hafta hafta hamilelik

Konusu 'Gebelik' forumundadır ve emelistan tarafından 18 Temmuz 2009 başlatılmıştır.

  18 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : emelistan
 1. emelistan

  emelistan hayatımın erkeki Üye

  Katılım:
  15 Nisan 2009
  Mesajlar:
  240
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  86
  Hafta hafta hamilelik  Hamilelik ortalama 40 hafta sürmektedir ve her biri üçer aylık olan üç ayrı zaman diliminden (trimester) oluşmaktadır.

  trimester (ilk 3 aylık dönem), vücudun hamileliğe uyum sağladığı ve bebek organlarının büyük oranda meydana geldiği ilk üç aylık dönemdir. Bu dönemde bebeğe embriyo adı verilir.
  trimesterde (ikinci 3 aylık dönem) bebek organları ve vücudu hızla büyür, anne de hamileliğe tamamen uyum sağlar.
  trimesterde (üçüncü 3 aylık dönem) annenin bedeninde doğuma hazırlanmaya yönelik değişiklikler olur. Bebek büyümeye devam eder, akciğer olgunlaşır.
  Bu bölümde haftalara göre normal şartlarda ve genel olarak ortalama gelişim ve değişimler anlatılmaktadır. Hamileliğin normal seyrinde ilerleyip ilerlemediği sadece doktor kontrolüyle değerlendirilebilir.


  1. hafta

  Hamileliğin başlangıcı, hamile kaldığınız adet siklüsündeki adetin ilk günü olarak kabul edilir. Dolayısıyla hamileliğin ilk haftasında aslında henüz hamile değilsinizdir. Son adet tarihinin ilk gününden itibaren bir yumurta hücresi olgunlaşmaya başlar, sonra Fallop tüpü boşluğuna atılır. Bu yumurta hücresinin kaç haftalık olduğu, hamilelik haftasını belirler.  2. hafta

  Bu dönemde olası bir hamilelik için yumurtalığınızda bir yumurta hücresi olgunlaşmaya devam etmektedir. Bu yumurta hücresi içi sıvı dolu folikül adı verilen bir yapı içinde olgunlaşır. Yumurta iyice olgunlaştığında hormonların etkisiyle folikül çatlar ve içindeki yumurta, boşluğa atılır. Bu yumurtlama işlevi adetinizin ilk gününden ortalama olarak 14 gün sonraya denk gelir.

  Bu sırada bebeğin içinde büyüyeceği rahim içerisinde, hamileliğe uygun bir şekilde hazırlıklar devam etmektedir.

  Yumurta hücresi boşluğa düşünce Fallop tüpünün saçakları tarafından tutularak tüpün içine çekilir. Bir hamilelik oluşması için yumurta hücresi tüpte rahime doğru ilerlerken sperm ile karşılaşması gerekir. Yumurta hücresinin karşılaştığı binlerce spermden sadece biri yumurta hücresinin içine girmeyi başarır. İki haftalık embriyo ancak mikroskopla görülebilecek büyüklüktedir.
  [​IMG]
  3. hafta


  Bu haftanın başında yumurta ile sperm birleşip yeni bir hücre oluşturmuştur. Bu hücre bir yandan bölünerek çoğalmakta bir yandan da rahim içindeki yerleşeceği yere ilerlemektedir. Spermle birleşmeden sonra yeni oluşan hücreye zigot denir, rahime kadar yaptığı yolculukta çoğalarak blastosit adını alır. Blastosit rahime yerleşince beta-HCG hormonu salgılanmaya başlar, bu hormonun ölçümüyle, 4. haftanın sonunda, henüz adet gecikmesi olmadan hamilelik tanısı konulabilir. İdrar testi ile hamilelik tanısı ise ancak 5. haftada konulabilir.
  [​IMG]  4. hafta

  Bebeğinizi oluşturacak hücre topluluğu (blastosit) rahim iç tabakasına geldiğinde kendisi için en mükemmel yeri bularak bu haftanın başında buraya yerleşir. Çoğu durumda en mükemmel yer damarlanmanın en iyi olduğu rahim arka duvarının üst kısımlarıdır.

  Blastosit uterusa yerleştiğinde bazı anne adayları implantasyon kanaması denilen lekelenme tarzında bir kanama görürler. Bu kanama döllenmeden sonraki 3-7. günler arasında meydana gelir. Kanamanın nedeni blastosit yerleşirken kılcal damarda oluşan çatlamadır.
  Bu haftanın sonunda normal şartlarda görmeniz gereken adet kanamanız görülmeyecektir.
  [​IMG]  5. hafta

  Hamilelik hormonları nedeniyle memelerde hassasiyet ve dolgunluk olmaya başlar. Bu süt bezlerinin hazırlık işaretidir. Yine hormonların etkisiyle bu günlerde sabah bulantıları ve sık sık acıkma başlar. Bu dönemde rahim içinde artık embriyo olarak adlandırılan 1,5 mm uzunluğunda bir canlı vardır. Bu aşamada kalp oluşmuş ve bebeğe kan pompalamaya başlamıştır.[​IMG]  6. hafta

  Rahatsız edici bulantılar iyice artabilir. Bazı yiyeceklere karşı ilgi artarken bazılarından tiksinti hissedilir, kokulara karşı hassasiyet başlar. Sık idrara çıkma isteği, uykuya düşkünlük, yorgunluk, baş ağrısı gibi belirtiler olabilir. Meme başları koyulaşır, memelerdeki dolgunluk artar, memelerde ağrı da görülebilir.

  Bebeğin boyu 5 mm’dir, hızla büyümeye devam eder. Gözler, göz kapakları, kulaklar, ağız, burun delikleri, parmak taslakları belirmeye başlar. Kol ve bacaklar belirginleşir.
  [​IMG]  7. hafta

  Erken hamilelik bulguları devam eder, bulantı ve kusma şiddetliyse kilo kaybı görülebilir.

  Bebeğin boyu 10 mm olmuştur. Kollar, bacaklar iyice belirginleşmiştir. Kulaklar, gözler, burun kökü gelişimini sürdürür. El ve ayaklarda tırnak taslakları oluşur.[​IMG]


  8. hafta

  Artık rahim büyüyerek portakal boyutuna ulaşmıştır. Mesaneye bası yaptığı için sık idrar yapma isteği devam etmektedir. Hormonların etkisiyle cilt yağlanır, sivilceler oluşabilir. Genellikle birinci trimesterden sonra cilt bulguları geriler.

  Sekizinci haftanın sonunda bebeğin boyu 1,5 cm olmuştur. Yaklaşık olarak bir fındık kadardır.[​IMG]
   
 2. 18 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : emelistan
 3. emelistan

  emelistan hayatımın erkeki Üye

  Katılım:
  15 Nisan 2009
  Mesajlar:
  240
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  86
  9. hafta

  Bu haftada mide yanması ve hazımsızlık gibi yakınmalar ortaya çıkabilir. Bunları engellemek için çok yemekten kaçınmanız ve yanmaya sebep olacak yiyeceklerden uzak durmanız faydalı olabilir.

  Bebekte dudak ve gözler gelişimini sürdürür, ağız hareketleri başlar. Gözler yüzün yanından orta hatta doğru yaklaşmaya başlar. Barsaklar da göbek kordonundan karın boşluğuna doğru ilerlemeye başlar. Bebeğin boyu 2.5 cm, ağırlığı 4-5 gram olmuştur; minik bir ceviz kadardır.[​IMG]  10. hafta

  Bu haftada hamilelik bulantıları hafiflemeye başlar. Ancak yine hormonların etkisiyle ruhsal değişiklikler yaşanabilir, çabuk sinirlenme, huzursuzluk, sıkıntı hali olabilir. Kan hacmi arttığı için özellikle memelerde, bacak ve ayaklarda toplar damarlarda genişlemeler görülebilir.

