Halı Nasıl Temizlenir?

Konusu 'Faydalı Bilgiler' forumundadır ve TATOSH tarafından 20 Şubat 2008 başlatılmıştır.

  20 Şubat 2008
  Konu Sahibi : TATOSH
 1. TATOSH

  TATOSH Ask dolu Üye

  Katılım:
  12 Haziran 2007
  Mesajlar:
  3.701
  Beğenildi:
  27
  Ödül Puanları:
  148
  Halı Nasıl Temizlenir?
  “Ne şekilde olursa olsun gündelik kullanım esnasında halılarda çeşitli lekelerin oluşması doğaldır. Önemli olan hangi lekenin nasıl temizleneceği konusunda yeterli bilgiye sahip olmaktır. ‹şte 12 zorlu lekeye karşı 12 farklı temizleme yöntemi...”

  Halınız ilk günkü görünümünü zaman içinde kaybeder. Bu gündelik kullanımdan kaynaklanan geçici bir kirlenme veya doğru yöntemlerin uygulanmamasından kaynaklanan kalıcı bir hasardan ötürü olabilir.

  Ne şekilde olursa olsun gündelik kullanım içerisinde halılarda çeşitli lekelerin oluşması doğaldır. Önemli olan hangi lekeyi nasıl temizleyeceğiniz konusunda yeterli bilgiye sahip olmanızdır. ‹şte 12 zorlu lekenin temizlenmesine yönelik 12 farklı temizleme yöntemi…

  Halı temizliğinde birtakım leke yok etme önerilerinde bulunmadan önce şunu belirtmek gerekir; halınızın ömrünü uzatmak istiyorsanız halı kesinlikle düzenli olarak vakumlanmalıdır. Düzenli vakumlama halınızın yüzeyindeki kir taneciklerinin zaman içinde derinlere nüfuz ederek kalıcı ve derin lekeler oluşturmasını önleyerek zamanında yok edilmesini sağlayacaktır. Böylelikle ciddi paralar harcayarak satın aldığınız değerli halılarınız ilk günkü görünümlerini korumayı sürdürecektir. Vakumlama işleminde önemli bir diğer konu ise halı yüzeyini zedelemeden yalnızca kirlerin alınmasını sağlayacak uygun aparatın kullanılması olacaktır. Bunun yanında bazen fırça aparatıyla ulaşılamayacak kirler her ne kadar görünürde bir kir bırakmamış gibi görünse de halının derinlerine nüfuz ederek kalıcı kir ve leke oluşumuna neden olur. Bu açıdan daha derinlere temas edebilecek aparatları kullanın. Halının püskülleri varsa, buna dikkat ederek ona göre bir vakumlama yapın. Her ne şekilde olursa olsun vakumlama işlemini dikkatli yapmayı unutmayın. Halınız kalın dokuluysa ve vakumlamadan kaynaklanan izleri bir diğer deyişle gölgelenmeyi yok etmek istiyorsanız, o zaman tek bir yönde vakumlama işlemini gerçekleştirmeniz doğru olacaktır. Daha sonra halı yüzeyini elinizle düzleştirmeyi unutmayın. Böylelikle halı yüzeyinde herhangi bir gölgelenme olmayacaktır.

  Halınızı yüzeyinde beliren sandalye, masa, sehpa ve koltuk ayaklarından kaynaklanan iz ve çukurlaşmaları da mobilyalarınızı yerlerini zaman zaman değiştirerek yok edebilirsiniz. Böylelikle halının yıpranma oranını azaltır her parçanın daha eşit şekilde eskimesini sağlamış olursunuz. Ayrıca halının kirlenme oranı fazla olan alanlarını da mümkün olduğunca sık temizlemenizde fayda vardır.

