Hamile arkadaşlar ve Çocuğu olan Anneler Dikkat..!

Konusu 'Faydalı Bilgiler' forumundadır ve azul tarafından 21 Eylül 2010 başlatılmıştır.

  21 Eylül 2010
  Konu Sahibi : azul
 1. azul

  azul Muchas Gracias a DİOS..! Üye

  Katılım:
  2 Nisan 2010
  Mesajlar:
  3.243
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  148
  Burger King virüslü hamburger mi sattı?

  Burger King'in, salmonella ve listeria virüsleri taşıyan 160 bin adet, yaklaşık 12 ton hamburgeri piyasaya sürdüğü iddiaları sektörde bomba etkisi yaptı.

  Virüslü etlerin kullanıldığının tespiti halinde Burger King'i, 800 milyon ile 3,2 milyar lira arasında ceza bekliyor. Şirkete et tedarik eden T&T Gıda Turizm İnşaat Petrokimya firması, Burger King'den virüslü olduğunu iddia ettiği etlerinin akıbetini sorarken, dünya devinin temsilcileri ise bu ürünlerin önce Balıkesir Zeybek Katı Atık Tesisleri'nde imha edildiğini, daha sonra ise Bursa'daki Madımak Kangal Çiftliği'nde tüketildiğini öne sürdü. AncakTarımBakanlığı, salmonella ve listeria virüsleri taşıyan etlerin Zeybek Katı Atık Tesisleri'nde imha edilmediğini ortaya çıkardı.

  Teftişte Gebze Tarım İlçe Müdürlüğü'ndeziraatmühendisi olarak çalışan N.F. ve sağlık teknisyeni M.S.'nin 7 Haziran 2010'da incelemeye gittikleri, ancak rapor tarihini 29 Nisan 2010 olarak geriye dönük evrak hazırlayarak 'etlerin imha edildiği' yönünde evrak defterine kayıt yaptığı, bu şekilde şirketi kurtarmaya çalıştıkları tespit edildi. Ancak Tarım Bakanlığı müfettişlerinin teftişi sonrasında etlerin atık tesisinde imha edilmediği ve memurların da işlem sırasında orada olmadıkları sonucuna varıldı. Rapora göre, etlerin imha edildiği belirtilen adreste Zeybek Katı Atık Tesisleri'nin bulunmaması da soru işaretlerini artırdı. Bunun üzerine müfettişler, N.F. ve M.S.'nin "gerçeğe aykırı rapor ve belge düzenlemek" suçunu işlediklerini tespit ederek 'kademe ilerlemesinin durdurulması' cezasının verilmesi teklifinde bulundu. Bu ürünlerin piyasaya sürüldüğünün tespiti halinde ise şirketi milyarlarca TL ceza bekliyor. 5179 sayılı Gıda Kanunu'nun 29. maddesinin I bendi 18. maddesine göre, Burger King'in piyasaya kasten virüslü hamburger sürdüğü tespit edilirse porsiyon başına asgari 5-20 bin TL ceza verilmesi öngörülüyor. Yaklaşık 160 bin hamburger için şirkete 800 milyon ile 3,2 milyar TL arasında bir ceza yazılması bekleniyor. Raporda ayrıca Burger King'e et tedarik eden Maret, Namet ve Al-Et'in de etlerinde aynı virüse rastlanıldığı belirtildi.

