Göğsümde bir kitle daha...Fibrokistik

Konusu 'Onkoloji - Kanser ve Türevleri' forumundadır ve yellow angel tarafından 28 Kasım 2007 başlatılmıştır.

28 Kasım 2007
    Konu Sahibi : yellow angel
  1. yellow angel

yellow angel Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    16
    Ödül Puanları:
    88
    Arkadaşlar
    Benim sağ ve sol göğsümde mm.lik kistler saptandı.aynı zamanda koltuk altında da varmış.meme ultrasonunda görüldü
    ihmalden gidip cerraha göstermedim
    bugünlerde koltuk altımda sancı oluyor.özellikle de sinirlenince
    bu konuda bilgisi olan arkadaşlar varsa ve bilgi verirse sevinirim

2. 28 Kasım 2007
  3. cnvr

cnvr Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    6
    Ödül Puanları:
    106
    MEMENİN FİBROKİSTİK DEĞİŞİKLİKLERİ (Fibrokistik Hastalık)

Fibrokistik hastalık, memede fibrokistik değişiklerle giden ve üreme çağındaki bir çok kadında izlenen bir durumdur (yaklaşık kadınların %30-50’si).

Fibrokistik hastalıkta en sık karşılaşılan yakınma genellikle her iki memede görülen ele gelen kitle ve ağrıdır.

Muayenede kitle algılanması ilk başta meme kanseri ile karıştırılmasına neden olabilir. Ancak her iki memede birden görülüp adet periyotlarında ağrıya neden olması ile olası kanserden klinik yönden ayrılır.

Fibrokistik hastalığın kesin tanısı meme biyopsisi ile konur. Biyopsi sonucu mikroskop altındaki patolojik incelemede "atipisi olmayan fibrokistik değişikliklerin saptanması" kesin tanı koydurucudur.

Fibrokistik hastalık ileriki yaşlarda meme kanseri riskini arttırmamaktadır.

inşallah faydalı olur canım. geçmiş olsun bu önemli birşey değila.s.

4. 28 Kasım 2007
  5. yellow angel

yellow angel Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    16
    Ödül Puanları:
    88
    ilginiz ve dilekleriniz için çok teşekkür ederim.

6. 28 Kasım 2007
  7. cnvr

cnvr Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    6
    Ödül Puanları:
    106
    rica ederim güzelim. ama gene de bir genel cerraha gidiyorsun ve emin oluyorsun. sevgiler.

8. 28 Kasım 2007
  9. Mune

Mune Administrator Yönetici

Beğenildi:
    59.026
    Ödül Puanları:
    663
    yellow angel,
    geçmiş olsun,aklında soru işaretleri kalmaması için mutlaka bir genel cerrahla konuşmalısın,ultrasonografi uzmanı seni kistlerin hakkında bilgilendirmedi mi?
    Tam bir bilgilendirme yapamaz ama görülen kitlelerin ne tür olduğunu anlamıştır.
    Bende yaz aylarında aynı dertten muzdariptim,sol göğsümde cevizden biraz büyük bir kitle oluştu,ben elle muayneleri rutin olarak yaparım aslında ama bu kitle aniden çıktı ve inan büyük olduğu için çok korktum,hemen bir genel cerrahtan randevu aldım,muayne sonrasında o kocaman kitle haricinde sağ ve sol memede birçok kitle olduğu ortaya çıktı,ben daha çok panikledim ama doktorum içimi rahatlatan bir konuşma yaptı,doktorumun bana söylediği menopoz dönemine kadar bu tür kistlerin zaman zaman oluşabileceği,kistlerin özellikle regl dönemlerinde ortaya çıkacağı,ameliyatlık bir durum olmadığı,kollarımda uyuşma olabileceği,ağrı yaptığı zamanlarda ağrı kesici almam gerektiği yönündeydi,hatta ben bazı kadınların memedeki kitleler yüzünden ameliyat olduklarını söyledim kendisine,gerekiyorsa beni de ameliyat etmesini istedim,güldü,sende görülen ameliyat edilecek türden değil dedi ve durduk yerde ameliyat olacağım dersen boşu boşuna memenin yapısının bozulmasına sebep olursun dedi,benim içim rahatlasın diye ultrasonda çektirildi,ultrason uzmanı da cerrahın söylediği gibi kanserleşmez bu kistler dedi,ben ultrason yerine niye mamografi çekilmediğini de sordum,genç kadınların meme yapısı daha yoğun oluyormuş ve bu yoğunluk yüzünden mamografi çekimleri hata verebiliyormuş,belli bir yaşa kadar mamografi yerine ultrasonografi ile teşhislerin daha sağlıklı olduğunu söyledi doktor.
    Benim kistler kendiliğinden geçti,şimdilik bir sıkıntım yok,inşallah sende iyileşirsin ama bizlerin yazdıkları yerine genel cerraha gidip sonuçlarını göstersen ve cerrahla konuşsan çok daha iyi olur,çünkü bendeki rahatsızlık sendekinden farklı olabilir,kulaktan dolma değil tıbbi açıklamalar herzaman daha sağlıklı ve faydalı olur.
    Sağlıklı uzun ömürler dilerim.

