Hamileliğinde antidepresan kullanmak zorunda kalan var mı?

Konusu 'Psikoloji - Ruh Sağlığı ve Hastalıkları' forumundadır ve reses tarafından 16 Aralık 2009 başlatılmıştır.

16 Aralık 2009
    Konu Sahibi : reses
  1. reses

reses Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    86
    Ben sayıca artan ve şiddetlenen panik ataklarım nedeniyle antidepresana başladım. Fluoksetin etken maddeli ilaçlar hamilelikte güvenilirmiş.. ama yine de içim rahat değil, minik bebeğimin ilaçtan etkilenmemesi için Allah'ıma dua ediyorum. hamileliğinde antidepresan kullanan var mı? doğumdan sonra bebekte sorun ya da ne bileyim herhangi bir problemle karşılaşan? ya da duyan?

Eğer ilaç kullanan varsa konuşalım lütfen...

2. 16 Aralık 2009
  3. reses

reses Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    86
    yok mu kimse? hamileliği ilaçsız atlatamayan tek benim desenize..

4. 16 Aralık 2009
  5. caka

caka Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    bende varım canım ilaç kullanıyorum ne yazıkki sen ne kullanıyosun bebeğin nasıl sağlıklımı

6. 17 Aralık 2009
  7. reses

reses Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    86
    ben panik ataklarım nedeniyle tedavigörüyordum ama hamile olduğumu öğrendiğim gün bırakmıştım. 22. haftamdayım ve iki haftadır çok zor günler geçirdim, abartısız her akşam atak yaşadım. Çok yorulmuştum, gündüzlerim de gergin, kafamın içi sıkışıyordu, ağlıyordum. Psikiyatrist ilaca başlattı. Etken maddesi fluoksetin olan fulsac alıyorum, günde 1 tane içiyorum. bugün 3. günüm. Hala sıkıntılarım geçmedi ama en az 1 hafta-10 gün sürer etki göstermesi. Bir yandan da bebeğim için endişeleniyorum. Geçen hafta, ilaca başlamadan detaylı USG taramamız vardı, herşey yolundaydı, sağlıklıydı, inşallah Allah'ıma dua ediyorum, ilacın bebeğimde bir yan etkisi olmasın diye. Sen hangi ilacı kullanıyorsun?

8. 17 Aralık 2009
  9. caka

caka Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    bana tedavi edici değilde daha çok sakinleştirici amaçlı bi ilaç verdi ativan diye ben bugün gittim doktora çok şükür bebeğim gayet sağlıklıydı

10. 18 Aralık 2009
  11. reses

reses Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    86
  12. 18 Ağustos 2011
  13. bebeky

bebeky Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    31
  14. 31 Ekim 2011
  15. Thin

Thin Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    31
    Merhaba,

Bende 4 aylık hamileyim çok zor günler geçririyorum. Antidepresan kullandım demişsin bebeğin sağlıklı mı doğumun nasıl geçti merak ettim. Aceba ben de doktor tavisye ederse ilaç tedavisine başlasam mı?

16. 31 Ekim 2011
  17. symblo

symblo Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    88
    mrb hanımlar bende 6 yıldır tedavi görüyorum panik bozukluğu var bende. 12.haftalık hamileyim ilaç kullanıyorum anafranil 25mg doktorum kesinlikle kullanabilrsin dedi hem kadın hemde pskiyatri doktorumun gözetiminde tabi hergün dua ediyorum rabbime meleğime yardım et diye kızlar doktorum anne ii olmadan bebeğin ii olması mümkün değil dedi ilk önce anne sağlığı önemli dedi çok güveniyorum doktoruma ççok tecrübeli biri allahım hepimize yardım et perşembe günü kontrolüm var bakalım:)

anemon_ist bunu beğendi.
  18. 6 Kasım 2011
  19. reses

reses Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    86
    merhabalar,

soru soran arkadaşlar için yazmak istedim. Bebeğim şu an 18,5 aylık ve çok sağlıklı Allah'a şükür.. ilaç hiçbir problem yaratmadı. ben bazı tıbbi yayınlarda kalp ve akciğer problemleri okuduğum için çok endişelenmiştim ama psikiyatristim ve kadın doğumcum sağolsunlar çok ilgiliydiler ve beni rahatlattılar, hatta psikiyatristim şimdiye kadar antidepresan kullanan hamile hastalarında, çalıştığı hastane ve duyduğu, bildiği hiç öyle bir vaka ile karşılaşmadıklarını söylemişti. Kadın doğumcum da ilaç kullanmazsam yaşadığım atakların ve anksiyetenin bebeği çok daha olumsuz etkileyeceğini anlatmıştı.. neyse 20. haftada ilaca başlamıştım ve 38+5. günde epidural sezaryen oldum. Doğumdan 1 hafta önce de ilacı bıraktım çünkü moral motivasyonum çok iyiydi ve sorunsuz emzirmek istiyordum.. ilacı bıraktıktan sonra da bir problem yaşamadım. 1,5 yıldır da birkaç kez atak geçirdim ama sorun etmedim çünkü eskisi gibi sorun etmeye pek fırsat olmuyor, kızım nerdeyse tüm hayatım oldu... doğumdan önce işi de bırakmıştım ve henüz işe başlamadım... evde bebekle olmak bana terapi gibi geldi diyebilirim, bazı insanlar evde daha çok sıkılıyor ama bebek olunca işte sıkılmaya pek vakit yok..

canınızı sıkmayın ve doktorunuza güvenin ve tüm endişelerinizi paylaşın derim, herkesin Allah yardımcısı olsun, bebeklerinizi sağlıcakla kucağınıza alırsınız inşallah..