Gözlerin formunu değiştirmek için

Konusu 'Makyaj Uygulama Teknikleri fırçalar, aplikatörler' forumundadır ve Elif tarafından 5 Eylül 2006 başlatılmıştır.

  5 Eylül 2006
  Konu Sahibi : Elif
 1. Elif

  Elif Onur Üyesi Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  24.663
  Beğenildi:
  5.193
  Ödül Puanları:
  438
  Gözler yüzün en dikkat çekici bölgelerinden biridir. Teninize ve saçınıza uygun bir göz makyajı ile çok etkileyici görünebilirsiniz.

  Eğer açık tenli ve sarışınsanız, şanslısınız çünkü hemen her renk far kullanabilirsiniz. Karamel, kahve, gri ve krem rengi özellikle yakışacaktır. Önce açık bir rengi (yumuşak bir gri, kemik yada kehverengimsi bir pembe) kirpiklerin dibinden göz kapağının bitimine kadar sürün. Göz kapağının üstüne ise kahverengi, bronz gibi daha koyu renkler kullanın.

  En koyu tonu da derinlik katması için göz kapağının bitiş çizgisine sürün.

  Esmerler rahatlıkla koyu tonlar kullanabilirler. Koyu renk farı kirpiklerin dibine kadar, yanlara dogru hafif uzatarak sürün.

  Kızıllar ise karamel, gri, lila veya siyah gibi renkleri kullanabilirler.

  Bu renklerle sariışınlarinkine benzer makyaj yapabilirsiniz ancak göz ile burun arasındaki bölgeye fazla koyu renkler sürmekten kaçının.

  Eyeliner yada göz kalemini hem üste hem alta yada sadece üste sürebilirsiniz ama mutlaka sürdükten sonra yumuşatmalısınız.

  Bunu ıslak pamukla, pamuklu çubukla yada bazı göz kalemlerinin arkalarında bulunan silgilerle yapabilirsiniz.

  Açık renkli farlar kullandıysanız yada günlük hafif bir makyaj istiyorsanız göz kalemini mümkün olduğunca ince sürün, ayrıca kahverengi göz kalemi kullanmak daha doğal görünmenizi sağlayabilir.

  Gözün altına da kalem çekmek yerine, kirpiklerin dibine azıcık koyu renk bir far sürmeyi deneyebilirsiniz.

  Rimel sürerken de bazı şeylere dikkat etmelisiniz. Kurumuş bir rimel (3 aydan sonra kurumaya başlar) istenilen etkiyi göstermez.

  Rimel sürmeden önce kirpikleriniz tarakla yada kirpik kıvırıcısıyla düzelterek, karışmalırını yada birbirlerine yapışmalarını engelleyebilirsiniz.

  Biraz ışıltılı ve farklı bir görünüm için siyah veya kahverengi sürdüğünüz rimelin üstüne sadece uçlarına mor yada lacivert sürmeyi deneyebilirsiniz.

  Kirpiklerinizin daha uzun ve gür görünmelerini istiyorsanız, rimelden önce biraz pudra sürüp, kuruduktan sonra da ikinci katı sürmek istediğiniz etkiyi yaratacaktır.

  Gözlerin formunu değiştirmek için...
  1. Gözleriniz çok yakınsa: Kaşların birbirine çok yakın olması makyaj tekniği ile giderilebilir. Önce burnun üst kısmındaki kaşları alıp bunların yerine açık far sürün. Koyu renk farı gözkapağının oynar yerine ortasından kenara doğru rengini açarak sürün. Açık renk farıysa gözlerin iç kısmına uygulayın. Burna yakın kısma asla koyu renk far sürmeyin!

  2. Gözleriniz çıkıksa: Koyu renk farı gözkapağınızın hareketli kısmına sürün. Koyu renk bir eye- liner'ı gözkapağın sınırından dışa doğru çekin.

  3. Gözleriniz çok uzaksa: Gözleriniz arasındaki mesafe çok uzaksa koyu renk farı gözkapağının hareketli yerine ortadan başlayıp kaşın altına ve burna doğru sürün. Gözkapağını eye liner ile belirleyin.

  4. Gözleriniz içe gömükse: Küçük, gözkapakları belirsiz ve ince gözleri belirginleştirmek de mümkün. Kaşlarınızın altından, dış kısımlarına doğru olan bölümleri orta koyulukta bir farla boyayın. Gözkapaklarının üzerine daha açık bir far sürün.
   
 2. 15 Ağustos 2007
  Konu Sahibi : Elif
 3. seven

  seven Aktif Üye Üye

  Katılım:
  4 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  3
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  paylaşımınız için teşekkürler
   
 4. 19 Ağustos 2007
  Konu Sahibi : Elif
 5. >>>SENemmm<<<

  >>>SENemmm<<< Aktif Üye Üye

  Katılım:
  19 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  172
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  çok teşekkürler başakçığım...
   
