Hafiza Canlandirma Egzersizleri

Konusu 'Kişisel Gelişim' forumundadır ve smhsmh tarafından 6 Haziran 2008 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
  6 Haziran 2008
  Konu Sahibi : smhsmh
 1. smhsmh

  smhsmh Kaan'ım Allaha Emanetsin Pro Üye

  Katılım:
  13 Şubat 2008
  Mesajlar:
  9.017
  Beğenildi:
  11
  Ödül Puanları:
  146
  HAFIZA CANLANDIRMA EGZERSİZLERİ

  "Sınavlara hazırlanırken güçlü bir hafızaya sahip olmayı çok isterdim. Ama malesef bana doğuştan verilen miktarla yetinmek zorundayım." diye düşünüyorsanız sizi şaşırtacak, bir o kadar da sevindirecek bir haberimiz var. Hafızanın belirli yöntemlerle geliştirilebildiği artık bilim dünyası tarafından da kabul ediliyor. Hatta bunun için pahalı klinik egzersizlere veya operasyonlara da ihtiyacınız yok. İşte normal yaşantınızı aksatmadan ve hiçbir ücret ödemeden kolaylıkla uygulayabileceğiniz "10 Altın Egzersiz".

  1. Yatağın tersinden kalkın

  Bu esprili ifade ile kasdedilen günlük yaşantımızda alışageldiğimiz ve yatkın olduğumuz davranışları değiştirmenizdir. Diğer bir deyişle, her zaman kullanıdığınız elle yapmaya alıştığınız yazı yazma, telefon numaralarını tuşlama gibi basit davranışları diğer elinizle yapınız veya çayınızın şekerini karıştırırken kaşığı her zaman çevirdiğinizin aksi yönde çevirin. Hayatınızda rutin olan ve aksi yönde yapılması mümkün olan herşeyi bu şekilde değiştirin. Bu sayede rutin alışkanlıklarınızı kontrol altına almış ve beyninizin kullanmadığınız bölümlerini harekete geçirmiş olursunuz.


  2. Çocukluğunuzu yaşayın

  Çocukların ne kadar meraklı olduğunu hepimiz biliriz. Sürekli çevrelerindeki dünyayı keşfetmeye çalışırlar ve önemli önemsiz tüm ayrıntılarla ilgilenirler. Bu arada tüm duyu organlarını kullanmayı da ihmal etmezler. Sizlere düşen çocukluğunuzda bıraktığınız bir alışkanlığa geri dönüp duyularınızı yeniden eskisi gibi dinamik bir şekilde kullanmak. Hayattan daha fazla zevk almanızın yanısıra, duyu organlarınızı daha yoğun kullanmakla hafızanızı da şaşırtıcı bir şekilde güçlendirmiş olursunuz.


  3. Harflerle saklambaç

  Karalamakta sakınca görmediğiniz bir yazıyı (bir gazete küpürü olabilir) sakin bir ortamda karşınıza alın. Yazıyı baştan sona, yazıda anlatılanlarla fazla ilgilenmeden, gözünüzle tararken çift yazılmış harfleri (örneğin; Bakkal, Umman) bulmaya çalışın. İsterseniz bir kalemle bulduğunuz bu harf çiftlerinin altını da çizebilirsiniz. Sonra aynı kelime içinde geçen harf çiftlerini bulmaya çalışın. (Örneğin, madam, taşıt). Bunlara benzer kurallar belirleyerek bu egsersizi düzenli olarak yapın. Konsantrasyon gücünüzün ne kadar geliştiğini ve bunun hafızanıza olan olumlu etkisini kısa sürede hissedeceksiniz.


  4. Kendini sorgulama

  Kendinize sürekli yakın veya uzak geçmişle ilgili sorular sorun. Dün akşam yemekte ne yediğinizi, arkadaşınızı en son ne zaman ve nereden aradığınızı ve benzeri konuları sıklıkla hatırlamaya çalışın. Bu sayede hafızanızı sürekli tetikte tutmayı başarabilirsiniz.


  5. Garip hareketler

  Bu egzersizi yaparken çevrenizde başka insanların olmamasında fayda var. Yoksa sizin delirdiğinizi düşünebilirler. Egzersiz kısaca şöyle: Asker yürüyüşü gibi olduğunuz yerde sayın. Sol bacağınızı her kaldırdığınızda, önce sağ elinizle sağ dizinize sonra da sol elinizle sol dizinize dokunmaya çalışın. Bacağınızı indirirken ise kolunuzu baş hizanıza kadar kaldırın. Bu hareketleri günde birkaç defa tekrarlayın. Bunu yaparken sadece kan dolaşımınız hızlanmaz, aynı zamanda koordinasyon ve hatırlama yeteneğiniz de artar. Böyle çaprazlama hareketlerle beyninizin her iki tarafını da eş zamanlı olarak kullanmış olursunuz.


  6. Hayali resim

  Bu da ne demek dediğinizi duyar gibiyim. Egzersizin yapılışını anlatalım nasıl birşey olduğuna siz karar verin. Burnunuzun ucunda bir fırça olduğunu hayal edin. Bununla havaya en sevdiğiniz renkte yatay bir sekiz çizin. Bu hareketi gevşek ve dengeli yapın. Kendinizi bildiğiniz ünlü bir ressamın yerine koyun. Bu çizim hareketleri yorgun zihninizi hemen canlandıracak ve beyni olumsuz etkileyen stresi de etkili bir biçimde yok edecektir.


  7. Kelime oyunu

  Çevrenizde bulunan arabaların plakalarına bakın ve plakada bulunan harflerden kelimeler, hatta cümleler türetmeye çalışın. Böylece sadece şıkışık trafiğin eğlenerek çabuk geçmesini sağlamaz, aynı zamanda kelime haznenizi geliştirir ve beyninizi canlandırırsınız. Bu alıştırma acil plaka ezberlemeniz gerektiği durumlarda çok işinize yarayabilir.


  8. Semboller

  Daha çok alışverişlerde alınacakların listesini unutmamak için kullanabileceğiniz bir egzersiz. Ayrıntıları ise şöyle: Bunun için önce kalem ve kağıt alın. Kağıdın üzerine bir tane mum, bir kuğu, üç kollu bir kaktüs, dört yapraklı bir yonca, beş parmaklı bir el, bir fil, sola dalgalanan bir bayrak, bir yumurta, bir pipo, davul yanında duran bir adam, iki deniz feneri ve bir saat çizin. Her resim bir sayıyı sembolize edecek şekilde numaralarla eşleştirin. Ardından sembolleri sayılara göre ezberleyin. (Örneğin; mum bire, kuğu ikiye, kaktüs üçe karşılık gelebilir.) Bu sıralamaya hakim olduğunuzda, sembollere aklınızda tutmanız gereken bir listeyi yükleyebilirsiniz. Eğer bu bir alışveriş listesi ise, mumun süt şisesinin üzerinde durduğunu, kuğunun boynunda portakal filesinin asılı olduğunu hayal edebilir bu sayede listeyi daha kolay hatırlayabilirsiniz. Bu alıştırma yardımıyla zihninizde listeler oluşturmayı daha kolay başarabilirsiniz.


  9. Geçmişiniz

  Geçmişinizdeki insanları ve olayları tüm ayrıntılarıyla hatırlamaya çalışın. Örneğin, ilkokulda en yakın arkadaşınızı hatırlarken, birlikte hangi oyunları oynadığınızı, babasının mesleğini, evlerinin bahçesindeki ağaçları ve aklınıza gelen tüm detayları hatırlamaya çalışın. Bu sayede kişilerle ilgili hafızanızı güçlendirebilirsiniz.


  10. Hipnoz

  Stresin, hafızanın en büyük düşmanlarından biri olduğunu asla aklınızdan çıkarmayın. Bu nedenle, özellikle stresli anlarınızda kendinizi telkin etmeyi ve kulağınıza güzel birşeyler fısıldamayı alışkanlık haline getirin. Örneğin; "Heyecanlanmama gerek yok, ben çok iyi çalıştım.", "Bu işi hakediyorum.", "Üniversiteyi mutlaka kazanacağım." gibi ifadeler bu işe yarayabilir. Bu güzel düşünceler neşenizi yerine getirmekle kalmayacak hafızanızı da hızla eski performansına döndürecektir. Eğer bu telkinleri hergün sürdürebilirseniz hafızanızın nasıl geliştiğine siz de şaşıracaksınız.  (alıntı)
   
 2. 7 Haziran 2008
  Konu Sahibi : smhsmh
 3. Gxoxzek

  Gxoxzek içindeki öküze ohaa de Üye

  Katılım:
  6 Nisan 2008
  Mesajlar:
  3.507
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  106
  bir taraftan hafızam güçlenir bunların bazısını yaparsam diğer taraftanda sinir katsayım
   
 4. 10 Haziran 2008
  Konu Sahibi : smhsmh
 5. irna

  irna Popüler Üye Üye

  Katılım:
  16 Haziran 2007
  Mesajlar:
  6.862
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  146
  çok ilginç geldi yaa.aslında hem kolay hem eğlenceli olabilir,yapılan egzersizler ezbere dayalı değil.
  helede birinci şık rutin yaptığımız harektlerin tersini yapmak,bunu mutlaka yapacağım.
   
 6. 12 Haziran 2008
  Konu Sahibi : smhsmh
 7. hakarka

  hakarka Aktif Üye Üye

  Katılım:
  3 Nisan 2008
  Mesajlar:
  163
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  gerçekten harika hemen bu günden başlayarak hepsini yapıcam hem eğlenceli hem zihin çalıştırıcı süper valla
   
 8. 17 Haziran 2008
  Konu Sahibi : smhsmh
 9. esen55

  esen55 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  11 Haziran 2008
  Mesajlar:
  121
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  süper bişey bu ya. Tebrikler..
   
 10. 20 Haziran 2008
  Konu Sahibi : smhsmh
 11. hazal46

  hazal46 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  9 Mart 2008
  Mesajlar:
  145
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  bencede çok faydalı.bende farkına varmadan bazılarını yapıyordum.mesela gördüğüm arabaların plakalarını ezberlemek vs.teşekkürler
   
 12. 7 Temmuz 2008
  Konu Sahibi : smhsmh
 13. seyhanaydogdu

  seyhanaydogdu Aktif Üye Üye

  Katılım:
  30 Aralık 2007
  Mesajlar:
  25
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  teşekkür ederim canım bunları yapmaya çalışıcam
   
 14. 16 Kasım 2008
  Konu Sahibi : smhsmh
 15. yesilim

  yesilim Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  25 Kasım 2006
  Mesajlar:
  9.033
  Beğenildi:
  11
  Ödül Puanları:
  148
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.