Göğüs kanseri misiniz? Meme Kanseri 5 Dakikada Önleniyor

Konusu 'Onkoloji - Kanser ve Türevleri' forumundadır ve husel tarafından 2 Ağustos 2007 başlatılmıştır.

  2 Ağustos 2007
  Konu Sahibi : husel
 1. husel

  husel er:) Üye

  Katılım:
  16 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  1.849
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  148
  --------------------------------------------------------------------------------

  "Meme Kanseri 5 Dakikada Önleniyor"

  Meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanser ve her 8 kadından birinde görülmesi olası.. Meme kanseri erken tanı için ayda bir kere 5 daikanızı ayırın.

  Hacettepe Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü Medikal Onkoloji AnaBilim Dalı Profesörü Nilüfer Güler "Meme Kanseri Erken Tanı" hakkında hazırladığı sunumunda erken tanı için yapılması gereken elle muayene hakkında bilgi verdi. Buna göre meme kanserinde erken tanıda 3 yöntem bulunuyor.

  1- Kendi kendine muayene
  Her kadının yapması gerekli muayene, 20 yaşından itibaren başlanmalı, ayda bir yapılmalı ve ömür boyu devam edilmeli..

  Muayene için en uygun dönemler;
  Adet gören kadınlarda adetin bitimini takiben 5. ve 7. gün arası
  Menopozdaki kadınblarda her ayın aynı günü (Her ayın 1'i ve 3'ü gibi)
  Emziren kadınlarda emzirmeyi takiben, göğüslerdeki sütü boşalttıktan sonra
  Doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda, her yeni ilaç kutusuna başlamadan önceki gün yapılmalıdır.
  2- Klinikte meme muayenesi
  20-39 yaş arasında 3 yılda bir, 40 yaşından itibaren yılda bir hemim tarafından yapılmalı.

  3- Mamografi
  40-50 yaş arasında 1 veya 2 yılda bir mamografi çekimi yapılmalı. 50 yaşından itibaren her yıl tekrarlanmalı. Yüksek risk faktörleri olan kişilerde mamografik takibe daha erken başlanabilir. Memede izlenmesi gereken bulgular mevcut ise, hekimin gerekli gördüğü aralıklarla mamografi çekilmesi öneriliyor. Mamografi cihazının çekim kalitesi önemli. İki yönlü olarak çekilmesi gerekiyor ve yoğunluğu yüksek memelerde duyarlılığı az olabiliyor. Mamografiyi rapor edecek hekimin yeterliliği ise önemli.

  Unutmayın!!!
  Meme muayenesi yapılmadan çekilen ve değerlendirilen mamografi ve meme ultrasonografisinin güvenilirliği azdır. Bu tetkiklerin normal olması memelerde hastalık olmadığı anlamına gelmeyebilir.

  Kendi kendinize meme muayenesi uygulaması
  Ayna karşısında, yatarken, duşta muayene yapılabilir.

  Ayna karşısında
  Bedenizin üzeri çıplakken ayna karşısına geçin.
  Gözle incelemede yapılması gerekenler;
  - Her iki kolunuz serbestçe yanlarda, omuzlar dik olacak şekilde ayna karşısına geçiniz. Önden ve her iki yana dönerek memelerin büyüklüğüne, simetrisine, derinin rengine, şekline, meme başlarına meme altı bölgelere, koltuk altlarına bakın. Meme büyüklüğünün aynı olmaması normaldir.
  - Aynı gözlemi kollarınızı yukarı kaldırdıktan sonra veya her iki kolunuz başınızın arkasındayken tekrarlayın. Bu sırada memeler, meme başları ve koltuk altı bölgelerine bakın. Kabarıklık olup olmadığına dikkat edin.
  - Ellerinizi belinize, leğen kemiklerinin üzerine kuvvetle bastırın. Omuzlarınızı hafifçe çıkararak öne doğru eğilin. Önden ve her iki yandan göğüslerinize bakın. Deride, çekinti, çökme olup olmadığına dikkat edin. Meme derisinde çekinti, deride portakal kabuğu görünümü; kızarıklık; memelerden birinde büyüme; meme başlarında çökme ve kepekli lezyonlar olup olmadığına dikkat edin. Herhangi bir farklı bulguda doktorunuzla bağlantı kurun.

  Dokunarak incelemede yapılması gerekenler;
  - Elinizin üç orta parmağının yastık bölümleriyle, küçük dairesel hareketler çizerek baskı şiddetini hafiften kuvvetliye doğru artırarak muayeneye başlayın.
  - Sağ meme için sol, sol meme için sağ elinizi kullanınız
  - Göğsünüzün tümünü yoklayarak muayene edin.
  - Aynı muayeneleri diğer göğsünüzde tekrarlayın.
  - Parmaklarınıza vücut losyonu veya sabun sürerek kayganlığı artırarak, daha rahat muayene edebilirsiniz.
  - Köprücük kemiğinin altından başlayarak, tüm meme bölgesini muayene edin. Elinizi kaldırmadan kaydırarak birbirine paralel dikey çizgiler çizerek veya köprücük kemiğinin altından başlayarak saat ibresi yönünde giderek içiçe geçen daireler çizerek veya meme başında sonlanan şekilde tüm memenizi muayene edin. Elinizin başparmak ve işaret parmakları arasında meme başlarını sıkarak akıntı olup olmadığını kontrol edin.

