Halı satın alırken nelere dikkat edilmeli?

Konusu 'Sorular, Sorunlar, Tavsiye ve Öneriler' forumundadır ve Elif tarafından 1 Nisan 2009 başlatılmıştır.

  1 Nisan 2009
  Konu Sahibi : Elif
 1. Elif

  Elif Onur Üyesi Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  24.627
  Beğenildi:
  5.161
  Ödül Puanları:
  438
  “El halılarının bazı özellikleri onları diğer ev mobilyalarından çok daha değerli ve bulunduğu mekana çok daha fazla güzellik katan nitelikte kılar. Unutulmamalıdır ki bu halılar kullanıldıkları mekanlarda yıllar yılı süren bir hizmet sunarlar. Bu konuda önemli satın alma kriterlerini okuyucularımızla paylaşıyoruz.”

  Kaliteli el halıları yalnızca estetik bir ürün olmakla kalmayıp, aynı zamanda kuşaklar boyu sağlamlığını koruyan demirbaş ev eşyalarımızdır. Değerlerini korumanın yanı sıra zamanla daha da değer kazanarak ilk günkü hallerinden daha da güzel bir görünüme sahip olurlar. Bu halıların temizlik ve bakımı da çok kolaydır. El halılarının bu özellikleri onları diğer ev mobilyalarından çok daha değerli ve bulunduğu mekana (ev ya da ofise) çok daha fazla güzellik katan nitelikte kılar. Unutulmamalıdır ki bu halılar kullanıldıkları mekanlarda yıllar yılı süren bir hizmet sunarlar.

  El halıları her ne kadar estetik olsalar da, bu konunun uzmanı olmadığınız sürece onların gerçek değerini saptayabilmeniz zordur. Aslında kıymetli halı stoğu olan, tercihen yılların deneyimiyle el halılarında uzmanlaşmış muteber bir halı satıcısından halı satın almak çok önemlidir. Açık arttırma ve benzeri ortamlar halı satın almak için yapılabilecek en kötü tercihlerdir. Çünkü bunlar genelde halı endüstrisinin almayı reddettiği parçalar olup aynı zamanda hiçbir şekilde gerçek bir tasarruf aracı da olamazlar. Yapılacak en isabetli şey doğruca gerçek el halı ithalatçılarından alım yapmak olacaktır.

  Doğru Yerden Halı Almak:

  Halı satın alma kararınızı etkileyen en önemli faktör doğru mağazayı seçmek olacaktır. Halılar hakkında ne kadar bilgi sahibi olursanız olun, bilgi, tavsiye ve garanti açısından seçtiğiniz satıcıya güvenmek durumundasınızdır. Yalnızca kendinizi rahat hissettiğiniz dükkandan alışveriş yapın. Bu rahatlık ister dürüstlük, doğruluk, deneyim iterse mükemmel müşteri hizmeti şeklinde olsun tüm bu gerekli özelliklerin o mağaza da bulunup bulunmadığını dikkate almanızda fayda vardır.

  Esnaf baskısından kurtulun:

  Sakın ola acele bir karar vermeniz için size baskı yapan bir satıcının müşterisi olmayın. Dürüst ve iyi bir halı satıcısı sizin tüm halı örneklerine bakmanıza izin verecektir. Böylelikle gerekli bilgiyi alarak sakin ve doğru karar verebilme imkanına sahip olursunuz. Eğer kendinizi huzursuz, rahatsız hissederseniz satıcı tarafından baskı altında hissederseniz, o mekandan ve kişiden alışveriş yapmayın. Güzel, nazik en önemlisi kendinizi güvende hissettiğiniz bir ortamda alışveriş yaptığınızdan emin olun.


  Ürüne ilişkin yeterli bilg edinin:


  Alışveriş yapacağınız halı mağazasını seçmek de bir o kadar önemlidir. Sözkonusu mekan çalışanları yeterli ölçüde ürün bilgisine sahip değilse ya da gerekli bilgi aktarımını yapmakta isteksizlerse, örneğin elyaf dokusu, halının kökeni, kalite ve birbirinden farklı halı tipleri arasındaki açık ve net karşılaştırmaları yapamayarn kişilerle satın alma ilişkisi içine girmeyin.

  Kapsamlı bir araştırma yapın
  :

  Her zaman herhangi bir şey almadan önce araştırma yapmayı unutmayın. Bu bilgi araştırmasını daha kapsamlı ve kısa sürede yapabilmek için de internetten faydalanmayı düşünebilirsiniz. Kabaca bile olsa ürün fiyatları hakkında bilgi sahibi olabilir, almayı düşündüğünüz halının diğer özellikleri ve ayrıntılarına yönelik bilgi edinebilirsiniz. Böylelikle size en yakın mekanda bulunan güvenilir bir satıcıyla daha bilinçli olarak temasa geçebilirsiniz.
  El dokuma halıların fiyatları:

  El yapımı halıların en büyük özelliği her keseye ve bütçeye uygun ürün gamına sahip olmasıdır. Geniş bir oda için bile uygun ebatlarda, elde dokunmuş doğal elyaftan (yün yada pamuk gibi) halıları uygun fiyatlarda bulabilirsiniz. Mümkün olduğunca farklı mağazaya bakarak ürün çeşitlerine göz atmanızda fayda vardır. İlgilendiğiniz modele ilişkin bilgileri not etmeyi unutmayın. Daha sonra da halınızı almak istediğiniz mağazadan satın alın.

  Halı ebatları:


  Bu doğru halıyı seçmedeki ilk adımdır. Ne kadar güzel, ihtişamlı veya değerli bir halı olmasından öte sizin dekorunuz olarak uygun ebatlarda bir halı olup olmadığı önem taşır. Halı alırken halının boyutları yerleştireceğiniz mekanlar için göz önünde bulundurmanız gereken ilk faktördür. Örneğin hol ve yemek odası bu açıdan düşünülmelidir. Mesela sözkonusu mekan holse, holü tamamıyla kaplayan bir halı seçilmelidir. Holde kullanılan halının uygun olmaması yatak odası, oturma odası yada diğer odalardakinden daha fazla dikkat çekecektir.

  Kullunılan materyal:


  Halılarda kullanılan materyallerin çoğu yün, pamuk veya ipektir. Göçebe halıları yün havlı olup, yünden yapılır. Doğal elyaflar sağlamlık, estetik ve değer açısından sentetik materyallerle mukayese edilemez. En sağlam elyaf yündür. İpek halılar lüks görünümlü ve estetik olabilirler ancak kullanımı fazla olan mekanlar için uygun değildir.
  Yün:
  Yünün çok farklı dereceleri vardır. Genel olarak yüksek bölgelerde yetişen koyundan elde edilen yün daha kalitelidir. Ayrıca koyunun karın ve boyun bölgesinden elde edilen yünler çok daha fazla tercih edilen türdendir. Genç ve sağlıklı hayvanların yünleri daha kalitelidir. Canlı yün canlı bir hayvandan kırpılır ki esas tercih bu yönde olmalıdır. Cansız yün ise kimyasal olarak cansız hayvandan elde edilir. Cansız yün tahmin edileceği gibi kayganlığını yitirmiş ve bu nedenle daha sert cinstendir.
  Uyarı:
  El yapımı yün halılarda buharla temizleme ya da kuru temizleme yapmayın. Buhar temizliği yündeki yağları eriterek canlı yünü cansız hale getirecektir. Buharla temizlenen yünün daha temiz görünmesi aldatıcıdır. Çünkü verdiği hasar değiştirilemez, telafi edilemez. Hasar kendisini birkaç temizleme sonrasında gösterecektir ama o zaman da çok geç olacaktır. Kuru temizleme işleminden sonra elyafta kalan kimyasal kalıntılar iyi bir el yapımı yün halının ömrünün de kısalmasına neden olur. [​IMG]
  En büyük yanlışlardan biri de akrilik’in yün; suni ipekli kumaşın yada merserize yünün ipek olarak satılmasıdır. Herhangi bir ürün etiketi gerçeği pek de yansıtmayan ihtişamlı bir hava yaratılma amaçlı bilgi içerebilir. Gerçek ve kesin olan bilgilere kulak vermenizde fayda vardır. Satıcının lafazanlığının kurbanı olmayın. Herhangi bir materyal değerli bir materyalden üretilmiş olabilir, ancak unutulmaması gereken materyalin hala sentetik olduğu gerçeği ve ne sağlamlık ne de değer olarak doğal elyaflardan kat be kat kalite olarak farkıdır.
  Tavsiye:
  İpek halının gerçekten ipek halı olduğundan emin olmak için küçük bir parça alıp yakın. Tek bir parça halinde kalıyorsa gerçek ipek, parçalara ayrılıyorsa suni ipekli kumaştır. Halı endüstrisinde rayon denilen ipekli kumaş yapay (suni) ipek olarak bilinir. Hangi isimle bilinirse bilinsin gerçek değil suni ipektir. Hindistan, Çin ve Pakistan’dan alınan bazı ipek halılar aslında gerçek ipek değildir. Bu noktada ne aldığınıza dikkat etmekte fayda var. Unutmayın ki güvenilir bir halı satıcısı ise ürünlerin gerçek malzemelerinden açıkça bahsedecektir