Hamile Arkadaşlar Mutlaka Okuyun!!!

Konusu 'Tekrar Konular' forumundadır ve Ushi tarafından 18 Nisan 2009 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
  18 Nisan 2009
  Konu Sahibi : Ushi
 1. Ushi

  Ushi Aktif Üye Üye

  Katılım:
  15 Nisan 2009
  Mesajlar:
  55
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  İnternetten indirdim çok önemli mutlaka okuyun.

  KİMYASALLAR ÇOÇUKLARI ANA RAHMİNDE DE BULUYOR!

  Aşağıdaki yazıya ayıracağınız 10 dakika sizin, bebeğinizin ve çocuğunuzun sağlığı için çok önemli!
  Özellikle hamile bayanların mutlaka okuması ve bilmesi gereken uyarılar bulunmakta. Ailenizde, akrabalarınızda, komşularınızda, arkadaşlarınızda hamile bayanlar varsa mutlaka uyarınız!

  Günlük yaşamımızda kullandığımız ürünlerde bulunan zararlı kimyasallar, henüz doğmamış bebeklerin yaşamına göbek kordonundan girebiliyor. Bebekleri henüz gelişme aşamasında etkileyen kimyasalların arasında hayvanların fiziki ve mental gelişimini etkileyen maddeler de bulunuyor.

  Göbek kordonuyla beslenen bebekler vinil kaplama, temizlik malzemeleri, elektronik ve parfümlerden gelen kimyasal maddelere maruz kalıyor. Bu kimyasalların yaşamın her anında, hatta anne rahmindeyken yaşamına henüz başlamadan en savunmasız zamanlarında insan bedenine ulaştığını görmek insanı şok ediyor.

  Göbek kordonlarından alınan örnekleri inceleyerek yapılan araştırmada ortaya çıkan sonuçlar, endişe verici. Kimyasallar; konserve tenekelerinden elektrikli ev aletlerine, böcek zehrinden deodorantlara ve diş macunlarına kadar geniş yelpazede, günlük kullanımımızın bir parçası olan tüm ürünlerde bulunuyor ve bu yolla kanımıza işliyor.

  Araştırmada incelenen örneklerde, parfümlerde kullanılan suni kokular, su geçirmeyen kaplamalar, teflon gibi yapışmayan yüzeylerde kullanılan bileşimlerde kullanılan maddelere de rastlandı. Ayrıca yanmayı önleyici maddelerin hayvanlarda davranış ve öğrenme bozukluklarına yol açtığı ortaya koyuldu. İncelenen göbek kordonlarının %50’sinde Avrupa Birliği yasalarına göre su temelli organizmalar için aşırı derecede zehirli olarak sınıflandırılmış triklosana (anti bakteriyel ajanlar) rastlandı.

  Gelişmekte olan bir bebeğin kimyasal maddelere maruz kalmasının neler getireceği henüz bu konuda yeterli bilimsel araştırma yapılamadığından halen bilinmiyor.

  Günlük yaşamımızda kullandığımız ürünlerde bulunan zararlı kimyasalların, henüz doğmamış bebeklerin yaşamına göbek kordonundan girdiğini ortaya koyuyor. Bebekleri henüz gelişme aşamasında etkileyen kimyasalların arasında hayvanların fiziki ve mental gelişimini etkileyen maddeler de bulunuyor.


  HAMİLE BAYANLAR VE KÜÇÜK ÇOCUĞU OLANLAR EV İÇİ TEHLİKELERE DİKKAT!

  Ev temizleme ürünleri:
  Birçok temizlik ürünü yıllardır kullanımda ve temiz evler ile doğumsal kusurlar arasında bir bağlantı henüz kurulamadı. Temizlik maddelerini ara sıra tesadüfen solumanın gelişmekte olan bebeğe zararlı bir etkisi olduğunu henüz hiçbir çalışma gösteremedi. Eğer temizlik ürünlerine maruz kaldıysanız bunun için kaygılanmayın ama hamileliğin kalan süresi boyunca makul ölçüde temizlik yapın.

  Aşağıdaki uyarılara dikkat edin!

  • Ürünün kuvvetli bir kokusu ve dumanı varsa doğrudan solumayın. Havalandırması iyi olan bir yerde kullanın ya da hiç kullanmayın.
  • Aerosoller yerine pompalı spreyler kullanın.
  • Hiç bir zaman(hamile değilken bile) klorlu ürünleri amonyaklı olanlarla birleştirmeyin, bu karışım öldürücü dumanlar çıkarabilir.
  • Etiketlerinde zehirli olduğuna ilişkin uyarı bulunan fırın temizleyici ve leke çıkarıcı ürünleri kullanmaktan kaçının.
  • Temizlik yaparken lastik eldivenler kullanın, Bu yalnızca ellerinizi korumakla kalmaz, deriden zehirli kimyasal maddelerin emilimini de engeller.
  • Temizlik yaparken her zaman bulunduğunuz ortamı havalandırmaya özen gösterin.

  ANNELER! HİJYEN SAĞLAMAK İÇİN KULLANDIĞINIZ KİMYASAL MADDELER ÇOCUKLARINIZA ZARAR VERİYOR!

  Temizlik Hastası Annelere Kötü Haber
  İngiliz bilim adamları evde dezenfektan, deterjan ve böcek ilacı gibi maddeleri fazla kullanan annelerin çocuklarında akciğer hastalıkları saptadı.

  European Respiratory Journal dergisinin mart sayısında yayımlanan bir habere göre; evlerde çok sık kullanılan dezenfeksiyon ve koku gidericiler çocukların ciğerlerine zarar veriyor. İngiltere`nin Bristol Üniversitesi`nden John Henderson ve ekibi, hamilelerin evde kimyasal ürünleri kullanma sıklığı ile bunların çocukların solunum yollarına etkilerini inceledi. Araştırma, 7 bin 162 çocuğun katılımıyla gerçekleştirildi. Hamileliğin son döneminde ve doğumun hemen ardından, bu kimyasal ürünleri evde çok sık kullanan annelerin çocuklarının ciğerlerinde hırıltı, 8 yaşından itibaren ise bu çocukların solunum yeteneklerinde azalma olduğu görüldü. Daha önce yapılan benzer araştırmalar da bu tür kimyasal ürünleri kullanan kişilerde astım riskinin fazla olduğunu göstermişti. Henderson, bu ürünlerle ilgili başka araştırmalar da yapacaklarını dile getirdi.

  Hamileyken ya da doğumdan hemen sonra evde dezenfektan, koku giderici gibi kimyasal ürünlerin çok sık Kullanımının çocukların ciğerlerine zarar verebileceği ortaya çıktı.

  İngiltere`nin Bristol üniversitesi`nden John Henderson ve ekibi hamilelerin evde bu tür kimyasal ürünleri kullanma sıklığı ile bunların çocukların solunum yollarına etkilerini inceledi.

  Araştırmaya 7 bin 162 çocuk katıldı. Annelerse çamaşır suyu, dezenfektan, böcek ilacı, halı temizleyicisi gibi 15 ürüne ilişkin soruları cevapladı.

  Hamileliğin son döneminde ve doğumun hemen ardından bu kimyasal ürünleri evde çok sık kullanan annelerin çocuklarının ciğerlerinde hırıltı, 8 yaşından itibaren ise bu çocukların solunum yeteneklerinde azalma olduğu
  görüldü.

  Henderson, bu ürünlerden en fazla hangisinin zararlı olduğunun bilinmediğini ancak çoğunun benzer maddeler içerdiğini belirterek, sonuçların doğrulanması ve ayrıntılar için başka araştırmalar gerektiğini söyledi. Daha önce yapılan benzer araştırmalar da bu tür kimyasal ürünleri kullanan kişilerde astım riskinin fazla olduğunu göstermişti. Araştırma"European Respiratory Journal" dergisinin mart sayısında yer alıyor.
   
 2. 18 Nisan 2009
  Konu Sahibi : Ushi
 3. Ushi

  Ushi Aktif Üye Üye

  Katılım:
  15 Nisan 2009
  Mesajlar:
  55
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  Hamilelik döneminde dikkat edilmesi gerekenleri burada paylaşalım lütfen...
   
 4. 18 Nisan 2009
  Konu Sahibi : Ushi
 5. serdi

  serdi Guest

  teşekkür ederiz canım ....
   
 6. 18 Nisan 2009
  Konu Sahibi : Ushi
 7. beyazgelincikk

  beyazgelincikk Popüler Üye Üye

  Katılım:
  18 Kasım 2008
  Mesajlar:
  541
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  106
  cnm bilgilerin için çok tşk ederiz her şeye dikkat etmeye çalışıyorum da temizlık malzemelrıne hayır dıyemıyorum elimde diill:KK43:
   
 8. 3 Mayıs 2009
  Konu Sahibi : Ushi
 9. UzmaN

  UzmaN Popüler Üye Üye

  Katılım:
  19 Şubat 2007
  Mesajlar:
  5.097
  Beğenildi:
  8
  Ödül Puanları:
  146
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.