Göğüs Büyütme (Augmentation Mamoplasty)

Konusu 'Meme Estetiği' forumundadır ve yaren_76 tarafından 27 Nisan 2007 başlatılmıştır.

  27 Nisan 2007
  Konu Sahibi : yaren_76
 1. yaren_76

  yaren_76 mareşal Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  2.069
  Beğenildi:
  21
  Ödül Puanları:
  148
  GÖĞÜS BÜYÜTME (Augmentation Mamoplasty)


  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  Göğüs Büyütme ameliyatı, tipik olarak az gelişmiş göğüslerin veya doğum sonrası küçülmüş, hacmi azalmış Göğüslerin Büyütülmesi için uygulanır. Ayrıca iki meme arasındaki bariz büyüklük farkının düzeltilmesi ya da doğuştan meme gelişim bozukluklarının giderilmesinde kullanılır.


  Göğüs büyütmenin bu gün için en sağlıklı ve başarılı yöntemi silikon protezler. Sık sorulan soru Göğüs büyütmek için kulanılan ilaçlar. Ancak hormonal olmayan hiçbir ilacın Göğüs Büyütmesi söz konusu değildir. Bu tür ilaçlar ya hiç işe yaramayan para tuzaklarıdır, ya da hormon içeriyordur. Hormonların kontrolsüz kullanımı kanserler başta olmak üzere bir çok sağlık sorunlarına yol açabilir. Yine serum ya da yağ enjeksiyonu da Göğüs Büyütmek için sorulan sorulardan. Bir günlük Göğüs Büyütme isterseniz serumla Göğüs Büyütmek mümkün ancak henüz kalıcısı yok. Yağ enjeksiyonları ise bazı durumlarda sınırlı miktarda olabilir ancak protez kadar kontrol edilebilir, etkili ve güvenli olduğu söylenemez. Kısacası Göğüs Büyütmenin en etkili ve güvenli yolu silikon protezlerden geçiyor.  Silikon protezlerin bir çok çeşidi mevcut. Yapı olarak 1-2 mm\'lik silikon bir kılıfın içinde kıvamları itibarıyla akışkan ya da akışkan olmayan yoğunlukta silikon jel ya da serum bulunan torbalar şeklindedir. Şekil olarak yuvarlak, damla şekilli, anatomik veya asimetrik tabir edilen şekiller mevcut. Dış yüzey düz ya da pürtüklü olabilir, pürtüklü yüzeyin kontraktür oluşturma riski daha azdır. Ancak kas altına konan düz yüzeyli bir protez ile de klinik olarak pek anlamlı farkı yoktur. İçine serum doldurulan protezleri koltuk altından koyarak memede hiç iz oluşturmamak mümkündür ancak sadece yuvarlak şekil tercih edilebilir ve sadece kas altına konabilir. Yine kılıfı daha kalındır ve bu nedenle hissedilmeleri daha mümkündür. Jel protezler kıvam olarak meme dokusuna daha yakındır ve dokunma hissi daha doğaldır ancak sadece meme altı ve meme başı çevresinden konabilir. Şu şekil protez daha iyidir denemez. Her biri değişik durumlar için uygundur. Göğüs Büyütme ameliyatlarında başarı, ameliyat sonrası memenin ne kadar doğal göründüğüne bağlı. Protez seçiminde sizin istediğiniz meme ölçüleri dikkate alınırken, meme ve göğüs kafesinizin yapısı ve orantıları da göz önünde bulundurulacak ve size en uygun büyüklükte ve şekilde protez hesaplanacaktır.  Cerrahi teknik

  Göğüs Büyütme ameliyatında cerrahi teknikler protezin konacağı yer ve giriş yerine bağlı olarak değişmektedir. Protez meme dokusu altına ya da göğüs kası altına yerleştirilebilir.En sık kullanılan giriş yerleri ise meme alt kısmının göğüs kafesine kavuştuğu bölgeden yapılan meme altı girişi veya meme başının çevresindeki koyu renkli derinin (areola) alt sınırı boyunca yapılan yarım daire şeklindeki areola çevresi girişidir. Daha nadir kullanılan ise koltuk altına yapılan aksilla girişidir. Yuvarlak protezler daha çok kas altı için uygundur ve meme üst kısmında dolgunluk isteyenler için idealdir. Düz yüzeyli ya da pütürlü olabilir, yine serum dolu veya jel dolu olabilir. Şekilli protezler ise kas üstü yerleşimler için uygundur ve alt kısmı daha dolgun ve doğal görünüm için ve idealdir. Yine dar göğüs kafesinin olduğu durumlarda asimetrik şekilli protezle daha iyi sonuç verir. Kas üstü yerleşim ve anatomik protez kullanılması kısa dönemde çok daha naturel görünüm sağlar, ancak zaman içinde yine natürellik gereği sarkma görülebilir. Yine meme dokusu hiç yok denecek kadar az olanlarda zamanla protez hissedilir hale gelebilir. Koltuk altı girişlerinde sadece kas altı yerleşim ve serum dolu protezler kullanılabilir. Memede hiç iz oluşturmamak bir avantajdır ancak dar göğüslü kişilerde sonuçlar çok iyi olmayacaktır. Pratikte protezin konduğu yer ve giriş noktalarının birbirine mutlak üstünlüğü yoktur ve şu daha iyidir denemez. Herbir tekniğin birbirine göre üstünlükleri ve dezavantajları vardır. Kullanılacak teknik, hasta istekleri ve hastanın anatomik yapısı, memenin durumuna göre doktorunuzun tercihine dayanır. Bence bu aşamada doktorunuzun bilgi ve tecrübesine güvenmelisiniz.
  Ameliyatın kapsamına bağlı olarak işlem yaklaşık 1.5-2 saat civarında sürer. Ameliyatı takiben göğüslere pansuman uygulanır, sütyen kullanılabilir.
  Ameliyat sonrası ağrı, ilaçla kolaylıkla kontrol edilebilir düzeyde olur ve birinci veya ikinci günde azalarak kaybolur. Ofis cerrahisi geçirdiyseniz birkaç saat içinde, hastaneye yatırıldıysanız bir gün içinde taburcu olabilirsiniz.


  Enfeksiyon ve sınırlı kan birikimi gibi ameliyat sonrası komplikasyonlar nadirdir ve tedavi edilebilir. Ara sıra kapsüler kontraktür olarak tanımlanan aşırı skar (nedbe dokusu) oluşumuna bağlı olarak, çok sertleşmiş göğüslerin yumuşatılması için ikinci bir ameliyat gerekebilir. Nadiren protezi çıkartmak gerekebilir. Komplikasyon riski, iyileşme dönemindeki takiplerinizde tavsiyelere yakından uyarak azaltılabilir.

  .


  Göğüs Büyütme Ameliyatı sonrası

  Eğer pansuman uygulandıysa bir kaç gün sonra özel sütyenle değiştirilecektir. Her ne kadar en az göze çarpacak şekilde olması için çaba harcanacaksa da yara izleri cerrahinin kaçınılmaz sonucudur. Birçok vakada yavaşça solacak ve zamanla zor fark edilir hale gelecektir.

  Her iki taraftaki iyileşme süreci farklı olabilir ve buna bağlı geçici meme asimetrisi oluşabilir. Ameliyatı takip eden haftalarda hatta aylarda memede farklı derecelerde sertleşme ortaya çıkabilir. Bazı durumlarda yumuşaklığı arttırmak amacıyla meme masajı önerilebilir. Ameliyatı takiben meme başlarında hissiyet kaybolabilir. Fakat çoğu vakada hissiyet geri dönecektir.
  Her ne kadar ameliyat sonrası birinci günde ayağa kalkacaksanız da, normal rutininize dönmeniz için uygun bir program önerilecektir. Hastadan hastaya değişmekle beraber genellikle 2-3 gün sonra işinize dönebileceksiniz.

  GÖĞÜS BÜYÜTME AMELİYATIN KARNESİ:
  Ameliyat süresi: 2 saat. Anestezi şekli: Genel ya da sedasyon destekli lokal
  Nerede yapılmalı: Uygun donanımlı ameliyathane
  Yatış süresi: Aynı gün taburcu ya da 1 gün
  Ameliyat sonrası ağrı: Bir kaç gün ağrı kesicilerle geçen hafif-orta düzeyde.
  Şişme-morarma: İlk üç gün şişme, morarma nadir
  Pansuman: 3.-4. günde bandajlar çıkarılıyor
  Sutyen: kas üstü konmuşsa 3-4 hafta gerekiyor.
  Dikişler: Alınması gereken dikiş yok
  İşe dönüş: 3-4 gün.
  İyileşme: 3-4 gün sonra tüm rutin işlerinizi rahatça yapabilir, ameliyatın şekline bağlı olarak 4-6 hafta içinde spora başlayabilirsiniz.   
  Son düzenleyen: Moderatör: 16 Ekim 2008
 2. 5 Şubat 2009
  Konu Sahibi : yaren_76
 3. zerzevat

  zerzevat Popüler Üye Üye

  Katılım:
  13 Eylül 2007
  Mesajlar:
  257
  Beğenildi:
  5
  Ödül Puanları:
  108
  ya yaren ben fotograftaki silikonları cok begendim cok dogal duruyolar. nerden buldun sen bunları türkiyede bi siteden mi. fiyat bilgin varmı?