Hamileliğin Kaç Haftalık Olduğu Konusunda Ultrason Yanıltabilir mi???

Konusu 'Hamilelerden Haberler: Soru ve Sorunlar' forumundadır ve EzgiMec tarafından 24 Ağustos 2009 başlatılmıştır.

24 Ağustos 2009
    Konu Sahibi : EzgiMec
  1. EzgiMec

EzgiMec UltraAslan Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    148
    slm 6 gün önce hamile olduğumu öğrendim ertesi gün dr.a gittim kese görünmedi 6 gün sonra yani 24.08.2009 (bugün) tekrar çağırdı keseyi görmek için gittim ve keseyi gördük:)
    ama bi sorunum var ultrason aletleri kaç haftalık olduğunu hesaplarken yanlış sonuç verebilirmi çünkü ben dr.a kaç haftalık hamileyim dedim 5 hafta 5 gün dedi ama 5 haftalık olması imkansız çünkü 5 hafta 5 gün öncesi ayın 15 ine denk geliyodu ve ben o gün adetliydim hatta tedaviyle olduğu için klomen diye bi ilaç kullanıyodum 5 günlük bi ilaç ve ilaç bittiğinde yumurtalarım gelişmemişti 1 hafta sonra gelişti ayın 27 sindede çatlatma iğnesi oldum yani ben en fazla ayın 27 sinde hamile olmam gerekiyo çünkü ondan öncesi imkansız bu durumdada 4 haftalık anca oluyo hiçbişey anlamadım bu işten acaba yanlış bi hesaplamamı oldu tam günü gününe hesaplanabilirmi sizdede böyle bi sorun oldumu? yardımcı olursanız sevinirim teşekkürlera.s....

2. 24 Ağustos 2009
  3. cmr

cmr Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    gebelik hesaplanması son adet tarihinin ilk gününden itibaren yapılıyo.

yani eğer senin son adet tarihin ayın 15'ine denk geliyosa, o günden itibaren hamileliğin başlamış sayılıyo canım.

inşallah yardımcı olabilmişimdir.

hayırlııyla bebişini kucağına alırsın inşallah...

4. 24 Ağustos 2009
  5. karacan27

karacan27 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    ben şuanda 20 haftalık hamileyim..bu aralar gebelikle ilgili bazı problemler yaşadım..farklı doktorlarda ultrasona girdim.farklı sonuçlar çıktı..kimine göre 21 çıktı kimine göre 20 haftalık çıktı..bende doktorun birine sordum:sonuçlar neden farklı gösteriyor diye.o da bana ultrasonda +2 ve-2 yanılma payı olabilir dedi.ve bu normal kabul edilir dedi..daha sonra farklı doktorlardan aldığım ultrason sonuçlarını karşılaştırdım..kendimce şöyle bir kanıya vardım bazı doktorlar farklı organların gelişimini baz alıyor ölçümümde..diyelim ki kalbe bakıyor 19 haftalık diyor,kafaya bakıyor 20 haftalık diyor..söylerken kafa ölçümüne göre söylüyor..tabi bu benim fikrim

6. 24 Ağustos 2009
  7. dilek38

dilek38 Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    ultrason benim son adet tarihime göre hesaplamadı. sat a göre 9 haftalık hamileyim doktora göre 8.
    bi de son adet tarihinin ilk gününe göre hesaplanması biraz saçma geliyo bana. çünkü adet tarihinin ilk gününde ilişkiye girilmiyo mesela ben 1 hafta bekliyorum temizlenmek için. böyle yanii

8. 24 Ağustos 2009
  9. EzgiMec

EzgiMec UltraAslan Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    148
    aynen bende bekledim hemen o gün ilişkiye girilmiyoki hem ben ilişkiye girdiğim günüde biliyorum bi tek o gün olabilir çünkü tedaviyle olduğundan iğnemi o gün vurulmuştum bence benim bildiğim doğru:)

10. 24 Ağustos 2009
  11. salihas

salihas herşeyim Üye

Beğenildi:
    6
    Ödül Puanları:
    106
    canım bebeğin oluşabilmesi için malum yumurtanın oluşmuş olması gerekir.yeni bir yumurtanın oluşması için adetle birlikte rahim kendini hazırlar.o nedenle hamileliğin ilk basladığı gün kabul edilir.yumurtanın tamamen olusup catladığı günde senin ilişkiye girdigin gündür canım.

12. 25 Ağustos 2009
  13. YenidenDogdum

YenidenDogdum Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    32
    Ödül Puanları:
    0
    Evet adtten sayılması saçma ama 9.ayda onu zaten bekliyosun ondan 9 ay 10.gün diye bı kavram varusg göre bas popo ölçümlerine göre sanırım gebelik haftası heaplanjyor benimde onde gidiyor üstelik benimki tüp bebek

14. 25 Ağustos 2009
  15. ealsnas

ealsnas Pofidik Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    86
    ılk haftalara gore yapılan ölçümler doğruluğu çok önemlidir çünkü bebek büyüdükçe ölçüm hataları daha cok oluyor. ılk 10 haftaya kadar yapılan ölçüm bebeğin doğum haftasını cok yakın bir şekilde veriyor. Ben son 36. haftaya girdiğimde bizim bebek 40 haftalık gözüküyordu ultrasonda cumku uyluk kemiği uzundu oysa bazı bebeklerin uyluk kemiği daha kısa zaten bizim bebekte uzun boylu dogdu.

16. 25 Ağustos 2009
  17. pumpkins

pumpkins Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    146
    insanların yumurtlama gününü ve ilişkiyle hamile kaldığı günü bi makinenin veya doktorun tam olarak tahmin etmesi mümkün değildir,bu nedenle dünyanın her yerinde ve tüm doktorlar tarafından adaetin ilk günü hamileliğin başlangıç günü olarak kabul edilir,zaten kadında yumurtlama olayıda o gün başlar,ultrason cihazı ve doktorunuz,son adet tarihinize,kesenin boyutlarına göre kaç haftalık olduğunuzu hesaplar,ve emin olun sizden çok daha doğru hesaplar,bu nedenle doktorunuza güvenmek zorundasınız.

YavruPancar bunu beğendi.
  18. 25 Ağustos 2009
  19. cmr

cmr Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    arkadaşlar, dünyanın her yerinde gebelik süresi bu şekilde hesaplanıyor, yani son adetin ilk gününden, bebek elbette o zaman döllenmiyo, adetten yaklaşık 10 gün sonra yumurtlama gerçekleşiyor, yani ortada saçma olacak bişey yok