Gözlüklü çocuk anneleri... Yardım...

Konusu 'Pediyatri - Çocuk Hastalıkları' forumundadır ve ahsev tarafından 10 Ocak 2009 başlatılmıştır.

  10 Ocak 2009
  Konu Sahibi : ahsev
 1. ahsev

  ahsev Guest

  oglum 3 yaşında.gözünde kayma oluyordu dr gözlük verdi. ilk baş çok üzüldüm ama şu an daha bilinçliyim.yalnız oğlum takmak istemiyor.siz nasıl alıştırdınız.uzun süre mi kullandı.bide şunu merak ediyorum.gözlük taktığı için hareketlerini sınırlamak zorunda kalacak ve dolayısıyla sosyal gelişimi olumsuz etkilenir mi .şimdidn teşekkürler...
   
 2. 13 Ocak 2009
  Konu Sahibi : ahsev
 3. HeartLess

  HeartLess HUZUR MELEĞİMSİN SEN.. Pro Üye

  Katılım:
  20 Ekim 2007
  Mesajlar:
  12.846
  Beğenildi:
  29
  Ödül Puanları:
  198
 4. 13 Ocak 2009
  Konu Sahibi : ahsev
 5. Mune

  Mune Administrator Yönetici

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  27.503
  Beğenildi:
  58.309
  Ödül Puanları:
  663
  Merhaba,
  geçmiş olsun,üzülmeyin Allah dermansız dert vermesin,göz kayması tedavisi olan bir rahatsızlık,benimde 13 yaşındaki kızımda var göz kayması,15 aylıktan beri gözlük kullanıyor,çocuklar hareketli olduğu için gözlük ve cam seçiminiz ona göre olmalı,yumuşak,eğilip bükülmelerde hemen deforme olup kırılmayan çerçeveler, kırılmayan, hafif camlar oğlunuzun gözlüğe alışmasını daha kolay hale getirecektir,özellikle kırılmaz camları tavsiye ediyorumki,oğlunuz koşup oynadığında koşma gözlüğün kırılır vs. gibi endişeleriniz olmasın ve bu endişelerinizden dolayı oğlunuzda huzursuz olmasın,eğer huzursuz olursa gözlüğe alışması daha da zorlaşır.

  İnanın siz çocuğunuzu gözlük kullanıyor diye kısıtlamazsanız o da sosyal gelişiminde olumsuz etkilenmez,sadece çocuğunuza şunu anlatın,onun gözleri geçici bir süre rahatsız ve bir süre gözlük kullanması gerekiyor,gözlüğünü sürekli kullanırsa gözleri iyileşecek,hatta ona gözlük takan kişileri gösterin ve ne kadar yakıştığını söyleyin,oğlunuzun gözlüğü gözündeyken ayna karşısına geçin ve bu haliyle çok yakışıklı olduğunu söyleyin,bu tür yaklaşımlar çocukları rahatlatıyor ve gözlüklerini çabuk benimsiyorlar.

  Yalnız çocuklar gözlük kullanan arkadaşlarına karşı acımasız oluyorlar,lakap takabiliyorlar,bu gibi olayları yaşayacaksınız,o yüzden şimdiden hazırlıklı olun ve çocuğunuzu bu gibi olaylara hazırlayın,gözlük takmanın kötü olmadığını,gözlüğün ona çok yakıştığını bilmesi takılacak lakaplara göğüs germesine faydalı olacaktır.

  Çocuğunuzun doktorunu sevmesi ve ona güvenmesi de çok önemli,birde doktorunuz teşhis sırasında size göz kayması haricinde ne dedi,örneğin gözlerde görme kaybı var mı?
  Eğer görme kaybı yoksa işiniz daha kolay,ayrıca hergün göz egzersizi önerdi mi?
  Benim kızımın her iki gözü de kayıyor,uzun süre hergün bir gözü kapıyor diğerini açık bırakıyorduk göz kaslarını çalıştırıyorduk,düşünün 15 aylıktı ve daha sağını solunu bilmezken doktora götürüp önce bilgisayarlı ölçüm yapılıyordu sonrasında görme kaybı var mı diye doktor panosundaki harflerin yönünü eliyle gösteriyordu,10 yaşına kadar 3 numara gözlük taktı,şimdilerde 2,50 numara gözlük kullanıyor,20 yaşında lazer olacak ve gözleri eskisine göre çok daha iyi durumda.

  Tekrar geçmiş olsun sağlıklı günler dilerim...