  Artık bebek 3.3 cm uzunluğundadır; yani bir erik boyuna erişmiştir. Bebeğin ilk vücut hareketleri başlamıştır, kollarını dirsekten bükebilir hale gelmiştir. Dil, dudaklar ve diş taslakları oluşmıştur. Göz merceği, barsaklar, pankreas, bronşlar belirginleşmeye başlamıştır.[​IMG]


  11. hafta

  Bu haftanın sonunda bebeğin organ gelişimi büyük ölçüde tamamlanmaktadır, bu hafta bebeğin gelişiminin en hızlı olduğu dönemdir. Koku, tad alma ve dokunma duyusu bir sonraki haftadan itibaren oluşmaya başlayacaktır. Bebeğin başı bu haftada bacaklar hariç, vücut uzunluğunun yarısı kadardır. Bebeğin boyu 4 cm'dir. Aşağı yukarı bir ceviz kadardır.  12. hafta

  Rahim, pelvisten yukarıya doğru yönelir, bu da mesaneye basıyı azaltacağından sık idrara çıkma yakınmaları azalmaya başlar. Bulantılar ve yorgunluk yakınmaları daha da azalır. Bu haftalarda, kan hacmindeki artışa bağlı olarak baş ağrıları görülebilir.

  Artık bebeğin bütün organları oluşmuştur. Parmak ve tırnaklar tamamen ortaya çıkmış, saç ve tırnaklar uzamaya başlamıştır. Barsak hareketleri de başlamıştır. Bebeğin boyu 5.6 cm, ağırlığı 10 gramdır. Bebeğin cinsel organı bu haftadan itibaren belirginleşir. Bebeğin böbrekleri artık idrar üretmeye başlar, idrar amniyon sıvısının devamlılığını da sağlar.[​IMG]


  13. hafta

  Rahmin büyümesi ve rahmi tutan bağların gerilmesiyle karın ve kasık ağrıları görülebilir. Bir süre sonra bağlar bu duruma uyum sağlar ve bu ağrılar geçer.

  Bu haftada bebeğin boyu 7 cm kadardır.  14. hafta

  Artık ikinci trimestere girildi. Vücut hamileliğe adapte olduğu için ilk üç ayda yaşanan birçok sıkıntı geçecek ve rahatlayacaksınız. Hamilelik hormonları bu dönemde maksimum seviyesine ulaştığı için tüm düz kaslarda progesteron hormonuna bağlı gevşeme olur; bu da kabızlığa yol açabilir. Kabızlığı, rahmin barsaklara yaptığı bası da artırabilir. Yemeklerinize dikkat etmeniz, bol sulu ve posalı gıdalar almanız yarar sağlacaktır. Toplardamarlardaki genişleme bu hafta da daha da belirginleşir, meme uçları büyür ve koyulaşır.

  Bebeğin boynu uzar, güzler ve kulaklar gelişimini sürdürür. Başı hareketlenmiştir, elleri ve ayakları serbestçe hareket edebilmektedir. Bebeğin boyu 10 cm, ağırlığı yaklaşık 45 gramdır.
  15. hafta


  Bu haftadan itibaren bebeğin kas ve kemik dokusunun gelişimi hızlanır. Cildi çok ince ve şeffaftır, cilt yüzeyinde damar yapıları görülür. Bu haftada bebeğin ses telleri oluşur, yüz belirginleşir, gözler orta hatta daha da yaklaşır. Ultrasonografide erkek bebeklerin cinsiyeti belli olabilir, ancak genel olarak cinsiyet ayrımı 2 hafta sonrasında belirlenebilir. Barsaklar kordondan karın içine taşınmıştır, karaciğerde safra, pankreasta insülin üretimi başlar. Bebeğin boyu 12 cm, ağırlığı 74 gramdır.
   
 4. 18 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : emelistan
 5. emelistan

  emelistan hayatımın erkeki Üye

  Katılım:
  15 Nisan 2009
  Mesajlar:
  240
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  86
  16. hafta

  Bu haftadan itibaren vücudun güneş gören yerlerinde kahverengi lekelenmeler meydana gelmeye başlar, bunlar hormonların pigment hücreleri üzerine yaptığı etkiye bağlıdır. Güneşten koruyucu kremler ile bu lekelerin oluşumu azaltılabilir. Vücuttaki kan miktarının artışının hızlanması nedeniyle burun tıkanıklığı ve burun kanamaları görülebilir.

