Göğüs Büyütme hak.

Konusu 'Meme Estetiği' forumundadır ve EU1 tarafından 11 Ekim 2008 başlatılmıştır.

  11 Ekim 2008
  Konu Sahibi : EU1
 1. EU1

  EU1 Guest

  Göğüs büyültme ameliyatı düşünen her kişinin atması gereken ilk adım bir plastik cerraha danışmaktır. Arzulanan sonucun mükemmeliyet değil, düzeltme olduğunu akılda tutarak göğüslerinizin ameliyat sonrası büyüklüğü ve görünümü ile ilgili beklentilerinizi açık yüreklilikle tartışmalısınız.

  Herhangi bir estetik ameliyat uygulanmadan önce sağlanması gereken en önemli etkenlerden biri duygusal kararlılıktır. Meme büyültme ameliyatı göğüslerinizi şekillendirir fakat hayatınızı şekillendirmez.

  Estetik cerrahi görünümünüzü düzeltir ve kendinize olan güveninizi tazeler fakat gerisi size kalmaktadır.
  Doğumdan yaşlılığa dek olan süreç içerisinde göğüs belki de insan vücudunda en fazla değişime uğrayan organdır. İlk adetten bir yada iki yıl kadar önce kadınlık hormonları olan östrojen ve progesteronun etkisi ile göğüsler büyümeye başlar.

  Doğurgan olunan süreç içerisinde göğüsler adet dönemleri ile paralellik gösteren ve kadınlık hormonlarının kandaki düzeyleri tarafından tetiklenen aylık değişimler geçirirler. Hamileliğe hazırlanıyormuşçasına her ay süt bezleri aktif hale geçerler ve göğüsler şişer, hormon değerlerinin normale dönmesi ile süt bezleri yeniden aktif olmayan hale dönerler.

  Menopoz ile birlikte, hormon düzeylerinde düşmeler görülür ve süt bezlerinin bir bölümü küçülür veya yok olur. Yağ dokusu bu dokuların yerlerinin bir kısmını doldurur.

  Bazı insanlarda genellikle genetik faktörlere bağlı olarak göğüslerde büyüme, kişinin vücut ölçülerine uygun olmayabilir. Bu durum birçok kadında cinsel sembol gelişimi açısından sıkıntı yaratmaktadır.
  Silikon içeren tıbbi malzemeler 1960'lı yıllardan beri kullanılmaktadır. Yapılan araştırmalar sonucu, 1960'lardan beri milyonlarca kez kullanılan silikonun bugün insan vücuduna en az zarar veren maddelerden biri olduğu bilinmektedir. Tıpta kullanılan silikon (silicone), kum ve kristalde doğal olarak bulunan silika maddesinden elde edilir. Silikon, laboratuarlarda işlenerek sıvı, jel ya da katı hale getirilir. Katı silikon, vücutta bozulmaz, başka bir maddeye dönüşmez ve vücuda zarar vermeden yıllarca kalabilir. Meme protezlerinin dış kılıfı olarak kullanılan madde bu katı silikondur ve vücuda hiç bir zararı yoktur.
  Bugün insanlarda korku uyandıran silikon ise yıllar önce kullanılmış olan sıvı (enjekte edilebilir) silikondur. Bu tip sıvı silikon enjeksiyonları 1996’dan beri tüm dünyada yasaklanmıştır. Sıvı silikon, enjekte edildiği bölgede doku içine yayılarak çok ciddi alerjik reaksiyonlara yol açabilmektedir. Günümüzde kullanılan meme protezlerinin hiç birinde sıvı silikon kullanılmamaktadır.
  Protezler kas altına (Pektoral kas) veya kas üzerine yerleştirilirler. Bu tercih hasta ve doktoru arasında ameliyat öncesinde mutlaka konuşulmalı ve tartışılmalıdır. Her iki tekniğinde kendine göre avantaj ve dezavantajları vardır.
  Protezin kas altına konduğu vakalarda iyileşme süresi daha uzundur. Çünkü protezin kas tarafından yukarıya doğru çekilmemesi için kasın göğüs kemiği ile birleştiği en alt noktalardan yaklaşık 4 cm.lik bir kas kesisi yapılması gerekmektedir. Hasta ilk 7 gün rahatsız edici şiddette ağrı çekebilir; kolunu hareket ettirmekte zorlanabilir. Bunun sebebi kasın altına yerleştirildiği pektoral kasın aynı zamanda kolumuzu kaldırmaya yardımcı bir kas olmasıdır. Altına yerleştirilen protez sebebiyle bu kas gerildiğinden başlangıçta bu sorunlar olur fakat hasta ilk bir hafta sonunda oldukça rahatlar. Hastanın meme dokusu çok az ise genellikle kas altı yerleşim tercih edilir, böylece protezin üzerinde pektoral kas olduğundan fark edilmemesini sağlamış oluruz. Protezin kas altına konduğu ameliyatlar daha uzun sürer, tekrar ameliyat gerekirse -mesela protezin çıkarılması gerekirse- ameliyat daha zor olur. Buna karşın ileride mamografi çekildiğinde protez hemen meme dokusunun altında olmadığından mamografi daha düzgün çekilebilir. Protez kas dokusu altına konduğunda, meme dokusu altına konan şekli ile aynı büyümeyi sağlaması için daha büyük bir protez konması gerekir.
  Protezler nereden konursa konsun hem meme altına hemde göğüs kası altına yerleştirilebilir. Tüm yöntemlerde iz kalır. Burada amaç, izi saklamaktır. Yinede tüm bu yöntemler sonucu kalan izler zaman geçtikçe silikleşecek ve sonunda fark edilmeyecek kadar az belli olacaklardır.

