Hamileler yeşil çay sakın içmeyin..

Konusu 'Gebelik' forumundadır ve edda1985 tarafından 24 Kasım 2007 başlatılmıştır.

  24 Kasım 2007
  Konu Sahibi : edda1985
 1. edda1985

  edda1985 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  24 Ekim 2007
  Mesajlar:
  7.920
  Beğenildi:
  5
  Ödül Puanları:
  146
  kıslar bi haber okudum hamiller için paylaşıyım dedim.. Bu forumdakiler genelde yeşil çay içtikleri için dikkatli olsun diye:)

  Türkiye'de 12 bin bebek doğuştan kalp hastalığı riski taşıyor. Doç. Dr. Arda Saygılı, bu hastalıkların tanısının anne karnından itibaren konulabildiğini belirterek uyardı: Anneler hamilelik döneminde yeşil çay içmemeli. Çünkü yeşil çay tüketimi bebeğin kalbinin açıklığını kapatıp, hayatını tehlikeye sokuyor..

  Acıbadem Sağlık Grubu Pediatrik Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Arda Saygılı, 12 bin bebeğin kalp hastalığı riski taşıdığını söyledi. Saygılı, doğumsal kalp hastalıklarının tanı ve tedavisiyle ilgili merak edilenleri açıkladı...

  Düşük tecrübesi yaşamış anne adaylarının çocukları kalp sağlığı açısından riskli midir?

  Yapılan araştırmalara göre, doğumsal malformasyonlar (kusur, sakatlık) içinde majör anormalliklerin üçte birini kalp hastalıkları oluşturuyor. Bebeklerin çoğu, bu problemler nedeniyle anne karnında kaybediliyor. Düşük yapmış annelerin yeni gebeliklerinde doğumsal kalp anomalisi riski yüksek. Doğuştan kalp hastalıklarının tanınması için gebeliğin 14-16. haftasında fetal ekokardiyografi yapılmalıdır.

  TÜP BEBEKLER DAHA RİSKLİ

  Tüp bebeklerde doğumsal kalp hastalığı riski var mıdır?

  Tüp bebeklerde doğal gelişim sürecine tam uyulmadığından risk, normal gebelere göre 2 kat fazla. Annede risk faktörü olmasa da, tüp bebek yöntemiyle olan gebeliğin dikkatle takip edilmesi gerekiyor.

  Riskli gebelikler nasıl izleniyor?

  Eğer kalpte bir sorun varsa, 14-16'ıncı haftada transvajinal fetal ekokardiyografi ile bunu görebiliyoruz. Riskli gebeliklerin yüzde 67'sinde majör kalp hastalığı vardır. Hastalığı saptadığımızda kadın doğum ve genetik uzmanıyla diğer anomalileri saptar, amniyosentez gibi tetkikler yaparız. Hastalıkla ilgili yol haritası oluştururuz.

  Anne karnında sorun olunca ne yapılıyor?

  Bebeğin kalp ritmi çok hızlı ya da yavaşsa bazı ilaçları anne karnında verip, kalp atışlarını düzenliyoruz. Kalbin etrafını çevreleyen zarda su birikmesi varsa, anne karnı boşaltılabiliyor. Anne karnındaki bebeğin şah damarında ya da akciğerine giden damarda darlık varsa ve kalp boşluğu gelişemiyorsa balonla açılıyor.

  GAZLI İÇEÇEKLER TEHLİKELİ!

  Her bebeğe ekokardiyografi çektirmek gerekiyor mu?
  Fizik muayeneyi takiben bebeklere bir çocuk kardiyoloji uzmanı tarafından ekokardiyografi ve ekg çekilmeli. Türkiye'de artık ekokardiyografi ve ekg çektirilmesinin lüks olmaması gerekir. Ayrıca ailesel kolesterol, hipertansiyon, obezite gibi risk faktörleri de varsa, risk analizi yapılmalı çünkü kalp sağlığı çocukluktan başlar. Anneler hamilelik döneminde gazlı içecekler yerine bitkisel çayları tüketebilir. Ancak yeni araştırmalara göre, yeşil çayı hamilelikte tüketmek, bebeğin kalp yetmezliğine girmesine yol açabiliyor.

  Yeşil çay bebeğe ne şekilde zarar veriyor?

  Kalpte doğal ilk açıklık, delik var. Bunlar bebek doğduktan sonra hemen kapanmaya başlıyor. Normalde bir ay içinde kapanıyor ama bazen bu süreç bir yıla kadar uzuyor. Duktus denilen açıklık çok önemli. Bu, anne karnında kapanırsa bebeğin hayatını tehdit ediyor. Hamilelik sırasında kadınlardan, 'non steroid antienflamatuar' denilen ağrı kesici ilaçları almamalarını istiyoruz. Çünkü bunlar doğrudan bebeğin kalbini etkiliyor, bebeğin duktus açıklığını kapatabiliyor. Aynı şekilde yeşil çay içmek, anne karnında duktusu kapatıp bebeğin hayatını tehlikeye sokuyor. Çünkü yeşil çayda, antienflamatuar maddeler var. Aşırı üzüm suyu içmenin de benzer etkisi var.

  (kaynak: Sabah)
   
 2. 24 Kasım 2007
  Konu Sahibi : edda1985
 3. tulipbs

  tulipbs Aktif Üye Üye

  Katılım:
  28 Nisan 2007
  Mesajlar:
  378
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  bunu gebelik bölümüne de yazman bence daha iyi olur çünkü hamile olanlar bence daha çok kendi sayfalarına bakarlar
   
 4. 8 Ocak 2008
  Konu Sahibi : edda1985
 5. edda1985

  edda1985 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  24 Ekim 2007
  Mesajlar:
  7.920
  Beğenildi:
  5
  Ödül Puanları:
  146
  haklısın ama wallaa okunur diye yazdımm ..
   
 6. 8 Ocak 2008
  Konu Sahibi : edda1985
 7. Saruboceq

  Saruboceq İki Kız Annesi :) Pro Üye

  Katılım:
  17 Ekim 2007
  Mesajlar:
  12.405
  Beğenildi:
  102
  Ödül Puanları:
  198
  çok teşekkürler canım
  benimde bugünden beri aklımdan geçiyordu yeşil çay içsem mi acaba diye ama fırsat bulamamıştım.
  emeğine sağlık
  a.s.
   
 8. 8 Ocak 2008
  Konu Sahibi : edda1985
 9. EU1

  EU1 Guest

  Bilgilendirdiğin için teşekkürler arkadaşım.Bende işyerinde çay yerine yeşil çay içsem daha yararlı diye düşünmüştüm ama hamiş olduğumdan bu fikirden hemen vazgeçtim.
   
 10. 8 Ocak 2008
  Konu Sahibi : edda1985
 11. Borzo

  Borzo Mucizemmm Pro Üye

  Katılım:
  25 Aralık 2007
  Mesajlar:
  3.010
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  106
  Teşekkürler bilği için...