HAFİRGAN("urfa ve çevre illerde görülen kültüre özgü psikiyatrik sendrom)

Konusu 'Algoloji - Ağrıbilim' forumundadır ve berhunde tarafından 26 Mayıs 2010 başlatılmıştır.

  26 Mayıs 2010
  Konu Sahibi : berhunde
 1. berhunde

  berhunde Popüler Üye Üye

  Katılım:
  23 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  110
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  106
  BELİRTİSİ VE TANIMI:Karında çarpıntı, atma hissi, halsizlik, aşırı uyuma isteği, iştahsızlık, dizlerin tutmama hissi, sıkıntı hissi, kalp çarpıntısı, nefes almada zorluk gibi belirtiler varsa buna hafirgan rahatsızlığı denir. Genelde doğuda Şanlıurfa ve çevre illerde bölgesinde bilinen bir rahatsızlık. özellik olarak eş çıkığı rahatsızlığına benzer. Doğuda bu rahatsızlığı tedavi edenler vardır.
  Hafirganın Tedavisi: Hafirganın yerel tedavisi; aç karnına iken üç gün üst üste her seferinde üç kez karın ortasına şiddetle basmak şeklindedir. Hasta sırt üstü bacaklarını kırarak toplayacak şekilde yatırılır. Basılacak yer hastanın yer göstermesi ve uygulayanın atan damarı (karın aort damarı) eli ile hissetmesiyle bulunur. Tespit edilen bölgeye şiddetli şekilde basılır. Basma sonrasında bacaklara doğru sıcak su akması hissi alınır. Basmadan sonra hasta aniden doğrultulur. Bu işlem mutlaka aç karnına yapılır. Hafirgan tedavisi yapan kişiler halk tarafından bilinir ve bu konuda uzmanlığıyla meşhur kişiler vardır. Son yıllarda ise hastalığın tıbbileştirilmesi sürecinde idrar söktürücülerin de kullanıldığı görünmektedir. Kanaatime göre aort damarına basma sırasında basılan yerin önündeki hızlı kan akımı bacaklarda aşağıya doğru sıvı akışını sağlamaktadır. Bu sıvı akışı yanlış yorumlanarak sıvı birikmesi şeklinde yorumlanmış ve bu sıvı idrar söktürücülerle boşaltılmaya çalışılmıştır.
  HAFİRGANIN ÇEŞİTLİ TANIMLARI • Urfa ve cevre illerde görülen, kültüre özgü psikiyatrik sendromlardan biri olduğu düşünülen, hastaların karınlarında çarpma, atma hissi, halsizlik, aşırı uyuma isteği, iştahsızlık, dizlerde tutmama, asırı sıkıntı hissi, nefes almada zorluk belirtileri ile seyreden klinik tablo.
  hafirganin yerel tedavisi; aç iken üç gün üst üste her seferinde üç kez karnın ortasına şiddetli bir şekilde basmak seklindedir.
  NOT:BU KONU SADECE BİLGİLENDİRMEK AMAÇLIDIR.
   
 2. 26 Mayıs 2010
  Konu Sahibi : berhunde
 3. kusko

  kusko öylesine işte... Üye

  Katılım:
  11 Eylül 2009
  Mesajlar:
  2.681
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  148
  Ayol bunlar benim bildiğim depresyon belirtileri...bilmiyorumkismile