Güzin Özipek

Konusu 'Biyografiler' forumundadır ve Elif tarafından 21 Ağustos 2006 başlatılmıştır.

  21 Ağustos 2006
  Konu Sahibi : Elif
 1. Elif

  Elif Onur Üyesi Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  24.662
  Beğenildi:
  5.193
  Ödül Puanları:
  438
  11 Mart 1925'te İstanbul'da doğan Güzin Özipek, Sultanahmet Ticaret Lisesi orta bölümünü bitirdikten sonra başlangıçta adı Fransız Tiyatrosu olan, Beyoğlu'ndaki Ses Opereti'nde 1944'te Cemal ve Ekrem Reşit Rey kardeşlerin ''Hava Civa'' operetinin İzmir turnesinde sanat yaşamına başladı.
  1945'te Muammer Karaca' nın Karaca Opereti'ne girip ''Yolculuk Var'', ''Tatlı Sert'', ''Zırdeliler'', ''Yaman Şey'', ''Platin Palas'', ''Kâtibin Karısı'' gibi operetlerde oynadı.
  Ses'ten ayrıldıktan sonra bir grup oyuncuyla Anadolu turnesine çıkarak ''Fuar Yıldızı'', ''Lüküs Hayat'', ''Deli Dolu'', ''Alabanda'' gibi operetler sahneleyen Muammer Karaca'nın trupunda Güzin Özipek de vardı. 1956'ya dek kaldığı Karaca Tiyatro'da ''Etnan Bey Duymasın'', ''Cibali Karakolu'' nda hizmetçi, ''Sorma Gir'' de Madam Mari, ''Kiralık Odalar'' da Lütfiye, ''Kâtibin Karısı'' nda Cemile, ''Lüküs Hayat'' ta Şadiye rolleriyle büyük beğeni topladı.
  1952'de Mehmet Muhtar ve Orhan Atadeniz 'in yönetmenliğini yaptığı ''İstanbul Yıldızları'' filminde Muammer Karaca ile başrolde oynayarak sinema yaşamına başladı. Toto Karaca, Muzaffer Hepgüler, Celal Sururi rol arkadaşlarıydı.
  O yıllarda mühendis Aydın Tezel 'le evlenip Zonguldak'a gitmiş, başka kentlerde de uzun süre kaldığı için sanat yaşamına 12 yıl ara vermişti. Bu evlilikten Mehmet (1953) ve Ahmet (1957) adlı iki çocuğu olmuştu.
  Tiyatrodan ayrıydı, ama kalbi sahne aşkıyla doluydu. Sonra ailece İstanbul'a döndüler. 1965'te Suadiye'deki evlerinde parlak bir sahne önerisi geldi. Gülriz Sururi-Engin Cezzar Tiyatrosu Haldun Taner 'in ünlü müzikal oyunu ''Keşanlı Ali Destanı'' nda daha önce Semiha Berksoy 'un oynadığı Şerif Abla rolü için onu uygun görmüştü. Eşi de anlayış gösterince tiyatro ve sinema dünyasına kesin dönüş başladı.
  Şerif Abla'dan sonra ''Direkler Arasında'' da Madam Kamelya'yı oynadı. 1966'da Gen-Ar Tiyatrosu'nda Aziz Nesin 'in ''Ah Biz Eşekler'', ''Hizmetçiler'', Mücap Ofluoğlu-Özlem Tiyatrosu'nda ''Bit Yeniği'', ''Şeytanın Oyunu'', ''Arkası Yarın'', ''Oliver'' oyunlarında rol aldı.
  Haldun Dormen' in 1971 Londra turnesinde Erol Günaydın 'ın yazıp Cemal Reşit Rey'in bestelediği ''İstanbul Masalı'', ''Yaygara 70'' teki Altıntaş Mensure rolü, ''Bit Yeniği'' ndeki Olympye, Colette' in ''Gigi'' müzikallerinde büyük başarı sağladı.
  50 dolayındaki oyunuyla olgun, yetenekli bir sanatçı olduğunu kanıtladı. Tiyatroyla birlikte sinema yaşamına dönüş başlamıştı. 1966'da Metin Erksan 'ın Emily Bronte 'un romanından uyarladığı ''Ölmeyen Aşk'' filminden sonra Türk sinemasının önemli ya da sıra işi filmlerinde oynadı. Oynadığı rollerin seslendirmesini de kendi yapıyordu.
  Mühendis koca da onunla birlikte fotoromanlarda, filmlerde oynamaya başladı. Karı-koca birlikte 1969-1974 yılları arasında ''Sevgili Babam'', ''Yaşamak Kolay Değil'', ''Bir Teselli Ver'', ''Beyoğlu Güzeli'', ''İki Yetim'', ''İki Süngü Arasında'' gibi filmler çevirdiler.
  1967'de Memduh Ün 'ün Reşat Nuri Güntekin 'den uyarladığı ''Yaprak Dökümü'' nde fedakâr anne Hayriye Hanım'da unutulmaz bir kişilik oluşturdu. Aynı yönetmenin ''Zilli Nazife'' , 1974'te Ömer Kavur 'un Refik Halit uyarlaması ''Yatık Emine'' de, 1970'te Bilge Olgaç 'ın Kerim Korcan uyarlaması ''Linç'' te rol aldı.
  Son dönemde ise olgunluk çağının asıl ününü sağladığı, onu doruğa çıkaran televizyon dizileri oldu. Günümüz kuşağı için Özipek, ekranların en uzun soluklu dizisi ''Bizimkiler'' in babaannesidir. Umur Bugay 'ın yazıp Yalçın Yelence 'nin yönetmenliğini yaptığı dizinin 12 yıldır saygın babaannesi Leyla Hanım'ı başarıyla canlandırdı. Özipek, ''Bizimkiler'' in kadrosuyla çevrilen ''Yazlıkçılar'' dizisinin de oyuncusuydu.[​IMG]
  20. yüzyıla Türkiye'de şen şakrak operet yıldızı, yetenekli tiyatro ve sinema sanatçısı, son yıllarda televizyon dizilerinin vazgeçilmez olgun oyuncusu olarak damgasını vuran Güzin Özipek, ardında büyük bir ün, saygın bir ad, güzel anılar, milyonlarca hayran ve alkış bıraktı.
  56 yıldır perde ve sahne dünyasının gündeminde olan bu değerli sanat emekçisi, vücudunu saran lenfbezi tümörüne ve solunum yetmezliğine yenik düşerek 75 yaşında aramızdan ayrıldı.
   
 2. 21 Ağustos 2006
  Konu Sahibi : Elif
 3. emcan01

  emcan01 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  1.662
  Beğenildi:
  9
  Ödül Puanları:
  148
  allah rahmet eğlesin kalanlara sabırlar versin
   
 4. 21 Ağustos 2006
  Konu Sahibi : Elif
 5. bera-berrak

  bera-berrak Aktif Üye Üye

  Katılım:
  18 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  467
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  86
  allah rahmet eylesin:çok üzgünüm:
   
 6. 21 Ağustos 2006
  Konu Sahibi : Elif
 7. samyeli34

  samyeli34 Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  14 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  1.936
  Beğenildi:
  68
  Ödül Puanları:
  153
  allah rahmet eylesın