeker ihtiyacını meyvelerle karşılayın. Ancak meyveyi mutlaka bir proteinle birlikte alın ki hemen kana karışıp daha sonra da yağa çevrilmesin!

  EGZERSİZLERİ İHMAL ETMEYİN

  Egzersizlerinizi sabah kahvaltısından önce yaparsanız gece boyu harcayamadığınız enerji açığını kapatacak ve depolandığınız yağı eriteceksiniz. Akşam yemeği sonrası yapacağınız egzersiz ise bütün gün boyunca biriktirdiğiniz şekeri eritecek. Hatta uyuduğunuz sırada da vücuttaki yağ depolarından yakmaya başlayacak.

  İP ATLAYIN

  Bacaklar, kasların en çok biriktiği yerdir. Onları güçlendirmek, kalorileri daha iyi yakabilmek ve metobolizmayı hızlandırmak anlamına gelecektir. Kalça kaslarınızı güçlendirecek egzersiz yapmak da yararınıza. Hiçbir şey yapamıyorsanız, günde en az 15 dakika ip atlayın. Böylelikle 100 kaloriden fazlasını harcayacaksınız!

  Tüm bunları kendinizi sıkmadan yapın. Unutmayın uzmanlar haftada bir kilo ve 6 haftada bir beden incelmenin ideal olduğunu söylüyor.  (alıntıdır)