Saygılarımla...

10. 28 Kasım 2007
  11. ebrumenekşe

ebrumenekşe Guest

merhaba geçmiş olsun aynı dert bende de var hassaslık ve ağrı şikayeti ile doktora gittik ultrasonda baktılar her iki memede kistlerimin olduğunu gördük sayıları değişiyor artıyor azalıyor her 6 ayda bir ünv. hastanesine kontrole gidiyoruz üzülünce çok ağrıyor eğer ağrılar dayanılmaz olur ve kistler büyürse alacakmış doktor
    6 ayda bir kontrole gittiğim için diğer kadınlar kontrole hiç gitmedikleri için kanser olasılığında Allah korusun erken tanı olabilir dedi doktor
    her banyodan sonra bilhassa adet sonrası daha belli olurmuş o zaman doktorun söylediği şekilde el muayenesi yapıyorum.
    sokaktan geçen her 3-4 kadından birinde vardır ama farkında değildir dedi ayrıca
    kontrollerini aksatma
    40 yaşından önce asla mamografi çektirme
    ultrasonla idare edicez bu memenin yapısı ile ilgiliymiş ve aileselmiş mesela benim teyzelerimde de var
    :teselli:

12. 1 Aralık 2007
  13. gonca778

gonca778 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    Arkadaşım broroli yemekte de fayda varmış.inş bişey çıkmaz

14. 2 Aralık 2007
  15. afb

afb Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    merhaba arkadaşlar benimde sağ ve sol göğsümde mmlik iki tane kistim var benimkiler çok şükür ele gelmiyor ama adet öncesi ve bitiminde bide birşeye sinirlendiğimde çok ağrı yapıyor adet öncesi koltuk altına kadar ağrı olabiliyor dr korkulacak birşey olmadığını çok küçük olduğundan cerrahi müdahele edilemeyeceğini söyledi altı ayda bir düzenli kontrollerimi yaptırmam gerekiyor kistlerin büyüyüp büyümediği takip edilecek meme usg çekiliyorum otuz beş yaş altına mamografi çekmiyorlar ilk öğrendiğimde çok korkmuş ve üzülmüştüm senağlama kötü birşey olduğunu düşündüm internette araştırdım birkaç arkadaşında başına gelmiş onlarla konuştum ozaman biraz rahatlamıştım bu kistler çok fazla büyüdüğünde ve ele geldiğinde cerrahi müdahele yapılıyormuş inş büyümezler yada kendiliğinden kaybolurlar kontrollerinizi ihmal etmeyin herkese sağlıklı günler :nazar:

16. 2 Aralık 2007
  17. pxixn@r

pxixn@r Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    benim annem de böyle bi sorun yaşamıştı... tek memesinde bir kitle vardı... kısa bir süre tedavi gördü; kitle cerrahi bir operasyona gerek kalmadan kendiliğinden kayboldu... 10 yıl kadar oldu; Allahıma şükürler olsun bi sorun çıkmadı... ama düzenli kontrollerine gidiyor... lütfen siz de ihmal etmeyin... geçmiş olsun...

18. 5 Aralık 2007
  19. ELZKRY

ELZKRY Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    Benimde Sağ Ve Sol Gögsümde Süt Bezeleri Var Bende Dr Gittiğimde Kontrol Altina Alacağiz Egerki 2 Cm Den Daha Fazla Büyürlerse Aliriz Dedi Korkulacak Bir şeyin Olmadiğini Kontrollere Gideceğimi Söyledi Bakalim Benim Ağrim Olmuyor Ama Yinede Tedirginim