  Kir ve lekeye karşı koruma;
  ilk yardım:

  Hiç kimse değerli boş zamanlarını halı temizliğiyle geçirmek istemez. Halıdaki leke ve kirleri temizlemek için geçirilen zaman kaybını önlemek kadar yıpranma ve kirlenmeye karşı önemli bir yöntem de dışarıda giyilen ayakkabıların mümkün olduğunca ev içerisinde giyilmemesini sağlamaktır. Eve girişte ayakkabıların çıkarılması veya kapı önü paspaslarının kullanılması bu anlamda önlem olarak alınabilir. Kapı girişlerinde kullanılacak paspaslar hem kirlenmeyi azaltacak hem de hijyen sağlayacaktır. Unutulmaması gereken bir diğer nokta da girişlerde kullanılan bu paspasların mümkün olduğunca yıkanabilir özellikte olmaları gerektiğidir.

  Güzelim halınızın üzerine herhangi bir sıvının dökülmesi durumunda öncelikle yapmanız gereken şey, dökülen sıvı fazlalığını birkaç kat havlu peçete yardımıyla almak olacaktır.

  ‹lk yardım niteliğindeki bu işlemin ardından bir miktar seyreltilmiş sıvı el deterjanı ve temiz bir bez yardımıyla lekenin üzerini leke yok olana dek tamponlayın.

  Peki, hangi lekeye ne tür bir temizleme yöntemi uygulanmalıdır? ‹şte bir dizi leke ve uygun temizleme metodları…

  12 FARKLI LEKE TEMİZLİĞİ

  Domates ve sos lekelerinin temizlenmesi:
  Spagetti sosu veya domates çorbası gibi domates bazlı halı lekelerini temizlerken %3 hidrojen peroksit veya oksijen içeren sıvı ferment deterjan kullanabilirsiniz. Halıdaki lekeleri yok etmeye çalışırken, her zaman halının çok fazla gözle görülmeyen bir kısmında bu uygulamayı yapmayı akıldan çıkarmayın. Temizleyiciyi uyguladıktan sonra, birkaç dakika lekenin üzerinde bırakın, ardından temiz suyla durulayın. Her zaman bir kurutma kağıdı ile kurutarak lekeleri halıdan alın, ama asla sürtmeyin. Böylelikle halı elyafı zarar görmemiş olur. Lekeye yönelik uygulamalarda daima dışardan içeri doğru hareket edin. Böylelikle lekenin daha fazla alana dağılmasını önlemiş olursunuz.

  Sakız lekesinin temizlenmesi:
  Sakız halı yüzeyinde yapışkan bir kir bırakır. Sakızdan kaynaklanan bu tip lekeler konusunda endişe etmeyin. Çünkü temizlenmesi ve halı yüzeyinden yok edilmesi aslında oldukça kolaydır. Bu tip yapışkan kirler ya belli firmaların sprey temizleyicileri veya herhangi bir yağlı temizleyicilerle kolaylıkla yok edilir. Önemli olan halının yüzeyine yapışmış ve kurumuş bu sakız taneciklerinin yumuşamasını sağlamaktır. Ardından sodalı su yardımıyla temiz bir bezi lekenin üzerine bastırmak ve birkaç dakika bekletmek yeterli olacaktır. Bu işlemin ardından leke yok edildiğinde hiç kimse bu yüzeyde önceden sakız lekesi bulunduğuna inanmayacaktır.  Yağ lekesinin temizlenmesi:
  Yağ lekeleri de ayrı bir derttir. Halıdaki yağ lekelerini temizlemek için şu yöntemi uygulamayı deneyin; yağlı leke ya da lekelerin üzerine bir gece öncesinden soda veya mısır nişastası uygulayın. Vakumlamanın ardından, yağın emilimi sağlanır. Eğer bu uygulamanın ardından hala leke ve kalıntı yok edilmediyse, leke yok olana kadar lekenin üzerine bir bez yardımıyla sirke uygulayın. Yağ lekelerini çözmek üzere özel olarak formüle edilmiş bir sıvı bulaşık deterjanı halıdaki yağ lekelerini yok edecektir. Bunun için de yarısı deterjan yarısı su dolu bir solüsyonu lekenin üzerine direkt spreyleme yöntemiyle uygulayabilirsiniz. Ardından havlu peçete veya temiz bir bez yardımıyla leke kaybolana dek silebilirsiniz. Daha sonra durulamak için nemli bir sünger yardımıyla lekenin üzerini silin.

  Şurup ve benzeri yapışkan lekelerin temizlenmesi:
  Herhangi bir pasta, kek şurubu veya reçelin halıya dökülmesi tam bir kabustur. Bu yapışkan döküntü daha da derinlere halı elyafının içine nüfuz ederse daha da büyük felaket olur. Bu tarz şekerli ve yapışkan sıvı lekelerin temizliğinde, bir çay kaşığı bulaşık deterjanını bir çay kaşığı ılık suyla karıştırarak bir solüsyon elde edin. Bu sıvıyı lekenin üzerine spreyleyerek uygulayacabileceğiniz bir şişeye koyun. Sıvıyı lekenin üzerine döktükten sonra kağıt havlu veya temiz bir bez yardımıyla lekenin üstünü silin. Bu uygulamanın da ardından lekenin üzerini yapışkan ve sabunlu kalıntıyı halıdan yok etmek amacıyla temiz suyla silin.

  Şarap lekesinin temizlenmesi:
  Şarabın tanen içermesi nedeniyle şarap lekelerinin yok edilmesi bazen çok zordur. Halıdaki kırmızı ve beyaz şarap lekelerini yok etmek için bazı basit solüsyonlar vardır. Örneğin, eğer halıya kırmızı şarap döküldüyse, lekenin üzerine derhal bir bardak beyaz şarap dökün. Beyaz şarap kırmızı şarabı etkisiz kılacak, böylelikle leke kaybolacaktır. Beyaz şaraptan kaynaklanan lekeleri ise bir miktar sirkeyle bastırmanız yeterli olacaktır. Her iki lekeyi yok etme metotları da beş dakikadan az bir zamanı alır.

  Üzüm suyu lekesinin temizlenmesi:
  Şarapta olduğu gibi üzüm suyundaki tanenler lekenin halıdan çıkarılmasını zorlaştırır. Koyu bir mor lekenin verdiği görünüm oldukça ürkütücü bir o kadar da zordur. Ancak sodalı su bu konuda imdadınıza yetişir. Bir miktar sodayı halının üzerine dökün ve kağıt havlu yardımıyla tamponlama işlemi yapın. Aynı şekilde halıdaki bu lekenin yok edilmesi için bir miktar sirke ve yumuşak bir el deterjanı karışımı da işinizi görür. Bu karışımı lekenin üzerine hafifçe bastırarak ve bir süre bu işlemi tekrar ederek halıdaki lekenin yok edilmesini sağlayabilirsiniz. Eğer hala lekeden iz varsa bu defa nemli temiz bir bezi kalıntının üzerine tamponlayarak uygulayın.

  Yağlı boya lekesinin temizlenmesi:
  Halıda yağlı boyadan kaynaklanan lekelerin yok edilmesine ilişkin herhangi bir kimyasal malzeme kullanmadan önce halının ilk etapta görünmeyen bir kısmında deneme yapmanız faydalıdır. Halının bu gizli kısmı dolap veya mobilyalarınızın altında kalan bir kısmı olabilir. Böyle bir uygulama halıya olduğundan daha fazla vermenizi önleyecektir. Halıdaki bu tip lekeleri yok etmek için ilk etapta inceltilmiş ve az miktarda boya sökücü tiner kullanın. Ardından nazikçe leke kaybolana dek tamponlamayı sürdürün. Eğer bu işlem işe yaramıyor veya tiner bulunmuyorsa o zaman kuru temizleme çözücüleri kullanmayı deneyin. Eğer boya derinlere nüfuz etmediyse fark edilmeyecektir, yüzeyin hafifçe çırpılması boyanın yok edilmesinde yeterlidir. Eğer tüm bunların hiçbiri işe yaramıyorsa, o zaman profesyonel halı temizliği yapan şirketlerle irtibata geçmeniz gerekecektir.

  Yağlı lekelerin temizlenmesi:
  Yağ içeren lekelerin halıdan çıkarıl-ması için yapmanız gereken ilk şey öncelikle yağın bir şekilde halıdan emilimini sağlamanız olacaktır. Kabartma tozu veya mısır nişastası bu noktada iyi sonuç verir. Öncelikle pudrayı lekenin üzerine bol miktarda serpin ve bir gece lekenin üzerinde bırakın. Ardından pudrayı vakumlayın. Vakumlanan alandaki renklerde bir solma söz konusu ise lekenin üzerini yumuşak bir el deterjanı veya yağlara karşı etkili bir sıvı çamaşır deterjanı ile silmeye çalışın. Leke yok olduğunda bu defa da temiz nemli bir bez veya sünger yardımıyla lekenin üzerini silmeyi deneyin.

  Oje lekesinin temizlenmesi:
  Ojeden kaynaklanan lekelerin yok edilmesinde yalnızca aseton kullanmanız işe yarar. Bir miktar pamuk veya temiz bir bez üzerine bir miktar aseton dökün ve leke kaybolana kadar lekenin üzerine uygulayın. Tüm kalıntıları yok etmek adına lekenin üzerine bu kez temiz su uygulayın. Halı lekelerini temizlerken özelikle ojeden kaynaklanan lekelerin temizliğinde unutmayın ki uygulamanın tamponlama şeklinde yapılması son derece önemlidir. Sakın sürtmeye kalmayın, bu işlem ojenin dağılarak lekenin daha da geniş bir alana yayılmasına neden olur.

  Çikolata lekesinin temizlenmesi:
  Halıda çikolata veya kahve lekesi meydana geldiyse, lekeli kısma sirke uygulaması yapmanız yeterli olacaktır. Tamponlama işlemini leke yok olana kadar tekrarladıktan sonra nemli bir sünger veya bez yardımıyla lekenin üzerini durulayın. Eğer sirkenin kokusu sizi rahatsız ediyorsa, halınızı temizlemek için yumuşak bir sıvı el deterjanını da leke temizliğinde kullanabilirsiniz. Temiz bir bez üzerine sıvı bir el deterjanını dökün ve hafifçe bastırarak lekenin yok olmasını bekleyin.

  Uhu lekesinin temizlenmesi:
  Evinde çeşitli tamiratlar yapmayı sevenlerdenseniz, ufak kaza ve aksilikleri hiç beklemediğiniz bir anda ortaya çıkabileceğine de tanık olmuşsunuzdur. Eğer böyle bir tamirat yaparken en sevdiğiniz halının üzerine yapışkan veya uhu döküldüğünde ne yaparsınız? Öncelikle bu gibi durumlarda asla paniğe kapılmayın. Aslında halı üzerinde oluşan uhu lekelerini temizlemek göründüğünden çok daha kolaydır ve sanıldığının aksine çok az zamanınızı alacaktır. Öncelikle bu tip lekelerde uhunun dökülmesinin hemen ardından müdahale yapılması önem taşır. Uhu ne kadar ıslak ve yeni oluştuysa, halı üzerinden çıkarılması da o denli kolay olur. Öncelikle lekenin üzerini ılık bir süngerlerle bastırın. Bu şekilde daha fazla uhu kalıntısı çıkarılamayıncaya kadar bu işlemi sürdürün. Ardından ılık sirkeye bastırılmış bir bezi lekenin üzerine yerleştirin ve lekenin üzerinde yaklaşık yarım saat bekletin. Bu işlemden sonra uhu bezle silindiğinde kolaylıkla yok olacaktır. Ancak eğer uhu çoktan kurumuşsa, o zaman bir bıçak veya spatula yardımıyla halının lekeli kısmını hafifçe kazıyın. Bu işlemi daha fazla sertleşmiş herhangi bir uhu kalıntısı çıkarılamayıncaya kadar sürdürün, o andan sonra sirkeye batırılmış havluyu lekenin üzerine uygulayın. Eğer tüm bu metotların hiçbiri de lekenin yok edilmesini sağlamazsa, bu kez kuru temizleme çözücülerinden birini kullanın. Ancak bu uygulamadan önce hem kullanılacak maddenin hem de halınızın ürün ve kullanım kılavuzunu iyice gözden geçirdikten sonra uygulamaya başlayın. Söz konusu malzeme halınızda kullanıma uygun ise o zaman leke yok olana kadar lekenin üzerine uygulayın.

