Güveçte mini pizza :) (Resimli)

Konusu 'Hamur İşleri' forumundadır ve Nesli tarafından 14 Şubat 2009 başlatılmıştır.

14 Şubat 2009
    Konu Sahibi : Nesli
  1. Nesli

Nesli Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    148
    Bildiğimiz pizzayı bildiğimiz sütlaç güvecinde deneyeyim dedim, sonuç harika oldu:) Şiddetle tavsiye ederim :KK66:

(hamurunuz mayalanırken de yapabilirsiniz) pizzanız için seçtiğiniz malzemeleri dilimleyip hazırlayın.

Hamuru için : 1 çorba kaşığı toz maya, yarım çay bardağı sıvıyağ, 2 çorba kaşığı yoğurt, 1 yumurta, yarım çay bardağı süt, 1 tatlı kaşığı toz şeker, 2,5 su bardağı un yeteri kadar tuz
    Sosu için : Domates püresi, isteğe göre kırmızı toz biber ve kekik --(püreniz yoksa çok az sıvığay ile salçayı karıştırarak kullanabilirsiniz, ketçap da kullanılıyor ama en lezzetlisi püre bence)
    Üstü için : Kaşar peyniri, mantar, yeşil biber, kırmızı tatlı biber, sucuk (bunlar benim kullandıklarım , miktarı size bağlı :)

Sütü ılık hale getirip içine toz şekeri ve toz mayayı karıştırın, 15 dk sonra yeterince kabaracaktır. Bir başka kapta yumurtayı, yoğurdu, sıvıyağı ve tuzu çırpın. Unu da bir kaba koyup ortasını açın, içine sütlü mayayı ve çırptığınız karışımı katın. hamur bütünleşinceye kadar yoğurun, kaba ve elinize yapışmayacak hale gelmeli. gerekirse biraz un yardımıyla ellerinize yapışan hamurları ayırın, işiniz kolaylaşır. Temiz bir bezi ıslatıp sıkın ve hamurunuzun üstünü bununla örtün. Sıcak bir yerde (ben kalorifer peteğinin yanına bir tabure koyup üzerine bıraktım) hamur iki katı büyüklüğe ulaşıncaya kadar dinlendirin. (yaklaşık 45 dk).
    Mayalanma tamamlanınca 1 dakika daha yoğurarak havasını alın, sonra kayısı büyüklüğünde parçalar alıp unlu bir yerle daireler şeklinde açın, güvece yerleştirin ellerinizle şekillendirin ve bir çatal yardımıyla delikler açın.
    İstediğiniz baharatla tatlandırdığınız sosu bir kaşık yardımıyla hamurun üzerine yayın ve sonra kaşar peyniri altta kalmak üzere malzemelerinizi yerleştirin. Önceden ısıttığınız fırına verin ve aman dikkat yaklayın :)) Malum minikler, hemencecik pişiyorlar :KK66:) Afiyet olsun ..

Son düzenleme: 23 Şubat 2009
  2. 17 Şubat 2009
  3. incitanemtuana

incitanemtuana EVLI MUTLU IKI COCUKLU :) Pro Üye

Beğenildi:
    21
    Ödül Puanları:
    198
    ellerine emegine saglik canim
    cok kolay ve lezziz görünüyo
    ama malesefki benim güvec taslarim yok :KK43:
    burdada bulamam
    paylasimin icin tsklera.s.

4. 20 Şubat 2009
  5. ç i d o

ç i d o M U C İ Z E M... Üye

Beğenildi:
    91
    Ödül Puanları:
    153
    bu kadın milletinin yapamayacağı hiç birşey yok. nerden geldi aklına aklınla bin yaşa. harika görünüyor. hamarat hanım cin fikirli ellerine sağlık :)

6. 21 Şubat 2009
  7. Nesli

Nesli Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    148
    :asigim: teşekkürler kızlar (sevgililer günü için son bir kaç saatte eteklerim tutuşunca, birden aklıma gelivermişti :1rolleyes:)
    deneyenlere afiyet bal şeker ola!a.s.

8. 24 Şubat 2009
  9. Derin__Su

Derin__Su derin sular ÜZGÜN Üye

Beğenildi:
    118
    Ödül Puanları:
    163
    harika olmuş gerçekten.. fikir için sağol cnm :)

10. 24 Şubat 2009
  11. Afro

Afro minik prensesıyım Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    148
    cnm harıkaaaa olmuss hanı slaytında pek bı havalı neslicimmm:jeyyar:

12. 24 Şubat 2009
  13. esraa33

esraa33 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    çokk harika görünüoo ,hele helede resimli tanıtıma bayıldımmm :))) deneyecem ilk fırsatta ellerine sağlık canmm :KK66:

14. 28 Şubat 2009
  15. BenGulNR

BenGulNR ALLAHIMA ŞÜKÜRLER OLSUN:) Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    106
    ben pizzamı normal fırın tepsisinde yapıyordum böyle yapmak hiç aklıma gelmemişti kahvaltıya misafirim geldiği zaman mutlaka böyle yapıcam ellerine sağlık canım paylaşımın için teşekkür ederim süper bir fikirrrrr

16. 28 Şubat 2009
  17. tramissu

tramissu göbiş değl artık bebiş :) Pro Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    106
    gercekten cok güzelmiş allerıne saglık bu ara eşimde istiyordu pizza zaten yaparım yarın pazar pazar süper olur ............

18. 1 Nisan 2009
  19. Mango

Mango Guest

ilk fırsatta deneyeceğim paylaşımın için teşekkürler...