Güneş gözlüğü deyip geçmeyin

Konusu 'Güneş Gözlükleri' forumundadır ve Elif tarafından 16 Şubat 2009 başlatılmıştır.

  16 Şubat 2009
  Konu Sahibi : Elif
 1. Elif

  Elif Onur Üyesi Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  24.627
  Beğenildi:
  5.162
  Ödül Puanları:
  438
  Uzmanlar uyarıyor, ultraviyole ışınlarını süzdüğüne dair sertifikası olmayan güneş gözlüğü alımayın... Güneş gözlüğünün iyi bir koruma sağlayabilmesi için yüksek derecede ultraviyole süzen bir camdan yapılması gerekiyor...

  ANKARA - Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Recep Akdur, güneşten gelen ışınların bir kısmının, özellikle de mor ötesi (ultraviole-UV) ve kırmızı ötesi (infrared-IR) ışınlarının insan sağlığı için zararlı olduğunu söyledi.

  Uzun süre güneşte kalınmaması gerektiğini bildiren Prof. Dr. Recep Akdur, “Güneş, başta göz ve cilt olmak üzere bir takım organlara zarar verir. Son yıllarda ozon tabakasının incelmesi nedeniyle güneşten gelen zararlı ışınların miktarı daha da artmıştır. Bu nedenle, özellikle yaz aylarında güneş gözlüğü takmadan güneşe çıkılmamalı ve plaja gidilmemelidir. Bu konuda çocuklara daha büyük özen gösterilmelidir” uyarısında bulundu.

  Güneşin zararlı ışınlarının gözdeki korneayı kurutmasının, kaşıntı, batma, yanma ve kanlanma gibi şikayet ve hasarlara neden olduğuna işaret eden Prof. Dr. Akdur, bu kuruluk nedeniyle gözde enfeksiyonların (konjonktivit) oluştuğunu belirtti. Akdur, şunlara işaret etti:
  “Güneşe maruziyet aşırı ve uzun süre olursa gözün saydam tabakası kalınlaşır ve göz merceğinin içindeki proteinlerde bozulma nedeniyle katarakt gelişir. Daha da kötüsü gözün retina tabakasında hasar meydana gelir ve tüm bu nedenlerle kişinin görmesi bozulur. Bunlar geri dönüşü olmayan kalıcı hasarlardır. Bu hasarların daha da ilerlemesi halinde görmede azalma ve hatta körlük oluşabilir.”
  [​IMG]

  ÖNERİLER
  Güneşin zararlı ışınlardan korunmanın en kesin yolunun, özellikle 10.00-14.00 saatleri arasında açık alanlara çıkılmaması ve güneşe maruz kalınmaması olduğunu vurgulayan Akdur, şu uyarılarda bulundu:

  Yaz aylarında sokağa çıkarken, özellikle de plaj ve benzeri açık alanlara giderken mutlaka güneş gözlüğü takılmalıdır.

  Güneş gözlüğünün koruyucu olabilmesi için sahte olmaması gerekir. Sahte gözlükler, güneşten gelen zararlı ışıklara karşı gözü korumadığı gibi, aksine göze gelen zararlı ışıkların miktarını artırarak daha da zararlı sonuçlar doğurmaktadır. Sahte gözlük takmaktansa hiç takmamak daha iyidir. Bu nedenle, güneş gözlüğü alırken ve seçerken çok dikkatli olunması gerekir.

  Güneş gözlüğünün iyi bir koruma sağlayabilmesi için yüksek derecede (en az yüzde 70-80) ultraviyole süzen bir camdan yapılması gereklidir. Bu konuda polarize camlar son derece başarılıdır. Gerçek güneş gözlüklerinin ultraviyole ya da mor ötesi ışınları süzdüğüne dair bir sertifikası vardır. Gözlük alırken bu durum soruşturulmalı, ultraviyole ışınlarını süzdüğüne dair sertifikası olmayan güneş gözlükleri alınmamalıdır.

  Sağlık Bakanlığı, ithal güneş gözlükleri için sertifika mecburiyeti getirmiştir. Gözlük alırken sertifikası ve garantisi olup olmadığı soruşturulmalı ve Sağlık Bakanlığından ruhsatı, firma garantisi olmayan gözlükler alınmamalıdır.

  Güneş gözlüğünün camı kadar şekli ve yüzde duruşu da önemlidir. Her şeyden önce güneş gözlüğü çerçevesi kişinin yüz yapısına uygun olmalı ve göz çevresini çepeçevre sarmalayarak, gözlere yakın durmalıdır. Güneş gözlüğünün iyi bir koruma sağlayabilmesi için, gözü üstten ve yandan gelen ışınlara karşı da koruması gerekir. Bu nedenle de çerçeve buna göre düzenlemiş olmalıdır.

  Bu konudaki en köklü çözüm, sahte güneş gözlüklerinin satışının yasaklanması ve piyasanın bu konuda denetlenmesidir
  ntvmsnbc.com/
   
  Son düzenleme: 18 Şubat 2009
 2. 16 Şubat 2009
  Konu Sahibi : Elif
 3. sevenkalp

  sevenkalp Aktif Üye Üye

  Katılım:
  15 Şubat 2009
  Mesajlar:
  8
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  Ay sorma, 5 liraya güneş gözlüğünü (!) alıyorlar, sonra da gözüm bozuldu diye şikayet ediyorlar, yuh yani !!!
   
 4. 18 Şubat 2009
  Konu Sahibi : Elif
 5. sahil

  sahil Aktif Üye Üye

  Katılım:
  10 Ocak 2009
  Mesajlar:
  114
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  :eek:klava: evet şekil olsun die takıp sağlıklarından oluyolar..
   
 6. 16 Nisan 2009
  Konu Sahibi : Elif
 7. boncuk84

  boncuk84 nefsim içine sindi!!! Üye

  Katılım:
  16 Aralık 2008
  Mesajlar:
  1.915
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  106
  evet 5 lira verip nasıl alıyosunuz ya bence hiç takma daha iyi yazık gözlerinize :1no2:
   
 8. 26 Haziran 2009
  Konu Sahibi : Elif
 9. urgakina

  urgakina İnsanıSevmekleBaşlarHerşy Üye

  Katılım:
  22 Şubat 2008
  Mesajlar:
  247
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  ya arkadaşlar ellese marka güneş gözlüğü aldım. model yüzüme çok yakıştı ve çok iyi oturdu gibi gözküyor.ancak burun köprüsü biraz dar , buda gözlüğü burnumun üzerinde hissediyormuşum gibi geliyor. ayrıca gözlüğü çıkardığım zaman burun kenarlarımda kızarıklıklar oluştu..herkez zamanla alışırsın diyor. ama ben ileride bunun baş ağrısı vs.. yapmasından korkuyorum. aslında modeli bende çok beğendim ve eğer ileride bir problem yapmazsa değiştirmeyi düşünmüyorum beni aydınlatırsanız sevinirim. (bu arada çerçevem kemik)
   
 10. 28 Haziran 2009
  Konu Sahibi : Elif
 11. ecem9292

  ecem9292 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  28 Haziran 2009
  Mesajlar:
  3
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  bende aldım ama öle ucuz bişi deil ama ihtiyacım wardı gözlüğe arkadaşımda bana bi gözlüğe okadar para werilir mi diyor gözlük alcam die gözümden mi olıyım napim