:-) Gülen Surat

Konusu 'Bilim ve Teknik' forumundadır ve canavar tarafından 25 Ekim 2007 başlatılmıştır.

  25 Ekim 2007
  Konu Sahibi : canavar
 1. canavar

  canavar Yılmak yok. Yola devam... Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  3.271
  Beğenildi:
  109
  Ödül Puanları:
  353
  Gülen surat ikonu, elektronik dilde kullanılmasının 25. yılını doldurdu. İki nokta, tire ve parantezin, :-) şeklinde yanyana getirilerek ilk defa bir bilgisayar mesajında kullanılmasının üzerinden 25 yıl geçti.

  Gülen surat ilk defa, ABD’deki Carnegie Mellon Universitesi profösörlerinden Scott E. Fahlman tarafından 19 Eylül 1982′de, saat 11:44′te bir elektronik panoya gönderildi. Online mizahın sınırı ve yapılan yorumların şaka yolu ile anlaşılması üzerine yapılan bir tartışma sırasında panoya gönderilen gülen surat ikonu, o tarihten sonra yaygınlaşarak elektronik mesajlarda yoğun şekilde kullanılmaya başlandı.

  Daha sonra parantezin farklı kullanılması ile daha farklı ikonlar halinde de kullanılmaya başlanan noktalama dizgileri, gülmenin dışında da birçok duyguyu ifade eder şekile sokuldu. Utanma, şaşırma, kızma,göz kırpma vb. birçok farklı biçimi olan bu ikonlar özellikle, cep telefonunun yaygınlaşması ile kısa mesajlarda çok kullanılmaya başladı. E-posta ve anlık ileti mesajlaşmasının

  Dil uzmanları, duygusal ikonlar olarak da tanımlanan gülen surat yada benzeri sembollerin, e-posta ya da diğer elekronik mesajlaşmaya duygu katarak, aksi takdirde anlaşılması çok zor olabilecek bir işlevi yerine getirdiğini belirtiyor.

  Fahlman ve meslektaşları, gülen suratı yıldönümünde ölümsüzleştirmek için çarşamaba günü ilki yapılacak ve her yıl düzenlenecek olan teknoloji destekli karşılıklı iletişimde yeni fikirler yarışması da düzenleyecek. Birinciye 500 dolar ödülün verileceği yarışmanın sponsoru da Yahoo olacak.
  [​IMG]
   
 2. 25 Ekim 2007
  Konu Sahibi : canavar
 3. Mev*Can

  Mev*Can Yeni Üye Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  7.380
  Beğenildi:
  72
  Ödül Puanları:
  0
  bende hep merak ederim biliyomusun sırf bu gülen suratı deilde bu tarz ifadeleri kimler nasıl buluyor diye..paylaşımın için teşekkür ederim..iyiki doğdun gülen surat :-)
   
 4. 10 Temmuz 2013
  Konu Sahibi : canavar
 5. nida28

  nida28 Üye Üye

  Katılım:
  10 Temmuz 2013
  Mesajlar:
  8
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  6