Guzel Gecimin Sirri

Konusu 'Aile, Evlilik ve Çocuklar' forumundadır ve dilara tarafından 14 Aralık 2007 başlatılmıştır.

  14 Aralık 2007
  Konu Sahibi : dilara
 1. dilara

  dilara Aktif Üye Üye

  Katılım:
  7 Kasım 2006
  Mesajlar:
  120
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  Güzel geçim ,zorluklara sabretmek , sıkıntılı insanları anlamaya ve yardımcı olmaya çalışmak ,sevmeyeni sevebilmektir.Güzel geçim ,cenneti dünyada yaşamak ,kötülük de cehennem kıvılcımlarının içinde kıvranmaktır.

  insan önce kendisi ile barışık olmalı ,kendi kendisi ile geçinebilmelidir.iç dünyalarında huzurlu olmayanlar diğer insanlarla ilişkilerinde huzurlu ve uyumlu olamaz.İç barış, nefsani arzualra karşı direnmemek ve çirkin de olsa her isteğe boyun eğmek değildir .

  Bu barış değil iç yenilgidir .İç denge kalbin huzuruna ve nefsin kalbe tabi olmasına bağlıdır . Kalbin huzuru sevgi , sevginin kaynağı da Allah Teala 'dır.gerçek manada yüce Rabb'ini tanıyan ve seven kalpler bütün yaratılanlar sevebilecek bir güce ulaşır .böyle insanlar ,nefislerine ,başkasına hatta hiçbir canlıya zulum etmez . Sadece dünyayı sevmek ,dünya ile ilgili hissiyatın güçlenmesidir ki o da tüm insanları kendineden aşağı görmek ve tüm insanların kendine hizmet etmesini beklemektir.

  İyi geçimli ,karşıdan bir beklenti içine girmez .İyi geçimin lezzet ve maneviyatının tadını ve mukafatını almak ona yeter .Bu durumda karşımızdakinin iyi huylu ve geçimli olmasına da gerek kalmaz .Allah'tan gelen sevgi ,insana sabretme ,affetme ve hizmet etme gücü verir