Halınızı korumak için öneriler

Konusu 'Püf Noktaları' forumundadır ve ze-ta tarafından 27 Kasım 2007 başlatılmıştır.

  27 Kasım 2007
  Konu Sahibi : ze-ta
 1. ze-ta

  ze-ta EmEkli Editör :P Üye

  Katılım:
  26 Şubat 2007
  Mesajlar:
  699
  Beğenildi:
  11
  Ödül Puanları:
  108

  Halınıza iyi davranıp onu koruduğunuzda size uzun yıllar konforlu ve güzel bir ortam yaratacaktır. Aşağıda halınızı korumak ve ömrünü azaltan faktörleri minimize etmek için birkaç strateji sunulmuştur.

  Yiyecek içecek: Döküntülere anında müdahale ediniz. Leke Temizliği bölümündeki tavsiyeleri uygulayınız.

  Mobilya: Ağır mobilyaların ayaklarına plastik koruyucu takınız. Aralıklarla yer değiştirerek halı yüzeyini dinlendiriniz.

  Güneş ışığı: Solmayı önlemek için halınızı direkt olarak güneş ışığında uzun süre tutmayınız. Aralıklarla, güneşlik ve ya panjurları kapatınız. Güneş ışığına uzun süre maruz kalacak mekanlarda açık renkte halılar seçiniz.

  Trafik: Trafik yönlerini aralıklarla değiştirin. Mobilya yerlerini değiştirmek yoluyla trafik yönünü değiştirerek, trafiğin halı üzerinde eşit dağılmasına yardım ediniz.

  Giriş kapıları: Dış kapıların dışına ve içine paspas koyarak ayakkabı ile gelen kirleri önleyiniz.

  Dalgalanma: Yüksek nem ve ısı duvardan duvara halının dalgalanmasına (katlanma) neden olabilir. Bir profesyonel döşeme ustası çağırarak halınızı yeniden gerdiriniz.

  Hayvanlar: Daha sık vakumlayın ve daha önce “kaza” meydana gelen alanlara deodorant sıkınız. Çünkü, bazı hayvanlar kokuya giderek “kaza” yapmaya devam edeceklerdir.

  Sigara ve diğer yanıklar: Zarar görmüş tüyleri tıraşlayınız. Kuru temizleme çözücüsü gibi sabunsuz bir temizleyici ile tamponlayınız (bastırarak ve emdirerek temizleyiniz). Temizleyicinin halının rengini çıkarıp çıkarmadığını önceden görünmeyen bir alanda test ediniz.