Gül Kurabiyeleri-Resimli

Konusu 'Bisküviler - Kurabiyeler' forumundadır ve su35 tarafından 14 Mart 2009 başlatılmıştır.

14 Mart 2009
    Konu Sahibi : su35
  1. su35

su35 bir varmış bir yokmuş Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    merhaba kızlar
    bu günde ben size adını bizzat kendi koyduğum tenbel işi gül kurabilerimin tarifini vericem:)) tembel işi dediğime bakmayın;bu kurabiyelerin daha özenle hazırlanmış halini ilk kez ben 9 sene öncesi eşim ve ailesi söz kesmeye geldikleri zaman onlara söz mendilinle birlikde vermek için yapmıştım.. onlara yaptığımı jelatinle süslenmiş güzel bir tabakda hazırlamıştım.onlarda benim kurabiyelerimi evlerine tebrik için gelen misafirlerine gelinimizin söz kurabiyerli diye sunmuşlar (müthiş bir havam olmuştu:))evlendikden sonra tarif isteyen isteyeneydi..evlenecek kızlara duyurulur:KK66:)
    hernekadar libyanacığımınkiler kadar güzel olmasada belki ben de benim gibi işin kolayına kaçmak isteyenler için bir alternatif sunabilirim diye düşündüm..hepinize kolay gelsin,umarım pişirirken keyifli zamanlar geçirir ve beni anımsarsınız:KK66:)

arkadaşlar; benim ölçülerim biraz fazla olduğu için ben hamurumu ikiye ayırıp iki renk çalıştım.sizler isterseniz bunu tek renkle yada renkleri arttırarakda yapabilirsinz..birde ben fırını önceden ısıtmayı unuttum bu yüzden de pişirmenin azizliğine uğradı kurbiyelerim ama yinede fotoğraflarıyla tarifi koydum en azından hamur halini göresiniz diye..

250 gr.tereyağ veya margarin, 1 çay bardağı mısırözü yağı, 1 çay bardağı pudra şekeri, 250 gr.nişasta, alabildiğine un, 1 çay kaşığı vanilya esansı veya 1 paket vanilya, bir fiske kırmızı gıda boyası. (kabartma tozu yok)

öncelikle derince bir kaba oda sıcaklığında erimiş tereyağımızı,mısırözü yağımızı ve pudra şekerimizi alıp iyice karıştırıyoruz.daha sonra içine vanilyamızı ve nişastamızıda katıp tekrar karıştrmaya devam ediyoruz.en sonda kulak memesi kıvamı dediğimiz hale gelene kadarda azar azar un ilave edip yoğurmaya devam ediyoruz.hamrumuzu ikiye ayrıp bir parçasına kırmızı gıda boyası ilave ederek tekrar yoğuruyoruz.
    hamurlarımızdan küçük bezeler alıp önce elimizle uzun şeritler yuvarlıyoruz daha sonra bu şeritleri ister bir merdana yardımıyla zemine biraz nişasta seperek,yada elimizde açıyoruz.daha sonra bir kenarından kıvırmaya başlayıp hamuru bitene kadar kıvırıyoruz dik durması için alt kısmını bıçak yardımıyla düzgün kesip tepsimize dik olarak yerleştiriyoruz.hamur bitene kadar bu işleme devam ediyoruz.önceden ısıtılmış 180 derecede 25 dkk kadar pişiriyoruz.arzu ederseniz pişdikden sonra üzerine dekor şeker yada pudra şekeri eleyebilirsiniz ben öyle yaptım.
    not:eğer fırını önceden biraz ısıtırsanız kurabiyelerinizin yamulmadan ve çatlamadan pişmesini sağlayabilirsiniz,benim gibi unutursanız biraz yamulabilirler üzülmeyin denemeye devam:KK66:)...
    bittiiii...afiyet olsuuun...

2. 14 Mart 2009
  3. su35

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
  4. 14 Mart 2009
  5. su35

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    bunlarda son resimler

6. 14 Mart 2009
  7. su35

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    kusura bakmayın kızlar şu fotoğraf işinde biraz acemiyim :eek:sıralamda hata yapmaşım umarım anlamışsınızdıryerimseniben

8. 14 Mart 2009
  9. ezgi_nur

ezgi_nur Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    görüntüsü çok güzel eminim tadıda öyledir emeğine sağlık

10. 14 Mart 2009
  11. su35

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    evet tadıda kokusuda gerçekdende güzel..yerimseniben
    teşşekür ederim yorumun içina.s.

12. 14 Mart 2009
  13. One'ilyA

One'ilyA bilmiyorum ki... Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    çok hoş görünüyor deneyeceğim inş elinize sağlık teşekkürler :)

14. 15 Mart 2009
  15. su35

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    kızlar buda aynı hamurdan ve aynı yöntemle yapılmış sadece yapraklar eklenmiş hali
    yerimseniben

16. 15 Mart 2009
  17. su35

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
  18. 15 Mart 2009
  19. incitanemtuana