  Meme Başından Yerleştirilebilir
  Meme başı etrafında ki halkanın alt yarısında hilal şeklinde bir kesi yapılır. Yani iz, sutyen yada bikini üstü giyilmediği zaman görülebilecek bir yerdedir fakat buradaki dokuda genellikle belirgin bir iz kalmaz. Protez meme başından yerleştirilirken meme dokusu azda olsa kesilebilir; fakat bu kesinlikle emzirmeye etki edecek derecede değildir. Hem meme başından protezi yerleştirmek hem de meme dokusunu hiç kesmemek de mümkündür. Meme başından girildikten sonra göğüs kasına kadar cilt altı dokudan ilerlenirse meme dokusu hiç kesilmemiş olur. Meme başı çok küçükse yada konacak protez büyükse protezin meme başından yerleştirilmesi zor olabilir. Meme başı etrafındaki halkanın çapı 3 cm ve altıda ise buradan yerleştirme işleminde kesi cilde taşabilmektedir. Bu istenmeyen bir durumdur. Bu gibi durumlarda meme başı tercih edilmemelidir. Katı silikon jel içeren protezleri meme başından yerleştirmek zordur, kesi buradan yapılacaksa serum fizyolojikli meme protezlerini kullanmak kolaylık sağlar.

  Meme Katlantı Çizgisinden Yerleştirilebilir
  Protez meme katlantısından yerleştirildiğinde meme dokusuna kesi yapılmaz, emzirme ile ilgili bir problem ortaya çıkmaz, kanama kontrolü güvenli bir şekilde yapılmış olur, istenilen yapı ve büyüklükteki protez yerleştirilebilir, iz meme altında kalır ve pratikte görülebilecek bir yerde değildir. Kalan iz, sutyen yada bikininin üstü giyilmese dahi belirgin, görülebilecek bir iz değildir. Ben yukarda saydığım avantajlar nedeniyle bu kesiyi tercih etmekteyim.

  Koltukaltından Yerleştirilebilir
  Bu girişimde koltukaltında bir iz kalır, meme üzerinde iz olmaz. Bu yöntemin dezavantajı endoskop yardımıyla gerektirmesi, kanama kontrolünde risk taşıması, protezin yerleştirileceği alanın oluşturulmasında yetersiz kalma ihtimali, kullanılacak protezin mutlaka serum fizyolojik ile doldurulabilen protezlerden seçilmesi ve kolsuz bir gece kıyafeti giyildiği zaman ya da plajda izin görülebilme riskidir. Meme üzerinde iz bırakmadığı için bazı hastalarca tercih edilebilir. Buradan katı silikon jelli meme protezleri yerleştirilemez.

