hamile olup bebeginde HİDRONEFROZ (RENAL PELVİSİN GENİŞLEMESİ)olan varmı

Konusu 'Hamilelerden Haberler: Soru ve Sorunlar' forumundadır ve epsus tarafından 19 Ocak 2009 başlatılmıştır.

19 Ocak 2009
    Konu Sahibi : epsus
  1. epsus

epsus Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    ben 18+2günlük hamileyim bebegimda böbrek bezlerinde genişleme yani HİDRONEFROZ (RENAL PELVİSİN GENİŞLEMESİ)var benle aynı durumda olan yada hamilelikte böyle sorun yaşayan varmı.acil cevap bekliyorum.çok endişeliyim.

2. 19 Ocak 2009
  3. epsus

epsus Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    ya kimse yaşamadımı böle bir sorun duyandamı yok bebekte böbreklerde genişleme nolur duyan bilen yazsın

4. 20 Ocak 2009
  5. ebruli80

ebruli80 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    8
    Ödül Puanları:
    108
    Canım bende 20 haftalık hamileyim bendede var bu sorun 17.haftada tespit edildi.Sana ne dediler bide kaç mm iki pelvistede genişleme varmı.

6. 20 Ocak 2009
  7. donurlu

donurlu Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    Hamileliğimin 20. haftasında cekilen detaylı ultrasonda benim kızımda da renal pelvis genişlemesş tespit edildi sağ böbreğinde. Kızım doğduktan sonra doktor 1. ayını tamamladığında ultrason istedi, anne karnındakine göre biraz daha büyümüş çıktı, bunun üzerine bir çocuk cerrahına gittim aynı zamanda çocuk üroloğu şimdilik üzerinde bile durmadı. bu kadar genişleme belki sen de ben de bile vardır diye. tabiki tabiki gerekiyor. 3. ayda tekrar cekilecek. büyüme oranına göre tetkikler yapılıyormus doktorun dediğine göre. eğer cok büyüme devam edip de enfeksiyon yaratırsa veya böbreğin çalışmasını etkilemeye başlarsa o zaman laproskopik yöntemle yani bir delik büyüklüğünde bir yer açıp ameliyat yapıyorlarmış ama doktor bu en uç boyutu, kolay kolay o boyutlara gelmez dedi.
    Eğer normal sınırların 20-30 değer yukarısında değilse pek füzerinde durmuyorlar. Şimdiden endişe etmene ve canını sıkmana hiç gerek yok canım. Seni çok iyi anlayabiliyorum. Bana da renal pelvis genişlemesi var dendiğinde sanki dünyam yıkılacak gibi oldu hamileliğimde, inanılmaz korktum ve endişelendim, belki de böyle yaparak bebeğime o zaman daha da zarar verdim. İçini rahat tut. Su sekilde kendini avut, eğer kötünün kötüsü olsa bile çok ama çok basit bir operasyonla hallediyorlar.

8. 20 Ocak 2009
  9. epsus

epsus Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    benimde 17+4günlükken ultrasonda tespit edildi tek böbrekte sorun.4.66 mm dendi dr şuan önemli degil dedi.3lü test yaptırdık.5.00mmyi geçerse sorun başlıyomuş senin sonuçlar ney dr nediyo canım

10. 20 Ocak 2009
  11. epsus

epsus Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    ay donurlu inan içim rahatladı inan öle panik yapıyorumki çünkü 5sene önce bir bebegimi kaybettim düşük yapmıştım 5sene sonra buna hamile kaldım bunuda kaybetmek istemiyorum her anne gibi çok sagol arkadaşım.

12. 20 Ocak 2009
  13. donurlu

donurlu Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    benimkinin daha anne karnında 5.5tu, e gittiğim hiçbir doktor üzerinde durmadı, doğum sonrası kontrollere bıraktılar. doğumdan sonra 1. ayını tamamladığında çekilen ultrasonda 6.8 cıktı değer ve çocuk cerrahı kötü olasılıkların yanından bile geçmiyor sizin bebeğin durumu dedi. ancak genişleme 20-30 larda olursa böbreğe zarar verecek durumlar başlarmış ve onda bile hemen operasyona alınmıyor. Böbreğin çalışma değerleri ölçülüyor, eğer böbreğin çalışması yeterliyse yine birsey yapılmaıyor ama takibe alınıyor dedi. Bunu söyleyen doktor en iyi çocuk cerrahların biri ve aynı zamanda çocuk üroloğu yani böbrekler tam uzmanlık alanı doktorun.

14. 20 Ocak 2009
  15. donurlu

donurlu Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    Sakın stres yapıp bebişine zarar verme güzelim, içini rahat tut. Her zaman diyorum Allah çaresi olmayan dert vermesin. Tabiki küçük bebek ve operasyon lafalrı insanı çok ama çok sarsıyor ama bir de su tarafından bak en kötü ihtimalle bile çaresi kesinlikle olan bir şey. Allah bebişlerimizi olmayanlarından korusun.

16. 20 Ocak 2009
  17. ebruli80

ebruli80 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    8
    Ödül Puanları:
    108
    Canım benimkide biri 4 mm biri 4.80 tabiki bu değerler çok değil hafif düzeyde ama önemli olan ilerlememesi.Malesef ilerleme olabilir ben bu konuyu çok araştırdım ve bi ara nerdeyse depresyona girdim.Şimdi 23.haftada tekrar detaylıya girecemİlk ölçümden sonra hiç ölçtürmedim o zaman görecem ilerleme varmı yokmu umarım olmaz.Bide bu down sendromu belirtileri içindede geçiyo ilk zaman bundanda çok korktum ama gittiğim doçent tek bu bulguyla olması zor dedi başka bi sorun görünmüyor dedi.Yinede ne olursa olsun insan kafasına takıyor ben şu an çok rahat olduğumu söyleyemiyecem.

18. 20 Ocak 2009
  19. epsus

epsus Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    amin canım valla 5gündür ben beni yiyorum tabiki dr sorunyok takma dedi ama başına gelen yaşıyan birinden duyunca insan daha bir rahatlıyo.içime su serptin.sagol