'Google, insanların kalbinden geçenleri okuyor'

Konusu 'Bilim ve Teknik' forumundadır ve realist tarafından 18 Ocak 2008 başlatılmıştır.

  18 Ocak 2008
  Konu Sahibi : realist
 1. realist

  realist Popüler Üye Üye

  Katılım:
  3 Aralık 2006
  Mesajlar:
  3.088
  Beğenildi:
  75
  Ödül Puanları:
  148

  'Dünyanın en gelişmiş arama motorlarından Google, insanların kalbinden geçenleri okuyor ve kayda geçiriyor.' Bu iddiayı, 350 internet sitesi kuran ve servisini sağlayan Denizweb Genel Koordinatörü Yusuf İnan ortaya attı.


  Google'a yazılan her kelimenin kontrol altında tutulduğunu vurgulayan İnan, arama motorunun her kelimeyi ülke, il , ilçe, mahalle, apartman, IP ve kullanıcı bazlı kayda geçirdiğine dikkati çekti. Google'ın, ziyaretçi istatistiklerini yayınlamaya başladığını anlatan İnan, "Hangi ülkeden ne kadar ziyaret aldığını, hangi ülkede en çok hangi kelimelerle arama yapıldığını, dünyada en çok aranan kelimeler gibi dünya kamuoyunun fazla dikkatini çekmeyen bilgileri açıkladı. Bu veriler, aklımıza ister istemez şu soruyu getiriyor: Google dünyayı fişliyor mu?" dedi.

  Google'a yazılan her kelimenin anında bilinir hale geldiğini, sır olmaktan çıktığını belirten İnan, Google'ın böylelikle insanların kalbini okumasının da önünün açıldığını belirtti. Ayrıntılı istatistiklere ulaşabilen bir internet sitesinin birçok kesimin ilgisini çekebileceğine işaret eden İnan, "Bu gibi siteler, istihbarat örgütlerinin özel projesi olabilir mi?" diye sordu. Google'ın tek probleminin MSN hizmeti vermemesi olduğunu kaydeden Yusuf İnan, bunu da kendi içinde özel sohbet sistemi kurarak çözdüğünü aktardı: "Sloganı gereği hiçbir kelime ve harfin çöpe gitmesine izin verilmeyecekti. İstediğiniz anda bütün e-posta arşivi ve sohbet içeriklerine ulaşabilme imkanı veriyordu. Önceleri hiçbir veriyi sildirmiyordu; fakat tepkiler neticesinde en azından kullanıcının gözünün önünden silinmesine izin verdi. Kullanıcı 'silindi' görüyor; ancak genel veritabanından hiçbir şekilde silinmiyor. Hiçbir harf çöpe gitmiyor, çünkü her harf ve kelime önemli."

  Mustafa Yüksel