Göğüsteki kitle

Konusu 'Jinekoloji / Kadın Hastalıkları' forumundadır ve joey tarafından 3 Aralık 2009 başlatılmıştır.

3 Aralık 2009
    Konu Sahibi : joey
  1. joey

joey just breathe Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    arkadaşlar doğru yere mi yazıyorum bilmiyorum ama yardımcı olursanız sevinirim.

annem geçen gün göğsünde bir sertlik olduğunu farketti ve doktora gitti. Ultrason ve mamografi çekilmiş. bir göğsünde iri bir kitle, diğer göğsünde de kümeleşme olduğu tespit edilmiş. Ama doktor patalojiye göndermeden birşey diyemem demiş. Şırıngayla içerden sıvı çekilmiş ve patalojiye gönderilmiş. Ayrıca emar çektirtti. Annem çok korkuyor acaba kötü birşey mi diye. Doktorda ne umut vermiş ne kötü birşey söylemiş. Annem de raporlara bakıyor bakıyor, kesin kötü diyor. oysa bizim anlayacağımız dilden değil.

Bir arkadaşımın annesinin göğsündede kitleler vardı zararsız, onu aradım. Etrafında çok arkadaşının bu tarz bir olay yaşadığını söyledi. Menapoz başlangıcıysa olabiliyormuş. Ama doktor menapozdan da olabilir şudur budur dememiş. Genetik olarak ailede meme kanseri gibi bir durumumuz da yok.

Sizin ya da bir tanıdığınızın bu tarz bir durum yaşadığı oldu mu? Yani gerçekten menapoz başlangıcında olabiliyor mu bu tarz kistler?

2. 3 Aralık 2009
  3. sidelya81

sidelya81 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    canım raporda yazan teşhisi buraya yazabilirsen belki yardımcı oluruz. benim anneme bir ay önce meme kanseri teşhisi kondu. bu nedenle biliyorum rapordaki kötü terimleri. ama tabiki kötü düşünme. kanser olmak cok kolay değil. dediğin gibi menopoz döneminden kaynaklanıo olabilir.

4. 3 Aralık 2009
  5. joey

joey just breathe Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    şu an iş yerindeyim, hatırlamıyorum raporda yazını :çok üzgünüm: eve gidince bakar yazarım. emar sonuçlarını henüz almadılar. pataloji sonucu da gelmedi henüz. sadece ultrason ve mamografi raporu var sanırım. inşallah kötü birşey değildir. Bu arada annene de çok geçmiş olsun...

6. 4 Aralık 2009
  7. sidelya81

sidelya81 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    canım naptın. sonuçlar cıktı mı. haber ver bize olur mu. dua et bol bol. geçmiş olsun canım. umarım hersey güzel cıkar

8. 5 Aralık 2009
  9. joey

joey just breathe Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    canım çok sağol.

raporlardan sonra doktor demiş ki alınması gerek. patalojiden net bir sonuç gelmemiş. açıldığında tekrar gidecekmiş patalojiye, kötü birşey çıkarsa komple lenf temizliği de yapılacak demiş.

sonra annem başka bir doktora gitti. bir doktor tanıdığımız tavsiye etti. alanında iyi biriymiş. Annem bir de ona gitti, sonuçları gösterdi. Doktor menapoz yüzünden olan kistlere benziyor, kötü birşey gibi değil demiş. boyları aynı da kalabilirmiş büyüme de olabilirmiş. Takibe alacaklarmış. Eğer büyüme olursa o zaman alırız tekrar tahlil ederiz ama büyük ihtimalle menapoz belirtisi demiş.

çok rahatladık hepimiz. allaha çok şükür.

10. 7 Aralık 2009
  11. sidelya81

sidelya81 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    canım cok sevindim. cok cok gecmiş olsun. dikkat etsin bundan sonra ama kontrollerini hiç ihmal etmesin. hepimiz için gecerli aslında bunlar. keşke sürekli gidebilsek doktora.

12. 7 Aralık 2009
  13. selin_as

selin_as mutluyum :) Pro Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    148
    cnm oncelıklle geçmiş olsun
    demekkı kıstler bening(iyi huylu) karakterliymiş ki amelıyat vs. istenmedi .
    şuan sadece yapmanız gerekn o kistlerin boyutlarını takıp etmek yılda veya doktorunuz onerdiği zamanlarda kı bu 6 ay ile 1 yıl arasındadır usg ve mammografi kontrolü olmak.
    gçmiş olsun cnm

14. 8 Aralık 2009
  15. EU3

EU3 Guest

Büyük ihtimal fibrokisttir

16. 8 Aralık 2009
  17. joey

joey just breathe Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    malesef az önce kötü bir haber aldım. meğer annem biz üzülmeyelim diye "menapozdandır dedi doktor" demiş. tekrar mamografi çekilmiş ve parça almışlar. bir de lenflere bakmak için kan. doktor "büyük olasılıkla kötü. ve küçük küçük dağınık olduğu için göğsün bir kısmını ya da komple almamız gerekebilir. ama lenfler temiz görünüyor" demiş.

ben iş yerindeyim. babam aradı söyledi şimdi. annem perişan olmuş. çok üzülüyormuş. ben de çok kötüyüm şu an. dünyanın sonu değil tabi ki. lenflere sıçramadıysa tedavisi kolaydır. ama insan çok üzülüyor işte

18. 9 Aralık 2009
  19. Mune

Mune Administrator Yönetici

Beğenildi:
    59.030
    Ödül Puanları:
    663
    Geçmiş olsun,Allah şifa versin inşallah:Saruboceq:
    Korkmayın ne olur,inşallah Allah'ın izniyle anneniz atlatır bu hastalığı,erken teşhis her zaman için önemlidir,sadece göğüste bir sorun varsa,lenfler temizse işinin ehli doktorların elinde herşey yoluna girer,hem zaten ortada tam bir sonuç yok değil mi?
    Henüz patoloji ve kan sonuçları gelmemiş,bir gelsin bakalım,doktor sonuçlar sonrası tekrar bir değerlendirme yapar:teselli:
    Allah sağlık versin,şifa versin:Saruboceq: