'Göktürk' uydusu ' geliyor

Konusu 'Tebrik, Teşekkür Ediyorum /:)' forumundadır ve SARI KELEBEK tarafından 6 Aralık 2007 başlatılmıştır.

6 Aralık 2007
    Konu Sahibi : SARI KELEBEK
  1. SARI KELEBEK

SARI KELEBEK Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    Silahlı Kuvvetleri (TSK), Türk adını tarihte ilk kez kullanan Göktürk devletinin adını ilk istihbarat uydusuna verdi. Uydunun 2007 sonunda fırlatılması planlanıyor.
    Yakın gelecekte uzayda faaliyet göstermeyen silahlı kuvvetlerin etkin bir güvenlik sağlayamayacağı değerlendirmesini yapan TSK için istihbarat uydusu projesi yürütülüyor. TSK'nın uydudan beklentilerinin yer aldığı bilgiye çağrı dokümanı üretici adaylarına gönderildi. Uydu için ABD, İsrail, Fransa, İngiltere ve Güney Kore gibi dünyanın önde gelen uydu üreticileriyle sağlanan temaslar da sürüyor.

Hareketleri rapor edecek
    Uydunun yaklaşık 200 milyon dolara tamamlanması ve uzaydan 60 santimetre büyüklüğündeki nesnelerin hareketlerini rapor edecek kabiliyette olması hedefleniyor. Bu kabiliyetin kazanılmasıyla teröristlerin her adımı izlenebilecek.
    Projede, TÜBİTAK ve ASELSAN gibi kuruluşlar da etkin rol alacak. 600 - 650 kilometre irtifada görev yapacak uydu Avrupa'dan Kafkaslar'a ve Ortadoğu'ya kadar geniş bir alanı gözetleyecek. Uydu, 4 - 6 yıl arasında bir ömre sahip olacak. Türkiye, bölgedeki hareketliliği, İsrail ve ABD uyduları ile Çukurova Grubu'na ait Inta Space Turk şirketinin alçak yörünge uydusu olan Ikonos uydusundan takip ediyor ÇOK GEÇ KALINMIŞ Bİ PROJE AMA YİNEDE TSK 'Nİ TEBRİK EDİYORUM

2. 6 Aralık 2007
  3. ftmdgn

ftmdgn Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    Evet geç kalınmış olsa da proje güzel.
    GÖKTÜRK adının güzelliğine bak bi kere
    paylaşımına çok teşekkürler
    sevgiler

4. 9 Aralık 2007
  5. DERXIXNDENXIXZ

DERXIXNDENXIXZ aşka aşığım bal gibi... Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    :::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::.

Son düzenleme: 31 Temmuz 2010
  6. 11 Aralık 2007
  7. Eylul-son

Eylul-son Popüler Üye Pro Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    108
    paylamışına teşekkürler..a.s.

TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİMİZİ bende tebrik ediyorum..

İSTİKBAL GÖKLERDEDİR...!!!

8. 1 Ocak 2008
  9. Cruciatus

Cruciatus Guest

bence de geç kalındı ama olsun daha kötüsü de olabilirdi.. TSKyı tebrik ediyorum.. bu işte çalışacak tüm bilim adamlarını da tebrik ediyorum.. yalnız bu ABD İsrail Fransa İngiltere sakat ülkeler inşallah her zaman yaptıkları döneklikleri yapmazlar..:mymeka: