Hala İçiyor musunuz ?PES

Konusu 'Zararlı Alışkanlıklar: Bağımlılık, Tiryakilik' forumundadır ve vicdan tarafından 30 Mayıs 2008 başlatılmıştır.

30 Mayıs 2008
    Konu Sahibi : vicdan
  1. vicdan

vicdan ~ справе&#1076 Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    106

Sigaranın vücuda verdiği zararların başında; dişlerin kirli ve pis görünümlü olması, diş eti hastalıkları, ağız ve yutakta tat alma eksikliği, gırtlak ve nefes borusunda iltihaplanma, ses tellerinin zarar göstermesi ve kanser riskinin geldiğine dikkat çekildi.

Kalp ve damarların görmüş olduğu zarar ve tahribattan dolayı kalp krizi, damar tıkanıklığı, tansiyon yükselmesi gibi sakıncaların ortaya çıktığı vurgulanan açıklamada, sigaranın verdiği zararlar hakkında şu bilgilere yer verildi:

"Beyinde felç, ileri yaşta bunama görülür. Her nefeste 50 bin hücrenin ölümüne sebep olur. Gözlerde katarakt ve ileri yaşta körlük meydana gelir. Burunda koku alma duygusu azalır. Akciğerlerde kansere yakalanma, bronşit ve amfizem gibi rahatsızlıklar meydana gelir. Mide ve yemek borusunda kanama, ülser ve kanser oluşumunu fazlalaşır. Pankreas kanseri riski artar. Rahim ve yumurtalıkta kısırlık, çocuk düşürme, sakat ve eksik doğum, erken menopoz, rahim kanseri gibi tehlikeler oluşur. Testisler ve cinsel organlarda iktidarsızlık, ereksiyonda azalma, döllenme yetersizliği, kalıtımsal bozukluklar meydana gelmesine neden olur. İdrar kesesinde mesane kanseri meydana gelir. Ellerde, parmaklarda sararma, tırnaklarda, zayıflama görülür. Kemik ve iskeletlerde kemik erimesi meydana gelir. Kol ve bacak damarlarında çeşitli hastalıklar oluşur. Kılcal damarlar, el ve ayaklardan başlayarak, kol ve bacaklara kadar tıkanıp bu organların kesilmesine kadar varan hastalıklar oluşur. Vücutta, yorgunluk, uykusuzluk, ruhsal gerilim, stres, performans düşüklüğü, reflekslerde azalma oluşur. Anne ve baba mirası olarak, sigara içen babaların, çocuklarında kanseri önleyen genler yok olmaktadır. Hamileliğinde sigara içen hanımların bebekleri yüzde 10-15 eksik kilolu doğdukları gibi zeka eksiklikleri de görülür."

2. 30 Mayıs 2008
  3. stellamaris

stellamaris ARMAĞAN'ın annesi... Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    108
    Bende malesef sigara içiyorum :KK43: Ama bırakma denemelerine başladım 1 haftadır bazen günde hiç içmediğimde oluyor...çokta aramıyorum ama elim hep birşeylere gidiyor bu gidişle kilo alacağım :KK43: offff inşallah bırakabilirim...

4. 30 Mayıs 2008
  5. Asortie

Asortie bun@luzumvar.. Pro Üye

Beğenildi:
    607
    Ödül Puanları:
    238
    ayyy allahtan hamile kaldım da bıraktım şu iğrenç şeyi ama
    o kültablasında ki görüntü çok üzdü beni yaaa

6. 30 Mayıs 2008
  7. ebrarrr

ebrarrr Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    canım çok yerinde bi konu saolasın
    sigara içenler umarım zehir içtiklerinin farkına varırlar inşallah en kısa zamanda kendilerine ve çevresindekilere zarar vermekten vazgeçerler annem babam içiyodu ama çok şükür bıraktılar
    umarım kimse içmez herkes iradeli olup bırakabilir

8. 30 Mayıs 2008
  9. kxuxçxuxk_deniz_kxixzxix

kxuxçxuxk_deniz_kxixzxix Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    ay fotograflar çok acıymış. ağızıma vurmadım hiç 20 yaşındayım içmemde. inşallah içmezler.

10. 30 Mayıs 2008
  11. ebrarrr

ebrarrr Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    ayy o kültablasının içindeki resim felaket yaaa:KK43:((((((

12. 30 Mayıs 2008
  13. serenn

serenn Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    86
    Sigara başlaması kolay bırakması zor bir alışkanlık tıpkı diğer tüm bağımlılıklar gibi. Sigara içen birçok insan "ben istediğim anda sigarayı bırakırım, keyif için içiyorum, bağımlı değilim" dese de bunun gerçeklerle ilgisi olmadığı bağımlıların kendilerine bile itiraf edemedikleri birşeydir. Sigara kullanmıyorum, bu yüzden sigara kullananları anlamam pek mümkün değil, ama bu insanların kendilerini zehirlemeleri bir yana, bir de çocuklarının yanında sigara içmeleri beni çıldırtıyor.
    Etrafınızda uzun yıllar sigara içmiş insanların görüntülerine bir baksanıza, saçları tel tel ayrılıyor, ciltleri bozuk, mat, kırışık, ten renkleri sarı, sesleri kalın olur, sürekli taaaa ciğerden öksürürler kusacakmış gibi. Sigara içmedikleri zaman akıl yürütemez, konsantre olamazlar. Genelde garip bi şekilde kokarlar.
    Herkese dumansız, sağlıklı günler...

14. 30 Mayıs 2008
  15. papatya16

papatya16 Popüler Üye Pro Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    146
    çok çokkk kötü yaaa....allah herkese bırakmayı nasip eder inş..en başta da benim eşimee:KK43:(( bugünlerde iyice fazlalaştırdıı sigarayı ve çok üzülüyorummm bişey diyorum kızıyorr daha çok hepsinin farkında ama....bu nasıl bir bağımlılıktır yaaaa:KK43:(((

16. 30 Mayıs 2008
  17. XSXXIXMAL

XSXXIXMAL Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    ben günde iki paket içiyordum hatta bazen daha fazla çok keyif alıyordum ve kesinlikle bırakmam niye bırakayım bu kadar keyifli bir şeyi diyordum yaklaşık 12 sene böyle içtim ve bırakmayı hiç düşünmedim bunu kimse bana söyleyemezdi bile sonra hamile olduğumu öğrendim bu arada eşimde en az benim kadar içiyordu sonra birden bişey oldu yani nasıl zehirler insan bebeğini göz göre göre önce eşim biraz azaltalım istersen dedi hayır dedim bitmiştir bunu bebeğime yapamam her açıdan ya arkadaşlar günde 4 paket sigara parası bile ki bu bırakmamda hiç etken değildir ama bu para bile çocuğun pek çok masrafını karşılar o gün bu gün içmiyoruz eşimle oğlum 4 yaşında ve sigaranın ne olduğunu bilmiyor ayrıca yanındada içirtmedim kimse kusura bakmasın o benim her şeyim kimsenin zevkine zehirletemem çocuğumu

18. 30 Mayıs 2008
  19. papatya16

papatya16 Popüler Üye Pro Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    146
    çok çokkk kötü yaaa....allah herkese bırakmayı nasip eder inş..en başta da benim eşimee:KK43:(( bugünlerde iyice fazlalaştırdıı sigarayı ve çok üzülüyorummm bişey diyorum kızıyorr daha çok hepsinin farkında ama....bu nasıl bir bağımlılıktır yaaaa:KK43:(((