Göcek

Konusu 'Adım adım Türkiye' forumundadır ve radika tarafından 30 Haziran 2009 başlatılmıştır.

  30 Haziran 2009
  Konu Sahibi : radika
 1. radika

  radika Popüler Üye Üye

  Katılım:
  22 Nisan 2008
  Mesajlar:
  1.046
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  106
  [​IMG]


  Sayısız ve birbirinden güzel koy ve adanın bulunduğu Fethiye körfezinin Göcek bölümü, yatlar ve navi yolculuk teknelerinin en gözde yeri. Göcek, aynı zamanda Türkiye'nin en lüks marinalarına sahip. Göcek koyları ve adaları, dünyanın ve Türkiye'nin "yüksek sosyete"sinin buluşma noktasını oluşturuyor. Göcek'te turizm hemen tümüyle marina çevresinde yaşanıyor dense yeri. Lokantalar ve alışveriş mağazaları hep iskele çevresinde sıralanıyor. Yürüyüş yolu, oturma grupları ve çevre düzenlemesiyle Göcekliler ve yerli-yabancı turistler denizle içiçe... Biraz ilerleyip 7 kilometre öteye gidecek olursanız, sakin, tertemiz kıyılara rastlayabilirsiniz.

  [​IMG]
  Fethiye Körfezi'nin dayanılmaz güzellikteki doğası ve günnük, çam, zeytin, piren makilerinin rüzgara karışan kokusuyla baş döndüren bu bölge, çeşitli antik kentlerin de kucağında bulunuyor. Arymasa, Lissae, Krya, Kalimache gibi antik kalıntılar yatla bölgeye gelen turistlerin gezdikleri yerler arasında yer alıyor. Her türlü deniz sporuna imkan tanıyan Göcek çevresindeki durgun denizde, Dalyan ve Köyceğiz'den gelen Nil kaplumbağasına da rastlanıyor. Yatlar için her türlü servisin verildiği iki marina var Göcek'te. Üçüncü ve en büyük marina ise kısmen hizmet veriyor. Şu anda hizmet veren marinaların ikisi Göcek merkezinde ve diğeri ise Simavi koyu olarak ta adlandırılan koyda. Son yıllarda deniz tutkunlarının gözde mekanlarından biri olan Göcek, birbirinden güzel koy ve adaların yakınında olması nedeniyle bölgenin çekim noktası... Tam donanımlı marinası ihtiyaç duyulan her hizmeti sağlarken, bölge III. dereceden doğal alan ilan edilerek korumaya alınmış.

  [​IMG]

  Göcek'in eski adı, Kalinche... Yörede yer alan pek çok koyda bulunan kalıntılardan anlaşıldığı kadarıyla, bu koylar çok eskilerden beri yaşam yerleri olarak kullanılmış. Göcek çevresinde yer alan koyların hepsi de cennetten bir parça: Atbükü, Boynuz Bükü, Bedri Rahmi, Siralibük, Sarsala, Manastır, Göbün Coves ve Göcek, Yassicalar, Tersane and Domuz Adaları gibi.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]


  [​IMG]