  Artık bebeğin boyu 17 cm, ağırlığı 110 gramdır. Artık bebeğinizin hareketlerini hissedebilirsiniz. [​IMG]  17. hafta


  Bu dönem bebeğin hızlı büyüme dönemi olduğundan daha hızlı kilo alınabilir. Bu haftaya kadar 2.5-5 kg almış olmanız beklenir ve rahminizi karnınıza elinizle dokunduğunuzda hissdebilirsiniz.

  Bebeğin ciltaltı yağ dokusu hızla artmaya başlar. Bebek ve plasenta yaklaşık aynı boyuttadır. Yutma ve göz kırpma refleksleri bu dönemde ortaya çıkar. Bebeğin boyu 18 cm, ağırlığı 150 gramdır.

  18. hafta

  Bebeğin barsaklarında mekonyum denilen ilk dışkı bu dönemde oluşmaya başlar. Bebek el ve ayak parmaklarını sıkı sıkı açıp kapatır. Erkek bebeklerde prostat gelişimi olur. Bebeğin boyu 20 cm, ağırlığı 210 gramdır.

  19. hafta
  Bu dönemde yüzde hamilelik maskesi denilen kızarıklıklar oluşur, karında, memelerde ve kalçalarda hızlı büyümeye bağlı çatlaklar meydana gelir. Bu bölgelerde kaşıntı hissedilir, cildin kuru olması kaşıntıyı artırır.

  Bebeğin cildi lanugo denilen ipeksi tüylerle kaplıdır. Bu dönemde bebeğin cildini içinde bulunduğu sıvı ortamdan koruyan beyaz renkli yağlı bir madde üretilir. Bu haftada genellikle bebeğin ilk hareketleri hissedilir. Bebeğin boyu 22 cm, ağırlığı 280 gramdır.


  20. hafta

  Hamileliğin ilk yarısının dolduğu bu haftada rahim göbek deliği hizasına ulaşmıştır. Bu haftadan itibaren göbekle pubis arasındaki orta hat çizgisi koyulaşmaya başlar.

  Bu dönemde bebek uyku ve uyanıklık dönemlerinden geçer. Bebeğin boyu 25 cm, ağırlığı 320 gramdır.[​IMG]
   
 6. 18 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : emelistan
 7. emelistan

  emelistan hayatımın erkeki Üye

  Katılım:
  15 Nisan 2009
  Mesajlar:
  240
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  86
  21. hafta

  Hamileliğin bu aşamasına kadar 5-7.5 kg almış olmanız beklenir. Rahmin büyüyerek büyük toplardamarlara bası yapması nedeniyle, özellikle akşamları ayak ve ayak bileklerinde şişme görülebilir.

  Bu haftadan sonra bebeğin kalp kası güçlenir, büyümesi ise biraz yavaşlar. Bebeğin boyu 28 cm, ağırlığı 400 gramdır.  22. hafta

  Bu haftada rahim göbeğin iki parmak üstünde hissedilebilir. Vücudun ağırlık merkezi değiştiği için bel ağrıları görülebilir.

  Bebek artık kaş ve göz kapaklarını hareket ettirebilmektedir. Erkek bebeklerde testisler karın içinden inmeye başlar. Bebeğin boyu 29 cm, ağırlığı 470 gramdır.  23. hafta


  Bu haftalarda anne adayı duygusal olarak bazı dalgalanmalar yaşayabilir. Bebeğin hareketleri bolca hissedilir, hatta karından gözlenebilir.

  Bebeğin vücudu oransal olarak normale dönmektedir, baş hala vücuda göre biraz daha büyüktür. Bu dönemde bebeğin orta kulak kemikleri de gelişimini tamamlamaktadır. Bebeğin boyu 31 cm, ağırlığı 550 gramdır.


  24. hafta

  Bebeğin kemik ve kas dokusu hızla gelişmektedir, dolayısıyla anne adayının hissettiği bebek hareketleri de güçlenmektedir. Bebeğin algılarının önemli bir kısmı gelişmiştir. Bebeğin boyu 32 cm, ağırlığı 640 gramdır.[​IMG]  25. hafta

  Rahim büyüklüğü bir futbol topu boyutlarına ulaşmıştır. Bel ve bacaklarda zonklama şeklinde ağrılar görülebilir. Bebeğin boyu 33 cm, ağırlığı 740 gramdır.

