halk arasındaki yanlış hukuk bilgileri

Konusu 'Hukuk Köşesi' forumundadır ve ebrunazlxix tarafından 23 Mayıs 2008 başlatılmıştır.

  23 Mayıs 2008
  Konu Sahibi : ebrunazlxix
 1. ebrunazlxix

  ebrunazlxix Aktif Üye Üye

  Katılım:
  9 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  90
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  Forumlardaki sorulardan yola çıkarak halk arasında yayılan ve hiçbir dayanağı olmayan hukuk efsanelerini anlatmak ve bu çerçevede genel bir bilgilendirme yapmak istiyorum. Diğer hukukçu arkadaşların da konuya katılımını bekliyorum. Ben aklıma gelenleri aşağıda yazdım.

  1. Boşanmaya İlişkin

  - Nedense halk arasında boşanma davasını kimin açtığı önemliymiş gibi bir inanış var. Oysaki sadece boşanma talebini içeren davalarda davanın hangi tarafça açıldığının bir önemi yoktur. önemli olan davacı da olsa davalı da olsa boşanmada hanfi tarafın kusurlu olduğunun ve evlilik birliğinin temelinden sarsılıp sarsılmadığının tespitidir.Çünkü ailenin korunması kamu düzenini ilgilendiren bir husustur.

  - Kız çocuk anneye erkek çocuk babaya düşer, eğer iki çocuk varsa anne- baba arasında paylaştırılırlar geyiği

  Tamamen yanlış bir inanış, velayet yani çocuğun korunması da kamu düzenindendir. Çocuğun anne sevgisine muhtaç bir yaşta olması halinde velayet çoğu zaman anneye bırakılır. Tabiki hakimin kanaati çocuğun anne yanında yetişmesinin sağlıklı olmayacağı yönünde ise durum değişir. Yani önemli olan çocuğun kişisel ve fiziksel gelişiminin en üst düzeyde sağlanmasıdr.

  - Komşum tek celsede boşandı ben neden boşanamıyorum, bu nasıl iş

  Tarafların evliliğinin 1 yılı doldurması halinde her iki tarafın rızası ie anlaşmalı boşanmaya tek celsede karar verilebilir.Ancak 1 yılın dolmaması yada taraflardan birinin boşanmaya rıza göstermemesi,yada her iki tarafında kusursuz olduğunu iddia etmesi veya boşanmanın feri niteliğinde dediğimiz velayet,tazminat,nafaka taleplerinin çekişmeli bir hal alması halinde tek celsede boşanmanın imkanı yoktur.

  -Eşimin parası var benimse boşanırsam maddi durumum kötüleşecek, çocuğunu elinden alırım diyor, korkuyorum

  Türk Medeni Kanunu boşanmaya ile fakirliğe düşecek tarafa diğer tarafın geliri ile orantılı bir miktar nafaka ödenmesine imkan veriyor.Bu durumda kendiniz için nafaka talep edebilirsiniz.Ayrıca evlilik birliği içinde alınan tüm mallar diğer eş üzerine kayıtlı ben hak iddia edemem diye bir şey yok.Evlilik tarihine göre yasal mal rejimi farklılık gösterebilir. Ancak her iki halde de maddi, manevi tazminat ve yasanın öngördüğü talepler ileri sürülebilir. Yasal mal rejimine göre ileri sürülecek talepler farklılık gösterecektir. Velayet konusunu yukarıda açıklamışım.Ek olarak şunu söyleyebilirim, velayeti alan taraf diğer taraftan çocuk için iştirak nafakası talep edebilir. Yani ben zenginim eşim fakir velayeti bana verin gibi bir talepte salt tarafların maddi durumlarına göre karar verilmez, önemi olan çocuğun her yönü ile sağlıklı yetişmesine ortam hazırlanmasıdır.

  ... tarihinde boşadım ve eşimden çocuğum için nafaka talep etmedim, hakkımı tamamen kaybetmişim diyorlar

  Bu da tamamen yanlış, boşanma davasında ileri sürülmediyse dahi sonrasında ihtiyaç halinde ileri sürülebilir.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 19 Aralık 2008
 2. 17 Eylül 2009
  Konu Sahibi : ebrunazlxix
 3. alacan

  alacan Aktif Üye Üye

  Katılım:
  19 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  311
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  Aydınlatıcı bilgilerin için teşekkürler umarım bu yazını bütün arkadaşlar okur.Bu tür kulaktan dolma bilgiler çok yaygın malesef ..
   
 4. 17 Eylül 2009
  Konu Sahibi : ebrunazlxix
 5. YAMAN

  YAMAN * ben bir anneyim * Üye

  Katılım:
  26 Mart 2009
  Mesajlar:
  5.184
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  148
  Çok ııı bı konu cnm tŞk ler
   
 6. 17 Eylül 2009
  Konu Sahibi : ebrunazlxix
 7. dhilek

  dhilek shizen & senritsu Üye

  Katılım:
  12 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  1.783
  Beğenildi:
  8
  Ödül Puanları:
  106
  inşallah ihtiyacım olmaz ,kimsenin de olmamasını dilerim ama benimde yanlış bildiğim bir konuda doğrusunu öğrenmem iyi oldu.ben davayı kimin açtığının önemli olduğu sanıyordum bu zamana kadar demek değilmiş, öğrenmiş olduk. teşekkürler bilgi için. Ve dediğim gibi ihtiyacım olmasın ama bilmekte yarar var.