gururlu dedeme ülkem adına çook teşekkürler...

Konusu 'Tebrik, Teşekkür Ediyorum /:)' forumundadır ve baxgxcan tarafından 21 Kasım 2008 başlatılmıştır.

21 Kasım 2008
    Konu Sahibi : baxgxcan
  1. baxgxcan

baxgxcan Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    9
    Ödül Puanları:
    86
    dedem 65 yaşını geçtiğinde yaşlılık mamaşı almasını istedik hiçbi geliri yoktu çünkü... yoook dedi dedem elim ayağım tutuyo... insan utanır yawwww dedi kendi şivesiyle... dedem şimdi 87 yaşında zoraki alıyo evlatlarım onlardan bişey beklediğimi sanmasın her gelişlerinde diye yaşlılık maaşını.. anneennemle birlikte köyde yaşıyorlar tabiiki sobalı bir evde... artık elden ayaktanda bayaağı bi düştüler....dedemin gözleri az görüyo ve kalbindede pille yaşıyo yazın uğradığımda anneannem odun toplamaya gitti deden dedi...hayal ettim iki büklüm dedemi odun toplarken .... eşeğine yüklerken... rahat durmayan eşeğe sinirlenip söylenirken....
    anneanne dedim bu kış odun yakmasanızda kömür alsanız '''' iyi olurda kızım dur bakalım dedi'' anneannemin maddiyatı düşünerek dur bakalım dediğini anladım ama birşey demedim. dedem geldiğinde eşeğin yükünü birlikte indirdik... çocuklar etrafta oynaşırken hayatta şehirlerde bizbu hayata balkon diyoruz köydeki adıdır hayat çaylarımızı yudumluyorduk dede dedim neden kış için kömür almıyorsunuz belediyeye başvuralım size ücretsiz kömür getirsinler...yaşlılık maaşından başka geliriniz yok verirler heralde....
    aman Allahım dedemdeki o çevikliği asla unutamam öyle bir hışımla oturduğu yerden dirildiki.. olurmu yaw öyleşey zaten maaşımızı devlet veriyo... hükümetin ekmeğini yiyoz daha bide kömürmü isteyecez insan utanır bilbilim(dedem bana bülbülüm kendi şivesiyle bilbilim der küçüklüğümden beri) ama dede herkes alıyo bunu şehirde dedim... şehirde alırlar kızım şehirde yaşam kolaymı ben yakacak bulamasam karşıki dağdan çürümüş odun getiririm.. yiyecek bulamasam bostanımdan bi domates ağacımdan bi elma koparırım şehirli naaapsın nerden alsın çalsınmı çırpsınmı ..dedi hükümetede bukadar yüklenilmezki noolur herkes alsa bedava diye dedi... haklısın dedecim dedim ama...
    ben kalkarken dedem hala söyleniyodu...'BÖYLE İŞE HÜKÜMETMİ DAYANIR YAW''
    canım dedecim Allahım sana sağlıklı uzun ömürler verir inşallah.. senin gibi kaç kişi kaldıkiii....
    akşam haberleri izlerken tazelendi bu anım... evinde doğalgaz olduğu halde kömür alıp satan kolu altın bilezikten kalkmayan bir bayanla röportaj yapıyorlardı... hasta diyordu kadın eşimle oğlum hasta bende hastayım evdeyiz hepimiz çalışmıyoz belediyeden veriyolarda geçinip gidiyoz... e dedi spiker ya belediye vermezse bu yardımlarııı noolacak ... napalım dedi kadın.. girer bi iş çalışırız o zaman...
    ahhh dedecim ahhh ben ne diyim...
    sezarın hakkı sezara nekadarda güzel düşünülmüş nekadar güzel bir amaç için yapılmış bu iş fakire yardım bide yerli yerinde yapılsa harika olacak....
    sevgiler....
    bağcan...