  26. hafta

  Bu haftalarda rahimde ağrısız ani kasılma ve gevşemeler meydana gelebilir. Bunlar düzensiz ve zararsız kasılmalardır, ancak erken doğum belirtileri açısından dikkatli olunmalıdır.

  Bebeğin akciğerlerinde damar yapıları ve hava kesecikleri oluşmaya başlar. Bebeğin el ve ayak izleri meydana gelir. Bebeğin boyu 34 cm, ağırlığı 820 gramdır.

  27. hafta

  Rahim göğüs kafesine yaklaştıkça diyafram da yukarıya doğru itileceğinden derin nefes alma sırasında zorluk çekilebilir.

  Bu hafta boyunca bebeğin beyni ve akciğerleri hızla gelişmektedir. Bebeğin boyu 35 cm, ağırlığı 950 gramdır.


  28. hafta

  Üçüncü trimesterde bacak krampları, basur, varisler, bel ağrıları, cilt çatlakları, ayak şişmeleri gibi yakınmalar artabilir.

  Bu haftalarda bebeğin büyümesi iyice hızlanmıştır. Saçı uzamakta, yağ depoları oluşmaktadır. Bebeğin boyu 36 cm, ağırlığı 1050 gramdır.[​IMG]  29. hafta


  Karın cildinde kaşınma, nefes darlığı, basur, bacak krampları, mide yanması, hazımsızlık ve kas ağrıları gibi birçok şikayet olabilir; ama korkmayın bunların hepsi geçicidir.

  Bu haftada bebeğin bağışıklık sistemi gelişmeye başlar. Bebeğin boyu 38 cm, ağırlığı 1300 gramdır.

  30. hafta

  Bebeğin cildindeki lanugo denilen ipeksi tüyler kaybolmaya başlar. Bebek göz kapaklarını düzenli olarak açıp kapatmaya başlar. Kemik iliğinde kan hücreleri yapılmaya başlar. Bebeğin boyu 39 cm, ağırlığı 1400 gramdır.

  31. hafta

  Bebeğin büyüme hızı nispeten yavaşlar, beyin gelişimi devam etmektedir, akciğer gelişimi hızla sürmektedir. Bebek oldukça hareketlidir. Bebeğin boyu 40 cm, ağırlığı 1650 gramdır.


  32. hafta

  Rahim içindeki yer daralmaya başladığı için bebek var olan yeri en iyi şekilde kullanmak durumundadır, bu nedenle bacaklar karına çekilmiş, kollar çaprazlanmış olarak bebek mümkün olduğunca büzülmüştür. Genellikle sırt sol tarafa yaslanmış, boyun öne eğik ve çene göğüs kafesine değer durumdadır. Bebeğin boyu 41 cm, ağırlığı 1780 gramdır.[​IMG]
   
 8. 18 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : emelistan
 9. emelistan

  emelistan hayatımın erkeki Üye

  Katılım:
  15 Nisan 2009
  Mesajlar:
  240
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  86
  33. hafta

  Bebeğin beyin dokusu bu haftada hızlı geliştiği için baş ölçüleri de hızlı bir şekilde büyür. Cilt altı yağ dokusu arttıkça bebeğin rengi pembeleşir. Testisler tamamen skrotuma inmiştir. Bebeğin boyu 42 cm, ağırlığı 2000 gramdır.

  34. hafta

  Rahimi doğuma hazırlayan kasılmalar bu dönemde sıklaşabilir. Bu dönemde cinsel arzuda azalma olabilir.

  Ultrasonografide bebeğin solunum hareketleri görülebilir, bu hareketler dış dünyadaki solunuma bir hazırlık niteliğindedir. Bebeğin boyu 43 cm, ağırlığı 2200 gramdır.

  35. hafta
  36. hafta

  Artık doğum iyice yaklaşıyor, merak ve heyecanınız giderek artıyor. Karnınızda büyüyen bebek nedeniyle sizin hareketleriniz de biraz yavaşlayacaktır. Bı dönemi bebeğinize hazırlık yağarak geçirmeniz en doğrusu olacaktır.

