Görmeyenlerin ışığı olun, kitap seslendirin

Konusu 'Yardım Melekleri' forumundadır ve BenDenizYildizi tarafından 12 Ekim 2007 başlatılmıştır.

  12 Ekim 2007
  Konu Sahibi : BenDenizYildizi
 1. BenDenizYildizi

  BenDenizYildizi Guru Üye

  Katılım:
  26 Eylül 2006
  Mesajlar:
  3.806
  Beğenildi:
  18
  Ödül Puanları:
  348
  Kimi zaman evinizde, kimi zaman otobüste, belki yatmadan önce, belki uzanarak, belki kahvenizi yudumlayarak kitap okuyorsunuz. Sizin okuduğunuz satırları göremeyen, yeni çıkan bir romanın sözcükleri arasında dolaşamayacak durumda olanları hiç düşündünüz mü? İşte onlar görme engelliler, belki de hiç düşünmeden görmezden geldiğimiz insanlar onlar.


  Milli Kütüphane Başkanlığı, görme ve okuma engellilere yönelik hizmet verebilmek için sesli kitap okumak isteyen gönüllüleri bekliyor. Bu iş için gönüllü olan kişiler, Bahçelievler’deki Milli Kütüphane Başkanlığına başvuruyorlar.

  Ses tonu ve diksiyonu düzgün, Türkçeyi iyi konuşan bu kişiler, kütüphane içinde oluşturulan stüdyoda kitap okuyorlar. Gönüllülerin okudukları kitaplar, kasetlere kaydediliyor, çoğaltılan kasetler ise okuma engelli kişilerin hizmetine sunuluyor.
  Milli Kütüphane Başkanı Tuncel Acar, gönüllü okuyucuların, görme engeliler için roman, şiir, hikaye ve çeşitli eğitim kitaplarını okuduklarını ve bunları kasede kaydettiklerini söyledi. Kitaplarının hepsinini gönüllüler tarafından okunduğunu belirten Acar, “Milli Kütüphane’nin ‘Konuşan Kitaplık’ bölümünde sesli kitap arşivimize katkıda bulunmak isteyen ses rengi kulağa hoş gelen diksiyonu ve okuması düzgün gönüllülere ihtiyacımız var” dedi. Acar, bu kriterlere uygun olan gönüllülerin, belirli bir test aşamasından geçirildikten sonra gönüllü okuyucu olarak kabul edildiğini söyledi.

  Gönüllülerin, bu iş için mutlaka kütüphaneye gelmesi gerekmediğini belirten Acar, “Sesli kitap okuma evden de yapılabilir. Okuyucular, kitapları evde bilgisayar ortamında okuyabilir ve bunu CD’ye kaydedip bize gönderebilirler” dedi.

  “SESLİ KİTAPLAR İNTERNETTEN DE DİNLENEBİLECEK”
  Kayıtların, 1991 yılında Ankara OR-AN Lioness Kulübü tarafından bağışlanan kayıt stüdyosunda yapıldığını ifade eden Acar, şunları kaydetti:
  “Şu an için sesli kaset kitap sayımız 1100 ve bu kitapların oluşturduğu kaset sayısı ise ‘master’ ve ‘copy’ olarak yaklaşık 10 bin adet civarında. Ayrıca sesli kitap CD sayımız ise 100 civarında. Bu yıl içerişinde de kaset ortamındaki sesli kitaplar, dijital ortama aktarılacak. Daha sonra ise sesli veriler, wap ortamında görme engellilerin hizmetine sunulacak. Kullanıcıların getirdiği flaş bellek ya da CD’lere sesli veriler kopyalanabilecek.”

  Acar, okutulan sesli kitapların güncel yayınlardan oluştuğunu ve kullanıcıların taleplerine göre belirlendiğini söyledi. Acar’ın verdiği bilgiye göre, Turgut Özakman’ın “Şu Çılgın Türkler”, Nermin Bezmen’in “Sır”, Nazım Hikmet’in “835 Satır”, Murathan Mungan’ın “40 Oda”, Zülfü Livaneli’nin “Mutluluk”, Dostoyevski’nin “Hz. Muhammed”, Emre Kongar’ın “Kızlarıma Mektuplar”, Can Yücel’in “Sesini Kaybetmeyen Şiir”, değişik türde çocuk kitapları, KPSS eğitim bilimleri, KPDS dil kitapları ve üniversite hazırlık kitapları okutulan kitaplar arasında yer alıyor.

