Gözünü Güneşten Koruyun!

Konusu 'Genel Sağlık Bilgileri' forumundadır ve Bilge1 tarafından 5 Ağustos 2010 başlatılmıştır.

  5 Ağustos 2010
  Konu Sahibi : Bilge1
 1. Bilge1

  Bilge1 Yeni Üye Üye

  Katılım:
  22 Mart 2010
  Mesajlar:
  74
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Ultraviyole ışınlarının göz yüzeyine öncelikle kurutucu bir etkisi bulunmakta; aynı zamanda bu ışınlar özellikle çocuk yaş grubunda daha fazla olmak üzere görülen alerjik konjonktivitlerde de tetikleyici ve arttırıcı bir faktör olarak rol oynayabilmektedir.

  Bu yazı saglikveyasamdergisi.com.tr sitesinden alıntıdır.

  Doç. Dr. Tomris Şengör / Türk Oftalmoloji Derneği Kontakt Lens Birimi Başkanı

  Ultraviyole ışınlarına direkt maruz kalmamak için göz kapağı ve kirpikler doğal koruyucu olarak rol oynamaktadır. Ayrıca göz bebeği dediğimiz bölge de ışıkta daralarak göz içine giren ışın miktarını ayarlar ve böylece gözün arka kısmına çok fazla ultraviyole ışığının ulaşmasını engeller.

  Fakat göz yüzeyi bütün bu engelleme çabalarına karşın yine de ultraviyoleyle temas halindedir. O nedenle alerjik problemleri ortadan kaldırmak, kurumayı önlemek ve ileri dönemlerde ikincil değişiklikleri bir ölçüde frenleyebilmek için gözlük, şapka gibi aksesuarlar veya koruyucu araçların kullanımı anlamlıdır.

  Göz sağlığımızı korumak için yaz aylarında dikkat etmemiz gereken noktalar nelerdir?

  Bizim en büyük endişemiz kornea ülserleridir. Korneanın mikrop kapması ve iltihaplanması yani… Kornea damarsız bir yapıdır ve kendini bu anlamda savunması için çok fazla bir şeye sahip değildir. Fakat damar yapısına sahip olmaması ona çok ayrıcalıklı bir özellik de getirir. Saydamdır.

  Gözyaşı göz yüzeyini sürekli yıkayarak ve içinde bulunan özel koruyucu moleküllerin yardımı ile mikropların uzaklaştırılmasını ve hücrelere bağlanarak hastalık oluşturmasının önlenmesini sağlar.

  Birkaç organizma dışında çoğu mikrop epitel engeline takılır. Ama gözün bir nedenle çizilmiş olması ya da kontakt lens kullanan kişilerde uygulama ile ilgili temizlik kurallarına uyulmaması, düşük oksijen geçirgenliği olan lensle uyunması gibi bunu yıkan herhangi bir sebep; direnç noktalarında kırılma meydana getirebilir. Bu durum da denize ve havuza girmek kornea ülserleri gibi tedavisi çok zor olan sorunlara yol açabilir.

  Tedaviye çok dirençli olan bu kornea ülserleri bütün mücadelelere rağmen ciddi görme kayıplarıyla sonuçlanabilmektedir.

  Sonuç olarak çok değerli bir organ olan gözün korunmasında, göze ulaşan zararlı ışınların ve maddelerin kontrolü önem taşımaktadır. Ayrıca kontakt lens kullanımı konusunda göz hekimleri tarafından belirlenen kurallara uyulmalı, günlük yaşam içinde karşılaşılabilecek riskler konusunda yeterli bilginin alınmalıdır. Sağlıklı kullanım için yaz ayları gibi özellikli dönemlerde denetleme konusunda yardım istenmesi büyük önem taşımaktadır.