Gün ışığı azaldıkça ruh hali de bozuluyor

Konusu 'Psikoloji - Ruh Sağlığı ve Hastalıkları' forumundadır ve Kuzey tarafından 30 Eylül 2008 başlatılmıştır.

30 Eylül 2008
    Konu Sahibi : Kuzey
  1. Kuzey

Kuzey Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    106
    Gün ışığı azaldıkça ruh hali de bozuluyor

Kış depresyonu, günlerin kısalmasından ve bunla ilişkili olarak güneş ışığının da azalmasından kaynaklanıyor. Gün ışığı azaldıkça mutluluk hormonu olarak da bilinen serotonini taşıyan protein azalıyor ve depresyon riski artıyor.
    Mevsim geçişlerinde, özellikle de kışa girerken insanların kendilerini daha kötü, daha sıkıntılı hissettikleri bilinen bir gerçek. Ancak bilinmeyen bunun altında yatan asıl neden. Neyse ki Kanadalı bilim adamları, zaman zaman kış depresyonu olarak da bilinen ruh hali değişikliklerinin nedenlerini bizler için daha anlaşılır hale getirdi.

“Mevsimler değişirken insan beyninin kimyası da değişiyor, bu da zaman zaman kendimizi kötü hissetmemize ve hatta depresyona sürüklenmemize neden olabiliyor.”
    Kanadalı bilimadaları, insanoğlunun mevsimlere göre değişen ruh haline ilişkin araştırmalarını kısaca böyle anlatıyor.

Araştırmaya göre insanları depresyona sürükleyebilen, deyim yerindeyse elden ayaktan kesen kış depresyonu, günlerin kısalmasından ve bunla ilişkili olarak güneş ışığının da azalmasından kaynaklanıyor.

Uzmanlar, gün ışığı azaldıkça beyinde ruh halini düzenleyen ve çoğu zaman mutluluk hormonu olarak da bilinen serotonini taşıma görevi üstlenen bir proteinin seviyesinin de azaldığını ve insanların kendilerini daha kötü hissetmeye başladıklarını söylüyor.

Bu yüzden de insanlar enerjilerini yitiriyor, çok yemeye başlıyor ve daha fazla vakitlerini uyuyarak geçirmek istiyor. Yani kış depresyonunun altında değişen beyin kimyası yatıyor.

Araştırmaya göre güneşli coğrafyalarda yaşayanların daha enerjik ve neşeli olmasının nedeni de gün ışığının süresine göre değişen beyindeki protein düzeyi.

-Alintidir-

2. 30 Eylül 2008
  3. burrbb

burrbb Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    108
    evet ya kesinlikle doğru ben de çok depresif oluyorum kış aylarında-tatlicadiarzu-

4. 7 Ekim 2008
  5. eylul77

eylul77 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    21
    Ödül Puanları:
    108
    Bencede dogru burda yasayanlar surekli gece yasiyorlar gun yuzu dogru durust gormuyoruz ve soylediklerinin hepsinide yasiyouz malesef

6. 23 Kasım 2008
  7. Eda_66

Eda_66 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    yasamasam inanmazdim bu tür bir depresyon olayini.. :bbo: yazi daha dogrusu ilkbahari iple cekiyordum, ne kadar berbat bir zamandi hatirlamak bile istemiyorum, herseyimi alt üst etmisti kizim daha 9 aylikti onunla bile ugrasmaktan zevk alamiyordum cok kötüydü.. Allah kimseye yasatmasin :Saruboceq:

8. 26 Kasım 2008
  9. DerinSu

DerinSu Popüler Üye Pro Üye

Beğenildi:
    34
    Ödül Puanları:
    198
    evet aynen arkadaslar.kışın bende hep sıkıntılı olurum,depresyon derecesine gelir bazen...hatta daha dün degil önceki gün agladım hep gece.eşime dedim istedigimiz herşey oluyor,ayrı evime de çıktım herşey yolunda çok şükür ama neden haala kendimi iyi hissedemiyorum dedim.ama çok şükür ki kendi kndimi sakinleştirebilen ve rahatlatabilen bir insanım.düşüncelerin içinde çok kaybolmamaya çalışın arkadaslar.oyalanacak birşeyler oldugunda zaman daha çabuk geçiyor.

10. 26 Kasım 2008
  11. sblue

sblue iyilik kumkuması Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    kesinliiklee resmen ışıksızlık tüm enerjimi sömürüyor elimi kaldıracak halim olmuyor. ama kendimi toplamak için sıcak bir duş gibiside yok :dance:

12. 26 Kasım 2008
  13. derdilay

derdilay A Ş K Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    bende guneşi yazı cok seven bırıyım .ıyıkı izmirde oturuyorum gunesı en bol olan sehırlerden bırı(^_^)ben bu aylarda bır donem depresyona gırıyorum ama kısa suruyor...evdende dısarı cıkamıyorsun soguk bırde 7 yasında bır kızım var(ALLAH BAGISLASIN)herkesın evladını...o yuzden eve kapanıyoruz odev yapıyoruz ev ısı derken ınsan bayagı sıkılıyor..havada kapalı olunca uyku hallı dolasıyorum...herkese guneslı gunler aydınlılı...

14. 11 Ocak 2009
  15. xixlgxixns

xixlgxixns KUZULARIM VE BEN Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    İki küçük çocukla bırakın parka gitmeyi bakkala bile gidemiyorum. Hava soğuk çocukları çıkaramıyorum. Çocuklar enerjilerini atamıyorlar o yüzden hep bana sarıyorlar. Hava kapalı içim kapalı. Ay bayılazzzaaammm.

16. 11 Ocak 2009
  17. kuzuzuzubambino

kuzuzuzubambino Anne Şeni Çok Şeviyom.... Pro Üye

Beğenildi:
    13
    Ödül Puanları:
    148
    Kesinlikle doğru bir bulgu...
    Hava kapalı... içim kapalı....

18. 11 Ocak 2009
  19. tatlxixrxuxya

tatlxixrxuxya NEFESİMSİN Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    146
    evet çok doğru..... kapalı havalarda yatağımdan cıkmıyorum.... canım hiçbirşey yapmak istemiyor