  NASIL YARARLANILIYOR?
  Görme engelliler, kaset ve CD’lere okunmuş olan kitapları, Konuşan Kitaplık’tan dinleyebiliyor ya da seçtiği bir sesli kitabı ödünç alıp eve götürebiliyor.

  En önemlisi ise Milli Kütüphane’ye hangi kitabı okumak istediğini belirterek müracaat eden okuma engellilere, kargo ya da posta aracılığıyla talep ettiği sesli kitap adresine ücretsiz olarak teslim edilebiliyor.

  KIZININ KİTABINI SESLENDİREN ANNA
  “Baba ve Piç” in yazarı Elif Şafak’ın annesi Şafak Atayman (58) da görme engelliler için sesli kitap oluşturulmasında gönüllü olarak çalışanlar arasında. Kısa bir süre edebiyat öğretmenliği yapan ardından Dışişleri Bakanlığı’nda ateşe olarak çalışan Atayman, emeklilik günlerini görme engelliler için kitap okuyarak değerlendiriyor.

  Gönüllü okuyuculuğa kısa süre önce başladığını belirten Atayman, “Yaklaşık olarak 5-6 aydır sesli kitap okuyorum. Gönüllü okuyuculardan Jale Anıl ile yapılan bir röportajı okudum ve çok duygulandım. O an benim de bir şeyler yapmam gerektiğini düşündüm ve müracaat ettim” dedi.

  Atayman, görme engellilerin, yaşamlarında bir çok problemle kendilerinin baş etmek zorunda kaldığını ifade ederek, şöyle konuştu:
  “Görme engelli arkadaşlarımız için ufak da olsa bir şeyler yapabilmek mutluluk veriyor. Çoğu zaman yarının ne getireceğini düşünmeden yaşıyoruz. Oysa bir gün, biz de görme engellilerden biri olabiliriz. O nedenle duyarlı olmalı ve elimizden geleni yapmalıyız.”

  Şu anda kızı Elif Şafak’ın “Baba ve Piç” adlı kitabını seslendirdiğini ifade eden Atayman, görme engelliler için kızının tüm kitaplarını kendisinin okuyacağını belirtti. Atayman, Elif Şafak’ın, kendisine destek verdiğini ve kimi zaman yazılarıyla bu konuya dikkat çekmeye çalıştığını söyledi.

  “SESİMİ TANIYORLAR”Gönüllü okuyuculardan Jale Anıl (59) ise sesli kitap okumaya 1998 yılında başladığını ve her gün saat 09.30-14.00 arasında stüdyoya girdiğini kaydetti. Bugüne kadar yaklaşık 1500 kasetten oluşan 104 kitap okuduğunu ifade eden Anıl, “Genellikle tez kitapları okuyorum. Çünkü, görme engelliler için, Braille ile sadece ilköğretim kitapları basılıyor. Üniversiteye hazırlık ve master kitaplarına ulaşılamıyor. Bu da eğitimine devam etmek isteyen engellilerimiz için büyük bir problem” dedi.

  Anıl, seslendirme çalışmaları sırasında yaşadığı iki olayı şöyle aktardı:
  “Bir gün stüdyoda tez okuyordum. Bir ara dışarıya çıktım. Çok sayıda görme engelli arkadaşımız vardı. Neden burada olduklarını sorduğumda, ‘Bugün dolduracağınız kaseti bekliyoruz’ dediler. Yani, özellikle bu tür kitaplara ihtiyacı olan çok kişi var. Bir başka gün, Kızılay’da yürürken görme engelli birini gördüm ve ona gideceği yere kadar yardım edebileceğimi söyledim. Bana ismimin Jale olup olmadığını sordu. Öyle şaşırdım ki sesimi tanıyorlar. Bana ‘Sizi sesinizden tanıyorum. Okuduğunuz kitapları dinliyorum. Şu an da Bir Çift Yürek’i okuyorum’ dedi. Bir insanı hayatta bundan daha mutlu edecek ne var ki...”

