Gül mucizesi

Konusu 'Bitki Sözlüğü' forumundadır ve EU3 tarafından 28 Kasım 2008 başlatılmıştır.

  28 Kasım 2008
  Konu Sahibi : EU3
 1. EU3

  EU3 Guest

  Gül
  Diğer adları
  kırmızıgül / rosa rosier / Rosa gallica/Rosa damascena /

  Gül Ağacı

  Mayıs ve haziran ayında açan beyaz, açık, koyu pembe, kırmızı, erguvan siyahı, sarı, portakal vs renkli çok güzel kokulu, dikenli bir bitkidir. Bütün dünyada park ve bahçelerde yetişir. Ülkemizde Isparta gülleri, Gül ürünlerini elde etmek bakımından ünlüdür. Orta güneşli killi-kumlu ve kırmızı toprakları çok sever. Güllerin canlı olması için her ilkbaharda dipleri gübrelenmek ister. Daldırma veya çelikle üretilir. Avrupa da 40 kadar yaban gülü çeşidi vardır. Yetişen güllerin çeşitleri çoktur. Gül yetiştiricilerin her gün yeni bir cins elde ettiği söylenebilir.

  Tıbbi hastalıklar

  Boğaz, ağız iltihapları, sindirim sistemi iltihapları, ishal, Sebore(saç kepeklenmesi), eklem iltihaplarında, göğüs hastalıkları, cilt temizliği, küçük cilt yaraları, burun akıntıları, kesikler, bereler, burkulma ve ezikler, ergenlik sivilceleri, siyah noktalara, kırışıklıkların önlenmesi

  Önerilen kullanım şekli

  *Gül reçeli, gül konservesi, gül suyu, gül kremi, gül yağı, gül şarabı, gül likörü olarak da kullanılır.

  *1 litre kaynayan su içine 1 avuç kuru çiçek taç yapraklarını atın, 5 dakika demleyin. Günde 2 fincan için.

  *Gül reçeli, gül şarabı, gül balı yenmeye devam edildiğinde mideyi kuvvetlendirir. Yaralara, tıkanıklıklara iyi gelir.

  *Gül kurusu için güller tomurcuk halindeyken sabah güneş doğmadan evvel toplanır. Gölgede kurutulur. Gerektiği zaman suyla kaynatılır.

  *4 litre üzüm sirkesi içine 10 avuç kuru gül taç yapraklarını ekleyip karıştırın. 15-20 gün güneşte tutup süzün. Gargara, losyon, makyaj temizleyici olarak kullanabilirsiniz.

  * Gül suyu çok güzel bir toniktir.

  *Kabız yapma özeliği vardır. İshal olunca kullanılır. 20gr gül kurusu 1 litre suda kaynatılır. Günde 3 fincan içilir.

  *2 su bardağı taze gül taç yapraklarını, 2 bardak şeker ile karıştırın. 1 bardak su ile kısık ateşte 1-2 saat pişirin. İnmesinden biraz evvel yarım limonun suyunu katın. Gül reçeli olarak yiyebilirsiniz. (ölçüyü kendinize göre azaltır veya çoğaltabilirsiniz) Hafif sindirim sistemi iltihaplarına, romatizma, eklem iltihaplarına iyi gelir.

  *Kavanoza 40 gr gül yaprağı konur. Üstüne 1 litre saf su konur. 7-15 güneşte bekletilir. Gerektiğinde gargara, antiseptik olarak, (mikrop öldürücü olarak) hafif boğaz hastalıklarında kullanılır.

  *Gül çay olarak 5 bardak kaynayan suya 1/2 avuç gül yaprağı 1-2 dakika kaynatılır. 5 dakika demlendirilir. Günde 3 kere 1 fincan içilir. Aynı karışımla gargara ve çabuk kızaran yorgunluktan yaşaran gözler için göz banyosu da yapılır.

  *Kozmetik ve parfümeri sanayinde kullanılır.

  *Bir kap içine iki avuç kuru çiçek yaprağı koyarak üzerine 1/2 litre kaynar su dökün. Sıcak bir yerde 24 saat bırakın. Tülbentten geçirin. 1/2 kilo şeker (veya bal) katarak kısık ateşte pişirin. Günde iki-dört çorba kaşığı için.

  *3 çay bardağı gül suyuna 1 çay bardağı vazelin konup merhem yapılır. El, dudak çatlakları için günde 2-3 kere sürülür.

  *4 damla gül yağını saç fırçanıza dökün saçınızı tarayın.

  *Gül çayı yapılır ılınınca el ayak banyosu yapılır.

  *1/2 kilo gül yaprağını, 1/2 kilo iç yağ ile karıştırın. 10-15 gün emiştirmeye bırakın. Çok kısık ateşte 10-15 dakika pişirin. Temiz bir merhem elde edene kadar temiz bir tülbentten geçirin. Cildinize sürerek kullanın.

  *Öksürük için çay olarak hazırlayın. Çayın içilmesi kişiyi rahatlatır.

  *Vazelinin içine 8 damla gül yağı koyarak el ve cildinize sürebilirsiniz.

  *Gülsuyu kokulu gül yapraklarını (temiz hastalıksız)toplayın. Yarı yarıya (biraz kurumak üzere) gölgede kurutun. Bir kaseye bez serin üzerine gül yapraklarını kalın bir tabaka halinde yayın. Üzerine kalın bir kağıtla örtün. İçinde kor bulunan toprak bir kabı kağıdın üzerine koyun. Isının etkisiyle kasenin içine damla damla gül suyu süzülür. Yüzdeki kırışıklıkları gidermek şiş gözlerin şişkinliğini indirmek, hasta deriyi tedavi etmek için güzellik ve makyaj temizlemek için kullanılır.

  *Gülsuyu cildi temizlemekte etkin tonik olarak kullanılır.

  *Kadınlarda görülen hafif vajinal akıntılarda genital organlarını gül suyu ile yıkanırsa iyi gelir.

  *Saf zeytin yağının içine 10-15 damla gül yağı koyun vücuda masaj yapın.

  *30gr şampuanın içine 12 damla gül yağı koyun. Karıştırın saç diplerine masaj yaparak yıkayın. Saçı besler, saç kepeklenmesini önler.

  *Ağız yaralarında; uygun bir kavanoza 1 litre su, 50 gram taze gül çiçeği yaprağı konularak, güneşte 1 hafta bekletilerek gerektiğinde kullanılabilecek çok yararlı bir gargara ilacı elde edilir. Fazla kullanılırsa ciğerlere zarar verir. 20 günlük kürler halinde kullanılmalı.

  *Rahim ve makat hastalıklarında 50gr gül kurusu bir avuç anason ile kaynatılıp her gün bir fincan içilir.

  *Temiz beyaz kısımları ayıklanmış 300 gül yaprağını koyu renkli şişeye koyun Üzerine 1 litre yağmur suyunu doldurun. Güneşte 15 gün tutun (emiştirin). Gerektiği zaman 1 bardak suyun içine 1 kahve fincanı konup içilir. Yaralara sürülür. Cilt temizlenir.

  *1 litre şarabın içine 1 avuç gülün yapraklarını atın, yarım saat emiştirmeye bırakın. 1 çorba kaşığı için, yaralara sürmek için kullanın. Cildinizi temizleyin.

  *Küvete banyo suyunun içine 11-15 damla gül yağı damlatıp iyice karıştırın. Göze temasını önleyerek içinde 15-20 dakika oturun  :enbuyukkk: