Halıdaki Lekeleri Nasıl Çıkarırsınız?

Konusu 'Faydalı Bilgiler' forumundadır ve Halikarnas tarafından 21 Temmuz 2009 başlatılmıştır.

21 Temmuz 2009
    Konu Sahibi : Halikarnas
  1. Halikarnas

Halikarnas DÖNDÜM Pro Üye

Beğenildi:
    30
    Ödül Puanları:
    198
    Yanlış uygulamalar lekelerin temizlenmesini daha da zorlaştırır, bir süre sonra onlarla yaşamaya alışmak zorunda kalırsınız. Uygulayacağınız pratik yöntemlerle lekelerden kolaylıkla kurtulmak ise, hiç de zor değil.

- Lekenin üst yüzeyini mümkün olduğunca bir kaşık veya havlu yardımıyla alın

- Lekeyi ovalamayın, fazla güç uygulamayın. Temiz bir bezle hafifçe lekeli alandan nemi alın. Ovalamak halı elyaflarına zarar verebilir ve lekenin halının içine işlemesine neden olur.

- Lekeli alana sıcak değil ılık su uygulayın ve temizleme bezine leke partiküllerinin geçişi bitene kadar temizleyin.

- Eğer hala leke görülüyorsa bir deterjan çözeltisi hazırlayın. Bir çay kaşığı bulaşık deterjanı ile bir kap ılık suyu karıştırın. Çok fazla deterjan kullanmayın, çünkü halıdan bu deterjanı durulamak oldukça zordur.

- Deterjan çözeltisini uygulayın. Halıya etki etmesi için 5 dakika çözeltinin leke üzerinde kalmasına izin verin. Daha sonra ılık temiz su ile durulayın. Deterjan tamamen bitene kadar işlemi tekrarlayın.

- Lekeli bölge üzerine nemi emebilmesi için beyaz kağıt havlu yerleştirin. Havlunun üzerine ağırlık sağlaması açısından leke yapmayacak cam veya seramik bir obje yerleştirin. Yaklaşık 12 saat bu şekilde bekleyin.

- Halı kuruduğunda elektrikli süpürge ile süpürün.

- Eğer bu işlemlerden sonra hala leke varsa bunun anlamı lekenin halıya işlediğidir.

SAKIZ LEKESı ıÇıN NE YAPMALI?

- Buz kalıplarını üzerine koyarak sakızı dondurun.

- Daha sonra bir kaşık veya ıspatula yardımı ile donmuş sakızı kırın.

- Parçaları elektrikli süpürgeyle süpürün.

- Lekeli bölge üzerine nemi emebilmesi için beyaz kağıt havlu yerleştirin. Havlunun üzerine ağırlık sağlaması açısından leke yapmayacak cam veya seramik bir obje yerleştirin. Yaklaşık 12 saat bu şekilde bekleyiniz.

- Halı kuruduğunda elektrikli süpürge ile süpürünüz..

LEKE ÇIKARMA ÇÖZELTıLERı

- Aseton olmayan tırnak cilası çıkarıcısı

- Kuru temizleme akışkanı: Herhangi bir süpermarketten veya satış noktalarından bulabileceğiniz yanıcı olamayan leke temizleyiciler.

- Deterjan çözeltisi: çaykaşığı yumuşak bulaşık deterjanı ile bir kap ılık su karıştırılır.

- Amonyak çözeltisi: 2 çay kaşığı temiz beyaz köpüksüz amonyak ile 4 kap ılık su karıştırılır.

- Sirke çözeltisi: 2 çay kaşığı beyaz şarap ve 4 kap ılık su karıştırılır.

2. 2 Ağustos 2009
  3. abroad

abroad ~Eksiklik kendi ozumde~ Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    Haliya cay dokuldugunde de uzerine limon sıkıp silerseniz lekeyi cikariyor,bilginize...

4. 2 Ağustos 2009
  5. incitanemtuana

incitanemtuana EVLI MUTLU IKI COCUKLU :) Pro Üye

Beğenildi:
    21
    Ödül Puanları:
    198
    ah ah benimde halimla basim dertde kizimla babasi saolsunlar olmadik lekeler var özelliklede ben evde yokken olusuyo nedense ve ben cok sonradan farkediyorum :)
    topdan bir güzel yikamam lazim
    faydali bilgiler icin tskler melegimopuyorumnanaktan

6. 7 Ağustos 2009
  7. BenMutluKiz

BenMutluKiz SeNi SeViYoRuM... Üye

Beğenildi:
    48
    Ödül Puanları:
    198
    çok sağol cnm verdiğin bilgi için çok işime yarayacak

8. 14 Ağustos 2009
  9. EU3

EU3 Guest

Sardunyacım tatlım cok tesekkurler bılgıler cok yararlı benım de ıhtıyacım vardı vallaalkisalkisalkis

10. 17 Ağustos 2009
  11. mihmandar

mihmandar Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    108
    ne lekesi olursa olsun hemen ıslak mendille siliyorum kıyafetlerimde dahil hemen çıkıyor.
    büyük alanlarda da beyaz sabunlu bez iyi sonuç veriyor kimyasal olmadığı için reaksiyonda olmuyor lekede sabitlenmiyor.

12. 19 Ağustos 2009
  13. ERAYEFE

ERAYEFE Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    kızlar merhaba benimde halıma 15 gün evvel çay döküldü yıkattırdım fakat hala geçmedi ne yapmam gerekiyor acil yardım

14. 19 Ağustos 2009
  15. asiye1985

asiye1985 Popüler Üye Pro Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    146
    inşallah benim halıdaki kola lekeside çıkarmafoldumben

16. 20 Ağustos 2009
  17. mihmandar

mihmandar Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    108
    yıkamalarda kimyasal kullanıyorlar onlar çıkaramadıysa yapacak birşey yok ama ben yinede krem arap sabununu lekeli yere sür ve beklet sonrada sil birkaçgün ara ile bu işlemi tekrarla eminim çıkar arapsabunu bu konularda süper güvenin bana.

18. 22 Ağustos 2009
  19. ali_ye

ali_ye RABBİME ŞÜKÜR Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    148
    benım kadar halısı lekelenen kımse yoktor heralde kızım corbaları agzından tukurur kusar esım kola doker ben kırcoz kullanıyorum once lekelı yere dokun sonra sılcegınız suya dokun bıraz bulasık deterjanı ve sampuan dokun sılın ınanın gecıyor murekkep lekesını bıle cıkardı ben evden hıc eksık etmem heryerdende bula bılırsınız marketlerde satılıyor