hamile kalmak isteyenlere ve kafaya takanlara minik notlar !

Konusu 'Hamilelik Belirtileri' forumundadır ve yazarkasa tarafından 5 Şubat 2010 başlatılmıştır.

  5 Şubat 2010
  Konu Sahibi : yazarkasa
 1. yazarkasa

  yazarkasa oğluşummmm sami hamzammm Üye

  Katılım:
  24 Aralık 2009
  Mesajlar:
  540
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  Hamile kalma denemelerine yeni başladıysanız ya da bunu bir süredir deniyorsanız, bu konuyla ilgili bazı önemli noktaları bilmekte fayda var. Kadın doğum uzmanlarının önerilerine birlikte göz atalım.

  Sık sık seks yapın
  Bu, üzerinde durmaya gerek olmayan bir şeymiş gibi görünebilir ama özellikle heyecanlı çiftler için en sık gözden kaçırılan konudur. Yumurtlama döneminizi bilmiyorsanız ya da adet kanamalarınız düzensiz oluyorsa, her gün seks yapmak eninde sonunda işe yarayacaktır.

  Yumurtlama dönemlerinizi not edin
  Adet kanamalarını 28 günde bir, düzenli geçiren kadınlar için yumurtlama tarihi adet başlangıcından 14 gün sonradır. Eğer bu döneminizi düzenli geçirmiyorsanız, yumurtlama zamanınızı tespit edebilen yumurtlama araçlarından yararlanabilirsiniz.

  Yumurtlama zamanını tespit eden birçok aygıt, idrarınızda bulunan Lüteinik hormon seviyesini ölçer. LH, yumurtlamadan 36 saat önce artmaya başlar ama aygıtların çoğu bunu 24 saat öncesine kadar saptayamaz. Adet kanamaları düzenli olan bir kadın, adet başlangıcından sonraki dokuzuncu veya onuncu günde idrarını test etmelidir. Böylece hormon artışındaki değişiklik dönemini kaçırmamış olur.

  Vücut ısınızı kontrol ederek de yumurtlama zamanınızı tespit edebilirsiniz. Normal vücut ısınız yumurtlamadan 24 saat önce yarım derece düşer; yumurtladıktan sonra tekrar normale döner. Yalnız dikkat etmeniz gereken bir nokta var: vücut ısısı hastalıklar yüzünden de düşebilir. Bu yüzden sadece bu tekniğe güvenmekten kaçının.

  Yumurtlamadan önce daha çok seks yapın
  Hormonlarınızın tavana vurduğu gün ve sonraki 2 gün boyunca bol bol seks yapın. Sperm uterusun içinde 24 saatten 48 saate kadar yaşayabilir. Yani, yumurtlama başlamadan önce orada hazır bulunan spermin yumurtayla birleşmesi için yeteri kadar zamanı vardır.

  Seks yaparken eğlenin
  Unutulmaması gereken en önemli şey, seks yaparken eğlenmektir. Rahat ve neşeli olduğunuzda ya da kendinizi iyi hissettiğinizde vücudunuz da daha formda olur.

  Kendinize zaman tanıyın
  Yumurtlamayla ilgili yaşadığınız problemlerin çözüme kavuşması ve vücudunuzun hamileliğe hazırlanması biraz zaman alabilir. Bu konuda sakın yalnız olduğunuzu düşünmeyin. Yapılan araştırmalara göre bebek sahibi olmak isteyen birçok kişinin hamile kalması yaklaşık 6 ay kadar sürüyor ve aralarından sadece % 85'i o yıl içinde bebek sahibi oluyor.

  kaynak

  Çiftler tarafından istenilse de hamile kalınamamasının nedeni, uygun zamanda ve yeterli sıklıkta ilişkinin olmaması ya da uygulanan yanlış yöntemler gibi basit nedenler olabilir. Bu yazımızda hamile kalmaya karar veren çiftler için yararlı olacak uygun şekil ve yöntemleri bulabilirsiniz.
  Kadınların herhangi bir ayda gebe kalma olasılıkları % 20-25 arasındadır. Çiftler bilgi eksikliği nedeni ile yaptıkları bazı davranışlar yoluyla bu olasılığı azaltabilirler. Kısır olduklarını düşünen bazı çiftlerde alınacak basit tedbirler ve uygulanacak çok kolay yöntemler ile hiçbir tedaviye gerek kalmadan gebelik elde edilebilir.
  Uygun zaman
  Gebelik isteyen çiftler için cevaplandırılması gereken ilk soru en uygun zamanın ne olduğudur. Düzenli adet gören kadınlarda yumurtlama genelde adet döngüsünün 14. gününe denk gelir (adet kanamasının başladığı günden itibaren 14. gün). Ancak yumurtlama tarihinde sapmalar olabileceği ve sperm ile yumurta hücresinin kadın vücudu içinde yaşama potansiyeli göz önüne alındığında 9 ile 15. günler arasında gün aşırı cinsel ilişki olması
  gebelik şansını yükseltir.
  İlişkinin her gün önerilmemesinin sebebi erkeğin sperm kalitesini düşürmemektir. Her ilişkiden önce erkeğin en az 48 saat süreyle boşalmaması özellikle sperm sayısı düşük ya da sınırda olan erkekler için yararlıdır. Alınabilecek başka bir önlem de ilişkinin sabah olmasıdır. Boşalmanın olmadığı geceyi takip eden sabah erkeğin sperm düzeyleri en yüksek sayıdadır. Ancak bu ilişkiler yaşanırken bugün mutlaka ilişkide bulunmamız gerekir şeklinde stres yaratmak hamilelik açısından olumsuz etki gösterir. Bu stresi gidermek için olayı kendi haline bırakmak veya egzersiz, yürüyüş gibi stres giderici faaliyetlerde bulunmak gereklidir. Unutulmamalıdır ki üreme sistemini yöneten bütün hormonlar hem fiziksel hem de ruhsal strese karşı hassastır.
  Hamile kalmak için uygun şekil
  Gebelik için uygun dönem saptandıktan sonra ikinci aşama cinsel birleşmenin şeklidir. Pek çok pozisyon gebelik için uygun ortam yaratmaz. Normal bir ilişki sonrası gebelik oluşabilmesi için spermlerin vajinaya uygun şekilde bırakılması ve vajinanın spermlerin rahim içine doğru ilerleyebilmesi için uygun pozisyonda durması gerekir. Bu şartları sağlayan pozisyonlar erkeğin üstte olduğu, kadın ve erkeğin yana doğru dönük olduğu pozisyonlar ile kadının diz-dirsek pozisyonunda olduğu şekillerdir.
  Erkeğin üstte olduğu durumda kadının kalçaları altına bir yastık yerleştirerek pelvisini yükseltmesi spermlerin doğru yönde ilerlemelerine yardımcı olur. Diz-dirsek pozisyonu ise özellikle sperm sayısı düşük olan durumlarda ek fayda sağlar.
  Oturur pozisyonda, kadının üstte olduğu veya ayakta olan cinsel ilişkiler gebelik elde etmek için uygun değildir. İnsanlarda cinsel ilişkinin amacı büyük ölçüde haz almak olmasına rağmen biyolojik açıdan öncelikli amacı soyun devamını sağlamak yani gebelik elde etmektir. Bu amaç dışında birleşme doğada sadece insanda ve birkaç türde daha olmaktadır.
  Gebelik elde etmek isteyen çiftler bu nedenle ilişki esnasında bazı etkinliklerden kaçınmalıdırlar. Bunların başında oral seks gelir. Tükürük içinde bulunan birtakım enzimler ve bakteriler spermlerin dölleme kabiliyetini azaltır, hatta spermlerin ölümüne neden olabilir.
  Benzer şekilde anal seks de sperm aktivitesi üzerinde olumsuz etki yaratabileceğinden bu tür ilişkilerden kaçınılmalıdır. Yine benzer mekanizma ile ilişki esnasında kullanılabilen kayganlaştırıcılar da sakıncalıdır. Özellikle petrol bazlı olan vazelin, masaj yağları gibi maddeler kesinlikle kullanılmamalı, mutlaka kayganlaştırıcı kullanılması gerekiyor ise su bazlı olanlar tercih edilmelidir.
  Gebelik arzulayan çiftlerin su altında veya içinde ilişkide bulunmaları vajen pH’ı bozulacağından sakıncalıdır. Sıcak su da sperm sayısı ve hareketliliğini bozacağından önerilmez. Pek çok uzman, erkeğin üstte olduğu klasik misyoner pozisyonun bebek sahibi olabilmek açısından en etkili pozisyon olduğunu düşünebilir. Ancak bu konuda gerçek tıbbi ve güvenilir veriler bulunmaz.
  Misyoner pozisyonu erkek cinsel organının en derine inebildiği ve spermleri rahime en yakın yere bırakabildiği pozisyon olarak düşünülür. Hatta boşalma anından sonra kadın kalçasını bir yastıkla yükselterek spermlerin rahime daha kolay ulaşabilmelerini sağlayabilir.
  Diğer olasılıklar
  - Kadın dizlerinin üzerinde dururken erkeğin arkadan yaklaşarak birleşmenin sağlandığı pozisyon da hamile kalmak için uygundur. Bu pozisyonda da spermler oldukça derine kadar ilerleyebilir.
  - Yan yana uzanarak birleşmenin sağlanması özellikle kilolu çiftler açısından hem rahat hem de bebek sahibi olmak için en uygun pozisyonlar arasında yer alır.
  Kalçaya yastık koymak
  Cinsel ilişki sona erdikten sonra kadının mümkünse sırtüstü yarım saat kadar uzanması, hatta kalçasını bir yastık yardımı ile yükseltmesi spermlerin vücudun içinde ilerlemelerine yardımcı olur. Ancak uzmanlar, idrar yolu enfeksiyonları yüzünden cinsel ilişkiden hemen sonra banyoya gerektiği görüşündeler. Çünkü idrar yolu enfeksiyonları hamile kalma olasılığını yok denecek kadar aza indirir.
  Orgazmın hamileliğe etkisi
  Bebek sahibi olabilmek için erkeğin doyuma ulaşması en önemli şartlardan biridir. Yapılan son araştırmalar ise ilişki esnasında kadının orgazma ulaşması ile ortaya çıkan kasılmalar spermlerin hızlı ilerleyebilmesini sağlıyor ve hamile kalma olasılığını artırıyor.
  Kadın üstteyse
  Hamile kalma ihtimalini azaltan cinsel ilişki pozisyonlarını deneyerek bebeğin cinsiyetini tahmin etmek mümkün müdür? Bu konuda bilimsel veri olmamakla birlikte yaşanan tecrübeler kadınların üstte olduğu pozisyonların kız bebek sahibi olmaya daha uygun olduğunu gösteriyor diyebiliriz.
  İlişki sonrası
  Eğer ilişki sonrası kadın hemen ayağa kalkarsa fazla miktarda meni dışarıya kaçacaktır. Spermler rahim ağzına ulaşacak yeterli zaman bulamadıkları için bu durum gebelik elde edilmesi açısından önemlidir. Gebe kalmak isteyen bir kadın ilişkiden hemen sonra ayağa kalkıp idrar yapmaya ya da yıkanmaya gitmemelidir. İdeal olan kalçalarının altına bir yastık koyarak 20-30 dakika kadar yatmasıdır. Erkek de meni kaçağını azaltmak için birkaç dakika kadar kendini geri çekmemelidir.
  Vajina dışarıdan kullanılan herhangi bir maddeye gereksinim duymadan kendi kendini temizleyebilen ve uygun ortamını yaratan bir organdır. Adet kanaması ve ilişki sonrasında dahi vajina sağlıklı kalabilmek için kendi önlemini alır. (Eğer ilişkiden sonra kötü bir koku duyuluyor ise bu enfeksiyonun belirtisi olabilir ve doktor kontrolü gerekir). Sadece gebelik isteyenlerde değil hiçbir kadında vajinal duş önerilmez.
  İlişki öncesi yapılan duş vajen pH’ını değiştireceğinden gebelik şansını olumsuz yönde etkiler. Spermin yaşama şansı tehlikeye girer, ilişkiden hemen sonra yapılan duş ise spermleri ortamdan uzaklaştıracağından, şansı azaltır. Ayrıca duş, bakterileri kadın üreme sistemi içinde yukarılara doğru zorlayarak enfeksiyon ve dolayısı ile infertilite şansını arttırır.
  - Gebe kalmayı planladığız da 3 ay öncesinden korunmayı bırakın
  - Gebe kalmak için en uygun zamanda gün aşırı ilişkide bulunun
  - Gebelik için uygun dönemdeki ilk ilişkiden önce ve iki ilişki arasında erkeğin en az 48 saat boşalmaması gerektiğini unutmayın
  - Sabah erken saatte ilişkide bulunun
  - Kayganlaştırıcı kullanmayın
  - Hiçbir zaman ve asla vajinal duş yapmayın
  - Vajinanın doğal duruşunu sağlayan gebelik için uygun pozisyonları tercih edin
  - Alternatif seks yöntemlerinden uzak durun
  - Su altında ilişkide bulunmayın
  - İlişki sonrası erkek 1-2 dakika geri çekilmemeli, kadın ise 20-30 dakika yatar pozisyonda kalmalıdır.
   
 2. 5 Şubat 2010
  Konu Sahibi : yazarkasa
 3. yazarkasa

  yazarkasa oğluşummmm sami hamzammm Üye

  Katılım:
  24 Aralık 2009
  Mesajlar:
  540
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  daha önce de paylaşılmıştır ama arada hatırlamak ve hatırlatmakta fayda var die düşünüyorum o yüzden tekrar paylaşmak istedim. okulda hocalarımız bize "ettekraru ahsen velevkane yüzseksen"(tekrar iyidir 180 kere bile olsa) derdi hep :)
   
 4. 21 Mart 2010
  Konu Sahibi : yazarkasa
 5. simgeart

  simgeart bebeğim sıkı tutun annene Üye

  Katılım:
  16 Şubat 2009
  Mesajlar:
  476
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  çok tşkler
   
 6. 21 Mart 2010
  Konu Sahibi : yazarkasa
 7. defnelma

  defnelma artık "geldim anne" Üye

  Katılım:
  27 Şubat 2010
  Mesajlar:
  4.747
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  106
  ben bunların hepsini biliyorum ve uyguluyorum. umarım bebiş gelir çabucak. aslında duyduğum bir kaç şey daha var. ama çok koca karı işi.en iyisi ve bilimseli yukarda yazılanlar.herkese kolay gelsin.
   
 8. 20 Ocak 2011
  Konu Sahibi : yazarkasa
 9. snergis

  snergis Aktif Üye Üye

  Katılım:
  19 Ocak 2011
  Mesajlar:
  23
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  31
  hepsini denedim olmuyor:KK43:
   
 10. 22 Ocak 2011
  Konu Sahibi : yazarkasa
 11. bekleyis4848

  bekleyis4848 Melegimi Koru Yarabbim!!! Üye

  Katılım:
  5 Aralık 2008
  Mesajlar:
  1.011
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  106
  bende hepsini denedim olmuyor dr gittim sorun yok ama olmayınca olmuyor daha önce 5-6 ay denedim olmadı şimdi tekrar 8.denemede olmadı d.k hapı falan kullanmadım ama olmadıkça stres oluyorum yoruluyorum :KK25::KK25::KK25:
   
 12. 24 Ocak 2011
  Konu Sahibi : yazarkasa
 13. snergis

  snergis Aktif Üye Üye

  Katılım:
  19 Ocak 2011
  Mesajlar:
  23
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  31
  artık doktor tedavisindeyim.hayırlısı
   
 14. 26 Ocak 2011
  Konu Sahibi : yazarkasa
 15. vizontele

  vizontele Aktif Üye Üye

  Katılım:
  14 Kasım 2008
  Mesajlar:
  623
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  86
  bende deniyorum olmuyor. Ne yapacağız bizler ya?:KK46:
   
 16. 31 Ocak 2011
  Konu Sahibi : yazarkasa
 17. bekleyis4848

  bekleyis4848 Melegimi Koru Yarabbim!!! Üye

  Katılım:
  5 Aralık 2008
  Mesajlar:
  1.011
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  106
  ewet hayırlısı inşallah tedavi aşamasında hemen gelir bebişin fazla bekletmeden
   
 18. 31 Ocak 2011
  Konu Sahibi : yazarkasa
 19. bekleyis4848

  bekleyis4848 Melegimi Koru Yarabbim!!! Üye

  Katılım:
  5 Aralık 2008
  Mesajlar:
  1.011
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  106
  ewet bende herşeyi denedim olmuyor bu ay saldım kendimi hiç birşey yapmıyorum bıraktım uyguladığım herşeyi oluruna ne zaman isterse o zaman gelsin diyorum nasip kısmet herşeyin hayırlısı olmuyorsada vardır bizim bilmediğimiz bir hayır :KK71::KK71: