hamileliğinde antidepresan kullanmak zorunda kalan var mı???

Konusu 'Gebelik' forumundadır ve reses tarafından 15 Aralık 2009 başlatılmıştır.

15 Aralık 2009
    Konu Sahibi : reses
  1. reses

reses Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    86
    ben sayıca artan ve şiddetlenen panik ataklarım nedeniyle antidepresana başladım. Fluoksetin etken maddeli prozac, fulsac gibi ilaçlar hamilelikte güvenilirmiş.. ama yine de içim rahat değil, minik bebeğimin ilaçtan etkilenmemesi için Allah'ıma dua ediyorum. hamileliğinde antidepresan kullanan var mı? doğumdan sonra bebekte sorun ya da ne bileyim herhangi bir problemle karşılaşan? ya da duyan?

2. 15 Aralık 2009
  3. adilemir

adilemir Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

Beğenildi:
    4.322
    Ödül Puanları:
    238
    hamılelık donemımde çok ıhtıyacım olmasına ragmen psıkıyatrıste gıtmemıstım..korkmustum açıkcası psıkıyatrıste gıtmey...
    ama bebegım dogup 4 aylık olduktan sonra basladım dusuk dozda antıdepresana.psıkıyatrıste gıtmek zorunda kalmıstım çunku artık...dayanacak durumda degıldım..en fazla 8 .aya kadar ıdare ettık düşük dozda ilacı ...emzırdıgım ıçın düşük doz içmiştim 8 ay..ama 8.aydan sonra doz yukseltmek zorunda kaldım ve emzırmeyı kestık..annenın hayatı bebekten daha cıddı durumlara geldıgınde ılaç kullanmak gerekebılıyor canım..üzülme ve doktoruna guven..
    ben ılacı 2 yıl kullandım..ama antıdepresan hamılelıkte guvenlımıydı bılmıyorum bu ıkı yılın sonunda oglum 2 yasındayken farketmeden hamıle kalmısım yenıden korunmama ragmen...doktoruma dnısmadan kurtaj oldum...rıske gıremedım...çunku yuksek doz kullanıyordum..
    sen doktoruna guven ..bencede zararı yoktur..doktorlar boyle bır rıskın altına gıremezler canım..için rahat olsun...

4. 15 Aralık 2009
  5. reses

reses Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    86
    teşekkür ederim, sen de emzirirken kullanmışsın.. eğer sakıncası yoksa özelden o dönem hangi ilacı kullandığını benimle paylaşabilir misin?

Son düzenleme: 15 Aralık 2009
  6. 20 Kasım 2011
  7. cerennsu

cerennsu Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    88
    Endişeli bi halde kıvranırken yazınızı gördüm.Bende okb hastasıyım ve 4 yıl ilaç kullandım (Lustral) ne zaman dr. kontrolünde ilacı bırakmya kalksam ilacı bıraktıktan 1.5 ay sonra depresyona girdim.Bende bebek sahibi olmak istiyorum fakat lustral 50 yada 25 mg kullanmadan hayatıma devam edemiyorum.bir kadın doğum uzmanı bana hamilelikte lustralın çok güvenilir olduğunu hiç sorun yapmamı söyledi.Fakat yinede endişeliyim bizzat yaşayan birinden duymak istedim neler yaşadınız herşey yolundamı bilgi verirseniz çok mutlu olucam.

8. 2 Mart 2012
  9. pbsc

pbsc Bismillahirrahmanirrahim Üye

Beğenildi:
    101
    Ödül Puanları:
    68
    benim psikiyatristim çok rahat kullanabilirsin demişti lustral için, ben kullanıyorum ve korunmuyorum.

10. 30 Eylül 2014
  11. anemon_ist

anemon_ist Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    16
    Lustral kullanip doğum yapanlar..bebekleriniz cokktaann büyümüştür bile.umarim sagliklilardir.??

12. 14 Mayıs 2015
  13. burcu_selcuk8588

burcu_selcuk8588 Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Bende suan 9haftalik hamileyim hamile kaldığımi ogrendigimde depresyondaydim direndim ilac kullanmamak için. Ama dayanilcak gibi değildi kalp carpintilarim ruh daralmasi herşeyin sacma anlamsiz gelmesi hayatta olmam dahi anlamsiz geliyordu. Ne uyku var ne istah migde bulantilari hic bitmek bilmiyo zaten. Kadin dogumcum ilac veremem demişti. Kullanmadim ilk 3hafta ama dayanilmaz oldugunda psikiyatrsitime gittim oda 25mglik lustral baslatti. Ama cok endiseliydim bebegime zarar vericek diye. Kendimi iyi hissetmeye basladigimda ilaci biraktim 20gun sonra. Ama 3hafta gecti gecmedi tekrarladi depresyonum bu sefer baska bi doktorla ggörüştum oda kar zarar riski dusunulerek kullandirabiliyoruz.eger anneye zarar bebege olacaktan daha coksa kullandiriyorlar.bende tekrar başladım mecburen simdide dedigim gibi 9.haftamdayim tekrar basladim umarim bebegime bi zarar gelmez artik bol bol dua ediyorum.

14. 16 Mayıs 2015
  15. Ysmnzgr

Ysmnzgr Üye Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    16
    Merhabalar Şuan nasılsınız? Sanırım doğum yaptınız? Doğumdan sonra depresyonunuz daha da arttı mı? Ben 7 haftalık hamileyim ve depresyon geçiriyorum.doğumdan sonrada devam eder diye çok korkuyorum

16. 4 Haziran 2015
  17. dreamy07

dreamy07 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    2.371
    Ödül Puanları:
    78
    bana da yardım edin kızlar. prozac ve solian kullanıyorum. prozac c kategorisindeymiş, solian da b kategorisinde diyorlar. psikiyatrim kullanabilirsin dedi. baska bir psikiyatrist de bırak dedi. ben normalde yasmin(dogum kontrol hapı) kullanıyorum gelecek ay bunu bırakıcam. bebege benim yuzumden bişey olursa kaldıramam. ilacı bırakırsam da takıntılarım artar diye korkuyorum kızlar nolur yardım edin. ilaç kullanıp bebek doguranlar lütfen bişey soyleyim.