  Kahve lekesinin temizlenmesi:
  Halının üzerindeki kahve lekelerinin yok edilmesi aslında zor değildir. Bu lekelerin yok edilmesinde lekeye mümkün olduğunca çabuk müdahale edilmesi önemlidir. Halının üzerinde lekeleri etkili bir şekilde yok edin. Önemli olan lekenin olabildiğince çabuk müdahale edilerek yok edilmesidir. Eğer bu şekilde davranmazsanız, kalıcı zararların oluşumunu önleyemezsiniz. Soda veya sirke ile leke yok olana kadar silin. Eğer gereğinden fazla bekler ve lekenin yerleşmesine neden olursanız lekenin çıkarılması zorlaşır. Bu aşamada lekeyi yok etmek için kuru temizleme solüsyonu kullanmanız gerekir. Leke yok olana kadar tamponlamayı sürdürün.
   
 2. 20 Şubat 2008
  Konu Sahibi : TATOSH
 3. gxuxlse

  gxuxlse Aktif Üye Üye

  Katılım:
  9 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  592
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  geçen gün çocuklar halının üzerne oje dökmüşler asetonla denedim ama kırmızılık daha bir yayıldı tekrar deniycem .emeğine sağlıkarkadaşım
   
 4. 25 Ağustos 2008
  Konu Sahibi : TATOSH
 5. Efla

  Efla bize bağışla Allahım Pro Üye

  Katılım:
  18 Mart 2008
  Mesajlar:
  4.365
  Beğenildi:
  10
  Ödül Puanları:
  108
  halıdaki lekeler için;

