göğüs uçlarım bir türlü iyileşmiyor.

Konusu 'Doğum sonrası Annelerin Sorunları' forumundadır ve minnosh tarafından 7 Mart 2009 başlatılmıştır.

7 Mart 2009
    Konu Sahibi : minnosh
  1. minnosh

minnosh Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    56
    Ödül Puanları:
    88
    9 ocakta doğum normal doğum yaptım. bir hafta hiç sütüm gelmedi. bebeğimde emmek bilemedi bir türlü göğsümü tutturamadım. 40ı çıkana kadar uğraştım iki saat boyunca emzirmeye çalıştığım oldu. öyle olunca da göğüs uçlarım çatladı. sağarak verdim olmadı. süt pomapası kiraladım biraz sağdım sütüm artsın kesilmesin diye. ne yaram geçti ne sütüm arttı. tek iyileşme bebeğim artık memei tutabiliyor. ama acıdan günde bir yada iki kere emzirebiliyorum. bu durumda olan var mı?
    ne yapmam gerekkiyor bilemiyorum.

1. göğüs uçlarımın iyileşmesi için ne yapabilirim, çok kötü durumdalar ateş gibi yanıyorlar. (lansinoh, purelan, garmastan, zeytinyağı, susam yağı, bepanten, ayva çekirdeği jeli kullandım.)

2. bir günlük sütüm bebeğimin bir öğünlük doyurabilecek kadar çıkıyor, arttırmanın yolu varmı (yeme içme olarak değil forumlarda yazan her şeyi yedim içtim faydası olmadı.) hani sütün akapunktur noktası masajla gelir mi? başka yolu bilen varmı?

2. 7 Mart 2009
  3. seli54

seli54 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    550
    Ödül Puanları:
    123
    göğüs uçların bebeğin yanlış tutuşundan çatlamıştır büyük ihtimalle çünkü benim bebeğim bir buçuk aylık olana kadar günde on beş on altı saati memede geçiriyodu artık bıraksa diye yalvarıyodum ama çatlamadı, emzirirken mümkün olduğu kadar büyük ver ağzına ucunu alırsa emerken acır zaten anlarsın yanklış yeri aldığını doğru tutuş biçiminde meme hiç acımıyor kahverengi kısmın çoğunu ağzına ver ama anlattığın gibiyse bebeğin besinsiz kalıyor olabilir bence bi doktora git tavsiyesine göre ek gıda vermen gerekebilir

4. 7 Mart 2009
  5. leyla21

leyla21 yine yeni baştan Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    146
    Caniim yaa cok uzuldum bende dogumdan sonra cok sikinti cektim gogusuclarim yara oldu dogru pozisyoda emziremedigim icin dikislerim vardi ve oturamiyodum yatarak emzirddim ve ucunu tutunca catladi ortadan 2 ayrildi sanki ucu cok zor bi durum bilirim benimde sutum hemen geldi gogusllerimm doldu tas kesildi ama emziremiyorodum kaniyodu acisina dayanip biraz aglaya aglaya emzirdigim zaman yavrum pembe kusuyodu hep kanla birlikte emermis veremedim gogsumun tekini otekini az cok emzirdim kanayan gogsumden bi sure sonra sut gelmemeye basladii cok uzuldum tabi emzirmeyince iylesti ama sut yok sık sık emzirdim simdi geliyoo birazz cok gecmis olsun diyecegim formulleri hep denemissin istersen bide bu gogus ucu basliklari var ya ondan al emzirecegin zaman tak gogsunee en azindan acisini biraz hafifletir ins tez zamanda gecer ve sutunde artar emziremediginde sut azalmistir pompalar cocugun emdigi gibi sagmiyoo o yuzden fayda etmemeitir acil sifalr dilerim

6. 7 Mart 2009
  7. Sissillia

Sissillia Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    Geçmiş olsun öncelikle zor bir durum benimde başıma geldi. Öncelikle ne kadar acırsa acısın günde 1-2 den daha fazla emzirmeye çalış.Ne kadar çok emzirirsen o kadar artacaktır sütün.Birde humana'nın still tee diye bir çayı var emziren anneler için.Mutlaka kullan çok faydasını göreceksin.Benim altıncı ay olmak üzere ve hala su bile vermedim sırf anne sütü veriyorum.Tabi benimde çok yara olduğu zamanlar oldu.Ben yaralar için lansinohu kullanıyorum.Eğer bir kerelik bile emzirmeden hemen sonra sürmezsem göüs ucum katılaşıyor krem sürmediğim için ve çatlıyor tabi o yara iyileşene kadar da 1 hafta falan geçiyor bu yüzden tavsiyem hep lansinoh sürülü kalsın her gün sabunlu suyla yıka ve kremini sür.Kremsiz kalmasın.Lansinoh hem bebekte emebilir silmene gerek olmayan tek krem doktorların ilk önerdiği krem.Ama her sefer sür. Bebeğide sadece göğüs ucunu verecek şekilde emzirme sakın.Kahverengi bölümün çoğunu vermeye çalış almıyorsa alana kadar zorla onu yoksa yara olur.birde göğüs ucunu iki parmağınla sıkıpta verme.Güğüsün altında süt kanalları var sen eğer öyle veriyorsan o damarlardaki akışı engellenmiş oluyorsun.Atıyorum sol göğsünü emzireceksin.Sağ elinin baş parmağının dışındaki 4 parmağınıbirleştir ve göğsünün altına yatay yerleştir. Baş parmağınıda göğsünün üstüne paralel yerleştir ve hafif sıkarak emzir.O şekilde en uygun emzirmeyi yaparsın.Sakın dediğim gibi göğüs uzunu verme kahverengi bölgeyle birlikte ver.Bol su iç, süt yapmını arttırır. Boza içmeye çalış sütü arttırdığı kesin. Bol şans.. Umarım yaralar düzelir ve sütün artar....