  Tarım Bakanı Mehdi Eker'in onay verdiği ve bizzat da takip ettiği soruşturmaya göre Burger King'e tedarik hizmeti veren Fasdat Gıda Dağıtım'ın deposunda bulunan salmonella ve listeria virüsleri taşıyan yaklaşık 12 ton et (160 bin hamburger) piyasaya sürüldü. Fasdat Gıda, bu hastalığın T&T Gıda Turizm İnşaat Petrokimya firmasının bir kuruluşu olan Hammet'in ürünlerinden kaynaklandığını öne sürdü. Hammet de virüslerin kendi ürünlerinde tespit edilmesi halinde iade istedi. Bunun için de Gebze Tarım İlçe Müdürlüğü'ne başvuruda bulundu. Burada çalışan ikimemurda Fasdat'ın deposuna giderek incelemelerde bulundu. İncelemelerde bulunan N.F. ve M.S. isimli iki memur, virüslü etlerin Balıkesir Zeybek Katı Atık Tesisleri'nde imha edildiği yönünde rapor tuttu. Erzurum menşeli şirket ise belirtilen adreste böyle bir tesisin olmadığını noter aracılığıyla Tarım Bakanlığı'na bildirdi. Fasdat, daha sonra yaklaşık 12 ton etin Bursa'daki Madımak Kangal Çiftliği'ne verildiğini öne sürdü. Bu çiftlikte 40 dişi, 10 erkek ve 5 yavru köpeğin barındığını tespit eden müfettişler, bu hayvanların da mevcut iki ay içinde ancak 3 bin 213 kg et tüketebileceği sonucuna vardı. Bakan Eker'in direkt talimatıyla incelemeyi derinleştiren Teftiş Kurulu heyeti, raporda ismi geçen memurların görüşüne başvurdu. İki görevli de teftişe haziran ayında gittiklerini, ancak yoğunluk nedeniyle teftiş tarihine 29 Nisan 2010 yazdıklarını iddia etti. Bakanlık yetkilileri de raporda adı geçen iki memurun da "gerçeğe aykırı belge ve rapor düzenlemek" suçunu işlediklerinden idari ceza verilmesini istedi.

  T&T Gıda Genel Müdürü Yavuz Selim Göncüoğlu ise önemli bir iddiada bulunuyor: "Tarafımıza yapılan ihbarda, Fasdat personeli, bu malların Burger King restoranlarına sevk edilerek tüketildiğini belirtiyor. Bu olayları örtbas etmek için de şirket, 1-8 Haziran 2010 tarihleri arasında geriye dönük imha işlemlerini yaparak olayların üzerini kapamaya çalışıyor."


  Arkadaşlar bu haberi tüm bayanların duymasını ve okumasını istedim,

  Bu virüs özellikle hamileler çocuklar ve bağışıklık sistemi zayıf olan insanlara çok etki ediyomuş,

  Ben ne MCdonaldsdan ne de Burger Kingden hamburger falan yemiyordum liseden beri,

  Artık hiç yemem pizza falan yiyordum,ona da sosisli sucuk falan koydurmam artık sanırım,

  Hatırlarsanız bi ara da sığırları şokla öldürüp kanını akıtmadan kesiyolarmış -eti pembe olsun diye- diye duymuştuk,

  Ben ondan beri hamburger yemiyorum hem sağlıksız,hem haram hem de domuz eti falan vardır diye,

  Sizleri de uyarmak istedim,ablamlar yeğenlerime kendileri kıyma alıp hamburger

  hazırlıyolar,belki siz de yapıyosunuzdur ama yapmayanlara tavsiye ederim,

  Bu büyük şirketler para kazanıcaz diye ne halkı ne çocukları düşünüyolar,anca onlara para olsuın gerisi önemli değil...

  Okudum ve sizinle paylaşmak istedim,gerisi size kalmış,

  Hepimize sağlıklı günler dilerim...
  boshayallersmile
   
 2. 21 Eylül 2010
  Konu Sahibi : azul
 3. gulsan38

  gulsan38 güneş doğuyor.... Üye

  Katılım:
  25 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  3.119
  Beğenildi:
  64
  Ödül Puanları:
  153
  teşekkür ederim canım paylaştığın için. ben hamburgere bayılırım ama hamile kaldığımdan beri 2 kez canım çok çekti diye yemiştim şimdide yemiyorum bebek emzirdiğim için. artık hiç yemem. tavuk burgerler var marketlerde satılıyo çok canım çekince ondan alıp evde yapıyorum aynı tadı vermiyo ama napalım artık.
   
 4. 11 Ekim 2010
  Konu Sahibi : azul
 5. azul

  azul Muchas Gracias a DİOS..! Üye

  Katılım:
  2 Nisan 2010
  Mesajlar:
  3.243
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  148
  Rica ederim...

  Herkese sağlıklı günler...
   
  Son düzenleme: 11 Ekim 2010