Göğüs Kanseri ve Bir Hikaye

Konusu 'Genel Göğüs Sağlığı ve Bakımı hk.' forumundadır ve myflowers tarafından 29 Mayıs 2008 başlatılmıştır.

  29 Mayıs 2008
  Konu Sahibi : myflowers
 1. myflowers

  myflowers biroyana birbuyana salla Üye

  Katılım:
  28 Ocak 2008
  Mesajlar:
  2.542
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  106
  Orta yaşlı ve düzgün giyimli bir adam sessizce kafeye girerek köşedeki masaya oturur. Garsona sipariş vermek için beklerken yan masadaki gençlerin kendisine bakarak gülüştüklerini fark eder. Belli ki yakasına taktığı küçük pembe kurdele şeklindeki Rozetine gülmektedirler Bu alaylı bakışları görmezden gelen adam, yan masadakilerin bu ısrarlı sırıtmalarına dayanamayarak elini lacivert ceketinin yakasındaki rozete götürerek, 'Bu mu?' diye bakışanlara sorar.

  Yan masadakiler yüksek sesle gülerek, 'Küçük güzel Pembe kurdeleniz lacivert ceketinize pek de yakışmış!' Diyerek sırıtmaya devam ederler. Orta yaşlı adam bu sözü söyleyen delikanlıya dönerek, Lütfen masama buyurun bunu tartışalım' der Biraz önce tüm sevimsizliğiyle sırıtan delikanlı Sebebini anlamadığı bir utanma ve sıkıntı hissine kapılsa da Gelip masaya oturur. Adam anlaşılır ve yumuşak bir sesle, 'Bu Rozet tüm dünyada, içinde olduğumuz ayda, kadınların arasında meme kanseri bilincini yaygınlaştırmayı ifade ediyor. Ben bu rozeti annemin adına takıyorum' der.

  Bu açıklama karşısında başkalaşan delikanlı, 'Çok üzüldüm, anneniz meme kanserinden mi öldü' diye sorar. Hayır' diye cevap verir orta yaşlı adam ve devam eder: Annem sağ. Küçük bir çocukken kendimi yalnız hissettiğim korkulu anlarımda her zaman başımı saklayabileceğim ve huzur bulacağım yumuşak bir yuvadır annemin memeleri.

  Annemin sağlığı için dua ediyorum. Hımmm' diye kekeler delikanlı. 'Bu rozeti karım için takıyorum' diye devam eder orta yaşlı adam. Karınız da herhalde iyi' diye sorar delikanlı. 'Evet, evet' der adam Karım benim için aşk ve sevgi kaynağı olmuştur her zaman. 23 yıl önce sevgili kızımızı beslemiştir memesiyle. Karımın sağlığı için Allah'a şükrediyorum.' Sanırım kızınızın sağlığı için de takıyorsunuz? Hayır... Kızımı bir ay önce meme kanseri nedeniyle kaybettik.

  Yaşının çok genç olduğunu düşünerek ihmal etmiş memesinde fark ettiği kitleyi. Bu nedenle geç kaldık.'Genç delikanlı, yüzündeki utangaç ve üzüntülü bir ifadeyle, 'Çok üzgünüm bayım. Özür dilerim' der... Orta yaşlı adam 'Kızımın anısına öğünerek takıyorum Bu küçük pembe kurdeleyi. Bu sayede çevremdekileri de aydınlatabiliyorum.

  Şimdi evine git, karınla, kızınla, annenle konuş' deyip cebinden çıkardığı küçük pembe kurdele rozetini uzatırken, delikanlı öne eğilir ve Yardım edebilir misiniz?' diye mahcup mahcup sorar. Bu öyküyü Türkiye Meme Vakfı'ndan Dr. Can Gürbüz gönderdi. Öykünün altına bir de not düşmüş: 'Bir mumun, diğer mumu yakarak Aydınlatmasıyla kaybedeceği hiçbir şey yoktur.. Lütfen bu hikâyeyi Yayarak diğer mumları da aydınlatın...

  Tüm aydınlıklar kadınların olsun...'
   
 2. 29 Mayıs 2008
  Konu Sahibi : myflowers
 3. myflowers

  myflowers biroyana birbuyana salla Üye

  Katılım:
  28 Ocak 2008
  Mesajlar:
  2.542
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  106
  Kizlarrr Bu Yazi Bizi Ilgilendiriyoooo Okudunzmuuuu Ya Ya Ya Sa Sa Sa Kk Kk Kk Cok Yasa
   
 4. 27 Aralık 2008
  Konu Sahibi : myflowers
 5. BenAybegum

  BenAybegum Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

  Katılım:
  18 Nisan 2007
  Mesajlar:
  322
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  31
  ya bu hikayeyi herkes okumalı bence.erken teşhis hayat kurtarır.allah hepimizi korusun:Saruboceq:eek:nca östrojenimizi yükselten şeyler yiyoruz oramız buramız büyüsün die. mühim olanın sağlık olduğunu hep unutuoruzbenneyaptımki
   
 6. 27 Aralık 2008
  Konu Sahibi : myflowers
 7. April

  April Hep daha daha çok oku!!! Üye

  Katılım:
  22 Nisan 2008
  Mesajlar:
  10.100
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  196
  çooook güzel bir paylaşım, çok tesekkur ederiz :))
   
 8. 13 Şubat 2009
  Konu Sahibi : myflowers
 9. myflowers

  myflowers biroyana birbuyana salla Üye

  Katılım:
  28 Ocak 2008
  Mesajlar:
  2.542
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  106
  rica ederimmm .saglıjk her seyın basında gelir