 6. 27 Ağustos 2007
  Konu Sahibi : Elif
 7. TATOSH

  TATOSH Ask dolu Üye

  Katılım:
  12 Haziran 2007
  Mesajlar:
  3.701
  Beğenildi:
  27
  Ödül Puanları:
  148
  Makyajsız bir hayat düşünemiyoruz. Gözler ise yüz makyajında önemli bir yer tutuyor. Göz çevresindeki cildin diğer cilt bölgelerinden farklı, ince bir yapısı var. Göz çevresinde kullanılan bütün ürünler sadece göz çevresindeki cilt için değil, göze kaçma ihtimali yüzünden, göz için de güvenlik standartlarını sağlamalı. Pek çok göz kozmetiğinin üzerinde &#8220;hipoalerjenik&#8221;, &#8220;göz doktoru onaylı&#8221;, &#8220;dermatolog&#8221; onaylı gibi ifadeler yer alır. Ürün seçerken sadece bu ifadeleri dikkate almak yerine, güvenilirliği ile tanınan ve gerekli klinik çalışmaları yürüttüğü bilinen bir markayı tercih etmelisiniz. Gözlerimiz için kullandığımız kozmetik ürünler hepimizin bildiği gibi göz farları, göz kalemleri, kapatıcılar, maskara ve eyeliner&#8217;dır. Bu ürünlere bağlı olarak alerji problemleri yaşayabileceğimiz gibi, gözlerimizin mikrop kapmasına bağlı problemler de yaşayabiliriz.

  Göz alerjileri

  Göz ürünlerine bağlı alerjik durumlar 2 tiptir: &#8220;Alerjik konjonktivit&#8221; ve &#8220;kontakt dermatit&#8221;. Alerjik konjonktivit gözlerde kaşıntı, kızarma, yaşarma ve şişme ile kendini belli eder. Kontakt dermatitte, göz kapaklarında şişme, ciltte pullanma ve kızarma söz konusudur. Kontakt dermatite bağlı geçici kirpik dökülmeleri de izlenebilir. Bu alerjik problemler, göz için kullandığımız her çeşit makyaj ürünüyle olabilir. Gözlerimizin mikrop kapması ise en çok &#8220;bakteriyel konjonktivit&#8221; tarzında kendini belli eder. Bakteriyel konjonktivitte gözlerimiz kızarır, çapaklanır, batma - yanma gibi şikayetlerimiz olur.

  Sağlıklı seçimler yapın

  Mikroplar, maskara ve eyeliner&#8217;in sıvı ortamında, farlara kıyasla daha sık ürer. O yüzden üç ayda bir maskaranızı yenilemeniz en sağlıklısı. Sıvı eyeliner&#8217;dansa, kalem formunda olanları tercih edebilirsiniz. Ayrıca başkalarıyla maskaranızı veya eyeliner&#8217;ınızı paylaşmayın. Maskara ve eyeliner&#8217;lar göz kapaklarının altında kalıcı boyamalara yol açabilirler. Bu yaygın ama önemsiz bir durumdur. Makyaj yaparken bazen kazalar da yaşarız. Örneğin maskara fırçasını yanlışlıkla gözümüze değdirdiğimiz olmuştur. Bu kaza gözümüzün korneasında (renkli kısmın önündeki saydam tabaka) bir çiziğe yol açabilir. Bu çizik çoğunlukla 24 saat içinde hiç bir kalıcı iz bırakmadan iyileşir ama nadiren ciddi kornea enfeksiyonlarına da yol açabilir. Böyle bir kaza yaşarsanız, göz doktorunuza başvurun. Ürün seçerken, bu konuları aklımızda bulundurursak, göz sağlığımız konusunda daha özenli davranmış oluruz.

  Nasıl ürünler seçmeli?

  Doç. Dr. Banu Coşar sağlıklı bir göz makyajı için öneriler veriyor.

  &#8226; Krem veya losyon şeklindeki ürünler yerine toz farları tercih edin.

  &#8226; Suya dayanıklı değil, suyla çıkabilen ürünleri tercih edin.

  &#8226; Eskimiş ürünlerinizi atın, kullanmayın.

  &#8226; Eyeliner ve maskaralarınızı siyah renkte seçin.

  &#8226; İçinde 10&#8217;dan fazla bileşen içermeyen ürünleri tercih edin.

  &#8226; Maskarayı kirpik diplerinize kadar getirmeden sürün.

  &#8226; Göz farlarından yeşil, mavi, mor renklerde olanların, toprak krem tonlarına göre daha fazla alerjik reaksiyona sebep olduğunu aklınızda tutun. Ayrıca pırıltılı farlar, mat olanlara göre daha fazla alerjik reaksiyona yol açar