  “GAZETECİLİK YAPMAK İSTERDİM”Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünü bitirmesine karşın kütüphaneci olarak çalışan, görme engelli Ramazan Bakırcı (36) da ilköğretimden sonra eğitimine devam edebilmek için başta kitap bulamamak gibi problemlerle karşılaştığını söyledi.

  Karma lisede eğitim alırken, alt sınıftaki öğrencilerin gönüllü olarak kendisine ders kitaplarını okuduğunu ve üniversiteye böyle hazırlandığını ifade eden Bakırcı, “Mezun olduktan sonra gazetecilik yapmak isterdim. Ancak böyle bir imkanım olmadı. Çok seçeneğimiz olmuyor” diye konuştu.
  alıntı
   
 2. 12 Ekim 2007
  Konu Sahibi : BenDenizYildizi
 3. 1_sen

  1_sen Guest

  ben cok isterdim..yurtdisinda olmam buna engel sanirim.
   
 4. 12 Ekim 2007
  Konu Sahibi : BenDenizYildizi
 5. gulsehri

  gulsehri Popüler Üye Üye

  Katılım:
  20 Nisan 2007
  Mesajlar:
  759
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  106
  a.s.a.s.a.s.a.s. bu isi yapan insanlari yurekten kutluyorum.
   
 6. 12 Ekim 2007
  Konu Sahibi : BenDenizYildizi
 7. gulsehri

  gulsehri Popüler Üye Üye

  Katılım:
  20 Nisan 2007
  Mesajlar:
  759
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  106
  bende cok isterim boyle guzel bir is yapmak ama yurt disindayim,nasil yapabilirim acaba arkadslar bir fikri ve onerisi olan varmi?ne kadar guzel birsey olur,goremeyen insanlari mutlu edebilmek.
   
 8. 18 Ekim 2007
  Konu Sahibi : BenDenizYildizi
 9. nrsnkma39

  nrsnkma39 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  4 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  3.736
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  148
  görme engelliler için kitapları kasetlere okunuyor
  Jale Anıl, görme engelliler için kitapları kasetlere okuyor
  Sesi tanınan kadın...

  Jale Anıl (59), 1998'den beri Ankara Milli Kütüphane'de 'Konuşan Kitaplar' bölümünde, görme engelliler için gönüllü olarak kitap okuyor. Bugüne kadar 86
  kitap okumuş, 1490 adet de 90'lık kaset doldurmuş.

  “Güneşli bir bahar günü sokakta yürürken, önümde beyaz bastonu ile görme engelli bir genç gidiyordu. Yanına yaklaştım, ‘Yardıma ihtiyacınız var mı?’ diye
  sordum. ‘Sakarya Caddesi'ne gidiyorum’ dedi. ‘Ben de o yöne gidiyorum’ dedim. Yardımı kabul etti ve koluma girdi. Görme engellilerin koluna siz değil,
  onlar girerler. Daha iki adım atmıştık ki, ‘Adınız Jale, değil mi?’ dedi. ‘Sizi sesinizden tanıdım, çünkü şu anda sizin kütüphanede okuduğunuz 'Bir Çift
  Yürek' adlı kitabı dinliyorum’ dedi. İşte bu an, benim hayatımda alabileceğim en kıymetli hediyeydi. İçim titredi.”

  Bu anı, 59 yaşındaki Jale Anıl’a ait. Emekli olduktan sonra insanlara faydalı bir şeyler yapmak istemiş. Sekiz yıldır Ankara Milli Kütüphane’de görme engelliler
  için kitap okuyor. Sesi ise oldukça ‘ünlü’ görme engelliler camiasında. Söylediğine göre, Ankara’da onun seslendirdiği kitapları dinlemeyen görme engelli
  hemen hemen kalmamış.

  Jale Hanım evli ve iki çocuk annesi. Bugüne kadar 86 kitap okuduğunu, bu sıralar da 87’nciyi okuduğunu söylüyor. Milli Kütüphane’nin 1991’de Ankara Oran
  Lioness Kulübü’nün ‘Konuşan Kitaplık’ bölümüne bağış olarak yaptığı özel okuma stüdyosunda kitapları kasete seslendirdiğini anlatıyor. Bugüne kadar 90’lık
  kasetlerden 1490 adet doldurmuş.

  Her gün kütüphaneye gidiyor Jale Hanım. Sabah sekiz buçukta evden çıkıp, öğlen iki buçuk-üçe kadar kütüphanede kitap okuyor. Kitap okuma işine günde ortalama
  beş saat ayırdığını söyleyen Jale Hanım, “Bir kitabı okuma süresi, kitabın sayfa sayısına ve puntosuna göre değişiyor. Turgut Özakman’ın ‘Şu Çılgın Türkler’
  kitabını 90’lık 17 adet kasete üç haftada okudum. Karacan Yayınları’nın ‘10.000 soruda Türkçe’ adlı üniversiteye giriş test kitabını ise 43 kasete sığdırdım”
  diyor. Şu anda ise uzmanlık sınavına hazırlanan üniversite mezunu Artvinli görme engelli bir gencin isteği üzerine, Karacan Yayınları’nın KPSS (Kamu Personel
  Seçme Sınavı) Uzman ve Uzman Yardımcılığı Sınavı için hazırlanmış 1034 sayfalık Genel Yetenek-Genel Kültür Test Kitabı’nı okuyor Jale Hanım.

  Peki, bu işi neden yapıyor? Gönüllü okuyucu olmak nereden aklına gelmiş? Emekli olmuş bir arkadaşının kızı vesilesiyle bu işe giriştiğini söyleyen Jale
  Hanım, “Arkadaşımın kızı Milli Kütüphane’de Konuşan Kitaplık bölümünde gönüllü kitap okuyuculuğunu biliyormuş. Onunla birlikte bu işe başladık. Beni bu
  işe iten en önemli şey manevi haz. Pozitif enerji ile yükleniyorum. ‘Emekli olduktan sonra ne yapabilirim’ diye kendimi sorguladım ve kendimi sosyal çalışmalar
  için motive ettim. Zaman zaman evime yakın olan huzurevine de giderim. Oradaki yaşlılarla sohbet ederim. Ayrıca himayemizde olan ve çok iyi okuyan ortopedik
  engelli bir çocuğumuz var. Onunla ilgilenirim. Lisede okuyan görme engelli bir öğrenci var. Ailesi Doğu’da. Onunla da sık sık ilgileniyorum. Benim felsefem
  şöyle, iyilik-doğruluk-bilgi-çalışmak ve sevgi. Ben bunu bir şemsiyeye benzetirim. İyilik-doğruluk-bilgi-çalışmak şemsiyenin telleri, sevgi de şemsiyenin
  bezidir.”

  “Herkesi gönüllü olmaya davet ediyorum”

  Jale Hanım, Türkiye’de engelli insanların yeteri kadar desteklenmediğine inanıyor. Gönüllülüğün ise hiç yaygın olmadığını söyleyen Jale Hanım, görme engellilerin
  özellikle kitap konusunda ciddi sıkıntı çektiklerine değiniyor: “Kabartma üniversite test kitapları, yabancı dil kitapları en büyük eksikler arasında yer
  alıyor.

  Milli Kütüphane’de Konuşan Kitaplık Bölümü Sorumlusu Ramazan Bakırcı, iletişim fakültesi mezunudur ve görme engellidir. Yüksek lisans sınavına girmek için
  İngilizce kabartma kitaplarını Türkiye’de bulamadı ve kendisine eşimin Amerika’da yaşayan okul arkadaşı kanalıyla İngilizce kabartma gramer kitapları getirttik.
  Ayrıca görme engellilerin beyaz baston sıkıntıları da var. Türkiye’deki bastonların içinden geçen lastik hemen deforme olduğundan, baston çabuk hırpalanıyor.
  Kanada’ya giden bir arkadaşımızdan rica ettik. Bu konuyla ilgilendi ve hâlâ Kanada’da yaşayan Türk kolonisi ülkemizdeki pek çok görme engelliye baston
  yardımı yapıyor.”

