Günlük 5 Beyin Egzersizi ile Beyninizi Koruyun

Konusu 'Egzersizler' forumundadır ve Çenebaz tarafından 28 Ekim 2009 başlatılmıştır.

    28 Ekim 2009
    Konu Sahibi : Çenebaz
  1. Çenebaz

    Çenebaz Yeni Üye Üye

    Katılım:
    8 Ocak 2009
    Mesajlar:
    11.525
    Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Birçok erkek hergün vücutlarını ve kaslarını geliştirmek, birçok kadın yağlarından kurtulmak için türlü türlü egzersizlere başvurmakta. Ama beyin sinirlerinin gelişimini pek düşünen yok.
    Beyniniz için size gerekli olan kolay ve çabuk günlük beyin egzersizleri. Çeşitli beyin oyunları ve günlük beyin jimnastiği yapmanız sizin yaşamınızı doğrudan etkileyecektir.

    Beyniniz 5 temel bilişsel işlevi yerine getirir:

    *Hafıza
    *Dikkat
    *Dil
    *Görsel-uzamsal özellik
    *Yürütme görevi


    Beynimizin bu özelliklerini besleyip hazırlıklı tutarsak beyin yaşlanmamızı engellemiş oluruz.

    İşte beyniniz için günlük 5 egzersiz


    1-Hafıza


    Beyinin bilişsel işlevlerinde çok önemli bir rol oynayan hafıza, okuma, muhakeme ve akli hesaplamadan oluşur. Hafızanızın iyi çalışmasıda bu anlamda birkaç beyin jimnastiğine bağlı. Mesela müzik dinlemek sadece eğlenceli bir uğraş değildir aynı zamanda hiç bilmediğiniz bir şarkı dinlerken sizin beyninizi ufaktan şarkının sözleri için çalıştırmaya yarar. Acetylcholine seviyenizi yükselterek hafızanızı geliştirir. Karanlıkta duş alıp kıyafetlerinizi giymeye çalışın, diş fırçalarken sık kullandığınız elinizin yerine ters elinizide kullanmaya çalışmanız hafızanızı güçlendirecektir. Bu egzersizler beyninizin nöral aktivitelerini kesin kez geliştirecek.

    2-Dikkat


    Dikkat günün her anında gerekli bir unsur. Dikkatli olmanın kuralı, iyi konsantre olabilmek, çevredeki ses ve engellere rağmen birşeye odaklanabilmek anlamına gelir. Yaş ilerledikçe dikkatte onunla birlikte düşer. Küçük egzersizler ise: Sesli kitap dinlemek, koşu, akıldan yapılan matematik hesaplamaları hem beyninizi zinde tutacak hemde dikkatinizi güçlendirecek.

    3-Dil


    Dil aktiviteleri, hatırlama, depolama ve anlama açısından çok önemlidir. Dil ayrıca akıcılık, gramer bilgisi ve söz dağarcığını geliştirir. Ufak tekrar egzersizleri ve kelime öğrenimleriyle çok kolay bir şekilde dil özelliği gelişir. Örnek olarak çok basit, spor haberlerini okuyorsanız biraz iş ve ekonomi haberlerinide okumaya başlasanız iyi olur.

    4-Görsel Uzamsal Özellik


    3 boyutlu ve renkli bir dünyada yaşıyoruz. Beyinin görsel uzamsal özelliğini güçlendirmek için; bir odaya girin ve 5 eşya, seçin nerede olduklarına iyi bakın. Odadan çıkın ve hangi eşya neredeydi hatırlamaya çalışın. 2 saat sonra nerede olduklarını tekrar hatırlamaya çalışın. Çevrenizdekileri dikkatle izleyin ve beyninize not edip anımsamaya gayret gösterin.

    5-Yürütme Görevi


    Mantığınız ve muhakeme gücünüz ile günlük kararlar verip, hipotezler üretebilir ve sonuçlarını kestirmeye çalışabilirsiniz. Bir video oyunu gibi sonuçları önceden kısa bir şekilde gözden geçirmek eğlenceli olacaktır.

    Beyinsel jimnastik


    Yaşımız ilerledikçe kaslar ve fiziksel özelliğimiz gibi beynimizde yaşlanma içerisine girer.Bu 5 egzersizi günlük hayatınızın içine sokup uygularsanız beyninizi fit tutabilirsiniz.
     
  2. 15 Eylül 2014
    Konu Sahibi : Çenebaz
  3. kurklu_maria

    kurklu_maria Aktif Üye Üye

    Katılım:
    10 Eylül 2014
    Mesajlar:
    687
    Beğenildi:
    84
    Ödül Puanları:
    38
    tşkler cnm.