  Yatarken muayene
  - Muayene edeceğiniz taraftaki omuz altına küçük bir yastık veya katlanmış bir havlu yerleştirin.
  - Aynı taraftaki kolunuzu başınızın üstüne koyun.
  - Diğer elinizin 3 orta parmağın yastık bölümleriyle dairesel hareketler çizerek ve baskı şliddetini hafiften kuvvetliye doğru arttırarak muayeneye başlayın.
  - Kolunuzu yana koyun, diğer elinizle koltukaltı bölgesini muayene edin.
  - Diğer elinizin baş ve işaret parmakları arasında memebaşını sıkarak akıntı olup olmadığını kontrol edin.
  - Diğer göğsüde aynı şekilde muayene edin.

  Ayakta muayene
  - Meme muayenesi yapılacak taraftaki kolunuzu başın üstüne veya arkasına koyun.
  - Diğer elinizin 3 orta parmağının yastık bölümleriyle dairesel hareketler çizerek ve baskı şiddetini hafiften kuvvetliye doğru artırarak muayeneye başlayın.

  Sağlıklı yaşamak için ayda sadece 5 dakikanızı ayırmayı ihmal etmeyin!
   
 2. 2 Ağustos 2007
  Konu Sahibi : husel
 3. husel

  husel er:) Üye

  Katılım:
  16 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  1.849
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  148
  kanser üzerine etkisi fare deneyleriyle kanıtlandı. Kimyon; meme kanserli hastalara uygulandığında kanserin ilerlemesini engelliyor, ilacın etkisini artırırken yan etkilerini bastırıyor.

  Kimyonun meme kanseri tedavisinde kullanımına ilişkin araştırmanın başkanı olan Dr. Carlos Bueso-Ramos; sorularımızı yanıtladı:

  *Neden kimyonun kanser üzerindeki etkisi üzerinde bir araştırma yaptınız? Kimyonun kökünden çıkartılan zencefil, Hintliler'in tıpta çok kullandığı bir madde. Karaciğer, romatizma, diyabet, burun akması ve sinüzit için kullanıyorlar. Çinliler ise kimyondan karın ağrısı, burkulmalar ve şişmeler için yararlanıyorlar. Biz de kimyonun; bu bölgelerde kanserin yol açtığı sorunlara karşı etkili olup olmadığına yönelik durumları araştırdık.

  * Araştırmayı insanlar üzerinde denediniz mi? Şimdilik yalnızca fareler üzerinde denedik. Ancak son derece ilginç veriler elde ettik. Bu çalışma; bize kimyonun meme kanserinin akciğerlere yayılmasını engelleyici etkisi olabileceğini gösterdi. Daha çok erken olmasına karşın, meme kanserinin yayılmasını engelliyor bile diyebiliriz. Tabii bu şimdilik sadece fare deneyleri üzerinde kanıtlandı. Meme kanseri tedavisinde son derece sık kullanılan Taxol pacliaxel) adlı ilaç, meme kanserini tedavi ederken ****stas, yani kanserin başka organlara sıçrama riskini artırıyor. Taxol, son derece toksit bir ilaç ve vücutta ödeme yol açıyor. O da ****staslara yol açabiliyor. Kimyon; kullanıldığı zaman yan etkileri bastırıyor. Kanserin ilerlemesini imkansızlaştırıyor. Araştırmaya göre kimyon; Taxol ile kullanılırsa, zehir etkisini azaltırken, ilacın etkisini artırıyor.

  İNSANDA DA DENENECEK
  *Tam olarak nasıl sonuçlar elde ettiniz? 60 fare üzerinde denenmiş 3 kontrol grubu oluşturduk. Bir gruba yalnızca ilaç kullandık, bir gruba ilaç ve kimyon ve son gruba da sadece kimyon tedavisi uyguladık. 10 milimetrelik bezelye büyüklüğündeki tümörleri ameliyatla alıp farelere bu tedavi metotlarını tatbik ettik. Sadece ilaç kullanılan grupta, kanserin diğer organlara sıçrama riskinde az oranda düşüş saptandı. İlaç ve kimyon, hatta yalnızca kimyon kullanan grupta ise sıçrama oranı belirgin ölçüde oldu. Kimyon ve ilaç kullanan farelerin yüzde 28'inde ****stas görülmedi.

  * Sizce insanlar üzerinde uygulanabilecek mi? Araştırmalar devam ediyor. Bu konuya çok büyük önem veriyoruz; çünkü her sekiz Amerikalı kadından birinin meme kanserine yakalanma riski var. O nedenle bizim yürüttüğümüz bu araştırmanın sponsorluğunu Amerika Savunma Bakanlığı yaptı. Araştırmanın ilk bölümü tamamlandı. İnsanlar üzerinde de uygulanması gerekecek. Ümit ediyorum meme kanseri konusunda pek yakında büyük adımlar atılabilecek.
  HAZIRLAYAN: ESRA TÜZÜN/ SABAH
   
 4. 22 Ocak 2013
  Konu Sahibi : husel
 5. smeran

  smeran Üye Üye

  Katılım:
  21 Ocak 2013
  Mesajlar:
  2
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  16
  peki kimyonu nasıl kullnmamız gerekiyor. yani ne şekilde tüketmeliyiz...