Göz tembelliği tedavisi

Konusu 'Oftalmoloji - Göz Hastalıkları' forumundadır ve nasd tarafından 6 Aralık 2008 başlatılmıştır.

6 Aralık 2008
    Konu Sahibi : nasd
  1. nasd

nasd Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    Kardeşime 12 yaşında %70 sağ gözünde göz tembelliği teşhisi kondu. Ailece şok olduk. Doktor bunun 9 yaşına kadar tedavisi olduğunu, bu yaşta tedavisinin mümkün olmadığını söyledi. Kapama tedavisi ile birlikte gözlük verildi. Kapamayı istikrarlı bir şekilde günde 6 hatta 8 saat uyguladık. Bu süre zarfında görmeyen sağ gözü sürekli çalıştırdık. Çalıştırma yöntemi olarak play station portable gibi gözü çalıştıran aletlerle ilgilenmesini, hoşlandığı kitapları okumasını sağladık. Bu konuda çok kesin ve tutarlı davrandık. Hatta kavgalar ettik çünkü ilk zamanlarda gözü görmediği için kapatmak istemiyordu. Kapatma bantları kullandık. Zorlu bir 53 gün sonunda doktora gittiğimizde %70 görmeyen gözün %90 görme seviyesine geldiğini öğrendik. Tabi ki ailece çok mutlu olduk.
    Bu tür sorunu olan ailelerin özellikle kapama konusunda çok kararlı olmalarını öneriyoruz, kimsenin böyle bir olay karşısında umutsuzluğa kapılıp tedaviyi boşvermemeleri için de bu başlığı açmak istedim. Hatta tedavinin 17-18 yaşlarına kadar mümkün olduğunu öğrendik. Bu konuda sabırlı ve tutarlı olmanız çok önemlidir.
    sağlıklı mutlu günler dileğiyle...

2. 6 Aralık 2008
  3. nasd

nasd Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    Kardeşime 12 yaşında %70 sağ gözünde göz tembelliği teşhisi kondu. Ailece şok olduk. Doktor bunun 9 yaşına kadar tedavisi olduğunu, bu yaşta tedavisinin mümkün olmadığını söyledi. Kapama tedavisi ile birlikte gözlük verildi. Kapamayı istikrarlı bir şekilde günde 6 hatta 8 saat uyguladık. Bu süre zarfında görmeyen sağ gözü sürekli çalıştırdık. Çalıştırma yöntemi olarak play station portable gibi gözü çalıştıran aletlerle ilgilenmesini, hoşlandığı kitapları okumasını sağladık. Bu konuda çok kesin ve tutarlı davrandık. Hatta kavgalar ettik çünkü ilk zamanlarda gözü görmediği için kapatmak istemiyordu. Kapatma bantları kullandık. Zorlu bir 53 gün sonunda doktora gittiğimizde %70 görmeyen gözün %90 görme seviyesine geldiğini öğrendik. Tabi ki ailece çok mutlu olduk.
    Bu tür sorunu olan ailelerin özellikle kapama konusunda çok kararlı olmalarını öneriyoruz, kimsenin böyle bir olay karşısında umutsuzluğa kapılıp tedaviyi boşvermemeleri için de bu başlığı açmak istedim. Hatta tedavinin 17-18 yaşlarına kadar mümkün olduğunu öğrendik. Bu konuda sabırlı ve tutarlı olmanız çok önemlidir.
    sağlıklı mutlu günler dileğiyle...

4. 6 Aralık 2008
  5. Elif

Elif Onur Üyesi Pro Üye

Beğenildi:
    5.192
    Ödül Puanları:
    438
    Kaymada varmıydı gözünde ::)

6. 7 Aralık 2008
  7. nasd

nasd Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    çok hafif bir kayma vardı doktor bunu bize söylemenin bile gereksiz olduğunu söyledi. yani temel sorun göz sinirlerindeydi. şu an göz sinirlerinde hiçbir problem kalmadı. gözdeki kaymalar daha ileri yaşlarda da tedavi edilebiliyor. sinirlerdeki zayıflığın ancak 9 yaşına kadar tedavi edilebildiği söylenirken biz bu konuda tutarlı davrandığımız için başarılı olabildik.

8. 16 Aralık 2008
  9. XIXzotop

XIXzotop Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    Yazınızı şimdi gördüm ve çok acil sizinle görüşmek istiyorum.Kızıma da aynı teşhis kondu.Umutsuzum.Çok zor bir tedavi.

10. 16 Aralık 2008
  11. XIXzotop

XIXzotop Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    % 90 müthiş bir başarı.Bu gözcülerin hepsi farklı ihtisas mı yapıyor Allah aşkına.4 dr gittik.4 dü de farklı şeyler söyledi.Teniz topuna döndük resmen.Demek günde 5 6 saat kapattınız.E bize 1 saat bile yeterli dediler.Fazlası zararlıymış.Ben de fazla süre kapatıyordum.İstemedi dr.muz.Ne yapacağımı şaşırdım

12. 16 Aralık 2008
  13. XIXzotop

XIXzotop Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    Tenis:))Heyecandan:))

14. 21 Aralık 2008
  15. Serce

Serce mutlu bayramlar;D Pro Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    benimde sağ gözümde tembellik varmış 10 yaşımda doktora gittiğimde gözlük vermişti ama malesef ben ne gözlük takıyorum nede kapatma uyguluyorum sanırım istekli olarak yaşlandığımda daha az görmek için uğraşıyorum :çok üzgünüm:

16. 21 Aralık 2008
  17. tatlxixrxuxya

tatlxixrxuxya NEFESİMSİN Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    146
    benimde ne yazık ki bir gözümde var.......24 yaşındayım ve sanırım kapatma yöntemi için cok geç................

18. 4 Ocak 2009
  19. my_daisy

my_daisy Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    göz tembeliği ile kayma arasındaki fark nedir göz tembelliği dısardan anlasılırmı yanı bızler fark edebılır mıyız