  Alkol, içki: Şampuanlayınız, sonra beyaz ispirto ile tampon yapınız.
  Bira: Ilık suya %3 oranında beyaz ispirto ilave ederek tampon yapınız.
  Boya (ayakkabı boyası): Önce tiner, sonra beyaz ispirto ile silip şampuanlayınız.
  Boya (plastik boya): Leke yeni ise soğuk su ile tampon yapınız. Kurumuş lekeyi çıkarmak çok zordur. Uzman bir temizlik firmasına başvurunuz.
  Boya (yağlı boya): Tiner ile tampon yapınız, sonra şampuanlayınız.
  Çamur: Kurumasını bekleyiniz, sonra elektrikli süpürge ile süpürünüz.
  Çay: Leke şampuan ile çıkmaz ise, beyaz ispirto ile veya %10 oranında amonyak ilave edilmiş su ile tampon yapınız.
  Çiklet: Çikleti bir bıçak ile alınız, sonra perkloretilen ile tampon yapınız.
  Çikolata, karamel, tatlı: Ilık su ile veya suya %5 amonyak ilave ederek tampon yapınız.
  Çim, yeşil sebze, çiçek: Beyaz ispirto ile ıslatarak siliniz.
  İlaç, kozmetik: Tiner veya perkloretilen ile silindikten sonra şampuanlayınız. İz kalırsa %5 oranında amonyak ilave edilmiş su ile veya beyaz ispirto ile siliniz.
  Hardal, mayonez, ketçap: Önce %10 oranında amonyak ilave edilmiş su; sonra perkloretilen ile siliniz. Gerekirse şampuanlayınız.
  Kahve: Leke şampuanı ile çıkmaz ise; beyaz ispirto ile veya %10 oranında amonyak ilave edilmiş su ile tampon yapınız.
  Kan: Soğuk su ile tampon yaptıktan sonra şampuanlayınız. İz kalırsa %5 oranında amonyak ilave edilmiş su kullanınız.
  Katran, makine yapı, fuel oil: Tiner veya perkloretilen ile tampon yapınız. Sonra şampuanlayınız. Beyaz ispirto ile işlemi tekrarlayıp, tekrar şampuanlayınız.
  Küf: Amonyaklı su ile tampon yapınız.
  Mercurokron: 1/3 beyaz ispirto 2/3 su karışımı ile tampon yapınız.
  Meyve, gıda maddeleri: Ilık su ile tampon yapınız.
  Mobilya veya yer cilası: Saf alkol veya perkloretilen ile siliniz, sonra şampuanlayınız. Hale iz varsa %5 oranında amonyaklı su veya beyaz ispirto kullanın.

  Mum, parafin: Leke üzerine emici kurutma kağıdı koyup ılık ütü ile geçiniz. Perkloretilen ile tampon yapıp şampuanlayınız.
  Mürekkep, analin karbon: Kurutma kağıdı ile mümkün olduğu kadar kuruttuktan sonra %30 beyaz ispirto, %70 su karışımı ile tamponlayıp şampuanlayınız. Saf limon suyu da iyi sonuç verir.
  Parfüm: Beyaz ispirto ile tamponlayınız.
  Pas: %3 oranında potasyum okseelat ilave edilmiş su ile siliniz.
  Reçel, şurup, meyve suyu: Ilık su ile tampon yapınız. İz kalırsa tiner veya perkloretilen kullanınız.
  Salça, sos, yağ ve tereyağ: Tiner veya perkloretilen ile tampon yaptıktan sonra şampuanlayınız. İz kalırsa %5 oranında amonyak ilave edilmiş su ile tampon yapınız.
  Su: Emici bir bez ile halı üzerindeki suyu mümkün olduğu kadar alınız. Tamamen kuruduktan sonra şampuan veya beyaz ispirto ile siliniz.
  Süt, kakaolu süt, yoğurt: Şampuanlayınız, sonra %5 oranında amonyak ilave edilmiş su ile veya beyaz ispirto ile tampon yapınız. İz kalırsa perkloretlen veya tiner kullanınız.
  Şarap limonata: Yarı yarıya sirke-su karışımı ile sildikten sonra şampuanlayınız.
  Şeker: Ilık su ile tamponladıktan sonra şampuanlayınız.
  Tentürdiyot: Saf amonyak ile tampon yapınız.
  Tırnak cilası: Aseton ile tampon yaptıktan sonra şampuanlayınız.
  Tutkal, vernik: Tiner veya perkloretilen ile sildikten sonra ılık su ile tampon yapınız veya şampuanlayınız.
  Tükenmez kalem: Perkloretilen veya beyaz ispirto ile siliniz.
  Yumurta: %5 amonyak ilave edilmiş su ile veya beyaz ispirto ile tamponladıktan sonra şampuanlayınız.


