Günümüzün gençleri neden evlenemiyorlar?...

Konusu 'İlişkiler, Duygular ve Hayatın İçinden' forumundadır ve Meryemce tarafından 15 Temmuz 2009 başlatılmıştır.

  15 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : Meryemce
 1. Meryemce

  Meryemce dost istersen ALLAH yeter Üye

  Katılım:
  10 Haziran 2008
  Mesajlar:
  1.249
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  106
  Hepimiz bir insan olarak çok büyük umutlarla severiz, evlenmek ve mutlu bir yuva kurmak isteriz. Kimi insanlar bunu başarabilir, bazıları da büyük hayal kırıklıklarına uğrar. Bu konuda büyük acılar yaşar. Moral Dünyası dergisi evlilik konusunda en merak edilen soruların cevabını araştırdı.

  Son dönemlerde umduğu gibi hayat kuranların sayısı maalesef azalıyor. Sevgilerinde, aşklarında veya evliliklerinde sorun yaşayanların sayısı ise giderek artıyor. Türkiye’nin son on beş-yirmi yıllık döneminde, yanlış evlilikler, boşanmalar, aile içi şiddet olayları başlı başına gündem oluşturacak kadar çok.

  Öyle ki, televizyon haberlerinde, gazetelerde gün geçmesin ki bu konularda felâket haberleri çıkmasın. Hem de üst üste. tekrar tekrar verildiği için, gençler bu tablodan ürker hale geldi.

  Toplum nasıl bu hale geldi, neden evliliklerin çoğu sorunlu, neden boşanmalar arttı? Niye bu kadar çok yanlış evlilik var? Gençlerimiz niçin evlilik gibi kutsal bir müesseseye endişe ve korkuyla bakıyorlar? Onca güzel, bakımlı, okumuş kızlar neden yaşları 30’lara dayandığı halde evlenmiyor ve neden fidan gibi gençler evlilikten kaçıyor?

  Çok değil bir kuşak öncesinde mutlu aileler, sorunsuz yuvalar büyük bir çoğunlukta iken, şimdi ne oldu da on beş-yirmi yıl içinde her şey tersine dönmeye başladı? Yanlış ilişkiler, yanlış evlilikler, ayrılmalar, boşanmalar, ortada kalan çocuklar, evlenemeyen gençler, evde kalmış kızlar, evlenmeyen erkekler...

  Bu katmerli yangın her tarafı sarmış durumda. Mutlaka yakınımıza, etrafımıza da geliyor alevler. Diyelim ki bizim ailemiz sorunsuz ama etrafımızda, akrabalarımızda veya komşularımızda olabiliyor.Sözgelimi kardeşiniz, ağabeyiniz, ablanız, dayınız, halanız bu dertle mustarip olunca, onların dertleriyle meşgul olmak durumunda kalıyorsunuz. Ya da çok sevdiğiniz bir dostunuz, arkadaşınız böyle bir olayı yaşıyorsa, siz de huzursuz oluyorsunuz.

  Daha da kötüsü, “Benim oğlum, benim kızım da böyle kötü bir evlilik yapar mı?” diye düşünmekten kendinizi alamıyorsunuz. Hatta belki, “Ya kızım evlenemezse, oğlum hep ömür boyu bekâr kalırsa?” diye endişe edip korkuyorsunuz. Belki de, başınızda böyle bir olay var, uykularınız kaçıyor çocuklarınızın geleceğini düşündükçe…


  Sevenler, neden karı-koca olamıyorlar?

  Günümüzde bütün kolaylıklara ve yakınlaşmalara rağmen, olması gereken evlilikler gerçekleşmiyor, ilişkiler arkadaşlıktan öteye, yani evliliğe bir türlü gidemiyor.Başka bir tabirle, sevenler karı koca olamıyorlar. Günümüzde sevgililer çoğalırken, karı kocalar azalıyor.

  Evlenemeyen kızlar, eskiden olduğu gibi kısmeti olmadığı, fiziksel kusuru bulunduğu veya yoksul olduğu için değil, genelde kısmetlerini evlenmeye ikna edemediği için ya da görüştüğü konuştuğu erkek, evlenmeye yanaşmadığı için evlenemiyorlar.

  Bu durumda olan kızların yaşadığı duygusal psikoloji gerçekten içler acısı. Kimi kızlar travma geçiriyor, hayata küsüyor, kimisi psikolojik tedavi görüyor. Hemen hepsi, geleceğinden kaygı duyuyor, yarınından endişe ediyor. Hele ‘30 yaş’ paniğine kapılanlar için hayat kâbus gibi. Ümitsizlik duygusu pranga gibi yapışıyor. Bunalımlar, stresler, kâbuslar peşlerini bırakmıyor.

  Üniversiteyi başarıyla bitirmiş, iki dil bilen bir kız şunları söylüyor:

  “İyi eğitim aldık diye, farklı kriterlere sahip olduk. Okuma sürecinde farklı davranış biçimiyle şekillendiğimiz için hiçbir şeyi beğenmez ve seçim yapamaz olduk. Şimdi iyi eğitim alan ama 29 yaşında evde kalmış bir kızım.”

  Bu kızın söylediklerine benzer sözleri erkekler de söylüyor:

  “Eğitim diye hayatımızı adadık. Eğitimi tamamladığımızda evlenme yaşımız geçiyor. Ben otuz yaşından sonra, ne zaman iş bulacağım da yuva kuracağım?”

  Elbette her okuyan böyle düşünmüyor. Okuyan insanların hepsi suçu eğitime bağlamıyor. Ama bunun bir sebep olduğu da göz ardı edilmemeli.


  Evlenme yaşı değişti

  Günümüzde evliliğe hazır olmanın yaşı ve şartları değişti. Geçmişte 17-18 yaşını bulan kızlarla, askerliğini bitiren erkekler fazla zaman kaybetmeden evlendirilirdi. Ancak gerek ekonomik şartlardan, gerekse eğitim sürecinin uzunluğundan evlenme yaşının erkeklerde 30’a, kadınlarda 25’e kadar çıktığını görmekteyiz. Genel ortalama aşağı yukarı budur ama kimi yerlerde, özellikle büyük şehirlerde bu oranın da üstüne çıkıldığı görülür.

  Bir erkeğin evlenmesi için gerekli olan şartların başında ‘ekmeğini eline almak’ gelir. Yani bir meslek sahibi olması, evini geçindirmek için işe girip düzenli bir gelir getirmesi gereklidir. Günümüzde eğitim daha önem kazandığı için, bir gencin okuması, üniversiteyi bitirmesi öncelik kazanmıştır. Bu süreçte, normal bir okul dönemi yaşayan kişilerin, hiç sınıf kaybı yaşamadan, üniversite sınavlarını hemen kazanıp yüksek öğrenimini bitirmesi, doktora yapması vs. yaşı 25-26’ya çıkarıyor. Ardından eğitim nedeniyle tecil edilen askerlik görevinin yapılması, iş bulunması gibi süreçler eklenince, bir erkeğin evlenmesinin önündeki engeller ancak 28-30 yaşlarında kalkmış oluyor.Kızlarda ise bu süreç sadece birkaç yıl eksikle tamamlanabiliyor. Onların da yaşları üniversiteyi bitirdiklerinde ortalama 25-26’yı buluyor. Bu nedenle Türkiye’de son yıllarda evlenme yaşı erkeklerde 30, kızlarda 25 oluyor.Bu gerçeklerden yola çıkarak aslında gençlerin evlenmesinin önündeki en büyük engeller: Başta Eğitim, Askerlik ve İş bulma diyebiliriz.


  (alıntı)
   
 2. 15 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : Meryemce
 3. selin_as

  selin_as mutluyum :) Pro Üye

  Katılım:
  19 Haziran 2008
  Mesajlar:
  5.802
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  148
  şimdi kız okuyor artık max.en erken 22-23-24-25 ve ilersi
  erkeklerdede 26 dan aşağı olmamalı
   
 4. 15 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : Meryemce
 5. Adivar

  Adivar Popüler Üye Üye

  Katılım:
  27 Haziran 2007
  Mesajlar:
  6.280
  Beğenildi:
  43
  Ödül Puanları:
  148
  Neden mi evlenemiyolar!!!
  Kimine göre şuan ki hayat şartları,yani bir kişinin çalışması ile para kazanması ile maalesefki bu dvran dönmüyor,dönemiyor..
  Kimine görede evliliğin aşkı öldürdüğüne inanlar varki,kişinin kendi tercihidir bu sebepten evlenmek istemiyor olabilir..
  Kimine görede evlilik yükü ağır gelir ve günü birlik ilişkiler yaşayarak bu egosunu tatmin etmeye çalıştığı için evlenmek istemiyor olabilir.
  Yani kısacası artık eskisi gibi evlilik kutsaldır kelimesi yerine maalesefki günümüzde artık neden evlilikler uzun sürmüyor sorusunun cevabını aramak daha doğru olur..
  Her insanın hayatında kesitleri ve hikayeleri vardır,herkez kendince haklıdır tabiki ama günümüzde evliliğe bakş açısı değişti,evlilikler değişti ve en önemliside artık yetiştirdiğimiz yeni nesil çok değişti.
   
 6. 15 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : Meryemce
 7. DustHaze

  DustHaze Dedesinin Meneksesi Üye

  Katılım:
  5 Haziran 2009
  Mesajlar:
  4.293
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  106
  kendi adıma cevaplayayım;

  1) daha okulum bitmedi. (master.dan sonra doktora planlıyorum)
  2) maddi olarak imkanlarımı sağlayamadım
  3) annem yukarıdaki 2 seçeneği bahane ederek istemıyor
  4) sevdiceğimin okulu bitmedi. (master.dan sonra doktora planlıyor)
  5) askerliği duruyor
  6) iş bulma ve düzenli hayata geçebilme derdi
   
 8. 15 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : Meryemce
 9. Sevgi Kelebexgxi

  Sevgi Kelebexgxi ....... Üye

  Katılım:
  17 Kasım 2007
  Mesajlar:
  3.988
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  106
  benimde açımdanda maddiyat ve işsizlik
   
 10. 15 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : Meryemce
 11. Meryemce

  Meryemce dost istersen ALLAH yeter Üye

  Katılım:
  10 Haziran 2008
  Mesajlar:
  1.249
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  106
  a.sselin_asopuyorumnanaktan

  a.sgzmncopuyorumnanaktan

  a.sAdıvaropuyorumnanaktan

  a.sSevgi Kelebeğiopuyorumnanaktan

  vereliniortak alkisalkisalkis vereliniortak​
   
 12. 16 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : Meryemce
 13. EU3

  EU3 Guest

  gercekten guzel bi konuya temas etmissin, evlilik turkiyede gercekten cocuk oyuncagina donmus durumda, evlenmeler ve hemen bosanmalar cok fazla
  erkekler artik kadinlara fazla deger vermez olmuslar , erkek-kadin esitligi diye diye erkek ve kadinin gorevleri karismis
  erkek erkek gibi davranmiyor, kadin da kadin gibi davranmiyor
  nerde o kadinini koruyup kollayan, evini gecindiren erkek modeli


  kendi adima konusursam ki 29 yasindayim
  karsima kimsenin cikmamasi diyebilirim
  3 yilda 1 kisi cikar onla da uyum saglayamayiz tabi hemen
  ama bunda is ve egitimin faktoru var gercekten cunku ben ailemden uzakta, buyuk sehirde yasiyorum
  kimin umurundayim ki burda sonucta...ha hakkarinin koyunde yasamisim ha buyuk sehirde yasamisim
  cunku herkes kendi derdinde burda
  ha cirkin miyim kesinlikle hayir, kilolu muyum hayir

  ben gercekten severek ve sevilerek evlenmek istiyorum
  ama mantiken yaklastiklari zaman, meslegime veya baska maddi ozelliklere geldiklerini belli ettikleri zaman reddediyorum
  ciddi sevmedikleri o kadar belli oluyor ki bazen...

  ayrica evlilikten te korkuyorum galiba cunku basima neler gelebilecegini bilmiyorum
  erkeklere guvenmiyorum hic, bu yasa kadar cok seye sahit oldum, guvenim bitti
  hala iyi insanlar da vardir, iste ben ve o iyi insan birgun karsilasacak miyiz....zaman geciyor

  sayilan diger sebeplerle benim alakam yok mesela evlilik yukunun agir gelmesi vs
  ben sadece guven veren, sahiplenen, seven, sadik bir es istiyorum
  ben de istemezdim aksam eve gittigimde yapayalniz birkac saat oturup yatmayi
  hep yalniz yemek yemeyi, hep yalniz uyanmayi, evin butun yukunun omuzlarimda olmasini,
  sirf ses olsun diye tv yi acmayi...

  ben de isterdim aksam bir kap yemek yaptigimda eline saglik diyen birinin olmasini,
  gunluk olaylari icimden kendime tekrar etmek yerine birine anlatabilmeyi, kahve yapayim mi diyebilmeyi,
  sabah giydigim kiyafetle nasil gorundugumu sormayi,
  her kadin gibi biraz ilgi, biraz sefkat, biraz iltifat, biraz sevgi alabilmeyi
  ben de isterdim

  belki de tum suc bendedir, belki de bu sonu kendim hazirladim, kendi secimlerim beni buraya getirdi
  bilemiyorum
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 16 Temmuz 2009
 14. 16 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : Meryemce
 15. karamelito

  karamelito Guest

  sade-kahve ne demek sonumu kendim hazırladım benim suçum vs. daha çok gençsin ve önünde uzun yıllar var. evliliğin yaşı olmaz, önemli olan mutlu olacağın kimseyle mutlu bir evlilik yapmak.

  Ablan olarak sana bir daha böyle karamsar yazılar yazmayı yasaklıyorum nokta.
   
 16. 16 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : Meryemce
 17. xoxzo_35

  xoxzo_35 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  21 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  1.094
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  106
  üniversite
  askerlik
  iş bulma
  maddi bağımsızlık
  hazır hissetmeme

  28 yaşında evlendim. iyi de oldu. a.s.
   
 18. 16 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : Meryemce
 19. EU3

  EU3 Guest

  haklısın ama bekle bekle yas 30 u gececek
  hersey de kader degil yani
  kendimiz ciziyoruz biraz da
  o yuzden hata bende