  Jale Hanım, toplumun engellilere acıyarak yaklaştığını, engellilerin de bundan çok rahatsız olduklarını dile getiriyor. Engellilerin de hayatın içinde yer
  alabileceklerini söyleyen Jale Hanım, engelli insanlardan çok şey öğrendiğini de sözlerine ekliyor: “Ben bilgisayarla ilgili çok eksik bilgimi, görme engelli
  gençlerden öğrendim. Toplumumuz engelliler için o kadar duyarsız ki... Milli Kütüphane, Eskişehir yolu üzerindedir. Caddeyi oldukça genişlettiler ve dolayısıyla
  kaldırımlar daraldı. Bu kaldırımlara abartılı, devasa aydınlatma direkleri de dikildi ki, bırakın engellileri, engelli olmayanların bile yürümekte zorluk
  çektiği bir hale getirdiler. Hele bu aydınlatma direklerinin bir tanesi kütüphaneye giriş merdivenin tam önünde. Ve bu kütüphaneye görme engelliler gelip
  gidiyorlar.”

  Bir kitap da siz okuyun!

  Gönüllü olarak kitap okumak istiyorsanız, aşağıdaki adres ve telefonlara başvurabilirsiniz:

  · www.seslikitapgonulluleri.com

  Bu sitede gönüllüler, görme engelliler için kitap okuyor. Burada okunan bütün kitaplar ise İstanbul Beyazıt Kütüphanesi Görme Engelliler Bölümü’ne CD olarak
  bağışlanıyor.

  · İzmir Görme Özürlüler Kitaplığı: 0232 483 30 23

  · Ankara Altınokta Körler Derneği Kitaplığı: 0312 363 77 45

  · İstanbul Beyazıt Devlet Kütüphanesi Görme Engelliler Bölümü: 0212 522 31 67

  · Boğaziçi Üniversitesi Kütüphanesi Görme Engelliler Teknoloji Merkezi: 0212 359 54 00

  Bu dergileri kaçırmayın!

  İzmir Görme Özürlüler Kitaplığı, görme engelliler için iki yeni dergi çıkardı. Masalların, güncel konuların, tarih bilgilerinin, bilmecelerin de yer aldığı
  ‘Yavru Balarısı’ isimli aylık kabartma dergi, ilkokul çocuklarına kitap ediyor. ‘Arkadaş’ isimli dergi ise gençlere ve yetişkinlere hitap eden aylık kültür-edebiyat
  dergisi. Bu sesli dergi, CD formatında ilk etapta 740 kişiye gönderilecek. Bu hizmetler ise ücretsiz.

  Kaynak: http://www.tempodergisi.com.tr/life_style/10390/
   
 10. 19 Ekim 2007
  Konu Sahibi : BenDenizYildizi
 11. BenDenizYildizi

  BenDenizYildizi Guru Üye

  Katılım:
  26 Eylül 2006
  Mesajlar:
  3.806
  Beğenildi:
  18
  Ödül Puanları:
  348
  teşekkürler arkadaşım bilgiler için a.s.
   
 12. 19 Ekim 2007
  Konu Sahibi : BenDenizYildizi
 13. kuzum

  kuzum Bu konida hassasum Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  8.591
  Beğenildi:
  252
  Ödül Puanları:
  163
  Üniversitedeyken yurttaki görme engelli arkadaşıma okurdum sürekli ders kitaplarını. Keşke zamanım olsada yine yapsam böyle birşey. Ama uyumaya bile zor fırsat buluyorum yeminle.:1no2:
   
 14. 21 Ekim 2007
  Konu Sahibi : BenDenizYildizi
 15. arzucokgor

  arzucokgor Guest

  evet ya ben gördümki gerçekten dogru yere üye olmuşum nekadar verimli bir site bu sizi tebrik ederim ... :smiley-cool: ben de görmeyenlerin gözü olmak isterim ve buna çok sevinirim....:nazar:
   
 16. 27 Ekim 2007
  Konu Sahibi : BenDenizYildizi
 17. Aksi

  Aksi mebbus garisi yekdane Pro Üye

  Katılım:
  12 Ekim 2007
  Mesajlar:
  4.207
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  106
  elimden geldince yardim etmek isterim ayrica sizide tebrik ederim duyarliliginiz icin
   
 18. 11 Aralık 2007
  Konu Sahibi : BenDenizYildizi
 19. satürn71

  satürn71 Guest

  ben görme engellilere kitap okumak istiyorum.çok kitap okurum,hızlıda okurum.ayrıca sesim buna müsait.ve tonlamalarla falan kitaptaki duyguyu dinleyene aktarabileceğime inanıyorum.acaba eskişehirde bu iş için nereye başvurmalıyım?