  Göbek Deliğinden Yerleştirilebilir
  Bu teknik ise henüz popülarite kazanmamış bir tekniktir. Bu teknik de endoskop yardımına ihtiyaç duyar ve koltukaltı bölgesinden yerleştirmenin dezavantajlarına sahiptir. En önemli avantajı izin en iyi gizlenebilen yerde olmasıdır.
  Kendi iradenizle ameliyata karar verdikten sonra sıra ameliyat gününün tespiti ve o gün yapılması gerekenlere gelir.

  Doktorunuz ve siz kullanılacak protezin şekline, yapısına, hacmine ve hangi kesiden, hangi aralığa yerleştirileceğine karar vermişsinizdir. Ameliyat ile ilgili kafanızda hala sorular varsa doktorunuzdan bu cevapları alabilmek için az bir zamanınız kalmıştır. Önerim kafanızdaki soruları çözmeden ameliyata girmemenizdir.

  Ameliyat olacağınız gün ameliyat saatinden önceki 6 saat boyunca hiçbir şey yememeniz, içmemeniz kısaca oruç olmanız doktorunuz tarafından size söylenmiştir. Ameliyatın olacağı yer ve anestezi şekli hakkında gerekli bilgileri doktorunuzdan almış olmanızda diğer önemli bir konudur.
  Genel anestezi veya lokal anestezi + sedo-analjezi altında ameliyatınız yapılabilir. Her iki teknikte de ameliyatla ilgili hiçbir şey hatırlamazsınız, ağrı, sızı hissetmezsiniz. Her iki yönteminde kendine göre avantaj ve dezavantajları vardır. Bu konuda doktorunuz sizi aydınlatmış ve tercihini size belirtmiştir.

  Ameliyat genellikle 1–2 saat sürer.

  Cilt kesisi ile başlayan ameliyat, protezin yerleştirileceği alanın hazırlanmasıyla devam eder. Bu bölgenin tam kanama kontrolünün yapılmasının ardından istenen büyüklükteki protez bu alana yerleştirilir, cilt altı ve cilt dikilir, uygun baskılı pansuman ile ameliyatınız sonlandırılır.

  Anestezinin etkisi geçtikten sonra ofis cerrahisi uygulanmışsa 30 dakika ile 1 saat arasında evinize gönderilirsiniz. Genel anestezi aldıysanız taburcu olup eve gidişiniz 24 saate uzayabilir.
  İlk 24 saat sulu ve sıvı besinler almanız önerilir. Evde başınızın yüksekte kalmasını sağlayan bir yatakta yatmanız iyileşmenizi hızlandıracaktır.

  Doktorunuz size pansuman ve kontroller için gerekli randevu programını vermiş olacağından bu programa harfiyen uymanız gerekmektedir. Sizi aşan bir problem olduğunda ameliyatınızı yapan doktorunuz ilk ulaşmanız gereken kişidir. Ameliyat sonrası 10 gün içinde geçen hafif bir morluk, genellikle 3–4 gün süren ve ağrı kesici ilaçlarla dindirilebilen (kas üstü müdahale için) gerilim hissi veren ağrılarınız olur. Kas altı teknikte ağrı biraz daha uzun sürebilir.

  Önerilen ilaçları kullanmalı, kollarınız ile aşırı hareket yapmamalı ve ağırlık kaldırmamalısınız. Kollarınız size ilerleyen günlerde ne kadar izin veriyorsa o kadar hareket etmeniz önerilir.

  Normal hayata dönüş 4–7 gündür.

  Dikişleriniz 7–10 gün içinde alınır. Doktorunuz bu süre içinde size ne zaman yüz üstü yatacağınızı ve masaja başlayacağınızı söyleyecektir.

  15. günde denize girebilirsiniz, araba kullanabilirsiniz ancak birinci ayda yüzebilirsiniz. Birinci ayın sonunda tüm fizik aktiviteleri yapabilirsiniz.

  Cerrahi işleme bağlı şişliklerin tamamen geçerek göğüslerinizin son şeklini alması üç ay gibi bir zaman alır. Bu tüm cerrahi işlemler için geçerli bir süredir.
   
 2. 11 Ekim 2008
  Konu Sahibi : EU1
 3. EU1

  EU1 Guest

  Göğüs büyütme konusu hakkında bu platformda bana sorularınızı yöneltebilirsiniz. Sorularınızı en kısa zamanda cevaplamaya çalışırım.
   
 4. 11 Ekim 2008
  Konu Sahibi : EU1
 5. ddreamer

  ddreamer Aktif Üye Üye

  Katılım:
  4 Eylül 2008
  Mesajlar:
  89
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  iyigünler doktor bey..ben 3 hafta önce göğüs büyütme ameliyatı oldum.göğüslerim 75 destekliyi bile doldurmuyordu.1.65,53 kiloyum.280 cc meme altı kesisi dual plane uygulandı.şuan 80 b kullanıyorum.ya 3 ay sonra baya küçülmeler olduğu,300 cc altındaki protezlerde memnunluk derecesinin az olduğu söyleniyor buda kafa karıştırıyor.sizinde fikrinizi almak istedim.tabi ilerde çocukta düşünüyorum bunuda gözönüne alacak olursak 3-4 ay sonra bu bedenden küçükmü kullanırım sizce?
   
 6. 13 Ekim 2008
  Konu Sahibi : EU1
 7. EU1

  EU1 Guest

  Sayın ddreamer,
  Ameliyattan sonraki 3. haftada göğüsleriniz hala ödemli ve şiş bir durumdadır. Ameliyat öncesi doktorunuz ile birlikte sizin için en uygun büyüklüğü kararlaştırmışsınızdır ve doktorunuzda size en uygun büyüklükteki protezi kullanmıştır. Evet 3 ay sonra şişlikleriniz tam geçtiğinde bugünkü sonuçtan daha doğal ve düzgün göğüsleriniz olacaktır. büyüklüğü çok az da olsa doku şişliğinin geçmesi ile azalacaktır. Her hastayı ayrı ayrı düşünmek en doğrusudur. O nedenle başkalarıyla kendinizi kıyaslamayın. Sonuçta elde edilecek sonuçtan memnun kalacak olan sizsiniz.
  Saygılarımla,
  Op.Dr.Orhan Murat Özdemir
   
 8. 30 Ekim 2008
  Konu Sahibi : EU1
 9. EU1

  EU1 Guest

  Protezler hakkında eğer plastik cerrahi uzmanı değilseniz bu kadar detaya girmemenizi önermem. Çünkü hasta açısından önemli olan elde edilecek sonucun beklentilerini karşılayıp karşılamadığı olmalıdır. Doktorunuza beklentilerinizi ne kadar iyi anlatırsanız doktorunuzda sizin için en iyi ve en uygun protezi seçecektir.
  Plastik cerrahi uzmanı olarak meme protezi ameliyatında protez seçiminde dikkate aldığımız çok fazla etken ve ölçü vardır. Ben hastalarıma kısaca ameliyat olacaklarına değecek ama dışardan Aa ne kadar büyük dedirtmeyecek büyüklükte olması gerektiğini, ölçü olarakta genellikle hastanın bedenine göre B Cup Size olması gerektiğini anlatmaya çalışıyorum.
  Yaş ilerledikçe yer çekiminin ve emzirme dönemlerindeki büyüme küçülmelerle protez yapılmış memelerde bazı değişiklikler oluşabilir. Bu değişiklikleri kullanılan protezler hızlandırmaz. Yani protezin büyüklüğü ile sarkma orantılı değildir.
  Saygılarımla,
  Op.Dr.Orhan Murat Özdemir
   
 10. 7 Kasım 2008
  Konu Sahibi : EU1
 11. alinlara

  alinlara Aktif Üye Üye

  Katılım:
  13 Aralık 2007
  Mesajlar:
  18
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  Göğüs büyütmede silikon yerine yağ dokusu operasyonu artık ülkemizdede yapılıyormuş,hangisi daha sağlıklı ve estetik açıdan olumlu sonuç veriyor?
   
