hamileleikte alınana

Konusu 'Gebelik' forumundadır ve minta tarafından 26 Ağustos 2007 başlatılmıştır.

  26 Ağustos 2007
  Konu Sahibi : minta
 1. minta

  minta Aktif Üye Üye

  Katılım:
  12 Mart 2007
  Mesajlar:
  158
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  Hamilelikte alınan kilolar

  Hamilelikteki doktor kontrollerinde, mutlaka anne adayının kilosuna da bakılır. Bunun nedeni kilo alımının önemli olmasıdır. Yeterince kilo almıyor olmanız iyi beslenmediğinizi gösterebilir. İyi beslenmemeniz ise bebeğin büyümesini ve gelişimini etkiler. Tersine çok fazla kilo almanız da hem kendi sağlığınız, hem de bebeğin sağlığı açısından bazı riskler doğurur.

  İdeal olarak kaç kilo alınması gerekir?
  Alınması gereken kilo miktarı kişiden kişiye değişir. Ancak ortalama olarak hamilelik sonunda 9-13 kilo alınmış olması beklenir. Kabaca, bu kiloların yaklaşık 2.5-3.5 kilogramı bebeğe ve 6 -10.5 kilogramı da bebeğin destek sistemine gidecektir. Bundan daha fazla kilo almanız vücudunuzun fazladan yağ veya su tuttuğu anlamına gelir ve bu da hamilelik veya doğum sırasında ya da doğum sonrasında bazı sağlık sorunları ile karşılaşmanıza neden olabilir.

  Alınan kilolar nereye gider?
  Hamilelik sonunda aldığınız kiloların yaklaşık dağılımı şu şekilde olacaktır:

  Bebek - 3.4kg
  Ekstra kan - 1.5kg
  Göğüsler - 0.5kg
  Yağ - 3.5kg
  Plasenta - 0.6kg
  Uterus (rahim) - 0.9kg)
  Amniotik sıvı - 0.6kg
  Ekstra vücut sıvısı -1kg

  Toplam - 12kg

  İştahınızdaki değişimler
  Büyüyen bebeğinizi beslemek ve desteklemek enerji ihtiyacınızı artırır. Ancak özellikle son üç ayda kalori alımınızı artırmanız gerekse de, bu iki kişilik beslenmeniz gerektiği anlamına gelmez. Fazladan almanız gereken kalori miktarı sadece 200-300 kalori civarındadır.

  Birinci trimester
  İştahınızda belirgin bir değişme olmaz, ancak bulantılar nedeniyle belli ölçüde iştah azalması olabilir.

  İkinci trimester
  Haftada yaklaşık 500 gram almaya başlarsınız ve iştahınızın arttığını fark edebilirsiniz.

  Üçüncü trimester
  Gördüğünüz her şeyi ağzınıza atmaya başlayabilirsiniz! Hamileliğin son üç ayında iştah genellikle artar. Bunun nedeni kendinizin ve bebeğinizin ihtiyaçlarını karşılamak için vücudunuzun daha fazla çalışmasının gerekli olması, bunun da daha fazla kalori yakmanıza yol açması ve iştahınızın da bu duruma uyum sağlamasıdır.

  Çok fazla kilo alırsanız
  Önemli miktarda fazla kilo almanız hamilelik sırasında komplikasyonlarla karşılama riskinizi artırır.

  Çok fazla kilo almanız yüksek tansiyon, diyabet gibi sağlık sorunlarına neden olabilir. Çok fazla kilo almak özellikle son üç ayda hamileliğin daha zor geçirilmesine neden olabilir.

  Hamilelikte doğuma hazırlık amacıyla bağ dokusu gevşediğinden, fazla kiloların da etkisi ile bel ve pelviste daha fazla baskı oluşur.

  Fazla kilo alımı varis riskini artırır.

  Doğum sırasında aşırı kilolu kadınların hareket düzeyinin az olması normal doğumun uzamasına neden olarak sezaryen riskini artırır. Ayrıca Sezaryen sırasında da kesilecek yağ katmanlarının daha fazla olması komplikasyon riskini artırabilir.

  Ayrıca araştırmalar hamilelik sırasında fazla kilo alan kadınların uzun vadede bu kiloları muhafaza etme eğiliminde olduklarını göstermiştir.

  Hamilelik sırasında diyet yapmayın
  Hamilelikte çok fazla kilo almak doğru olmasa da, hamilelik kesinlikle diyet yapmak için uygun ve doğru bir zaman değildir. Bebeğiniz tüm ihtiyacını sizden karşılayarak büyümeye ve gelişmeye devam edecektir. Ancak sizin diyet nedeniyle gerekli besinleri yeterince almamanız bebeğin de yeterince gelişmemesine neden olabilir.

  Nasıl beslenmelisiniz?
  Hamilelikte sağlıklı beslenmenin anahtarı miktara değil kaliteye önem verilmesidir. En doğrusu da hamilelikten önce beslenmenizi ve kilonuzu düzenlemenizdir.

  Hamilelik planlarken ve bebek beklerken yapacağınız en önemli şey yağ ve şeker alımını kısıtlamaktır. Bunun için:

  Yağ içeriği yüksek işlenmiş gıdalardan kaçının

  Yemeklerinizde kullandığınız yağ miktarını yarıya indirin

  Az yağlı süt ve süt ürünlerini tercih edin

  Şekerli içecekler, pasta, kek ve bisküvi tüketiminizi azaltın

  Sebze, meyve ve kepek unu gibi lifli gıdaları daha fazla tüketin

  Demir ve protein ihtiyacınızı karşılamak için düzenli olarak et, tavuk ve baklagiller yiyin ve demir emilimini kolaylaştırmak için yemeklerde taze portakal suyu içmeye gayret edin

  Bebeğin beyin gelişimindeki önemi ortaya koyulmuş olan omega 3 yağ asitlerini almak için haftada 3 porsiyon balık tüketin.  www.aile.org
   
 2. 6 Aralık 2007
  Konu Sahibi : minta
 3. NILBERA

  NILBERA SeVGi KeLeBeĞi Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  6.271
  Beğenildi:
  82
  Ödül Puanları:
  153