2. 22 Kasım 2008
  3. begim

begim Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    Deden gerçekten de çok gururlu bir insanmış.Yüzsüzler görse de utansa ondan.

4. 22 Kasım 2008
  5. xixlgxixns

xixlgxixns KUZULARIM VE BEN Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    Allah Dedenize ve onun gibi düşünenlere uzun ve sağlıklı ömürler versin İşte gerçek müslüman ve Türk
    Bu ülke zamanında ne yoksullukla sıkıntılarla kurtarılmış bütün Rahmeti dedelerimizin zihniyeti böyleymiş ki bu vatan böyle kurtulmuş. Aza kanat getirip Devletine yük olmak istemiyor.Ar edip utanıyor. Ben onun ellerinden öpüyorum.

6. 23 Kasım 2008
  7. kriegerin

kriegerin benim can oğlum Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    148
    dedeciğine bir teşekkürde benden
    keşke meclistekiler dedenin tırnağı kadar olsalar

8. 23 Kasım 2008
  9. details

details pozitif olabilmek.. Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    86
    eskiler böyle işte..
    brawo dedenize..
    şimdi ise..kim yolunu bulursa,tutabilene aşkolsun..

10. 23 Kasım 2008
  11. kahvekolik

kahvekolik Ya Hafiz! Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    146
    aslan dede içim kıpır kıpır oldu okurken. keşke herkes onun gibi olsa.
    fatih kısaparmağın bi şarkısının bi bölümünü eklemek istedim.

Benim babam mert adamdı, mangal gibi yüreği
    Yufka gibi kalbi vardı, hayatım boyunca ona özendim
    Fedakârdı ! bir dikili Ağacı olmadı belki
    Ama kendisi, onuruyla yaşayan koskoca bir çınardı
    Üstümde ki kol kanat, sırtımı yasladığım dağ gibiydi
    Ben babamın oğluyum, tepeden tırnağa anadoluyum

12. 23 Kasım 2008
  13. okypete

okypete Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

Beğenildi:
    41.397
    Ödül Puanları:
    563
    deden gibileri kaldımı ki bağcan. nerede o adam gibi adamlar. nerede o gururlu ,dürüst insanlar... o kadar etkilendim ki yazdıklarından. eski toprak işte. ne varsa eskilerde var zaten. Dedene,,sağlıklı bir ömür dilerim....

14. 23 Kasım 2008
  15. icimdeki_sen

icimdeki_sen 17.10.2014 miladim kizim Pro Üye

Beğenildi:
    77
    Ödül Puanları:
    153
    dedenin ellerinden öpüyorum...
    onlar türünün son örnegini...
    bu yaptigini simdiki genclere anlatmak cok zor...
    devlet veriyor iste niye almayayim ben salakmiyim der herkes...
    dedene saglikli bir ömür diliyorum...

16. 23 Kasım 2008
  17. D e r i n s u

D e r i n s u Elinebelinedilinesahipol. Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    86
    Merhaba sevgili bagcan,okadar güzel yazmissinki,okurken kafamda canlandirdim.
    Eski topraklar daha bir gururlu onurlu, nerede simdi böyle insanlar.

Devletin mali deniz,yemeyen keriz diyorlar.Heleki su son yillarda bu söylem iyice yayginlasti.Keske ödedigimiz vergiler böyle onurlu gururlu insanlara,hak edenlere gitse.
    ama neredeeeee görüyoruz,isitiyoruz.

Birde hak ettikleri maasi o kuyruklarda gecirmiyorlarmi benim icim aciyor.Eziyet cektiriyorlar.

Bagcancigim,allah dedene uzun ömür,saglik,sihat mutluluk versin.

18. 23 Kasım 2008
  19. gonca2206

gonca2206 v for melinda Üye

Beğenildi:
    164
    Ödül Puanları:
    153
    dedeni ayakta alkışlıyorum canım
    keşke herkes öyle olsa
    bir torba kömürle satın alınmasa insanlar