  Bebeğin yağ dokusu giderek arttığından kolları ve parmakları boğum boğum olmuştur. Bu haftadan sonra doğan bebekler artık prematüre olarak tanımlanmazlar. Bebeğin boyu 46 cm, ağırlığı 2700 gramdır.[​IMG]
  37. hafta

  Bebek artık her geçen gün 25-30 gram ağırlaşmaktadır. Bebeğin yeri giderek daraldığından hareketleri de farklılaşmaya başlar. Bebeğin başı yavaş yavaş doğum kanalına doğru ilerler, böylece rahimin üst seviyesi biraz aşağıya iner. Bebeğin boyu 47 cm, ağırlığı 2850 gramdır.

  38. hafta

  Bu haftadan itibaren doğum sancıları her an başlayabilir; doğum ve doğum sancıları hakkındaki bilgileriniz eksiksiz değil mi? Bu sancılar ne sıklıkta olduğunda hastaneye gitmeniz gerektiğini artık biliyorsunuz ve doğuma hazırsınız.

  Bebek günde 25-30 gram almaya devam eder, barsaklarında mekonyum denen dışkı birikmiştir. Bebeğin boyu 48 cm, ağırlığı 2950 gramdır.

  39. hafta

  Bu ve takip eden hafta içinde doğumun gerçekleşme olasılığı çok yüksek.

  Bebeğin boyu 49 cm, ağırlığı 3200 gramdır.
  Bebek hareketleri devam etmektedir, bu bebeğin sağlıklı olduğunun işaretidir. Aç, yorgun veya uykusuz olduğunuz durumlarında bebek daha az hareket edebilir.

  Bebeğin boyu 44 cm, ağırlığı 2490 gramdır.
  40. hafta

  Bu haftanın sonunda 9 ay 10 günlük süre tamamlanıyor, siz de bebeğinizi kucağınıza almaya hazırsınız. Tüm doğum hazırlıklarınızı tamamlandığınızdan eminsiniz, değil mi?

  Bebek 10 cm çapındaki doğum kanalına girmiştir. Bebeğin boyu 50 cm, ağırlığı 3350 gramdır.[​IMG]  41. hafta


  Bu haftada bebeğinize kavuşmanızı bekliyoruz, bu hafta bitmesine rağmen doğum gerçekleşmediyse “miyad geçmesi” söz konusudur. Normal doğuma engel bir durum yoksa suni sancı ile doğum başlatılabilir. Normal doğumu engelleyen bir durum söz konusuysa doğum sezaryenle gerçekleştirilir.
   
 10. 18 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : emelistan
 11. emelistan

  emelistan hayatımın erkeki Üye

  Katılım:
  15 Nisan 2009
  Mesajlar:
  240
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  86
  Rabbim isteyen herkeze nasip etsin bu mütiş mücizevi duyguyu sağlıkla inşallah.
  Bebek bekleyenlerede sağlıkla kucaklarına almayı nasip etsin yavrularını.
   
 12. 18 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : emelistan
 13. ZuZuu

  ZuZuu kelebeğimm koynumda Üye

  Katılım:
  15 Aralık 2007
  Mesajlar:
  7.335
  Beğenildi:
  79
  Ödül Puanları:
  153
  amiinn...

  o ilk haftalarda awuç içindeki resimler ne güzel ya minicik..tüylerim diken diken oldu..
  :CüvCüv:
   
 14. 18 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : emelistan
 15. emelistan

  emelistan hayatımın erkeki Üye

  Katılım:
  15 Nisan 2009
  Mesajlar:
  240
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  86
  aynen canım cetvel elimde ölçüp durdum vallahi Allah çok büyük şu kadarcık şeye can veriyor çok şaşırtıcı mütiş bişey
   
 16. 12 Eylül 2010
  Konu Sahibi : emelistan
 17. Gezgin..

  Gezgin.. Canıma Can Kattın!!... Üye

  Katılım:
  20 Aralık 2008
  Mesajlar:
  2.553
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  146
  Rabbim sen nelere kadirsin!.... Elhamdulillah.... :asigim:
   
 18. 11 Aralık 2012
  Konu Sahibi : emelistan
 19. eyv85

  eyv85 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  14 Temmuz 2011
  Mesajlar:
  27
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  31
  Teşekkürler bilgiler için.