hamileler;hipertansiyonunuz varsa dikkat....

Konusu 'Gebelik' forumundadır ve hxuxrrem 2000 tarafından 11 Şubat 2008 başlatılmıştır.

11 Şubat 2008
    Konu Sahibi : hxuxrrem 2000
  1. hxuxrrem 2000

hxuxrrem 2000 SEN BU SEVGİYİ HAKETMEDİN Pro Üye

Beğenildi:
    10
    Ödül Puanları:
    146
    Hipertansiyonunuz varsa, hamileliğinizde DİKKAT

Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd . Doç . Dr. Ülkü Bayar , ``Hipertansiyon, hamileliğin erken döneminde teşhis edilmesi durumunda tedavisi mümkün olan, geç fark edildiğinde ise anne ya da bebeğin ölümüne yol açabilen hastalıktır`` dedi.

- Ülkü Bayar , anne adayında hipertansiyonun, kapiller adı verilen atardamarlarla toplardamarlar arasında yer alan ve organlara yaşamsal maddelerin götürüldüğü, artık maddelerin toplandığı en uçtaki ince damarlar bölgesinde geliştiğini söyledi. Bundan dolayı hipertansiyonun vücudun tüm organlarını etkileyen bir hastalık olduğunu ifade eden Bayar , şöyle konuştu: ``Hipartansiyon, anne adaylarında hamileliğin 20. haftasından itibaren ortaya çıkar. Hamilelik süresince tansiyonun düzenli olarak takip edilmesi çok önemlidir. Çünkü hipertansiyon, hamileliğin erken döneminde teşhis edilmesi durumunda tedavisi mümkün olan, geç fark edildiğinde ise anne ya da bebeğin ölümüne yol açabilen hastalıktır. Bundan dolayı erken tanı ve dikkatli takip, anne-bebek açısından çok önemlidir.`` Sağlık merkezinde tansiyon ölçümleri yapılacak anne adayının öncelikle istirahatinin sağlanması gerektiğini ifade eden Bayar , şöyle devam etti: ``Anne adayındaki yorgunluk, beyaz önlüklü birini görmeye bağlı ortaya çıkacak heyecan tansiyonun yükselmesine neden olabilir. Evde tansiyon takibi önerilenler ise bu ölçümlerini deneyimli kişilere yaptırmalıdır. Annenin yatak istirahati çok önemlidir. Fiziki aktiviteyi kısıtlamak, tansiyon ölçümü açısından faydalıdır.`` Halk arasında gebelik zehirlenmesi olarak da bilinen hipertansiyon, `Preeklampsi`, ilk kez anne olacak adaylarda, 18 yaş altı ve 30 yaş üstü annelerde, daha önce 4 doğum yapan, çoğul hamilelik yaşayan, fetusa ait problemi, şeker hastalığı, kronik hipertansiyonu ve ailesinde hipertansiyon olanlarda daha sık görülüyor. Gebelikte hipertansiyon, tüm hamilelerin yüzde 7-10`unda, daha önce böbrek ve kalp-damar hastalığı olanların ise yüzde 20-40`ında sorun oluşturuyor. Hamilelerde hipertansiyon, el ve yüzde şişme, kan basıncının artması, proteinüri, baş ağrısı ve dönmesi, görme bozukluğu, mide ve karında ağrı, trombosit sayısında azalma, fetusta gelişme geriliği, bilinç bulanıklığı, uykuya eğilim, ani kilo artışı, idrara az çıkma gibi belirtilerle ortaya çıkıyor.

alıntı

2. 12 Şubat 2008
  3. rebel06

rebel06 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    [COLOR="Red"]böyle önemli bi konuyla herkezi bilgilendirmen güzel teşekkür ederim.tansiyon çok önemli bunu yaşayan biri olarak ancak ben örnek olurum benim fark edemediğim tansiyon 29 haftalıkken öğrendim yani buda preeklamsi olmuşum demek çünkü çok geç farkettik erken olaydı tedavi mümkündü tabi buda bebeğimin ölümüyle sonlandı
    yeni anne olanlar hürrem arkadaşımızın yazmış olduğu yazıyı lütfen dikkate alın bebeklerinize kavuşmak istiyorsanız dikkat edin
    [/COLOR]

4. 12 Şubat 2008
  5. hxuxrrem 2000

Beğenildi:
    10
    Ödül Puanları:
    146
    rebelim... canım benim ayy çok üzüldüm.... rabbim sabırlar versin....
    ama rebelim kimse ilgi göstermedi,
    bende önemli bir konu diye yazdım
    ama ilgi karşısında şaşırdım....zaten bi çok yazım sağlıkla ilgili pek dikkate alınmıyor...:uhm:

6. 12 Şubat 2008
  7. EU1

EU1 Guest

Ay Allah korusun ya gercekten bilincli bir anne adayi olmak lazim yoksa sonuclari cok kotu olabiliyo.Rebelcim Allah sanada sabir versin cok zor bir durum cok uzuldum :KK43:

8. 13 Şubat 2008
  9. hxuxrrem 2000

Beğenildi:
    10
    Ödül Puanları:
    146
    canım seninde hayırlısı olsun ....
    biliçli anne olmak, kulaktan dolma bilgiyle değil,araştırarak öğrenmeliyiz... şimdiki anneler ve anne adayları süper, hepsi neredeyse bilinçli...:enbuyukkk:

10. 14 Şubat 2008
  11. muku68

muku68 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    Merhaba arkadaşlar,
    ben 30 haftalık hamileyim. Yaklaşık 7 haftadır tansiyon tedavisi görüyorum. her gün 4 tane alfamet tablet alıyorum, yatıp dinleniyorum ama tansiyonum son 2 günkü ölçümlerde yine 14/10 ve 13/10,5 çıktı. bazen ne yapacağımı şaşırıyorum. moral çok önemli, yüksek tutmaya çalışıyorum ama yine de kalbim biraz buruk geziyorum. ek olarak ne yapsam da tansiyonumu düşürsem?senağlama

12. 15 Şubat 2008
  13. hxuxrrem 2000

Beğenildi:
    10
    Ödül Puanları:
    146
    canım beni çok geçmiş olsun az kalmış artık sıkıntı stres ve yorgunluktan uzak durmalısın bebeğim ... rabbim sağlık sıhatle sıhatle kucağına almayı nasib etsin...

14. 15 Ocak 2013
  15. desmoon

desmoon Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    31
    herkese merhaba,
    8 haftalık hamileliyim bir gün aniden tansiyonum çıktı ve 16-11 hatta 17-11 leri bile gördüm şuanda alfamed kullanmaya başladım günde 2 adet sabah akşam
    bana ve bebeğime bir zararı olur mu? çok korkuyorum... doktorum birşey olmaz diyor ama yinede korkuyorum.
    şuanda tansiyonum 12-8 veya 11-7 lere anca indi...
    yardım lütfen...