8. 7 Mart 2009
  9. minnosh

minnosh Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    56
    Ödül Puanları:
    88
    yorumlarnız için teşekkür ederim.,

seli54 bebeğin tutamamsından ve benim saatlerce uğraşmamdan oluştu çatlaklar, zaten şu anda çoğunlukla mama veriyorum. günde bir iki kere emzirebiliyorum. doktora göründüm kullandığım kremlerden başka birşey öneremedi.

Leyla21 çok sağol, bende doğumdan sonra uzun süre oturamadım. ama göğüs acısı doğum acısından daha kötü sanki, bu sancıyla bi tane daha doğurabilirdim herhalde :)
    göğüs uçlarından da denedim ama çok fayda sağlamadı onunlada canım yanıyor. zaten hamileykende göğüs uçlarım çok hassastı.
    çeken bilir.. seninki ne kadar zamanda geçti. sütüm zaten az tamamen kesilecek diye çok korkuyorum.

Birde çocuk emerken pıhtı şeklinde süt çıkıyor. ip gibi. sizin başınıza da gelmişmiydi böyle bişey.

Allah kimseye göstermesin, gerçekten çok kötü günler geçirdim ve geçirmeye devam ediyorum..

Eğer bir çaresini bilen varsa lütfen yazsın.

10. 7 Mart 2009
  11. minnosh

minnosh Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    56
    Ödül Puanları:
    88
    Sissillia daha fazla verince kanıyor, daha sonra bir gün boyunca hiç veremiyorum. o yüzden çok zorlamak istemiyorum artık. sağarak vermeye çalışıyorum. humananın çayındanda içtim, şişe şişe boza da içtim artmadı bi türlü..

12. 8 Mart 2009
  13. gamren

gamren Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    106
    canım benım de 45 gunluk bebeğim dogdugundan beri emme zamanı gelicek die ödüm kopuyo ki benım bebişde tim gece emerek uyuyo:KK43: inanaılmaz acı cekıyorum igecen baktım agzından kan akıyo baktım ki gögsumun ucunda delik oluşmuş bi güzel delinmiş.sanırım benım de ucunu daha cok tuttugundan boyle.ki biz de acaip tutma sorunu yasadık günlerce 15 gun zorla tuttu.cok zor bi durum ben de lansınoh ve garmastan kullanıyorum ama pek çözüm degıl bana göre beni iyileştirmedi en azından.

14. 8 Mart 2009
  15. minnosh

minnosh Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    56
    Ödül Puanları:
    88
    garmen belki faydası olur ben iki gündür bepanten merhem kullanıyorum, emzireceğim zaman ılık suyla ıslatırlmış bezle siliyorum, sonra zzeytinyağı sürüyorum, biraz fayda etti sanki. birde forumlarda okumuştum göğüs pedi yerine pamuklu kumaş kullanıyorum, belki fayda sağlar..

16. 8 Mart 2009
  17. gulen

gulen Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    kızlar bende göğüs yarasından çok çektim bebeğim 5 aylık daha sağ göğsüm açık yara şeklinde.benim iki göğsümde ikiye ayrıldı resmen kanıyordu bebeğim sürekli kan emdi.aklınıza geleblecek bütün kremleri kullandım hiç biri fayda etmedi.bende bıraktım kendiliğinden geçti.biride kapanmak üzere artık.çok ağladım emzirmicem diye feryad ettim ama emzirdim.benim çok fazla sütüm vardı ama.hala da öyle.sütüm çok geliyo ve bebeğim çok gelince zor emiyor.allah yardımcınız olsun.doğum bile göğüs yarasından daha kolay.bir anda gelip geçiyor.göğüs çok zor iyileşiyor

18. 9 Mart 2009
  19. rapunzel26

rapunzel26 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    canım allah yardımcım olsun bende 6 ocakta doğum yaptı m sneın ne çektığını çok ıyı bılıyorum doğurmak çok kolay emzırmek o kadar zor bır olaykı. başta sakın olmaya bak o mınnacık yavru senın gozune bakıyor ben ne sekılde olursa emzıreceğım dedım goğuslerım hale yara haldeler hiç geçmedıler ne kullandıysan geçmedı lansınoh sadece bıraz hafıflettı gıbı ama geçme yok çok emzırmek le sut gelıyor ve çok su iç ne kadar su ıçersenn o kadar sutu olacak
    hiç yılmadan meme ver butun bunlar gececek