  Terimler
  Amonyak: Eczanelerde satılır.
  Beyaz ispirto: Metil alkol. Eczanelerde ve marketlerde bulunur.
  Ilık su: 50 dereceden sıcak olmayan su.
  Perkloretilen: Kuru temizleme sıvısı. Kuru temizlemecilerde ve kimyevi madde satıcılarında bulunur.
  Potasyum okselat: Eczanelerde veya kimyevi madde satıcılarında bulunur.
  Şampuanlamak: Marketlerde satılan halı şampuanı veya bir deterjanın sadece köpüğü ile çok az su kullanılarak ve yumuşak harekeler ile halınızı silmek.
  Tampon yapmak: Temiz bir bez, havlu veya kağıt havluyu birkaç kez katlayarak halının ıslak yerine koyup üzerine vurarak hatta kuvvetlice basarak kurutmak.
   
 6. 9 Ekim 2008
  Konu Sahibi : TATOSH
 7. HANDESAM

  HANDESAM Aktif Üye Üye

  Katılım:
  9 Ekim 2008
  Mesajlar:
  1
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  Arkadaşlar lütfen acil cevap yazarsanız sevinirim.
  halıya ve sandalyenin kumaş bölümüne sir ağda döküldü .sir ağdanın yağı ile çıkratmaya çalıştım fakat olmadı,ağdada kurudu,google kullanarak araştırdım ama ağda ile ilgili hiç bir leke çıkartma konusu yok. bana yardımcı olun lütfen :KK43:
   
 8. 24 Mart 2009
  Konu Sahibi : TATOSH
 9. belginmemo

  belginmemo Guest

  Arkadaşlar ,
  halı temizliği hakkında bilgilendirmeleriniz bi harika ellerinize sağlık.....teşekkürler
  insanın ihtiyacı olunca bilgiye ulaşabilmesi ne kadar güzel........herkese temizz günlerrrr
  KOLAY GELSİN
   
  yagmurayaz bunu beğendi.
 10. 25 Mart 2009
  Konu Sahibi : TATOSH
 11. denisim

  denisim Aktif Üye Üye

  Katılım:
  13 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  291
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  geçen eltimin küçük kızı yeni aldığı halının üzerine meyve suyu dökmüştü eltim çok üzüldü ağladı bile "ben meyve suyunu bilirim asla çıkmaz silersin çıkmış gibi gözükür kuruyunca lekesi kalır" dedi hemen gidip sıcak su hazırladım ve bi hacışakirle sildim tertemiz oldu hacışakir halı silerken parlatmada çok güzel ve ekonomik bi yöntem ben halılarımı hep hacı şakirle siliyorum :)
   
 12. 18 Nisan 2009
  Konu Sahibi : TATOSH
 13. beyza3

  beyza3 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  26 Ocak 2007
  Mesajlar:
  174
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  106
  Hacı şakir derken canım sabun mu yani?
   
 14. 23 Nisan 2009
  Konu Sahibi : TATOSH
 15. solidio

  solidio Masumiyet+Cesaret Pro Üye

  Katılım:
  14 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  3.006
  Beğenildi:
  980
  Ödül Puanları:
  238
  halı gibi emici zeminlere dökülen leke bırakacak sıvılarınızı hemen silmeyin önce kağıt havlu ile mutlaka fazlasını alıp sıvının emilmesine engel olun daha sonra silin göreceksinizki kuruduğu zaman leke kalmamış.......özelikle halılarınızı sabunla temizleyin kokulu sabunları tercih edin yoksa yünlü halılarda iğrenç bir koku kalabilir :CüvCüv:
   
 16. 8 Ekim 2010
  Konu Sahibi : TATOSH
 17. sedef10

  sedef10 my lord... Üye

  Katılım:
  7 Mart 2010
  Mesajlar:
  4.730
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  146
  kızlar halıma gıda boyası döküldü ne yaptıysam çıkaramadım ne çıkarabilirim yardımcı olurmusunuz....
   
 18. 26 Ekim 2010
  Konu Sahibi : TATOSH
 19. skopca

  skopca Elma yanak:) Pro Üye

  Katılım:
  21 Ekim 2010
  Mesajlar:
  29.309
  Beğenildi:
  21
  Ödül Puanları:
  198