 12. 8 Kasım 2008
  Konu Sahibi : EU1
 13. EU1

  EU1 Guest

  Öncelikle aklınızdan çıkarmamanız gereken husus silikon görüs protezlerinin dünyada tek tercih olduğu ve alternatifsiz olduğudur.
  Yağ enjeksiyonu ile göğüs büyütme yapan cerrahlar elbetteki dünyada olduğu gibi ülkemizde de vardır. Ancak açıklamam gereken en önemli husus; yapılan enjeksiyon sonrasında yağ hücrelerinin büyük bir bölümünün emileceği ve erken dönem sonucun bir daha görülemeyeceğidir. Bu erime nedeniyle mutlaka tekrarı gerekecektir.
  Aslında tekrarlanmasının sakıncalarından daha da önemlisi enjekte edilip erimeyen ve meme dokusu içinde kalan yağ dokunun meme kanseri takibinde kullanılan en önemli tetkik olan Mammografide meme kanserine benzer görüntü vermesidir. Bu nedenle göğüs büyütme ameliyatlarında yağ enjeksiyonu uygulaması hala çok tartışmalı bir konudur. Böyle bir uygulamayı ben yapmıyorum ve tavsiye etmiyorum.
  İlaç, krem veya yağ enjeksiyonu gibi uygulamalar; Protezlerle elde edilen form ve kalıcılığı temin edemez. Bu uygulamalara boş yere para, zaman ve umut harcamayın.
  Sağlıkla kalın.

  Op.Dr.Orhan Murat Özdemir
   
 14. 26 Kasım 2008
  Konu Sahibi : EU1
 15. lydialena

  lydialena Aktif Üye Üye

  Katılım:
  23 Ekim 2008
  Mesajlar:
  13
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  merhaba, 6 aralıkta göğüs büyütme ameliyatımın üstünden iki ay geçmiş olacak. ameliyatımda 175cc, silikon jel, yuvarlak, pütürlü yüzeyli protez kullanıldı. protez kas altına yerleştirildi. masaj yapmaya devam ediyorum. sol göğsümün dikliği azaldı, yumuşaması ilerlemeye devam ediyor ve görüntüsü de normal doğal göğüs görüntüsüne çok yaklaştı ama sağ göğsüm tam tersi. alt kısmında sertlik var ve ne kadar masaj yaparsam yapayım geçmiyor. diğer göğsümü sağa sola rahatça hareket ettirebiliyorum ama sağ göğsüm yana va aşağıya hareket etmiyor. görüntüsü ise diğer göğsümden çok farklı, dikliği inmedi,kötü yani. aşağıya va yana yayılamadığı için kötü gözüküyor. dışarıdan bakıldığında da iki göğsümün görüntüsü çok farklı zaten.kapsüllenmenin ileriki dönemde anlaşılacağını söylüyorlar.benim daha 2. ayım dolmadı. eğer kapsüllenme değilse ne olabilir? ağrı ya da sancı hissetmiyorum, düzelmezse diye çok endişeleniyorum. yardımcı olursanız çok sevinirim. görüntü farklılığını görmeniz için mail adresinize fotoğraf gönderebilirim. şimdiden teşekkürler.
   
 16. 28 Kasım 2008
  Konu Sahibi : EU1
 17. EU1

  EU1 Guest

  Sizin elinize gelen sertlik, protezinizin köşesi veya proteziniz katlantı çizgisinden yerleştirilmişse ameliyat iziniz olabilir. Bazen nadir de olsa 2 ay içinde de kapsül kontraktürü gelişebilir. Ameliyat sırasında ve sonrasında çok kanama olan hastalarda bu durum daha sık görülür.
  Dotorunuzun önerisini ve açıklamasını belirtmemişsiniz.
  Bu konuda onun fikrini almanızı öneririm.
  Fotoğraflarınızı gönderebilirseniz daha fazla detaylı bilgi vermem mümkün olabilir.
  Göğüs büyütme, Meme büyütme ? Ankara adresini ziyaret ederek iletişim kısmından benimle temasa geçebilirsiniz.

  Saygılarımla,
  Op.Dr.Orhan Murat Özdemir
   
 18. 14 Aralık 2008
  Konu Sahibi : EU1
 19. xoxykxux76

  xoxykxux76 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  26 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  215
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  merhaba..ben göğüs büyütme ameliyatlarında kas zarı arkasına protez yerleştirilmesinin avantaj ve dezavantajlarını merak ediyorum..yani kabul görmüş sağlıklı bir uygulamamıdır...ileriki zamanlarda diğer yöntemlere göre iyi yada kötü yönde bi,r farklılık görürmüyüm...cevabınız için şimdiden teşekkür ederim