Gurur dostmudur düşmanmıdır?

Konusu 'İlişkiler, Duygular ve Hayatın İçinden' forumundadır ve Banu7677Banu tarafından 29 Aralık 2009 başlatılmıştır.

29 Aralık 2009
    Konu Sahibi : Banu7677Banu
  1. Banu7677Banu

Banu7677Banu Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    278
    Ödül Puanları:
    153
    Arkadaşlarım gururlu olmak yada yapılanı unutmamak asilliğin akrabasımıdır?

Gurursuz olmak ve yapılanı sineye çekmek hayatta hep bir basamak aşağı inmekmidir?

Birde artık herşeyi normal görmek(yani eskiden ayıp ve günah olan yada saygısız görülen şeyleri günümüzde olağan bişey olarak kabul etmek)insanın kişiliğini kaybetmesi ve insanlığın birmesi demekmidir???,
    örnek verirsek eskiden elele tutuşan çiftleri gördüğümüzde vahvah şunlara bak derken şimdi yollarda öpüşen.yada eşini aldatan insanlara sahit olduğumuzda susmak..gururun yok oluşunun alametimidir sizce...
    yada dünyanın...

2. 29 Aralık 2009
  3. okypete

okypete Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

Beğenildi:
    41.397
    Ödül Puanları:
    563
    gurur, benim için, çok önemlidir. gurur,insanın kendisine saygısını gösterir.gurur,onur benim için çok önemli 2 mefhum. bunun için ,çok kişiyi hayatımdan çıkardım. çıkarırım da.

Son düzenleyen: Moderatör: 29 Aralık 2009
  4. 29 Aralık 2009
  5. hanedan_34

hanedan_34 dertler derya olmuş bende Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    Bence dünyanın sonunun alameti artık gözlemlerimdende çıkardığım sanki değerlerimiz bir bir yok oluyor.sanki değil öyle ben şöyle bir şey duymuştum.zaman öyle bir hal alacakki gençler asilesecek yaşlılar ise nasihat veremeyecek hale gelecek. doğru gerçekten öyle En önemliside saygı vardı şimdi kimsesnin kimseye saygısı yok.gurur bile yok artık.ama gurur önemli...

6. 29 Aralık 2009
  7. MRMN

MRMN Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    gurur ile onur farklı şeylerdir ,gururun içerisinde kibir vardır ,gurur önemli olmamalı insan hayatında ama onur önemlidir ,gurur ile onur bir arada olamaz zaten çünkü gurur düşünmeden ortaya konulmuş bir tepkidir ,insanlar hep gururla onuru karıştırır hatta gururla onuru aynı şey zanneder ,halbuki birbirinin tam tersi şeylerdir ,insanın gururunun kırılması genellikle insana özgü ego tatmininden ileri gelir ,egosu yüksek olan insanlar gururu önemser ve gururumu kimse kırmamalı diye düşünür ,halbuki gurur içerisinde kibiri barındırdığı için hiç ii bir şey değildir ,gurursuz olmak ii bir davranıştır ama onursuz olmak insanlıktan çıkmak demektir ,ikili ilşkilerde gururun olmaması gerekir eğer arada gurur varsa o ilişkide sevgi saygı da yoktur zaten ,onur insan doğduğu andan itibaren başlar her insan onurlu bir varlıktır ama gurur sonradan insanın kendisinin oluşturduğu bir varlıktır dolayısıyla insanlar gururu anlarken ya da tanımlarken subjektif değerlendirmelerle olaya yaklaşırlar ...

bence insan hayatında kesinlikle onuru olmalı ama gurura yer vermemeli

8. 29 Aralık 2009
  9. super87

super87 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    9
    Ödül Puanları:
    198
    gurur dost değildir,insan ilişkilerini azaltır.ve ilişkilerini mesafesini kısaltır.
    gururun olduğu yerde herzaman sevgi son bulur..sevgi dolu, aşk dolu bir hayat isteniliyorsa eğer gurur kibir olmamalı insan..hayatımda kendim olsun.çevremdeki gözlerim olsun.
    gururun hep olumsuz sonuç bıraktıgını gördüm...

10. 29 Aralık 2009
  11. Sourcream

Sourcream Sadece şükrediyorum... Pro Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    148
    :lepi:eek:puyorumnanaktan

Allah buyukluk taslayani sevmezmis...

12. 29 Aralık 2009
  13. DUYGUCIKMAZI

DUYGUCIKMAZI maskeli balo ve shte yüzü Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    148
    herşeyde oldugu gibi.....fazlası zarardır....gurur yapıcam derken kendini bir yerlerde görmek,,karşı tarafı üzmek,eziyet etmekte hoş degildir...
    çok gururlu insanların burnunun havalarda oldugunu,ayaklarının yere basmadıgını,arkadaşlık dostluk kavramlarını her an sorun edip bitirebileceklerini gördüm..sebebsiz yere yaptıkları gurudan dolayı....
    ve böyle insanların kendileri hep haklı görüp her problemden sıyrılıp karşısındaki kişiyi de silebilirler....

o yüzden fazlası zarardır......ama olması gereken de bir durumdur.....

ne gurusuz onursuz olup herşeyi sineye çekiceksin.......nede abartıp herkesi üzüceksin.....

hayat dengeler üzerinedir......o yüzden herşeyi yaptıgımız herşeyi dengede tutmak ayarını bilmek gerekir...

14. 29 Aralık 2009
  15. super87

super87 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    9
    Ödül Puanları:
    198
    tam üstüne bastın ayağını kaldır..canım onuda demek istedim .. kibirli olmayın demiş rabbim..
    gurur bazen karşı taraftaki insanı bile kırıyor.bazen yaptıgımız gurur bir başkasının hayalini ümidini kırabiliyor.karşıdakini öldürüyor.kendimizce belkide bu bencillik oluyor aslında... bazen gurur yapıyoruz ama bencilce sırf kendimizi düşünmek olabilyor.

olmamalı...
    hepimiz kardeşiz misal..yerimseniben

16. 29 Aralık 2009
  17. Laale

Laale Aşikârdır Zat-ı Hak Pro Üye

Beğenildi:
    21.350
    Ödül Puanları:
    363
    Gururum en büyük dostumdur..
    Bana benden yakın olan yok bu yalan dünyada...:asigim:
    Kendimi korumayacam da kime değer verecem ki?
    Gördüm zamanında gururumu yerlere serdiğimde üzerine basıp geçenleri..:nazar:

18. 29 Aralık 2009
  19. super87

super87 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    9
    Ödül Puanları:
    198
    sen senle yaşıyorsun o zaman ...